Ψυχοφελή μηνύματα...

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36525
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Βλέπεις άνθρωπο όμως όχι την καρδιά του, το μέσα του, τις μάχες του. Γι'αυτό μην κατακρίνεις κανέναν.
----------------------
Βλέπεις το έξω, βλέπεις κάποιες εκδηλώσεις συμπεριφορών μα όχι τις αιτίες που τις προκαλούν. Δεν βλέπεις τις αγωνίες, δεν βλέπεις τις πληγές τις ψυχής του.Γι'αυτό μην κατακρίνεις κανέναν.
----------------------
Βλέπεις αυτό που αντιλαμβάνεσαι και όχι αυτό που είναι ο άλλος. Δεν βλέπεις την μετάνοιά του, δεν βλέπεις την ανάγκη του για μια αγκαλιά, δεν βλέπεις την αξόδευτη αγάπη του. Γι'αυτό μην κατακρίνεις κανέναν.
----------------------
Βλέπεις άνθρωπο. Ανακάλυψε και την καρδιά του -δες πίσω από τα νεύρα του, πίσω από την κακία του, πίσω από τα λάθη του, πίσω από τις ανασφάλειές του, πίσω από την ψευτιά του-και τότε ίσως τον καταλάβεις για λίγο, ίσως τον συμπονέσεις, ίσως τον δικαιολογήσεις, ίσως τον υπομείνεις, ίσως τον αγαπήσεις πραγματικά γι'αυτό που είναι και όχι γι'αυτό που φαίνεται ότι είναι.

Aρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25037
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Ο Θεός είναι ζωή. Όποιος χωρίζεται από τον Θεό, χωρίζεται από τη ζωή».
Γέρων Γεώργιος Καψάνης
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25037
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

Τί βαρετό να νοιάζεσαι συνέχεια για το τί θα πούνε οι άλλοι...


Τί βαρετό να νοιάζεσαι συνέχεια για το τί θα πούνε οι άλλοι.Τί σπατάλη ενέργειας.Τί κούραση. Τι άρρωστη και νοσηρή κατάσταση .
Όχι μόνο γι’ αυτόν που σε σχολιάζει μα και για σένα που όλο νοιάζεσαι .
Θα πούνε.Ε,ας πούν.Τί θα πάθω,τί θα πάθεις;
Οι πενήντα λένε πως είσαι μία χαρά. Οι δέκα λένε "άγιος".Οι εκατό,πως είσαι αμαρτωλός και επικίνδυνος. Οι δύο,αστέρι σκέτο.Άλλοι δύο τρείς πως είσαι άχρηστος .
Tί ισχύει απ’ όλα αυτά ;Ποιός έχει δίκιο ; Για ποιόν απ’ όλους θα νοιαστείς ;
Τίνος η γνώμη θα σε κάνει να χαλαστείς Ποιός είν’ αυτός που θα σε κρίνει στην τελική ;
Λόγια · λόγια · λόγια .
Κρίσεις.Κατακρίσεις.Κουτσομπολιά.
Δεν κουράστηκες ακόμα;Είσαι αυτός που είσαι.
Ούτε αν πούνε πως είσαι άγιος θα είσαι εξαιτίας αυτής της δήλωσης .
Ούτε αν πούνε ό, τι είσαι άχρηστος θα είσαι άχρηστος επειδή αυτοί το είπαν .
Είσαι αυτός που είσαι.Είμαι αυτός που είμαι.
Το ξέρει ο Θεός απόλυτα το βάθος της ψυχής μου .Ξέρω κι εγώ αρκετά το τί συμβαίνει εντός μου .
Οι άλλοι συνήθως καθρεφτίζουν το εγώ τους στη μορφή μου .Και κρίνουν εξ ιδίων .
Αφάνταστα κουραστική αυτή η ιστορία.Άσε τον κόσμο να λέει.
Με μία αξιοπρεπή αδιαφορία .
Και μετά ... ξεκούραση. Ειρήνη.Θάλασσα πλατιά κι ακύμαντη .
Έτσι γίνεται η ψυχή σου μετά την άγια τούτη αδιαφορία ....

π.Θεόκτιστος Δικταπανίδης


Πηγή: http://proskynitis.blogspot.gr/
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36525
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Η μεταβολή, δεν εξαρτάται απ΄Αυτόν που έσπειρε,

αλλ΄απ΄αυτούς που δεν θέλησαν ν΄αλλάξουν.

