Ψυχοφελή μηνύματα...

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Ο Άγιος δεν είναι ο άνθρωπος που κατάφερε κάτι, είναι ο άνθρωπος που φανερώνει το Θεό, που τον βλέπεις, έχει ζώσα πίστη και αγία ζωή. Δίπλα του το ερώτημα της ύπαρξης του Θεού καταργήται. Αυτός είναι ο Άγιος!

Μητροπολίτης Μεσογαίας
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

«Μου εμφανίστηκε ολοζώντανος ο Άγιος Ιάκωβος Τσαλίκης στο Καθολικό της Μονής»

*Από το βιβλίο της Ιεράς Μονής του Οσίου Δαυίδ: «Ένας σύγχρονος Άγιος ~ Ο Όσιος Ιάκωβος (Τσαλίκης)

~ «Στις 15 Δεκεμβρίου 2012 ήλθα στην Ιερά Μονή Οσίου Δαυίδ», κατέθεσε από τηλεφώνου στις 25/10/2013 ο κ. Κωνσταντίνος Παλιούρας, αξιωματικός από την Αθήνα.

«Έκανα προσευχή στον Ναό, άναψα το κεράκι μου και λίγο πριν φύγω ένας «Ιερέας» βγήκε από το ιερό φορώντας πετραχήλι. Με πλησίασε και με ρώτησε αν ήθελα κάτι. Του ζήτησα να προσευχηθεί για την μητέρα μου, που ήταν βαριά άρρωστη. Ο Ιερέας μου διάβασε διάφορες ευχές και μου είπε να πω στην μητέρα μου να εξομολογηθεί και να ετοιμαστεί το συντομότερο.

– Ποιο το όνομά σας, πάτερ, ρώτησα.

– Πάτερ Ιάκωβος, παιδί μου, μου απάντησε.

Πήρα την ευχή του και έφυγα για την Αθήνα. Σε λίγες μέρες πήρα τηλέφωνο στο Μοναστήρι και ζήτησα τον π. Ιάκωβο. Σάστισα, όταν μου είπαν ότι δεν υπάρχει κάποιος από τους Πατέρες με αυτό το όνομα. Έκλεισα το τηλέφωνο σκεπτόμενος ότι κάποιο λάθος θα είχε γίνει.

Η μητέρα μου εκοιμήθη στις 7-1-2013, αφού πρώτα τακτοποιήθηκε πνευματικά. Κάποια γνωστή κυρία άργησε να πληροφορηθεί την εκδημία της μητέρας μου και μίλησε μαζί μου στο τηλέφωνο στις 22/10/2013. Στην συνομιλία αναφέραμε και το γεγονός που είχε συμβεί στην Ιερά Μονή με τον «Ιερέα» π. Ιάκωβο. Η κυρία με ρώτησε πως ήταν ο Ιερέας αυτός. Τον περιέγραψα και εκείνη μου είπε ότι έτσι ήταν ο Γέροντας Ιάκωβος, που κοιμήθηκε πριν 22 χρόνια και τον οποίο η ίδια είχε γνωρίσει!».
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Αυτό που χαρακτηρίζει τον χριστιανό είναι η αγάπη και η συγνώμη...

Δεν μπορείς να αγαπάς αν δεν συγχωρείς και αν δεν συγχωρείς δεν αγαπάς ούτε το Θεό ούτε τους ανθρώπους, παρά το δικό σου θέλημα...

Η αγάπη βγαίνει χωρίς δυσκολία από την καρδιά που αγαπά το Θεό!!!

