Ψυχοφελή μηνύματα...

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36492
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Όταν μιλάει κανείς πολύ, τότε αδυνατίζει Πνευματικά...!!!
«Οι Πατέρες δεν ζητούσαν πολλούς λόγους. Λάμβαναν έναν Πνευματικό λόγο και έφευγαν στην Έρημο, και ζούσαν πολλά χρόνια με αυτόν τον λόγο! Προσπαθούσαν να τον εφαρμόσουν και τρέφονταν από αυτόν...!!!
Εμείς και λέμε, και θέλουμε να ακούμε πολλούς λόγους, αλλά δεν κάνουμε τίποτε για να τους εφαρμόσουμε!
Όταν μιλάει κανείς πολύ, τότε αδυνατίζει Πνευματικά»…!!!

Οσίου Σωφρονίου του Έσσεξ
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36492
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

– Ὑπάρχουν σήμερα Ἅγιοι μέσα στὸν κόσμο;
– Πάρα πολλοί. Ὁ Θεὸς τοὺς γνωρίζει! Ἂν δὲν ὑπῆρχαν, ὁ κόσμος μας θὰ εἶχε πάψει νὰ ζεῖ. Τὸ λέει καθαρὰ ὁ Ἅγιος Συμεών, ὁ Νέος Θεολόγος:
«Ὅταν λείψουν ἀπὸ τὸν κόσμο οἱ Ἅγιοι, θὰ ἐκλείψει κι ὁ κόσμος»…!!!

Όσiος Γέροντας Κλεόπας Ηλιέ
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36492
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

«Δεν πρέπει να κάνεις τον χριστιανικό σου αγώνα με κηρύγματα και αντιδικίες, αλλά με πραγματική μυστική αγάπη.
Όταν αντιδικούμε, οι άλλοι αντιδρούν.
Όταν τους αγαπάμε, συγκινούνται και τους κερδίζουμε.
Όταν αγαπάμε, νομίζουμε ότι προσφέρουμε στους άλλους, ενώ στην πραγματικότητα προσφέρουμε πρώτα στον εαυτό μας.
Η αγάπη χρειάζεται θυσίες.
Να θυσιάζουμε ταπεινά κάτι δικό μας, που στην πραγματικότητα είναι του Θεού».

Άγιος Πορφύριος Καυσοκαλυβίτης
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36492
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Μωρέ τον Χριστό να αγαπήσετε. Τον Χριστό…! Και μη φοβόσαστε τίποτα. Αδιαλείπτως να προσεύχεστε. Ο Θεός δεν θέλει πολλά. Μόνο την ευχούλα να μην αφήνετε. Να μη σταματάτε να του μιλάτε. Τον Χριστό να έχετε, γιατί ζωή χωρίς τον Χριστό δεν είναι ζωή.
Πάει τέλειωσε…

Άγιος Πορφύριος Καυσοκαλυβίτης
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36492
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Τα κύρια χαρακτηριστικά του Γέροντος Πορφυρίου σε όλη τη ζωή του ήταν:
Η άκρα Ταπείνωσή του.
Η τέλεια Αγάπη του στον Χριστό και τον συνάνθρωπο.
Η αίσθηση του ότι ανήκει στην Εκκλησία, με μία απόλυτη Υπακοή σ΄ αυτήν εν Χριστώ, με μία απόλυτη ενότητα με όλους.
Η βίωση της αθανασίας και της ελευθερίας από τον φόβο και την κόλαση από αυτή εδώ τη ζωή.
Η αγόγγυστη υπομονή του στους αφόρητους πόνους.
Η σοφή διάκρισή του.
Η ασύλληπτη διόρασή του.
Η απέραντη φιλομάθειά του.
Η εκπληκτική ευρύτητα των γνώσεών του, που ήταν καρπός της Χάρης και Δώρο Θεού, και όχι αποτέλεσμα Σπουδής.
Η ανεξάντλητη φιλοπονία και εργατικότητά του.
Η αδιάλειπτη ταπεινή, και για τον λόγο αυτόν αποτελεσματική, Προσευχή του.
Το ακραιφνώς ορθόδοξο, αλλά όχι φανατικό, φρόνημά του.
Οι εύστοχες συμβουλές του.
Η πολυμέρεια των διδαχών του.
Η βαθύτατη ευλάβειά του.
Το Ιεροπρεπέστατο των Ακολουθιών που τελούσε και
Η μεγάλη φροντίδα του να κρατηθεί μυστική η εκτεταμένη προσφορά του…!!!
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36492
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Οι άγιοι με την χριστοειδή βιοτή τους και τα υπερφυσικά θαύματά τους αποτελούν μια αποκάλυψη του Θεού στον κόσμο. Ένας τέτοιος θεογνώστης και θεοφάντωρ άγιος είναι και ο σύγχρονός μας όσιος Πορφύριος ο Καυσοκαλυβίτης.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36492
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Τα ουσιώδη στοιχεία που συγκροτούσαν την Αγία και Οσιακή Προσωπικότητα του Αγίου Γέροντος Πορφυρίου ήταν:

