Ψυχοφελή μηνύματα...

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36490
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Γιατί και πώς να Νηστεύουμε…!!!
«Λέω ότι η Νηστεία ωφελεί τον άνθρωπο, και στην Ψυχή και στο Σώμα…!!!
Πρέπει και Νηστείες να τηρήσετε, αν έχετε Υγεία, το κατά δύναμη με την άδεια του Γιατρού, αλλά και με την εντολή του Πνευματικού…!!!
Όλα να γίνονται με πολλή διάκριση και Προσευχή.
Ιδιαιτέρως να Προσεύχεσθε, να αγωνίζεσθε τον αγώνα τον Καλόν … διότι ο διάβολος γυρίζει ως λέων ωρυόμενος»…!!!

Άγιος Ιάκωβος Τσαλίκης
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36490
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Η Εργασία είναι Αρετή στον άνθρωπο…!!!
«Το ψωμάκι μας να βγάζομε και όπου να είναι … Όλα τα επαγγέλματα καλά είναι, μόνο να είμαστε κοντά στον Θεό.…!!!
Τα παιδιά των Πρωτοπλάστων … ο ένας ήταν γεωργός και ο άλλος ποιμένας.
Και ο Απόστολος Παύλος για να μη φάει, με συγχωρείτε, δωρεάν το ψωμί από κανένα άνθρωπο … εργαζόταν με τα χέρια. Έφτειαχνε σκηνές!
Λοιπόν, και αυτοί οι Μεγάλοι Άγιοι της Εκκλησίας μας, και αυτοί εργαζόντανε.
Ο ίδιος ο Χριστός μας, κι Εκείνος εργαζότανε στο μαραγκούδικο. Και κείνος ήταν Θεός και άνθρωπος, αλλά και κείνος εργάσθηκε!
Πάντοτε η εργασία είναι αρετή στον άνθρωπο»…!!!

Άγιος Ιάκωβος Τσαλίκης
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36490
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ και ΒΙΩΜΑΤΑ του Αγίου Ιακώβου Τσαλίκη από τη Θεία Λειτουργία…!!!

«Λειτουργούσαμε με τον Γέροντα Ιάκωβο. Ο Γέροντας, λόγω Ταπεινοφροσύνης, έβαλε άλλον Κληρικό να προΐσταται. Ενώ προχωρούσαμε στην Θεία Λειτουργία ο π. Ιάκωβος χλώμιασε, ίδρωσε, έτρεμε πραγματικά! Εμείς τον είδαμε και ανησυχήσαμε…
– Τι έχετε, Γέροντα;
– Τίποτε, παιδί μου.
– Μα είσθε κίτρινος, ιδρωμένος! Μήπως σας συμβαίνη τίποτε; Να φωνάξουμε γιατρό;
– Όχι, Παιδί μου. Μην ανησυχείτε!
Ηρέμησε και προχωρήσαμε. Σε λίγο πάλι τα ίδια. Πάλι εμείς τον παρακαλούσαμε, αλλά δεν δέχθηκε. Ήταν προσηλωμένος στην Αγία Τράπεζα, στο Ιερό δισκάριο!
Έγινε αυτό και τρίτη φορά. Πάλι ακολούθησε ο διάλογος, αλλά ο Γέροντας δεν μας άκουσε. Η προσοχή του αμείωτη στο Ιερό δισκάριο!
Όταν τελείωσε η θεία Λειτουργία, κάθιδρος κάθισε στην καρέκλα για να ξεκουραστεί. Τότε του είπαμε και πάλι:
– Γέροντα, τι πάθατε σήμερα; Γιατί δεν θέλετε γιατρό;
– Παιδί μου, δεν το είδες;
– Τι να δούμε, Γέροντα;
– Δεν είδες, Παιδί μου, το Εσφαγμένο Αρνίο πάνω στο Ιερό δισκάριο; Πώς να μην συγκλονιστώ, όταν βλέπω τέτοια συνταρακτικά γεγονότα και θαύματα να γίνονται μέσα στην Θεία Λειτουργία»…!!!