« Μακαριστός Μητροπολίτης Σισανίου και Σιατίστης κ. Παύλος»
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Πριν από μερικά χρόνια – διηγείται η κυρία Μαρία Φούκα-Ρουμπάνη –, όταν ακόμη ζούσε ο καθηγούμενος της Ιεράς Μονής του Οσίου Δαβίδ (μακαριστός τώρα) π. Κύριλλος, ήλθε στο σπίτι μου. Συζητούσαμε και μου έλεγε ότι δικαστικοί, που ήταν πνευματικά παιδιά του γέροντος Ιακώβου, πάντα ζητούσαν την βοήθειά του, για να δικάζουν σωστά, και όταν ζούσε και όταν έφυγε απ’ την ζωή.
Ανέφερε και το εξής περιστατικό, το οποίο έγινε σ’ έναν δικαστικό, πνευματικό παιδί του μακαριστού γέροντος Ιακώβου.
Ο δικαστικός αυτός είχε να δικάση μία πολύ δύσκολη και “μπερδεμένη” υπόθεση. Έκανε πολλή προσευχή στον Θεό να τον βοηθήση να βγάλη την σωστή απόφαση. Ζήτησε και από το μακαριστό γέροντά του Ιάκωβο να τον βοηθήση.
Μέχρι την παραμονή της εκδίκασης της υπόθεσης, ακόμη δεν είχε βρη άκρη. Υπήρχαν πολλά στοιχεία που τον προβλημάτιζαν. Άραγε, ποιοι ήταν οι ένοχοι και ποιοι οι αθώοι; Αν έβγαζε λάθος απόφαση; Αν υπήρχαν ψευδομάρτυρες; Αν αδικούσε κάποιον; Όλη την νύχτα προσευχόταν και ζητούσε την βοήθεια του μακαριστού γέροντά του Ιακώβου.
Την ημέρα της εκδίκασης της υπόθεσης πήγε να πάρη το αυτοκίνητό του να πάη στα Δικαστήρια. Όμως ήταν αδύνατον! Το αυτοκίνητο, για άγνωστο λόγο, δεν έπαιρνε μπροστά. Απελπίστηκε. Έτρεξε να βρη ταξί. Δυστυχώς, ούτε ταξί εύρισκε.
Η ώρα περνούσε και είχε αγωνία να φθάση στα Δικαστήρια. Γι’ αυτό, έτρεξε γρήγορα να προλάβη το τρόλεϋ. Μπήκε μέσα. Ηρέμησε. Ευτυχώς, θα προλάβαινε να πάη εγκαίρως στα Δικαστήρια.
Στην επόμενη στάση, μπήκαν μία παρέα από 5-6 άτομα, που επειδή δεν βρήκαν θέση, πιάστηκαν από τις χειρολαβές, ακριβώς δίπλα από εκείνον. Άρχισαν να συζητούν χαμηλόφωνα.
Ο δικαστής, χωρίς να θέλη, άκουγε τι έλεγαν μεταξύ τους. Και τα ‘χασε! Ήταν μάρτυρες, που πήγαιναν και αυτοί στο δικαστήριο, για την ίδια υπόθεση, που πήγαινε και αυτός να εκδικάση! Ήταν μάλιστα ψευδομάρτυρες, και ο ένας έλεγε στον άλλον να μην ξεχάση όσα έπρεπε να πη, για να παραπλανήσουν την δικαιοσύνη. Πού να φανταστούν ότι αυτός που καθόταν δίπλα τους ήταν ο δικαστής, που τους άκουγε!
Ο δικαστής ευχαρίστησε μέσα απ’ την καρδιά του τον μακαριστό γέροντά του π. Ιάκωβο, που του φανέρωσε την αλήθεια και τον βοήθησε και δίκασε σωστά την υπόθεση. Του φανέρωσε ποιοι ήταν οι ένοχοι και ποιοι οι αθώοι.
Τότε κατάλαβε γιατί το αυτοκίνητό του δεν έπαιρνε μπροστά και δεν εύρισκε ούτε ταξί....
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Δεν κερδίζεις υπόληψη φορώντας ρούχα πολυτελή, αλλά όταν φορείς τα ρούχα των καλών πράξεων...

Άγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Να ευχαριστείς την γρήγορη Βοήθεια και Μεσίτρια, την Κυρία μας, την Μητέρα του Κυρίου μας, γιατί με τις προσευχές Της μας σώζει από τα βάσανα και την καταδυναστεία του διαβόλου.

Άγιος Ιωάννης της Κρονστάνδης.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Να χαιρόμαστε να 'μαστε καλοί και να νοιώθουμε κοντά μας καλούς ανθρώπους.
Κανένα πράγμα δεν είναι σαν την καλοσύνη.
Το πρόσωπο της λαμποκοπά σαν τον ήλιο που χρυσώνει την πλάση το πρωί της όμορφης μέρας του καλοκαιριού.
Τί ευλογημένοι που είναι οι καλοί άνθρωποι, οι πρόσχαροι, οι γλυκομίλητοι, οι απλοί, οι απονήρευτοι, οι πονετικοί, οι ταπεινοί!
Τί αληθινός πλούτος μέσα σε μια τέτοια καρδιά!
Και τί φτώχια, τί μιζέρια, τί ασχήμια, μέσα στις κακές ψυχές, στις εγωιστικές κι ας φουσκώνουνε απ' έξω κι ας παρασταίνουνε τον πλούσιο!

