Ψυχοφελή μηνύματα...

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25021
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Μην απολογείσαι και οδύρεσαι στις κατηγορίες που σου κάνουν, αλλά δείξε στον κόσμο με τη ζωή σου, ότι δεν είσαι άξιος αυτών».
Αγ. Νικόδημος Αγιορείτης
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36490
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Η Χάρις του Θεού, είναι μιας σφήνα χρώματος και χαράς, στον καθημερινά προβλέψιμο σκούρο καμβά της ψυχής μας……

π. Χαρ. Λίβυος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36490
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

«Πολλοί γαρ εισί κλητοί, ολίγοι δε εκλεκτοί»
(Για να γίνουν τα δύσκολα εύκολα...)
---------------------------------
Δεν είναι σκληρός ο τρόπος ζωής που προτείνει η Εκκλησία, ούτε σκληροί οι κανόνες των Πατέρων, ούτε σκληρή η ασκητική των Οσίων. Σκληρή είναι η καρδιά μας που εμμένει στο δικό της, που δεν θέλει να ταπεινωθεί, που δεν θέλει να μετανοήσει, που δεν θέλει να συγχωρέσει. Μας φαίνονται δύσκολα όλα τα της Εκκλησίας γιατί δεν θέλουμε να βγούμε από το βόλεμά μας. Λέμε ότι θέλουμε να είμαστε του Χριστού αλλά από την άλλη δεν θέλουμε να ζορίσουμε λίγο τον παραχαϊδευμένο εαυτούλη μας. Όμως έτσι δεν γίνεται προκοπή.
---------------------------------
Πρέπει επιτέλους να καταλάβουμε ότι ο Χριστός μας προσκαλεί να βγούμε από το σπιτικό μας, να αφήσουμε τις δουλείες μας, να παρατήσουμε τις μέριμνές μας, τα προγράμματά μας και να πάμε να φάμε και να πιούμε μαζί Του στο Δείπνο που μας αυτοπροσφέρεται ο Ίδιος. Μας προσκαλεί ο Θεός να γίνουμε συνδαιτυμόνες Του. Μπορούμε να το συνειδητοποιήσουμε αυτό; Μάλλον όχι, όταν φέρνουμε δικαιολογίες και αρνούμαστε αυτήν την πρόσκληση. Αρνούμαστε να γίνουμε οι εκλεκτοί Του, παραμένουμε στους κλητούς οι οποίοι τελικά μέσα στην "αθωότητα" των δικαιολογιών τους, κολάστηκαν.
---------------------------------
Μην κατηγορούμε τον Χριστό ότι θέλει πολλά. Λίγα, πολύ λίγα θέλει. Μας φαίνονται όμως πολλά γιατί δεν μάθαμε να βγαίνουμε από το εγώ μας, να αφήνουμε στην άκρη της δουλειές μας, τα θέλω μας, το βόλεμά μας και να κάνουμε υπακοή στο θέλημά Του.
---------------------------------
Εάν αγαπάς κάποιον εύκολα θα δεχθείς την πρόσκλησή του, εύκολα θα πεις "ναι" στο ραντεβού σας, εύκολα θα υπακούσεις σε κάποια του επιθυμία. Όταν αγαπάς όλα εύκολα τα κάνεις. Όταν αγαπάς το πιο δύσκολο πράγμα να σου ζητηθεί θα σου φανεί λίγο και θα το πράξεις με ευχαρίστηση, γιατί το παν για σένα είναι η σχέση σου με τον αγαπημένο σου, την αγαπημένη σου.
---------------------------------
Έτσι και στα πνευματικά. Χωρίς αγάπη προς τον Χριστό όλα φαίνονται δύσκολα, ακατόρθωτα, περιττά, σκληρά, πολλά. Γιατί λείπει η αγάπη και κυριαρχεί το εγώ μας. Μόνο όταν λείψει το εγώ μας θα κυριάρχησει η αγάπη. Και τότε όλα θα είναι ένα τίποτα μπροστά στην σχέση μας με τον Χριστό.
---------------------------------
Γι'αυτό και εγώ θα σου ζητήσω κάτι το οποίο μπορεί να σου φανεί δύσκολο ή εύκολο ανάλογα με την προαίρεσή σου. Να βάλεις στο κέντρο της ζωής σου τον Χριστό· ούτε τις σπουδές σου, ούτε την δουλειά σου, ούτε την οικογένειά σου, ούτε τα χόμπι σου. Όλα αυτά να είναι στην ζωή σου δεύτερα και τρίτα. Πρώτη πρωτεραιότητα να είναι η σχέση σου με τον Χριστό, διότι μόνο τότε θα ζεις θεάρεστα χωρίς κόπο και γογγυσμούς.
Κι όπως αβιάστα φιλά ένας ερωτευμένος το ταίρι του, έτσι κι εσύ αβίαστα θα ζεις ταπεινά και χριστομίμητα.

Αύριο, Κυριακή ΙΑ' Λουκά, Παραβολή της Δειπνοκλησίας

Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36490
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Κι όμως η τύχη μας(*καλλιτεχνικό όνομα του Θεού)μπορεί να ανοίξει από ένα ατύχημα…....