Μαρτυρία Μακαριστού Μητροπολίτου Αιτωλίας και Ακαρνανίας κυρού Κοσμά
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36490
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Η Ορθόδοξη Παράδοσή μας...!!!
«Μας δίδαξαν οι Γονείς μας την ΕΚΚΛΗΣΙΑ, την ΝΗΣΤΕΙΑ, την ΠΡΟΣΕΥΧΗ…!!!
Πενήντα ημέρες την Μεγάλη Σαρακοστή … Δεν είχαμε να φάμε, και το ψωμί ήταν λίγο δύσκολο την εποχή εκείνη, διότι εμείς ήμασταν Μικρασιάτες Πρόσφυγοι. Η Μητέρα μου με έμαθε Νηστεία παιδιόθεν! Δεν κάνω τον υποκριτή, Παιδιά μου, ότι νηστεύω, αλλά αυτό με εδίδαξαν οι Γονείς μου και μέχρι σήμερα αυτά τηρώ, Τέκνα μου…!!!
Δεν με έβλαψε ποτέ η Νηστεία, και ας έχω ασθένειες επάνω μου! Μην ακούτε, που λένε δεν είναι η νηστεία τίποτε, κι ότι τα λένε οι Καλόγεροι.
Δεν τα λένε οι Καλόγεροι, Παιδιά μου, με συγχωρείτε … Τα λέει ο Θεός…!!!
Η πρώτη εντολή του Θεού ήταν ΝΗΣΤΕΙΑ, καθώς και ο Χριστός μας ΕΝΗΣΤΕΥΣΕ.
Και τα δαιμόνια, και οι αρρώστιες, και όλα τα πάθη με την ΝΗΣΤΕΙΑ και την ΠΡΟΣΕΥΧΗ αποβάλλονται»…!!!

Άγιος Ιάκωβος Τσαλίκης
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36490
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

" Ο Θεός παιδιά μου περπατάει στη γη δια μέσου των Αγίων του"
+ Γέροντας Κύριλλος για τον Όσιο Ιάκωβο.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36490
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

«Θαύματα γίνονται καθημερινά, αλλά δεν τα βλέπουμε, δεν τούς δίνουμε σημασία...!!!
Το ότι ο Θεός, παρά τις κηλίδες και τις αμαρτίες μας, δεν οργίζεται και δεν διακόπτει τις σχέσεις Του μαζί μας, αυτό δεν είναι ένα Μέγα Θαύμα»…;;;

Άγιος Ιάκωβος Τσαλίκης
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36490
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

«Τους Αιρετικούς πρέπει να τους αποφεύγουμε τελείως και να μην τους δεχόμαστε! Γιατί η συναναστροφή με Αιρετικούς είναι επικίνδυνη και μπορεί να μας δηλητηριάσει και να μας θανατώσει Πνευματικά»…!!!

Άγιος Ιάκωβος Τσαλίκης († 21 Νοεμβρίου 1991)
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36490
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Για καθετί πειρασμικό που σε αναστατώνει ψυχολογικά, ρίχτα πίσω. Να κυλούν οι μέρες μας με ηρεμία και πραότητα». Μη στενοχωριέσαι, μην τα βάζεις μέσα σου και στενοχωριέσαι. Οι στενοχώριες τρώνε τον άνθρωπο. Εμένα οι στενοχώριες με φάγανε, αρρώστησα από την καρδιά και τα άλλα. ΙΑΚΩΒΟΣ ΤΣΑΛΙΚΗΣ!!!!
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36490
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

«Ήρθα εδώ στο Μοναστήρι, όχι για να υψηλοφρονώ. Ο ίδιος ο Χριστός μας, που είναι Θεός, ταπεινώθηκε πιο κάτω κι από τον τελευταίο άνθρωπο…!!!
Δεν ξέρω ψαλμωδίες. Προσευχή μόνο (κάνω) μέσ' από την καρδιά μου αυθόρμητα, με Πίστη! Παρακαλώ τον Όσιο (Δαυίδ, τον εν Ευβοία): “Όσιέ μου, όποιοι πατούν το πόδι στην Μονή μας, να τούς δίνεις το αίτημά τους”…!!!
Έχω χαρά που ο Θεός με έταξε εδώ, να προσφέρω ό,τι μπορώ στους Αδελφούς μου … Ένα λόγο ενισχυτικό, τα Πνευματικά, δηλαδή την Προσευχή, την Λειτουργία μας, την Ελεημοσύνη, την Διακονία! Ο Κύριος μού τα δίνει εκατονταπλάσια»…!!!

Άγιος Ιάκωβος Τσαλίκης
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36490
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

“Προσευχή, παιδιά μου, και νηστεία αυτά ωφελούν την ψυχή του ανθρώπου”Νά ’χουμε ταπείνωση, σεμνότητα, τιμιότητα. Η δύναμη του Θεού είναι πολύ μεγάλη. Η προσευχή, πάντα κάνει καλό. Ό,τι κάνομε, να το κάνομε για τον Θεό και όχι για την κενοδοξία. Ο Θεός δέχεται την λίγη νηστεία που γίνεται με ταπείνωση. ΙΑΚΩΒΟΣ ΤΣΑΛΙΚΗΣ!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”