Ψυχοφελή μηνύματα...

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1909
Εγγραφή: Δευ Δεκ 24, 2018 4:18 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από Αναστάσιος »

«Ὅσο ὁ τρόπος ζωῆς μας εἶναι σαρκικός καί δέν πλησιάζουμε μ΄ ὅλη μας τήν καρδιά τό Θεό, οἱ δαίμονες θά κρύβονται μέσα μας μέ τή μορφή διαφόρων παθῶν. Τά πάθη αὐτά εἶναι ἡ λαιμαργία στό φαγητό καί τό πιοτό, ἡ πορνεία, ἡ ὑπερηφάνεια, ὁ ἐλεύθερος σκεπτικισμός σέ θέματα πού ἀφοροῦν στή θρησκεία, τήν Ἐκκλησία καί τά δογματικά θέματα τῆς πίστης, ἡ κακία, ὁ φθόνος, ἡ φιλαργυρία, ἡ πλεονεξία κλπ. Ὑπηρετώντας τά πάθη αὐτά ζοῦμε σύμφωνα μέ τό θέλημα τῶν δαιμόνων. Μόλις ὅμως ἀρχίσουμε νά ὑπηρετοῦμε τόν Κύριο, ἀγωνιζόμενοι ἐναντίον τῶν παθῶν πού φωλιάζουν μέσα μας, τότε ἐκεῖνοι ὁπλίζονται καί στρέφονται ἐναντίον μας μ΄ ὅλη τούς τήν κακία καί τή σφοδρότητα, ἔχοντας σάν πύρινο ὅπλο τήν προσκόλλησή μας στά ἐγκόσμια ἀγαθά. Μόνο μέ πύρινη προσευχή καί τή Θεία κοινωνία θά μπορέσουμε νά τούς ἐκδιώξουμε ἀπό τήν καρδιά μας».
Άγιος Ιωάννης της Κροστάνδης
«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»
Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1909
Εγγραφή: Δευ Δεκ 24, 2018 4:18 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από Αναστάσιος »

«Ὅλους μας μᾶς ταλαιπωρεῖ σέ μεγάλο βαθμό ἡ ἁμαρτία τῆς ἀδιαφορίας. Δέν πρέπει νά τήν ὑποτιμήσουμε, ἀλλά νά μετανοήσουμε γι΄ αὐτήν. Μᾶς πιάνει ἡ ἀδιαφορία ὄχι μόνο στό σπίτι, μά καί στήν ἐκκλησία. «Σίμων Σίμων, ἰδοὺ ὁ σατανᾶς ἐξῃτήσατο ὑμᾶς τοῦ σινιάσαι ὡς τὸν σῖτον· ἐγὼ δὲ ἐδεήθην περὶ σοῦ ἵνα μὴ ἐκλίπῃ ἡ πίστις σου·» (Λουκ. 22. 31,32). Αἰτία τῆς ἀδιαφορίας μας εἶναι ὁ διάβολος καί ἡ προσκόλλησή μας στά ἐγκόσμια. Ἀφορμή εῖναι ἡ ὀλιγοπιστία μας. Τό μέσο γιά νά τήν ξεπεράσουμε εἶναι ἡ θερμή προσευχή».
Άγιος Ιωάννης της Κροστάνδης
«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

«Μην τα παίζεις» τόσο εύκολα.
Δεν είναι τα πράγματα τόσο φοβερά και κακά.
Πιο πολύ είναι οι λογισμοί που σε ταλαιπωρούν παρά τα ίδια τα γεγονότα.
Πιο πολύ είναι η ευαισθησία σου που σε εξουθενώνει παρά η τραγικότητα των καταστάσεων.
Θέλει λίγο να χαλαρώσεις.
Θέλει λίγο να αποκτήσεις την «καλή αναισθησία» όπως έλεγε ο Άγιος Παΐσιος.
Μην τα πέρνει όλα «τοις μετρητοίς».
Χαλάρωσε. Μόνο έτσι θα μπορέσεις να εκτιμήσεις ορθά τα γεγονότα (αυτό που σου συμβαίνει) και να πάρεις σωστές αποφάσεις.
Χαλάρωσε. Προσευχήσου.
Μην αντιδράς αμέσως.
Πολλές φορές η πρώτη και άμεση αντίδρασή μας είναι λάθος, διότι ενεργούμε υπό την επήρεια μιας συναισθηματικής φόρτισης.
Γι’αυτό μην μιλήσεις αμέσως, μην απαντήσεις εκείνη την στιγμή που κατακλύζεται η καρδιά σου από συναισθήματα οργής, θυμού, προδοσίας, απογοήτευσης.
Προσευχήσου. Σιωπά.
Άσε μερικά λεπτά, μερικές ώρες ή ημέρες να περάσουν. Έτσι αυτό που θα κάνεις θα το έχεις σκεφτεί καλύτερα, δεν θα έχεις ενεργήσει «εν βρασμό ψυχής».