~ Φώτης Κόντογλου
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Δεν Τον ήξερα... "Παρ'Τον! Να Τον έχεις στο προσκεφάλι σου", μου είπε μια άσχετη γιαγιούλα, ενώ περίμενα μες τον Άγιο Σάββα την αυριανή εγχείρισή μου στο έντερο. Τον έβαλα στο συρτάρι με άλλα ματζούνια που μου έδιναν φοβισμένοι θρησκόληπτοι, αλλά... "Μμμμ! Παράξενος Άγιος", ψέλλισα. Ο Άγιος Εφραίμ με το ψιλόλιγνο σουλούπι του και τα μαύρα ράσα του, όχι, δεν έμοιαζε με κανέναν. Περίμενα τον χειρουργό μου για τελευταίες οδηγίες και νάτος ο άγνωστος Άγιος σε μια γωνιά του γραφείου του. "Παλι εσύ εδώ;", σκεφτηκα. Παίρνω ταξί για το Ερρίκος Ντυνάν και...τσουπ! Ο Άγιος μου να χοροπηδά κάτω από το καθρεφτάκι του οδηγού
- Αααα! Ο Άγιος Εφραίμ!
- Τούτο το ταξί κυρία μου, 3 Ιανουαρίου και 5 Μαΐου (μέρες που γιορτάζεται η μνήμη του) ακινητοποιείται. Εμένα αυτός ο Άγιος μ'εσωσε γιατί...
Δεν είχε προλάβει ο εφραιμικός ταξιτζής να μου ιστορήσει όλη την πικρή ιστορία του, όταν βρέθηκα στο γραφείο μεγάλου ογκολόγου για μια δεύτερη άποψη. Κι Αυτός εκεί. Δεν παρακολουθούσα τι έλεγε ο γιατρός (είπε στους δικούς μου, όπως έμαθα μετά, να μην ταλαιπωρούμαι άδικα, δεν έχω καμία τύχη), παρά παρατηρούσα Αυτόν μες την εικόνα Του πίσω από την πλάτη του γιατρού. Δεν Τον ήξερα, αλλά εκείνη τη μέρα βρέθηκε μπροστά μου πολλάκις. Το'σκασα από το Νοσοκομείο κι έκλαψα ώρα πολλή στο Μοναστήρι Του στη Νέα Μάκρη. "Σώσε με! Άσε με να μεγαλώσω λίγο το παιδί μου!". Κι από τότε, Αυτός φύλακας πιστός των παρακλήσεών μου. Όταν ο καρκίνος έκανε μετάσταση μετά από έξι μήνες στο συκώτι, η προγραμματισμένη μέρα εγχείρισης ήταν τυχαία (?) η 5η Μαΐου. Ενώ είχα κάνει όλη την προετοιμασία με τις κρέμες μου και το βαμμένο νυχάκι, πουλώντας τρέλλα για να μη χάσω τελείως το μυαλό μου από το φόβο ("Κάτσε ρε μάνα, θα'μαι γδυτή μπροστά σε τρεις χειρουργούς! 'Ετσι άφτιαχτη να πάω;"), κάποιο επείγον περιστατικό μου "έκλεψε" το χειρουργείο και η εγχείρισή μου για το συκώτι μεταφέρθηκε δύο μέρες μετά. Άλλες κρέμες, άλλο βαμμένο νυχάκι, αλλά ποιος ξέρει από τι με φύλαξε ο φίλος μου. Εγώ πάντως μετά από δέκα χρόνια είμαι ακόμα εδω. Άγιέ μου Εφραίμ σ' ευχαριστώ! Για όλα...
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Άγιος Ιάκωβος Τσαλίκης.

Ο Άγιος Δαβίδ ερχόταν στο ασκητήριο το μεσονύκτιο!!!

Εκείνα τα χρόνια πάρα πολλά θαύματα είχαμε,παιδιά μου.
Δεν έλεγα αυτά τότε που τα ζούσα, γιατί, με συγχωρείτε, ντρεπόμουν.