δ) Η Βίωση της εν Χριστώ Αθανασίας…!!!
Η νίκη πάνω στον θάνατο, η αίσθηση και η βεβαιότητα της Αθανασίας, που είναι το κοινό Βίωμα όλων των Αγίων, το ζούσε και το δίδασκε και ο Γέροντας Πορφύριος. Έλεγε:
«Ο άνθρωπος του Χριστού πρέπει ν΄ Αγαπήσει τον Χριστό. Κι όταν Αγαπήσει τον Χριστό, απαλλάττεται από τον διάβολο, από την κόλαση και από τον θάνατο»!
Ο Γέροντας Πορφύριος από βαθιά ταπείνωση έλεγε ότι δεν έχει φθάσει σε αυτή την κατάσταση, ενώ τη ζούσε και τη βίωνε…!!!
«Δεν έχω φθάσει … αυτό ζητάω, αυτό θέλω! Και στη σιωπή μου, και παντού, προσπαθώ να ζήσω σ΄ αυτά. Δεν τα ζω όμως … προσπαθώ! Δηλαδή, πώς να σου πω … Πώς να σας πω; Δεν έχω πάει σ΄ ένα μέρος, έτσι … ή πήγα μια φορά, το είδα, τώρα δεν είμαι εκεί, αλλά το θυμάμαι, το λαχταράω, το θέλω! Να τώρα, αυτή τη στιγμή, αύριο, μεθαύριο, κάθε στιγμή μούρχεται και το θέλω! Θέλω να πάω εκεί, το ζητάω. Δεν είμαι όμως εκεί … Ναι, αλλά ζω μέσα σ΄ αυτή την προσπάθεια»…!!!
Ο Άγιος Γρηγόριος βεβαιώνει ότι: «Το ευρείν τον Θεόν έγκειται εις το αεί Αυτόν ζητείν»!
Ο Άγιος Γέροντας Πορφύριος βρήκε τον Θεό, και «ο δρόμος της Αγάπης», που μας υποδεικνύει, είναι ο συντομότερος, ο ασφαλέστερος και ο καλύτερος, για να μας βρει και μας ο Θεός, και να περιμαζέψει τον καθένα μας, σαν το ένα απολωλός πρόβατο με χαρά και με αγάπη, και να μας οδηγήσει, από αυτήν εδώ τη ζωή, στην επίγεια Άκτιστη Εκκλησία Του, που είναι χώρα Αγάπης, Χαράς, Ειρήνης και Αθανασίας…!!!
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36492
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Επιστολή – Διαθήκη του Οσίου Γέροντος Πορφυρίου του Καυσοκαλυβίτου προς τα Πνευματικά του Παιδιά…!!!

