Ψυχοφελή μηνύματα...

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη φωτιά από το εσωτερικό κάψιμο της ψυχής από την συνείδηση.

Άγ, Παϊσιος ο Αγιορείτης
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Η νηστεία είναι βία φύσεως, περιτομή των ηδονών του λάρυγγος, εκτομή της σαρκικής πυρώσεως, εκκοπή των πονηρών λογισμών».
Αγ. Ιω. της Κλίμακος
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

《Δεν κάνω το αγαθό που θέλω, αλλά πράττω τούτο, το κακό που δεν θέλω.
Αν όμως κάνω τούτο, αυτό που εγώ δεν θέλω, εγώ πια δεν το κατεργάζομαι, αλλά η αμαρτία που κατοικεί μέσα μου.
Άρα βρίσκω αυτόν το νόμο, ότι ενώ εγώ θέλω να κάνω το καλό, σ’ εμένα το κακό παρευρίσκεται.
Γιατί ευχαριστιέμαι στο νόμο του Θεού κατά τον εσωτερικό μου άνθρωπο, αλλά βλέπω άλλο νόμο στα μέλη μου, που αντιστρατεύεται στο νόμο του νου μου και με αιχμαλωτίζει στο νόμο της αμαρτίας που είναι στα μέλη μου.
Ταλαίπωρος εγώ ο άνθρωπος! Ποιος θα με σώσει από τούτο το σώμα του θανάτου;
Ευχαριστώ όμως το Θεό: αυτός θα με σώσει μέσω του Ιησού Χριστού του Κυρίου μας》.

Απόστολος Παύλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Απόψε:
Αθήνα Μπραχάμι, Πέμπτη 18 Οκτωβρίου, 7:00μ.μ Ιερός Ναός Αγίου Δημητρίου Δήμου Αγίου Δημητρίου, θέμα: «Βιοτικές μέριμνες και πνευματική ζωή. Μπορούν άραγε μαζί;»..

π. Χαράλαμπος λίβυος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Μερικούς ανθρώπους μπορεί να μην τους γνώρισες ποτέ, αλλά νιώθεις ότι τους ξέρεις εδώ και καιρό.
Διαβάζεις μία σκέψη τους, βλέπεις μία φωτογραφία τους, ακούς έναν λόγο τους και συνειδητοποιείς ότι είσαι πλέον καταδικασμένος να τους αγαπάς.
Και είναι αυτή η καταδίκη η πιο τίμια και ιερή...
--------------------------------
Μερικούς άλλους έχεις την ευλογία να τους γνωρίσεις και από κοντά· και σε λίγο καιρό έχεις συνδεθεί τόσο πολύ μαζί τους που έχουνε γίνει μέλη της οικογένειάς σου, δίνουν ζωή στη ζωή σου, παρηγοριά στα βάσανά σου. Είναι πλέον ένα στασίδι ανάπαυσης την ώρα της αγωνίας σου, μια θαλπωρή η φωνή τους, μια φρεσκάδα στην καθημερινότητα.
--------------------------------
Μερικούς ανθρώπους είσαι καταδικασμένος να τους αγαπάς, γιατί αλλιώς δεν μπορείς να ζήσεις.

Aρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Παιδιά μου, σκοπό της ζωής να θέσετε την επιδίωξη της ύψιστης αλήθειας και

να μην παρεκκλίνετε από αυτόν το δρόμο,

αν σας αναγκάσουν να υπηρετήσετε τους σκοπούς της κατώτερης αλήθειας,

καταπατώντας την ύψιστη αλήθεια του Χριστού.

Άγ. Λουκάς ο ιατρός
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

toula έγραψε: Πέμ Οκτ 18, 2018 7:48 am Απόψε:
Αθήνα Μπραχάμι, Πέμπτη 18 Οκτωβρίου, 7:00μ.μ Ιερός Ναός Αγίου Δημητρίου Δήμου Αγίου Δημητρίου, θέμα: «Βιοτικές μέριμνες και πνευματική ζωή. Μπορούν άραγε μαζί;»..

