Ψυχοφελή μηνύματα...

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Ανοίγουμε το στόμα μας ή γράφουμε κάτι απευθυνόμενοι σε κάποιον τις πιο πολλές φορές από φθόνο και όχι από πόνο.
----------------------------
Δεν θέλουμε δηλαδή το καλό του, αλλά θέλουμε να τον μειώσουμε, να τον προσβάλουμε, να τον νικήσουμε επειδή ακριβώς νιώθουμε νικημένοι, προσβεβλημένοι από την δική τους επιτυχία (όπως την θεωρούμε εμείς κι ας μην την παραδεχόμαστε).
----------------------------
Ο άνθρωπος που μιλά με πόνο, μιλά ταπεινά χωρίς υπονοούμενα που προσβάλουν. Ο άνθρωπος που μιλά με φθόνο, ντύνεται την προβιά του ενδιαφέροντος μα κατα τ'άλλα παραμένει λύκος γεμάτος κακία.
----------------------------
Τα γράφω αυτά διότι τα έχω βιώσει. Δεν εννοώ ότι μου το έχουνε κάνει οι άλλοι, αλλά ότι το έχω κάνει εγώ. Θέλει πνευματική εγρήγορση για να μην πέσεις στην παγίδα του φθόνου.
----------------------------
Βλέπεις π.χ. κάποιον ιερέα να είναι πιο δημοφιλής από εσένα, να ακούγεται το όνομά του περισσότερο, να έχει πιο πολλά πνευματικά τέκνα, να μην φοβάται να ανοιχτεί στον κόσμο, να προοδεύει στις αρετές, να έχει μία ζωντανή ενοριακή οικογένεια...και αντί να τον δεις ως παράδειγμα -λόγο της φιλαυτίας σου- τον βλέπεις ως εχθρό.
----------------------------
"Για το καλό σου πάτερ σου λέγω...να προσέχεις"! του λες. Και άμα σε ρωτήσει "τί να προσέχω", δεν έχεις κάτι ουσιαστικό να πεις, γιατί δεν υπάρχει ουσιαστικά κάτι που κάνει λάθος. Προσπαθείς να τον "συμβουλεύσεις" για να τον κρατήσεις πίσω, να του κόψεις την ταχύτητα, να τον κάνεις να μείνει κοντά στα δικά σου μέτρα και σταθμά και όχι για να τον βοηθήσεις για καλό του.
----------------------------
Το ότι πετυχαίνει, σε κάνει τελικά να τον βλέπεις καχύποπτα, να τον παρατηρείς ώστε να βρεις κάτι λάθος, κάποιο ατόπημα, κάποια ανακρίβεια στην ζωή του ώστε να ικανοποιηθεί ο φθόνος σου.
----------------------------
Τι τραγικό, να μιλάς με φθόνο και όχι με πόνο· να γράφεις με εμπάθεια και όχι με αγάπη, να πλησιάζεις τον άλλον όχι έτοιμος να ωφεληθείς αλλά έτοιμος να προσβληθείς και να σκανδαλιστείς.
----------------------------
Όλοι οι άνθρωποι έχουμε τα χαρίσματά μας. Μην φθονούμε αυτούς που έχουνε κάποια χαρίσματα που εμείς δεν έχουμε. Ας κάνουμε την δική μας προσπάθεια και έχει ο Θεός.
----------------------------
Ο φθονερός άνθρωπος πονά όταν ο συνάνθρωπός του προοδεύει, ενώ ο αγαπών άνθρωπος χαίρει διπλά.

Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24980
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Όταν δυσανασχετούμε για τις σωματικές ασθένειες που μας συμβαίνουν, πρέπει να γνωρίζουμε ότι η ψυχή μας είναι υποδουλωμένη ακόμα στις επιθυμίες του σώματος».
Αγ. Διάδοχος Φωτικής
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Οδηγάς μόνος σου. Έχεις συνηθίσει να ελέγχεις τα πάντα εσύ, αφού εσύ κρατάς το τιμόνι, έχεις πρόσβαση στο γκάζι και στο φρένο.
Έρχεται κάποια στιγμή που ίσως χρειαστεί να καθίσεις συνοδηγός. Άλλος να οδηγεί, άλλος να ελέγχει αυτά που εσύ πάντα θεωρούσες δικά σου. Εκεί χρειάζεται εμπιστοσύνη. Μην φρικάρεις. Γιατί τότε ο φόβος θα σε κατακλύσει με ολέθρια αποτελέσματα. Θα γεννηθούν μέσα σου αισθήματα κακά για τον άλλον χωρίς να φταίει σε τίποτα. Αυτά που νιώθεις θα είναι όχι γιατί ο άλλος είναι κακός οδηγός αλλά διότι εσύ φοβάσαι μέσα στις ανασφάλειές σου.
-------------------------------
Αυτό γίνεται και στις σχέσεις μας. Εκεί που όλα τα ελέγχαμε, έρχεται στην ζωή μας ένας άνθρωπος ο οποίος μας βγάζει κάποιες φορές από την θέση του οδηγού και μας κάνει συνοδηγό του, μιας και πλέον έχουμε πάρει μαζί κάποιο άλλο αμάξι, ένα κοινό αμάξι.
Υπάρχουν λοιπόν δύο περιπτώσεις. Είτε θα το αποδεχτώ είτε όχι. Είτε θα αποδεχτώ το να είμαι συνοδηγός και να μην ελέγχο εγώ τα πάντα, είτε θα βγω από το αμάξι, θα βγω από την σχέση.
Πολλές φορές κάποιοι άνθρωποι αρνούνται να γίνουν συνοδηγοί. Βεβαίως,θέλουν κάποιον μαζί τους όμως ως έναν δικό τους μόνιμο συνοδηγό. Αυτοί αποκλειστικά θέλουν να ελέγχουν το αμάξι, την σχέση. Ουσιαστικά να ελέγχουν τον άλλον.
-------------------------------
Όλα αυτά βεβαίως συμβαίνουν όταν ο άνθρωπος μέσα σε μία σχέση έχει κτητικότητα προς τον άλλον. Εάν λοιπόν ο άλλος άνθρωπος αντιδράση σ’αυτήν την κτητικότητα, ή η κτητικότητα δεν ικανοποιείται όπως την θέλει ο άνθρωπος που πάσχει από αυτήν, τότε αρχίζουν τα φαινόμενο της ζήλειας, των νεύρων, της γκρίνιας.
-------------------------------
Η ανικανοποίητη επιθυμία να κυριάρχησω πάνω στον άλλον καθιστώντας το εγώ μου κέντρο της ζωής του άλλου γεννά μία απίστευτη ρίξη, θυμό, φόβο, στεναχώρια. Όλα μου φταίνε στον άλλον, αλλά συγχρόνως θέλω να είμαι μαζί του. Η κατάσταση αυτή όχι μόνο ψυχολογικά δείχνει μία αστάθεια του ανθρώπου αλλά κυρίως αποδεικνύει μία πνευματική ανισορροπία. Σ’αυτήν λοιπόν την θλιβερή κατάσταση όση κατανόηση και αγάπη κι αν υπάρξει από τη άλλη πλευρά, όλα θα συνεχίζουν να φαντάζουν λάθος και ψεύτικα, άδικα και προσβλητικά.
-------------------------------
Η εμμονή “ποιος οδηγεί την σχέση” δηλαδή “ποιος οδηγεί ποιον”, σχεδόν πάντα καταλήγει σε ένα τροχαίο υπαρξιακό όπου θύτης και θύμα γεύονται μόνο θλίψη που φτάνει και στην κατάθλιψη.
Γι’αυτό όταν μπεις στην διαδικασία σχέσης με έναν άνθρωπο καλό είναι να είσαι έτοιμος και έτοιμη να καθίσεις στην θέση του συνοδηγού χωρίς μουρμούρα και υποδείξεις, καλώντας συνεχώς τον άλλον άνθρωπο σε απολογία. Εάν δεν είσαι έτοιμος ή έτοιμη…μείνε στην μοναξιά του δικό σου αυτοκινήτου.
-------------------------------
Τί να κάνουμε; Κάποιοι και κάποιες απ’ ότι φαίνεται προτιμούνε να κρατάνε το τιμόνι σε ένα αυτοκίνητο μάρκας «ΕΓΩ».
-------------------------------
Μια φορά θυμάμαι ενώ οδηγούσα ο συνοδηγός ήτανε συνεχώς παρατηρήσεις. Εκδήλωνε τον φόβο του. Είχε χρόνια να καθίσει συνοδηγός, πάντα αυτός οδηγούσε. Το αποτέλεσμα; Κάπου στα μισά της διαδρομής σταμάτησα, κατέβηκα και του παραχώρησα την θέση του οδηγού.
Από τότε όμως δεν ξαναβρεθήκαμε στο ίδιο αυτοκίνητο.