«Αγαπητά Πνευματικά μου Παιδιά.
Τώρα που ακόμα έχω τας φρένας μου σώας θέλω να σας πω μερικές συμβουλές.
Από μικρό παιδί όλο στις αμαρτίες ήμουνα. Και όταν με έστελνε η μητέρα μου να φυλάξω τα ζώα στο βουνό, γιατί ο πατέρας μου επειδή ήμασταν φτωχοί είχε πάει στην Αμερική για να εργαστεί στην διώρυγα του Παναμά για εμάς τα παιδιά του, εκεί που έβοσκα τα ζώα συλλαβιστά διάβαζα τον Βίο του Αγίου Ιωάννου του Καλλυβίτου, και πάρα πολύ αγάπησα τον Άγιο Ιωάννη, και έκανα πάρα πολλές Προσευχές σαν μικρό παιδί που ήμουνα, 12-15 χρονών δεν θυμάμαι ακριβώς καλά, και θέλοντας να τον μιμηθώ με πολύ αγώνα έφυγα από τους γονείς μου κρυφά και ήλθα στα Καυσοκαλύβια του Αγίου Όρους, και υποτάκτηκα σε δυο Γεροντάδες αυταδέλφους τον Παντελεήμονα και τον Ιωαννίκιο.
Μου έτυχε να είναι πολύ ευσεβείς και ενάρετοι, και τους αγάπησα πάρα πολύ, και γι’ αυτό με την Ευχή τους τούς έκανα άκρα υπακοή! Αυτό με βοήθησε πάρα πολύ, αισθάνθηκα και μεγάλη αγάπη και προς τον Θεό, και πέρασα πάρα πολύ καλά.
Αλλά, κατά παραχώρηση του Θεού για τις αμαρτίες μου, αρρώστησα πολύ και οι Γεροντάδες μου μού είπαν να πάω στους γονείς μου, στο χωριό μου, εις τον Άγιον Ιωάννη Ευβοίας.
Και ενώ από μικρό παιδί είχα κάνει πολλές αμαρτίες, όταν ξαναπήγα στον κόσμο συνέχισα τις αμαρτίες, οι οποίες μέχρι και σήμερα έγιναν πάρα πολλές. Ο κόσμος όμως με πήρε από καλό, και όλοι φωνάζουνε ότι είμαι Άγιος! Εγώ όμως αισθάνομαι ότι είμαι ο πιο αμαρτωλός άνθρωπος του κόσμου!
Όσα ενθυμόμουνα βεβαίως τα εξομολογήθηκα, αλλά γνωρίζω ότι γι αυτά που εξομολογήθηκα με συγχώρησε ο Θεός, αλλ’ όμως τώρα έχω ένα συναίσθημα ότι και τα πνευματικά μου αμαρτήματα είναι πάρα πολλά, και παρακαλώ όσοι με έχετε γνωρίσει να κάνετε προσευχή για μένα, διότι και εγώ όταν ζούσα πολύ ταπεινά έκανα προσευχή για σας. Αλλ’ όμως τώρα που θα πάω για τον ουρανό, έχω το συναίσθημα ότι ο Θεός θα μου πεί:
- Τι θέλεις εσύ εδώ;
Εγώ ένα έχω να του πω:
- Δεν είμαι άξιος, Κύριε, για εδώ, αλλ’ ό,τι θέλει η Αγάπη σου ας κάμει για μένα!
Από εκεί και πέρα δεν ξέρω τι θα γίνει. Επιθυμώ όμως να ενεργήσει η Αγάπη του Θεού!
Και πάντα εύχομαι τα πνευματικά μου παιδιά να αγαπήσουν το Θεό, που είναι το Πάν, για να μας αξιώσει να μπούμε στην επίγειο άκτιστο Εκκλησία του. Γιατί από εδώ πρέπει να αρχίσουμε.
Εγώ πάντα είχα την προσπάθεια να προσεύχομαι και να διαβάζω τους Ύμνους της Εκκλησίας, την Αγία Γραφή και τους Βίους των Αγίων μας, και εύχομαι και εσείς να κάνετε το ίδιο!
Εγώ προσπάθησα, με τη Χάρη του Θεού, να πλησιάσω τον Θεό … Και εύχομαι και εσείς να κάνετε το ίδιο!
Παρακαλώ όλους σας να με συγχωρέσετε για ό,τι σας στεναχώρησα.

Ιερομόναχος Πορφύριος
Εν Καυσοκαλυβίοις τη 4/7 Ιουνίου 1991»…!!!
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36492
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Η επικοινωνία με τον Χριστό, όταν γίνεται απλά, χωρίς πίεση, κάνει τον διάβολο να φεύγει. Ο σατανάς δεν φεύγει με πίεση, με σφίξιμο. Απομακρύνεται με την πραότητα και την προσευχή. Υποχωρεί, όταν δει την ψυχή να τον περιφρονεί και να στρέφεται με αγάπη προς τον Χριστό. Την περιφρόνηση δεν μπορεί να τη υποφέρει, διότι είναι υπερόπτης. Όταν, όμως, πιέζεσθε, το κακό πνεύμα σας παίρνει είδηση και σας πολεμάει. Μην ασχολείσθε με τον διάβολο, ούτε να παρακαλείτε να φύγει.

ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΠΟΡΦΥΡΙΟΣ
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36492
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

«Να Προσεύχεσαι πάντοτε με δύναμη και ελπίδα, και μην ανησυχείς για τίποτε!
Η Προσευχή σου θα σε κάνει Σοφό»…!!!

Όσιος Αρσένιος Μπόκα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”