Γενικότερα όμως χρειάζεται να αντιμετωπίζουμε τα πράγματα στην ζωή μας πιο χαλαρά. Όχι σαν αναίσθητοι, αλλά με διάκριση. Έτσι και εμείς προφυλασσόμαστε και τους άλλους δεν αδικούμε με τις υπερβολικές μας αντιδράσεις και υστερίες μας.

Ας βάλουμε την προσευχή πριν από καθε τι στην ζωή μας, ειδικά τότε που η καρδιά τρελαίνεται και κινείται ακατάστατα και αλόγιστα.
Ας βάλουμε την προσευχή στην ζωή μας και θα δούμε την ειρηνη να ανατέλλει μέσα μας και να παραμένει ακόμα και τις στιγμές του πειρασμού και της δοκιμασίας.

Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος

Προσεύχομαι σημαίνει αφήνομαι στον Θεό, ζητιανεύω το έλεός Του, την ειρήνη Του, τον Θείο Του φωτισμό.
Προσεύχομαι σημαίνει παραδίνομαι στο αιώνιο και πλέον παύω να σκέφτομαι κοντόφθαλμα και κοσμικά, εγωιστικά και εμπαθώς.
Προσεύχομαι σημαίνει αφήνω στην άκρη «τα όπλα μου», τις σκεψεις μου, τα θέλω μου, το δίκιο μου και αγκαλιάζω πλέον τον σταυρό μου ως όργανο Σωτηρίας.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Να προσεύχεστε έτσι ώστε να μπει ο Θεός στην καρδιά σας!
Παραδείγματος χάριν, έτσι:
"Κύριε, δώσε μου την αγία αγάπη, δίδαξέ με να αγαπώ όλους τους ανθρώπους, και τους κοντινούς και τους μακρινούς, και τους πιστούς και τους ασεβείς, όπως Εσύ Κύριε, αγαπάς όλους μας, αμαρτωλούς και μετανοημένους"!
Αμήν.

Άγιος Λουκάς Κριμαίας
https://www.ekklisiaonline.gr/
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Σημάδι της ψυχής που αδιαφορεί είναι

το να μην ακούει με ευχαρίστηση τις Άγιες Γραφές,

ενώ η ψυχή που αγρυπνά

δέχεται τους θείους λόγους, όπως η γη που διψά για βροχή.

Ευφραίμ ο Σύρος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

«Μην τα παίζεις» τόσο εύκολα.
Δεν είναι τα πράγματα τόσο φοβερά και κακά.
Πιο πολύ είναι οι λογισμοί που σε ταλαιπωρούν παρά τα ίδια τα γεγονότα.
Πιο πολύ είναι η ευαισθησία σου που σε εξουθενώνει παρά η τραγικότητα των καταστάσεων.
Θέλει λίγο να χαλαρώσεις.
Θέλει λίγο να αποκτήσεις την «καλή αναισθησία» όπως έλεγε ο Άγιος Παΐσιος.
Μην τα πέρνει όλα «τοις μετρητοίς».
Χαλάρωσε. Μόνο έτσι θα μπορέσεις να εκτιμήσεις ορθά τα γεγονότα (αυτό που σου συμβαίνει) και να πάρεις σωστές αποφάσεις.
Χαλάρωσε. Προσευχήσου.
Μην αντιδράς αμέσως.
Πολλές φορές η πρώτη και άμεση αντίδρασή μας είναι λάθος, διότι ενεργούμε υπό την επήρεια μιας συναισθηματικής φόρτισης.
Γι’αυτό μην μιλήσεις αμέσως, μην απαντήσεις εκείνη την στιγμή που κατακλύζεται η καρδιά σου από συναισθήματα οργής, θυμού, προδοσίας, απογοήτευσης.
Προσευχήσου. Σιωπά.
Άσε μερικά λεπτά, μερικές ώρες ή ημέρες να περάσουν. Έτσι αυτό που θα κάνεις θα το έχεις σκεφτεί καλύτερα, δεν θα έχεις ενεργήσει «εν βρασμό ψυχής».

Γενικότερα όμως χρειάζεται να αντιμετωπίζουμε τα πράγματα στην ζωή μας πιο χαλαρά. Όχι σαν αναίσθητοι, αλλά με διάκριση. Έτσι και εμείς προφυλασσόμαστε και τους άλλους δεν αδικούμε με τις υπερβολικές μας αντιδράσεις και υστερίες μας.