π. Χαρ. Λίβυος Παπαδόπουλος
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25021
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Όποιος θέλει να σωθεί, πρέπει να έχει την καρδιά του σε κατάσταση μετανοίας και συντριβής».
Αγ. Σεραφείμ του Σάρωφ
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36490
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Ούτε τις πολλές, ούτε τις λίγες

Πολλοί κοινωνούν μια φορά το χρόνο, άλλοι δύο φορές, άλλοι περισσότερες. Ποιους απ’ αυτούς θα επιδοκιμάσουμε; Όσους μια φορά, όσους πολλές ή όσους λίγες φορές μεταλαβαίνουν; Ούτε τους μία ούτε τις πολλές ούτε τους λίγες, μα εκείνους που πλησιάζουν στο άγιο Ποτήριο με καρδιά αγνή, με βίο ανεπίληπτο. Αυτοί ας κοινωνούν πάντα.

Άγιος Ιωάννης Χρυσόστομος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36490
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Το ότι φορώ το πετραχήλι δεν με κάνει καλύτερό σου. Να το θυμάσαι αυτό, όχι για να απαξιώσεις το χάρισμα της ιεροσύνης αλλά για να μην με δεις ποτέ ως δικαστή σου και απομακρυνθείς.
-------------------------
Το πετραχήλι πάνω του φέρει μερικά κρόσια που συμβολίζουν τους ανθρώπους που ο Θεός μου εμπιστεύτηκε μέσα από το Μυστήριο της Εξομολογήσεως αλλά και γενικότερα μέσα από την ενορία που διακονώ. Τόσο βαθιά λοιπόν είσαι στην ζωή μου, τόσο αχώριστα πορευόμαστε πλέον σ'αυτήν την πνευματική προσπάθεια· τόσο πολύ που σε φορώ επάνω μου όταν λειτουργώ, ότι κάνω παράκληση, όταν διαβάζω την συγχωρετική ευχή. Σε φέρω πάνω μου ως κάτι αναπόσπαστο πλέον από την αιωνιότητά μου.
-------------------------
Το ότι φορώ το πετραχήλι δεν με κάνει καλύτερό σου, σου το ξαναλέγω. Ποτέ μην με δεις με ντροπή και ενοχή, γιατί δεν είμαι εδώ για να σε τιμωρήσω αλλά για να σε αγκαλιάσω, δεν είμαι εδώ για να σε κατακρίνω αλλά για να σε συμφιλιώσω με τον Φιλάνθρωπο Θεό. Να το θυμάσαι αυτό. Το πετραχήλι, με κάνει φίλο και συνοδοιπόρο σου, πατέρα σου ακόμα κι αν με περνάς και μερικά χρόνια...σε κάνει τέκνο μου και έννοια μου.

Aρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36490
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

«Κράτα γερά μέσα σου τα ζώπυρα της πίστεως που παρέλαβες από τους γονείς σου. Η Ελλάδα είναι η χώρα των μεγάλων αγώνων για την κατίσχυση των μεγάλων ιδανικών. Μην αφήσεις τη χώρα σου να χάσει το χαρακτήρα της και να μετατραπεί σε μάζα ανθρώπων, χωρίς συνείδηση, χωρίς εθνικότητα και χωρίς ταυτότητα.
Μέσα σ' αυτή τη μάζα κινδυνεύεις να γίνεις ένα νούμερο, ένας αριθμός, να χάσεις την ελευθερία της προσωπικότητάς σου. Αδελφοί, μείνατε εδραίοι και αμετακίνητοι σε όσα μάθατε και σε όσα επιστώθητε. Μείνατε σταθεροί στην πίστη και στα ιδανικά του Γένους. Αυτό είναι το χρέος μας».

Μακαριστός Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36490
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Χριστουγεννα σημαινει...
...Χριστούγεννα σημαίνει, πως ψάχνω τον αδερφό μου. Εσένα που με αδίκησες. Εσένα που με κατάκλεψες. Εσένα που μου χρωστάς και δε μου δίνεις. Εσένα που ξεπούλησες την αδελφική αγάπη για να έχεις ένα χωράφι παραπάνω. Ένα σπίτι παραπάνω, για να ωφεληθούν τα παιδιά σου και να ζουν σαν άρχοντες. Και να αδικηθούν τα δικά μου και να ζουν σε νοικιασμάνα υπόγεια.

Χριστούγεννα σημαίνει πως σε περιμένω αδερφέ μου, να έρθεις να παραγράψουμε όλα τα χρέη για να παραγράψει και ο Χριστός τα δικά μας.

Άργησα να καταλάβω τα παράξενα μυστικά Του:

Ο ΘΕΛΩΝ ΠΡΩΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΣΤΩ ΠΑΝΤΩΝ ΔΙΑΚΟΝΟΣ
ΑΓΑΠΑΤΕ ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΥΜΩΝ ΕΥΛΟΓΕΙΤΕ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΡΩΜΕΝΟΥΣ ΥΜΑΣ
ΟΣ ΓΑΡ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗΝ ΑΥΤΟΥ ΣΩΣΑΙ ΑΠΟΛΕΣΕΙ ΑΥΤΗΝ

Άργησα να καταλάβω οτι για να κερδίσω πρέπει να χάσω.

Για να πάρω πρέπει να δώσω.

Για να ανέβω πρέπει να κατέβω.

Θα ανοίξουν τα μάτια μου όμως, όταν ανοίξουν τα σπλάχνα μου.

Χριστούγεννα ήταν όταν ένας φίλος μου εισαγγελέας, έφυγε απο το εορταστικό τραπέζι -δε μου κατεβαίνει μπουκιά είπε- και πήγε να φάει με τους φυλακισμένους...

http://agiameteora.net/
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36490
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Ξέρεις Κύριε πόσοι θα ήθελαν να κατέβεις απο το Σταυρό. Δεν θέλουν να τους θυμίζεις μέχρι που μπορεί να φτάσει η αγάπη....

π. Χαρ. Λίβυος Παπαδόπουλος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”