Ψυχοφελή μηνύματα...

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36490
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Ούτε σε ύβρισαν δημόσια στις πλατείες, ούτε σε χτύπησαν στα μάγουλα. Φέρε στο νου τα Πάθη του Θεανθρώπου: ραπίσματα στα μάγουλα, χτυπήματα στο κεφάλι, φτυσίματα στο Πρόσωπο και όλων των ειδών τους χλευασμούς. Και όλα τούτα τα υπέμεινε για την Σωτηρία μας, ενώ εμείς οι ίδιοι για τη δική μας Σωτηρία δεν αντέχουμε ούτε τα παραμικρά δυσάρεστα γεγονότα από τους άλλους.

Όσιος Ιωάννης Αλεξέγιεφ, Πνευματικός της Ιεράς Μονής Βάλαμο (✞ 5 Ιουνίου 1958)
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36490
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Όταν κάποιος ρίξη στο σκυλί μια πέτρα, πολλές φορές ο σκύλος αντί να χυθεί σ΄ αυτόν που την έριξε, ορμά και δαγκώνει την πέτρα. Έτσι κάνουμε κι εμείς.

Βάζει ο πειρασμός κάποιον άλλο να μας πειράξει είτε με λόγο είτε με φέρσιμο κι εμείς αντί να τα βάζουμε με εκείνον που έριξε την πέτρα, δηλ. τον πειρασμό , δαγκώνουμε την πέτρα, δηλ. τον συνάνθρωπο, που χρησιμοποίησε ο μισόκαλος ως πέτρα.

Εν ώρα πειρασμού εμείς πρέπει να έχουμε υπομονή και προσευχή. Ο πειρασμός ξέρετε τι Μάστορας είναι; Τα ελάχιστα τα κάνει μεγάλα.

Ο πειρασμός αδημονεί, στενοχωρείται και δημιουργεί πολέμους. Ξέρει πολλές τέχνες και φέρει τον άνθρωπο σε αμφιβολία.

Γι αυτό έχουμε πολλά ναυάγια. Η προστασία του Θεού εξασθενίζει τον πειρασμό. Όταν έχετε πειρασμούς τότε κατέρχεται και η ΧΑΡΙΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ.

Όταν δοκιμάζει κάποιος πειρασμούς , διαπιστώνει την αδυναμία του , ταπεινώνεται και ελκύει την χάριν του Θεού.

Να μην σας επηρεάζουν οι άνεμοι των πειρασμών,δεν μπορούν να σας κάνουν τίποτα. »

ΟΣΙΟΣ ΑΜΦΙΛΟΧΙΟΣ ΜΑΚΡΗΣ
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36490
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Μερικοί, Γέροντα, σκανδαλίζονται από τα πολλά αφιερώματα που έχουν οι θαυματουργές εικόνες της Παναγίας.
– Να σάς πω τί έπαθε μια φορά ένας πολύ απλός και ευλαβής προσκυνητής. Πήγε στην Μονή Ιβήρων και προσκύνησε την Παναγία την Πορταΐτισσα. Εκεί η εικόνα είναι γεμάτη φλουριά. Στον γυρισμό, πηγαίνοντας για την Μονή Σταυρονικήτα, μπήκε σε λογισμούς. «Παναγία μου, είπε, εγώ ήθελα να Σε δώ αλλιώς· απλή, όχι με φλουριά». Τί παθαίνει εν τω μεταξύ; Τον έπιασε ένας πόνος δυνατός, ζαλίστηκε και έμεινε εκεί, στην μέση του δρόμου. Άρχισε λοιπόν να ζητάη βοήθεια από την Παναγία: «Παναγία μου, έλεγε, κάνε με καλά και θα σού φέρω δυο φλουριά!». Τότε του παρουσιάσθηκε η Παναγία και του είπε: «Έτσι μου τα έφεραν τα φλουριά.
Μήπως εγώ τα ζήτησα; Μήπως τα ήθελα εγώ;». Και αμέσως ο πόνος σταμάτησε. Βλέπετε, επειδή είχε καλή διάθεση, πολλή πίστη, τον βοήθησε η Παναγία.