Ας βάλουμε την προσευχή πριν από καθε τι στην ζωή μας, ειδικά τότε που η καρδιά τρελαίνεται και κινείται ακατάστατα και αλόγιστα.
Ας βάλουμε την προσευχή στην ζωή μας και θα δούμε την ειρηνη να ανατέλλει μέσα μας και να παραμένει ακόμα και τις στιγμές του πειρασμού και της δοκιμασίας.

Προσεύχομαι σημαίνει αφήνομαι στον Θεό, ζητιανεύω το έλεός Του, την ειρήνη Του, τον Θείο Του φωτισμό.
Προσεύχομαι σημαίνει παραδίνομαι στο αιώνιο και πλέον παύω να σκέφτομαι κοντόφθαλμα και κοσμικά, εγωιστικά και εμπαθώς.
Προσεύχομαι σημαίνει αφήνω στην άκρη «τα όπλα μου», τις σκεψεις μου, τα θέλω μου, το δίκιο μου και αγκαλιάζω πλέον τον σταυρό μου ως όργανο Σωτηρίας.

Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Δεν θα σωθείς επειδή κάποιοι σε θεωρούν καλό και αγαθό αλλά διότι ο Κύριος σε αγαπά και σου χαρίζει παράδεισο αιώνιο.
Μην προσπαθείς λοιπόν να πείσεις τους ανθρώπους για την καλοσύνη σου και το ήθος σου, για την αρετή σου και την πίστη σου.
Να σε νοιάζει ο Χριστός και η σχέση μαζί Του. Αυτό να προσπαθείς, να αρέσεις στον Χριστό, όχι στους χριστιανούς...

Aρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1909
Εγγραφή: Δευ Δεκ 24, 2018 4:18 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από Αναστάσιος »

«Αν ο Θεός δεν προσφέρει τη Χάρη Του, όλα είναι μάταια. Όταν δώσει τη Χάρη Του, τότε και ο ύπνος είναι γλυκός, τότε και άνεση υπάρχει και η ζωή είναι απαλλαγμένη από κινδύνους και γεμάτη ασφάλεια».
Άγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος
«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

--Ο Θεός γιορτάζει κάθε μέρα--

Είπαμε τα εόρτια θεολογικά μας, μιλήσαμε με υψηλές πνευματικές κορώνες, εκφράσαμε τις ποιητικές ευχές μας, ώρα τώρα να κρατήσουμε την ουσία των Χριστουγέννων, που δεν είναι άλλη από την καλοσύνη, την κατανόηση και την επιείκεια απέναντι στον άλλο. Εγώ θα πρόσθετα και στο ίδιο μας τον εαυτό που τόσο τυραννούμε με τις ενοχές και εμμονικές υψηλές προσδοκίες μας.
Είναι νομίζω ώρα να πούμε ένα σ’ αγαπώ και να το πιστεύουμε, να πάρουμε τον άλλο μια αγκαλιά και να θέλουμε πραγματικά να τον ζεστάνουμε, μα και να ζεσταθούμε. Η συνθήκη της ζωής είναι τόσο παγερή και μοναχική που δεν πρέπει να μένει κανείς δίχως μια αγκαλιά που νικά τον θάνατο. Και τις γιορτές πιστέψτε με έμειναν πολλοί δίχως αγάπη.
Όπως λέει και μια όμορφη παρεξηγημένη ψυχούλα, «το καλύτερο δώρο για τις γιορτές είναι να βρεις έναν άνθρωπο που περνάει ζόρια και να του κάνετε παρέα».
Θα πρόσθετα, ότι ίσως μια αγκαλιά μετα τις γιορτές να έχει και πιο μεγάλη αξία. Διότι αυτές τις μέρες, υπάρχει και ένα μεγάλο «εορταστικό πρέπει» σε όλα.
Έχει όμως τεράστια σημασία, να μάθουμε να αγκαλιάζουμε και να αγαπάμε δίχως να κοιτάμε ημερολόγια. Ο Θεός γιορτάζει κάθε μέρα. Κι όταν γιορτάζει ο Θεός ο άνθρωπος δεν μπορεί παρά να γεύεται τον παράδεισο.

**παλαιότερο κείμενο μου, που επεξεργάστηκα εκ νέου.

π. Χαρ. λίβυος Παπαδόπουλος
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Ο επιστήμονας που δεν χρησιμοποιεί την επιστήμη του για τη δόξα του Θεού, δεν είναι τίποτε μπροστά στον Θεό».
Μέγας Βασίλειος
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”