Τα λέγω τώρα. Είχα έρθει νέος στο Μοναστήρι.
Ήταν ιδιόρρυθμο τότε,ήταν τρεις Γέροντες. Εγώ μόνος μου, με συγχωρείτε, το έκανα κοινόβιο. Τρώγαμε μαζί ότι είχαμε και τα πράγματα ήταν κοινά.

Την 1η Αυγούστου το βράδυ μετά την Παράκληση, ετοιμαζόμουν, έπαιρνα, με συγχωρείτε, τα κεράκια μου, το λιβανάκι μου και σηκωνόμουνα και, αφού έκλεινα τις εκκλησίες, έλεγα στο ορφανό παιδί, που είχαμε στο Μοναστήρι και μας βοηθούσε στις δουλειές για το πανηγύρι.
Εγώ, παιδί μου, θα φύγω για το ασκητήριο. Θα πάω να κάνω εκεί αγρυπνία και το πρωί, που είναι του Αγίου Στεφάνου, 2 Αυγούστου, θα'ρθώ να κάνω λειτουργία. Δεν θα πεις, όμως, τίποτα σε κανέναν από τους πατέρες. Οι πατέρες δεν ξέρουν ότι θα πάω στο ασκητήριο. Θα κτυπήσουν οι καμπάνες 4 το πρωί. Να κλειδώσεις την πόρτα του Μοναστηριού τώρα που θα φύγω και το πρωί στις 4 να σηκωθείς σιγά-σιγά να ανοίξεις την πόρτα με πολύ προσοχή,για να πάω στην εκκλησία,να μπω στον Όρθρο και την λειτουργία, αφού θα έκανα την αγρυπνία στο ασκητήριο.

Εκεί στο ασκητήριο, έβλεπα πολλά θαυμαστά! Έβλεπα τον Άγιο που ερχόταν το μεσονύκτιο και ερχόταν, όπως τον είχα παρακαλέσει, πότε με την μορφή του πατρός Νικοδήμου και πότε με την μορφή του πατρός Ευθυμίου, που ήταν πενήντα χρόνια στο Μοναστήρι και ήταν ένα Γεροντάκι, πολύ αδύνατο και πέθανε το 1974.

Τη νύκτα εκεί άναβα τα καντηλάκια, θυμίαζα, διάβαζα διάφορα πνευματικά και προσευχόμουν γονατιστός και στις 3 η ώρα σηκωνόμουνα έβγαινα έξω και έκανα μια δέηση στο Θεό, στην ησυχία της νύκτας, και την άκουγε ο Θεός και ο Όσιος Δαβίδ. Μετά ερχόμουνα στο Μοναστήρι και έκανα την λειτουργία, χωρίς να ξέρει κανένας τίποτα.

Μια νύκτα ο Άγιος μου παρουσιάστηκε με την μορφή του Πατρός Ευθυμίου, άνοιξε την πόρτα και μπήκε μέσα.
Εγώ τότε, νομίζοντας ότι είναι ο πάτερ Ευθύμιος, του είπα:

Παππούλη μου, ήρθες να μείνεις στο ασκητήριο μαζί μου απόψε? Καλά έκανες και εγώ στο ασκητήριο του Οσίου Δαβίδ ήρθα.

Εκεί που έκανα την προσευχή μου, είδα τον παππούλη να κρατάει στο χέρι του το σκουφί του και να έχει λευκή μεγάλη μεγάλη γενειάδα και μετά έγινε άφαντος.

Μια άλλη φορά μου παρουσιάστηκε με την μορφή του πατρός Νικοδήμου.

Από το νέο βιβλίο της Ιεράς Μονής Οσίου Δαυίδ: «Ένας σύγχρονος Άγιος Ο Όσιος Ιάκωβος (Τσαλίκης)
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Οι άνθρωποι έχουν αμέλεια και ραθυμία στα πνευματικά του ζητήματα, γιατί δεν έχουν μνήμη θανάτου. Θα είχαμε αμέλεια και ραθυμία και θα εστρέφετο ο λογισμός μας στα τα του κόσμου, εάν είχαμε στην μνήμη μας, ότι ανά πάσα στιγμή μπορούμε να φύγουμε από τούτο τον κόσμο;

(Γέροντας Εφραίμ της Αριζόνας)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”