Υ.Γ. "προς γνώσιν και συμμόρφωσιν"

Aρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Διαβάζοντας τον βίου του Αγίου Γεωργίου Καρσιλίδη, και βλέποντας τα μαρτύρια τα οποία υπέστη, η σκέψη μου έγειρε στην αγκαλιά της Πόντιας γιαγιάς μου Μυροφόρας που με μεγάλωσε, δίχως ακοή αλλά με αγάπη πολύ. Εκείνη η αγράμματη Πόντια γυναίκα της προσφυγιάς, που στον Πόντο την κυνηγούσαν ως Ρωμιά και στην Ελλάδα ως τουρκόσπορο, «Σα ξένα είμαι Έλληνας και σην Ελλάδαν ξένος…» με δίδαξε να αγαπώ την πατρίδα μου χωρίς να μισώ τους άλλους, και κυρίως τους αδύνατους και αναγκεμένους της ζωής. Με έμαθε την φιλανθρωπία. Η οικογένεια μας, υπέστη διωγμούς από από τους Τούρκους Κεμαλιστές φασίστες( είμαι ο ενδέκατος παπας της οικογένειας, κανείς δεν ήρθε ζωντανός στην Ελλάδα), ο Άγιος Γεώργιος Καρσιλίδης εκδιώχθηκε και βασανίστηκε από τους Σταλινιστές φασίστες.
Γιατί ο φασισμός δεν έχει εθνότητα και θρησκεία, μονάχα μίσος και αίμα.

https://www.pemptousia.gr/…/enas-proora ... ontas-o-ag…/

π. Χαρ. Λίβυος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Μετα από μια μέρα απείρου κάλλους, με βρισιές, χυδαιότητες, απειλές, συκοφαντίες, λεκτική βία, και ότι άλλο μπορεί να κεράσει το σκοτάδι που κουβαλάμε μέσα μας οι άνθρωποι, ξημέρωσε ο Θεός μια νεα μέρα και πήγαμε στην εκκλησία. Εκεί που ανθίζουν τα χαμόγελα, εκεί που η δύναμη και η ισχύς αναγκάζεται σε ήττα μια και οι αδύναμοι, οι ταλαιπωρημένοι της ζωής γίνονται οι πρωταγωνιστές της Βασιλείας Του.
Σκοπός κάθε μορφής εξουσίας, είναι να κλέψει το χαμόγελο και την ελπίδα. Να σε φοβίσει. Να σε παραμορφώσει σε «Ανθρωπάκο». Να αρπάξει από την ψυχή σου την ανθρωπιά. Δηλαδή τον Θεό. Εάν το καταφέρει σε υποδούλωσε. Ένα να θυμάστε, τα νέα αντάρτικα δεν θα στηθούν σε βουνά, αλλα στα στήθη και τα χείλη μας. Η μεγαλύτερη επανάσταση είναι η χαρά. Να σε φοβίζουν και εσύ να χαμογελάς. Σε καρδιές που αγαπάνε την ζωή, όλες οι εξουσίες καταρρέουν……

π. Χαρ. Λίβυος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Δεν μπορεί να υπάρξει πρόοδος πνευματική ζώντας άτακτα και επιλεκτά κάποιες πνευματικές στιγμές. Δηλάδή δεν γίνεται να εμβαθύνουμε στην σχέση μας με τον Χριστό χωρίς ένα συνεχές πρόγραμμα.
-------------------------
Δεν γίνεται να νηστεύουμε μόνο για να κοινωνήσουμε, ή να προσευχόμαστε μόνο εάν μας συμβεί κάτι ή να εκκλησιαζόμαστε όποτε εμείς επιλέγουμε.
-------------------------
Η πνευματική ζωή είναι ένας συνεχής αγώνας, χωρίς διακοπές. Μην απορούμε που μένουμε πάντα στα ίδια πάθη, χωρίς καμία πρόοδο. Αυτό γίνεται διότι κάνουμε έναν αγώνα διακεκομμένο και το κυριότερο έναν αγώνα με εγωισμό.
-------------------------
Να το παρομοιάσω ως εξής: για την πνευματική μας πρόοδο χρειάζεται διατροφή και όχι δίαιτα.
Διατροφή πνευματική, δηλαδή μία συνεχόμενη κατάσταση επαγρύπνησης και όχι δίαιτα που θα μας κάνει ίσως να χάσουμε μερικά πνευματικά κιλά αλλά μόλις την σταματήσουμε θα τα ξαναβάλουμε.
-------------------------
Γι’αυτό σου προτείνω την πνευματική διατροφή της Εκκλησίας και όχι τις επιφανειακές συναισθηματικές δίαιτες που ξεκινούν μόνο εάν παρουσιαστούν κάποια προβλήματα.
-------------------------
Και η πνευματική διατροφή της Εκκλησίας είναι ο μυστηριακός τρόπος ζωής που συνοδεύεται με προσωπική ασκητική προσπάθεια ώστε να μεταμορφωθούν τα πάθη σε αρετές. Διότι τελικά με τις πνευματικές δίαιτες –προς στιγμήν- κόβεται κάποιο πάθος· το ζητούμενο όμως δεν είναι απλά να κοπεί κάποιο πάθος για κάποιο χρονικό διάστημα αλλά να μεταμορφωθεί το πάθος σε αρετή. Και αυτό κατορθώνεται μόνο με την ορθόδοξη πνευματική διατροφή που σου οδηγεί όχι απλά στο να χάσεις κάποια παθογόνα κιλά αλλά στην ψυχοσωματική υγεία εν Χριστώ.
-------------------------
Εάν κάνεις λοιπόν διατροφή σωστή όλες οι δίαιτες σου είναι άχρηστες. Διατροφή ή δίαιτα; η επιλογή δική σου. Στην πρώτη αλλάζεις ζωή, στην δεύτερη "αλλάζεις" στιγμιαία.

Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24980
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Έχουμε λάβει εξουσία να γίνουμε παιδιά του Θεού. Δεν γινόμαστε όμως, αν δεν ξεντυθούμε τα πάθη».
Οσ. Θαλάσσιος ο Αφρικανός
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Την ώρα που θα είσαι στο άδη, την ώρα που θα σέρνεσαι σε βρεγμένα πατώματα, και ουρλιαχτά θα σχίζουν στα δυο τα σώθηκα σου, εκείνη την ώρα θα σου Φανερωθεί. Μια αόρατη αγκαλιά θα νιώσεις να κοιμίζει την αγωνία και τον φόβο σου. Τότε που όλα τα δεκανίκια του «εγώ» θα σπάσουν σαν ξερά κλαδιά του Φλεβάρη. Οι αντιστάσεις θα καμφθούν και κορμί μαζί με ψυχή πρώτη φορά θα αφεθούν στην αγκαλιά Του, θα αισθανθείς ότι κάποιος σε αγάπησε πολύ πέρα από λόγια και νοήματα. Άντεξε, κράτα γερά, μην τον αντικαταστήσεις τις ώρες που θα νιώθεις μόνος, τις ώρες που οι πλάτες των πολλών με περιφρόνηση γυρνάνε. Την ώρα του μεγάλου πειρασμού μην βάλεις άλλο Θεό στην θέση Του, γιατί αυτός είναι εκεί στις αντοχές σου, στην υπομονή σου, στο χαμόγελο που δεν στέρεψε ακόμη, στα μάτια που δεν έδυσαν, στην ελπίδα που επιμένει να ανθίζει, στην δίψα για ζωή ακόμη σε δονεί, στην πιο γλυκιά λαλιά του πόνου σου…
«Στη γκρεμισμένη τους φωλιά απάνω κελαηδούνε,
γι αυτό ζηλεύω τα πουλιά και όχι γιατί πετούνε».

π. Χαρ. Λίβυος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Κάθε Δευτέρα στις 5:00 μ.μ. στο πνευματικό κέντρο του Ιερού Ναού Αγίου Μηνά Ναούσης πραγματοποιούνται εσπερινές ομιλιες με γενικό θέμα: Πάθη και Αρετές.
--------------------------
Σήμερα Δευτέρα 6 Νοεμβρίου στις 5:00 μ.μ. το θέμα που θα αναπτύξουμε είναι: Ευχαριστία και Αχαριστία στην καθημερινότητά μας.

Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

π. Χαράλαμπος Λίβυος Παπαδόπουλος

"Ότι λάμπει δεν είναι Χριστός...."
Τετάρτη 8 Νοεμβρίου, 7:00 μμ, στον Ιερό Ναό Ευαγγελίστριας Πειραιά
.....................................................................................
Πέμπτη 9 Νοέμβριου, 6:00μ.μ στην Νέα Μάκρη, Ιερός Ναός Αγίου Κωσταντίνου "Τα πάθη δεν ξεπερνιούνται αλλα μεταμορφώνονται....."
.......................................................................................
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”