Ἁγ. Παϊσίου Ἁγιορείτου: ΛΟΓΟΙ ΣΤ’ «Περί Προσευχής» ‐ 44
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36490
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Το λιοντάρι όταν αισθανθεί κυνηγό, κατεβάζει την ουρά του και σβήνει τα βήματά του, για να μην μπορέσει να τον παρακολουθήσει ο κυνηγός. Κάτι τέτοιο πρέπει να κάνει και ο άνθρωπος, για να γλυτώσει από τα χέρια του σατανά. Η αυτομεμψία και η ταπείνωση σκεπάζουν τον άνθρωπο από τα βέλη του σατανά.
Εάν όμως ο άνθρωπος καυχάται και επιδεικνύεται, υπάρχει κίνδυνος να πέσει και εκείνα που του έδωσε ο Θεός, να του τα πάρει, είτε υλικά αγαθά είναι αυτά, είτε πνευματικά.

Κοντά στο Κιάτο υπήρχε ένας έμπορος σταφίδας, ονόματι Ζούζουλας.
Έφτασε σε τόσα χρήματα που είπε: ''δεν με ενδιαφέρει ο Θεός''.
Και κατάντησε να τρέφεται με αποφλοιωμένες ντομάτες. Αλίμονο στον άνθρωπο που θα περάσει από το κεφάλι του, ό,τι έχει και ό,τι είναι, το πέτυχε μόνος του και δεν έχει ανάγκη του Θεού.
Ταπεινωθείτε, για να μην σας τα πάρει όλα ο Θεός!

Δημήτριος Παναγόπουλος ο Ιεροκήρυκας (1916 - 1982)
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36490
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Όταν εξαντλούνται τα δικά μου όρια, Του λέω: «Παύω να ασχολούμαι. Βλέπεις ότι ζορίζομαι... Κανόνισε».
- Πιστεύετε στον Θεό;
- Αν δεν πίστευα, δεν θα είχα επιβιώσει.
Πιστεύω πως με τη δύναμη του Θεού ζω.

Και μη σου φανεί μελοδραματικό.
Ζω με τη χαρά ότι η ζωή τούτη είναι μια δοκιμασία και το επάνω είναι ένα όνειρο.
Η σκέψη μου είναι στον... ουρανό!
Νιώθω από τώρα τη χαρά της «αρπαγής».

- Έχετε βιώσει το θαύμα στη ζωή σας;
-Έχω καταλάβει πολύ βαθιά το «Γεννηθήτω τω θέλημα σου».
Στη ζωή, παλεύω, δεν παραιτούμαι.
Και όταν εξαντλούνται τα δικά μου όρια, Του λέω:
«Παύω να ασχολούμαι. Βλέπεις ότι ζορίζομαι... Κανόνισε».
Όταν με ξεπερνά η δυσκολία, Του κάνω ανάθεση έργου!

- Γίνεται πάντα κάτι μετά;
- Ναι, κι αυτό είναι το θαύμα!

Γερόντισσα Μακρίνα: Ποιος θα κερδίσει τον Παράδεισο
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36490
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Γέροντας Αιμιλιανός Σιμωνοπετρίτης: Εντάξει… έχεις πάθη, έχεις όμως και αρετές.
Έχεις απιστία, έχεις και πίστη.

Έχεις ανηθικότητα, έχεις και ηθικά στοιχεία. Γιατί αυτά δεν τα λαμβάνεις υπόψιν σου;

Ένα μόνο να προσέχεις, να μην είσαι τεμπέλης, να μη φοβάσαι να αναλαμβάνεις τις ευθύνες σου. Μη κάθεσαι και λες, έχω αυτό το πάθος, έχω εκείνο, χριστιανός είμαι εγώ; τίποτε δεν κάνω στην ζωή μου.

Έτσι οδηγείσαι στην ακηδία, σπάνε τα νεύρα σου, και δεν μπορείς να κάνεις τίποτε. Σύντομα εγκαταλείπεις τον αγώνα σου και τότε είσαι ένας προδότης.