π. Χαράλαμπος λίβυος Παπαδόπουλος
Ναι.
Όσοι δεν μπορούν να παρευρεθούν μπορούν να τον ακούσουν σε live streaming από την ιστοσελίδα του Ιερού Ναού Αγίου Δημητρίου: http://www.in-ad.gr/
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Όποιος κατακρίνει τον αδελφό του κατ'αρχήν αμαρτάνει με την κατάκρισή του αλλά βάζει και τα θεμέλια για μεγαλύτερη πτώση. Μην εξετάζεις την ζωή του αδελφού σου. Εξέτασε την δική σου ζωή. Εάν αρχίσεις να εξετάζεις βαθιά την ζωή σου, τις κινήσεις της καρδιάς σου, τους λογισμούς σου, τις πράξεις και τα λόγια σου δεν θα έχεις χρόνο να εξετάσεις την τυχόν πτώση του αδελφού σου. Βάλε στην ζωή σου την προσοχή για να αποκτήσεις προσευχή. Και με την προσευχή θα εμβαθύνει κι άλλο στην μετάνοιά σου και στην αγάπη σου προς τους αδελφούς σου. Πάψε να ασχολείσαι με τους άλλους έτοιμος να τους κατακρίνεις, να τους διορθώσεις, να τους μαλώσεις. Εάν κάποτε ασχοληθείς με τους άλλους να είναι για να τους συγχωρέσεις, να τους δικαιολογήσεις (όπως δικαιολογείς τον εαυτούλη σου), να τους αγκαλιάσεις.
Εάν δεν δείξουμε έλεος προς τους άλλους δεν θα βρούμε έλεος.
----------------------------------
"Μη κρίνετε, ινα μη κριθήτε· εν ω γαρ κρίματι κρίνετε κριθήσεσθε, και εν ω μέτρω μετρείτε μετρηθήσεται υμίν". (Ματθ.7,1-2)
Δηλαδή ο ίδιος ο Κύριος μας λέγει: Μην κρίνετε ώστε να μην κριθείτε. (Επειδή όμως γνωρίζει ότι θα κατακρίνουμε τους άλλους γι'αυτό και συμπληρώνει λέγοντας). Σ'αυτές τις αμαρτίες που κρίνετε τους αδελφούς σας θα σας κρίνει αλλά και στα μέτρα που κρίνετε (αυστηρά ή με επιείκεια) θα κριθείτε.
----------------------------------
Γι'αυτό ας ζούμε αδελφοί μου χωρίς να κρίνουμε κανένα και για τίποτα. Και αν ο αδελφός μας αμαρτάνει ας μην τον αποπάρουμε, ας είμαστε επιεικής μαζί του, ας δείξουμε έλεος και να είμαστε βέβαιοι ότι θα βρούμε και εμείς έλεος από τον Θεό.
----------------------------------
Μέσα στο διαδίκτυο πολλές φορές πέφτουμε σ'αυτήν την φοβερή αμαρτία της κατάκρισης. Και όχι μόνο κατακρίνουμε τον αδελφό μας από κάτι που είδαμε στο προφίλ του αλλά γράφουμε και σχόλιο με την κατάκρισή μας με αποτέλεσμα να επηρεάζουμε κι άλλους βάζοντάς τους κακούς λογισμούς. Καλό είναι λοιπόν να μην σχολιάζουμε εύκολα. Ένα κακόβουλο σχόλιό μας (που φυσικά το γράφουμε διότι το θεωρούμε σωστό και δίκαιο να το κάνουμε) μπορεί να γίνει η αφορμή και κάποιοι άλλοι αδελφοί μας να κατακρίνουν συμφωνώντας μαζί μας ή διαφωνώντας μαζί μας και έτσι γινόμαστε κι εμείς ένα πιόνι αυτού του φαύλου κύκλου που λέγεται κατάκριση και κουτσομπολιό που σίγουρα δεν μας αναγάγει πνευματικά.
----------------------------------
Δηλαδή (θα ρωτήσει κάποιος) εάν διαβάσουμε κάτι που δεν μας αρέσει ή διαφωνούμε δεν θα πρέπει να σχολιάσουμε; να πάρουμε θέση; να πούμε την άποψή μας;
Η απάντηση για εμένα προσωπικά είναι "όχι". Κατ'αρχήν κανείς δεν ζήτησε την άποψή μας! Κατα δεύτερον εάν σε κάποιον φίλο μας δούμε αναρτήσεις με τις οποίες διαφωνούμε καλύτερα να απομακρυνθούμε από κοντά του και να προσευχηθούμε γι'αυτόν. Δεν είναι ωφέλιμο να μπούμε στην διαδικασία αντιπαράθεσης, διότι και αυτόν (να είστε σίγουροι) δεν θα τον αλλάξουμε άποψη (αφού μέσα του έχει παγιωθεί η άποψή του-γιαυτό και δημόσια τοποθετείται) αλλά και εμείς το μόνο που θα καταφέρουμε είναι να ικανοποιήσουμε τον εγωισμό μας και την φιλαυτία μας. Και έτσι η μία πτώση θα διαδέχεται την άλλη, θα μας γίνει συνήθεια, πάθος, ενώ εμείς θα νομίζουμε ότι είμαστε μια χαρά (και δυο τρομάρες) :)

Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Κάθε προσευχή που λέγεται με ταπείνωση και πόνο καρδιάς, πάντα εισακούεται από το Θεό».
Άγιος Παΐσιος ο Αγιορείτης
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Να μην έχεις παρρησία με τους ιερείς. Να τους πλησιάζεις πάντα με σεβασμό. Ακόμα κι αν τους ξέρεις για χρόνια, ακόμα κι αν τους γνωρίζεις και από λαϊκούς. Τώρα έχουν ιεροσύνη μη το ξεχνάς. Είναι άνθρωποι κι αυτοί όμως συγχρόνως φέρουν το μέγα χάρισμα της διακονίας του Θυσιαστηρίου, των Μυστηρίων. Μπορεί να είναι μικρότερός σου σε ηλικία, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα του φιλήσεις το χέρι. Το χέρι του ιερέως δεν το φιλάς επειδή έχει σεβάσμια μορφή ή είναι ασπρογέννης. Το χέρι του ιερέως το ασπάζεσαι για να πάρεις την ιερατική του ευχή. Φιλάς το χέρι που διαμέσου του το Πανάγιο Πνεύμα τελεσιουργεί τα φρικτά Μυστήρια.

Μην έχεις παρρησία με τους ιερείς. Δηλαδή να μην τους πλησιάζεις με εξοικείωση, με αναίδεια. Να μιλάς μαζί τους έχοντας πάντα στο νου σου ότι δεν μιλάς απλά σε κάποιον φίλο σου ή γνωστό σου αλλά μιλάς στον άνθρωπο που μπορεί να σε ενώσει με τον Θεό, που εύχεται για εσένα. Ναι, θα γελάσετε μαζί, ίσως θα συζητήσετε και διάφορα θέματα της επικαιρότητας όμως μη παρασυρθείς και ξεχάσεις ότι μιλάς σε διάκονο του Θεού. Μπορεί και ο ιερέας ως άνθρωπος να ξεφύγει κάποιες φορές, τουλάχιστον να μην γίνεις εσύ η αιτία που θα το κάνει. Γι' αυτό να τους αγαπάς τους ιερείς αλλά αυτή σου την αγάπη να μην την εκφράζεις απρεπώς και με αδιακρισία. Θέλει διάκριση η συναναστροφή μας με τους ιερείς. Μια απόσταση καλό θα κάνει και σε εσένα και στον ιερέα.

Αρχιμ. Ανδρέας Κονάνος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”