Άγ. Ιω. Χρυσόστομος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36525
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Όταν στην ψυχή σου έχεις γαλήνη και ειρήνη τότε και τίποτα "σημαντικό" να μην γίνεται έχεις χαρά· σκιρτά η καρδιά σου, νιώθεις τόση ευτυχία μέσα στην "ασήμαντη" καθημερινότητα σου, αισθάνεσαι πληρότητα ζωής -κι ας μην έχεις όλα εκείνα που είχες ποθήσει κάποτε- γι'αυτό και εύχεσαι να μείνουν έτσι τα πράγματα.
-------------------------
Είναι αυτό που λέμε, "αυτή η στιγμή να διαρκούσε για πάντα".
Όταν στην ψυχή σου έχεις ειρήνη είσαι "αλλού", είσαι μέσα στην ένταση της καθημερινότητας αλλά δεν σε αγγίζει τίποτα πραγματικά. Έχεις άφήσει να σ'αγγίξει η ειρήνη του Χριστού. Τότε όλα τα βλέπεις αλλιώς, τα αντιμετωπίζεις αλλιώς.
-------------------------
Μην το βάζεις κάτω ποτέ. Κι αν τώρα μέσα στην ψυχή σου δεν έχεις γαλήνη και ειρήνη μην απελπιστείς. Η ειρήνη έρχεται όταν τα βρεις με τον εαυτό σου, όταν καταλάβεις ποιος είσαι, τι μπορείς να κάνεις και τι δεν μπορείς να κάνεις· αυτό είναι διάκριση. Αλλά αυτό είναι η αρχή. Από κει και πέρα χρειάζεται να βάλεις τον Χριστό στην ζωή σου. Να Τον βάλεις ως πρόσωπο, ως Ερωμένο σου, και όχι απλά ως μια όμορφη διδασκαλία. Όταν μιλούμε για τον Χριστό δεν αναφερόμαστε μόνο στην διδασκαλία Του αλλά στον ίδιο τον Θεάνθρωπο που μανικώς σε ποθεί, που σε αγαπά τόσο που σε αφήνει να Τον φας και να Τον πιεις. Να γίνεις ένα μαζί Του όπως δύο ερωτευμένοι, μία σάρκα, μία ψυχή, ένα βλέμμα, μία ύπαρξη.
-------------------------
Πώς να μην έχεις χαρά; Πώς να μην έχεις ειρήνη μέσα στην ταραχή του κόσμου όταν γνωρίζεις ότι ο Χριστός πάντα σε αγαπά, πάντα σε αναζητά, πάντα σε προσμένει, πάντα σε καλεί "έλα έρωτά μου, έλα αγάπη μου, έλα φίλε μου, έλα αδελφέ μου, έλα παιδί μου, έλα αιώνια παρέα μου".
-------------------------
Αχ, Χριστέ μου, ομορφιά της ζωής μου...κατέκτησέ με.
-------------------------
Οι ερωτευμένοι συνήθως κάνουν πράγματα τρελά που ποτέ τους δεν θα κάνανε σε κάποια άλλη περίπτωση. Οι φίλοι τους, τους αποκαλύν και τρελούς ή τους ρωτάνε "τρελάθηκες"; Αυτοί όμως που γνώρισαν τον Χριστό, που Τον ερωτεύτηκαν δεν είναι απλά τρελοί...είναι Θεό-τρελοί.

Aρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36525
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Υπάρχει ένα πουλί εκεί μακριά σε μέρη που μονάχα το όνειρο μας συναντά που το γλυκύτερο κελάηδημα του, ακούγεται την ώρα που πεθαίνει. Η ομορφότερη στιγμή του Χριστού είναι πάνω στο σταυρό. Και ο δρόμος που μας γνωρίζει με τις αλήθειες μέσα και έξω μας, είναι εκείνος ο σκοτεινός και λασπωμένος, που σαν λιάσει και βγει το φως, ανθίζουν τα ωραιότερα λουλούδια. Η άνοιξη περνάει πάντα μέσα από τον χειμώνα και η ανάσταση μέσα από τον σταυρό.

π. Χαρ. Λίβυος Παπαδόπουλος
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25037
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Όμοιος με τους δούλους του έχει γίνει ο Δεσπότης Χριστός, ώστε αντιστρόφως οι δούλοι να γίνουν όμοιοι με τον Θεό».
Αγ. Αμφιλόχιος Ικονίου
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36525
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Αυτά που είναι δύσκολα στους ανθρώπους, για τον Θεό είναι πολύ εύκολα.

Τον Θεό θα τον αγαπήσουμε ξαφνικά, όταν η χάρις θα μας επισκιάσει.

Αν αγαπήσουμε πολύ τον Χριστό, η ευχή «Κύριε ελέησόν με» θα λέγεται μόνη της.

Ο Χριστός θα είναι συνεχώς στο μυαλό μας και στη καρδιά μας.

Άγιος Πορφύριος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36525
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Οι πιο ωραίες ψυχές είναι αυτές που έχουν το σχήμα του σταυρού.

Aρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36525
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Στο μέσο της Αγίας και Μεγάλης Τεσσαρακοστής έρχεται η Εκκλησία και μας προβάλει τον Τίμιο και Ζωοποιό Σταυρό· μας ενθυμίζει δηλαδή τον τρόπο ζωής που καλούμαστε να ζήσουμε, διότι ο Σταυρός δεν είναι απλά ένα ιερό σύμβολο αλλά κυρίως είναι ο τρόπος που νεκρώνει τον θανατηφόρο εγωισμό και ζωοποιεί την ζωή μας και μας οδηγεί στην αιωνιότητα εν Χριστώ.

Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”