Γι’ αυτό, όταν σου μπαίνει η σκέψη των παθών, θυμίσου ότι έχεις και αρετές. Ο μεγαλύτερος εγκληματίας, εάν εξετάσει την ζωή του, θα βρεί ότι ο Θεός του έχει δώσει πολλά καλά.

Δεν μας πνίγουν λοιπόν μόνο τα πάθη μας, οι αμαρτίες μας, η απιστία μας, η υπερηφάνειά μας, ο σατανάς, αλλά μας πνίγει, μας σκοτώνει και η προδοσία της βουλήσεώς μας, το σταμάτημα που κάνομε.

Γέροντας Αιμιλιανός Σιμωνοπετρίτης
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36490
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Ο ταπεινός δέχεται με υπομονή
ό,τι δεν μπορεί ν’ αλλάξει και περιμένει.

Ο υπερήφανος θέλει να γίνονται όλα όπως τα θέλει
και όταν τα θέλει.

Ο ταπεινός αναπαύεται
και αναπαύει.

Ο υπερήφανος αναστατώνεται
και αναστατώνει.

Άγιος Γέροντας Ευμένιος Σαριδάκης
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36490
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Ο ΑΓΙΟΣ ΠΑΪΣΙΟΣ σὲ μιὰ παρέα ποὺ πολὺ "ἀγωνιοῦσαν" γιὰ τὴν τρύπα τοῦ ὄζοντος εἶπε τὸ ἀμίμητο: φτιάξτε τὴ ζωή σας ὅπως θέλει ὁ Θεός, καὶ μὴ τόσο πολὺ ἀγωνιᾶτε. Ἡ μετάνοια κάνει καὶ τὴν κτίση φιλικὴ ἀπέναντί μας... Τί εἶναι μιὰ τρὐπα γιὰ τὸν Κτίστη; Παίρνει τὸ μυστρί Του καὶ τὴν κλείνει ἂν χρειαστεῖ...
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36490
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Οι άνθρωποι που δεν έχουν εμπιστοσύνη στο Θεό, έχουν μία άσβεστη επιθυμία να κατακτήσουν τον κόσμο τούτο. Τους βλέπεις να τρέχουν μέρα-νύχτα, για να διατηρήσουν και να μεριμνήσουν τα του κόσμου και δεν έχουν το χρόνο όλη την ημέρα, ούτε ένα σταυρό να κάνουν. Έχουν ζαλιστεί οι άνθρωποι. Ώστε γι' αυτό μας έστειλε ο Θεός στον κόσμο, να έχουμε τόσες μέριμνες στο κεφάλι μας και να μην προλαβαίνουμε να πούμε ένα «Δόξα σοι ο Θεός»; Μόνοι μας δημιουργήσαμε μια κατάσταση σκλαβιάς, χωρίς να το έχουμε καταλάβει.

Δημήτριος Παναγόπουλος Ιεροκήρυκας †
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36490
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Πολλοί τον θυμό τον παρουσιάζουν σαν κάτι φυσιολογικό και δικαιολογούνται και λένε: ''Έδωσε ο Θεός τον θυμό''.
Ναι σωστά! Υπάρχει όμως ο αγαθός θυμός και ο πονηρός θυμός. Να θυμώσεις για τις αμαρτίες σου και εναντίον του κακού εαυτού σου, αυτός είναι αγαθός θυμός. Το να οργιστεί όμως εναντίον του συνανθρώπου σου, αυτός είναι πονηρός θυμός
Λέει ο Ιερός Χρυσόστομος: όπως ο Θεός έδωσε την τάση να συνέρχεται ο άνδρας με την γυναίκα για τεκνογονία και όχι για πορνεία, έτσι έδωσε και τον θυμό να τον έχει ο άνθρωπος κατά της αμαρτίας και όχι κατά των συνανθρώπων του.

Δημήτριος Παναγόπουλος ο Ιεροκήρυκας (1916 -1982)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”