Για τα παιδάκια..

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
nhfaliamethh
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2006 5:00 am
Επικοινωνία:

Re: Για τα παιδάκια..

Δημοσίευση από nhfaliamethh »


e-βιβλια για μουσεια!


http://www.latsis-foundation.org/ldlib/books.aspx?cat=1
Άβαταρ μέλους
nhfaliamethh
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2006 5:00 am
Επικοινωνία:

Re: Για τα παιδάκια..

Δημοσίευση από nhfaliamethh »

Εικόνα

ΑΤΛΑΝΤΑΣ ΑΝΑΤΟΜΙΚΗΣ

http://www.anatomyatlases.org/atlasofan ... ndex.shtml

"δεν κρατείται η ψυχή από το σώμα, αλλά αυτή κρατεί το σώμα.
Δεν βρίσκεται μέσα στο σώμα σαν σε αγγείο ή ασκό, αλλά μάλλον το σώμα είναι μέσα σ’ αυτήν.
Χωρεί η ψυχή δι’ όλου του σώματος «και ουκ εστι μέρος φωτιζόμενον υπ’ αυτής, εν ω μη όλη πάρεστιν»

Αγιος Γρηγοριος ο Νυσσης
Άβαταρ μέλους
nhfaliamethh
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2006 5:00 am
Επικοινωνία:

Re: Για τα παιδάκια..

Δημοσίευση από nhfaliamethh »

Ὁμήρου Ὀδύσσεια
Κείμενο καὶ Ἔμμετρη Μετάφραση Ἀργύρη Ἐφταλιώτη


Εικόνα

http://www.mikrosapoplous.gr/homer/odm0.htm
Άβαταρ μέλους
nhfaliamethh
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2006 5:00 am
Επικοινωνία:

Re: Για τα παιδάκια..

Δημοσίευση από nhfaliamethh »

Ευρωπαικη Βιβλιοθηκη

Η European Library παρέχει κεντρικοποιημένη πρόσβαση στους πόρους των 48 εθνικών βιβλιοθηκών της Ευρώπης. Μπορείτε να βρείτε κάθε είδους υλικό. Πρωτότυπα τεκμήρια, βιβλία με κείμενο, χάρτες, φωτογραφίες, μουσική κ.λπ.

Και ακόμη…μπορείτε να ελέγξετε γρήγορα αν κάποια εθνική βιβλιοθήκη έχει ψηφιοποιήσει κάποιο συγκεκριμένο τεκμήριο!

http://www.theeuropeanlibrary.org/porta ... de_el.html

Εικόνα
Εικόνα

συλλογες,χειρογραφα,παρτιτουρες,εικονες,φωτογραφιες...αναζητηση σ οτι ενδιαφερει και κλικ :wink:
Άβαταρ μέλους
nhfaliamethh
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2006 5:00 am
Επικοινωνία:

Re: Για τα παιδάκια..

Δημοσίευση από nhfaliamethh »

Για τους μαθητες...

http://math.stuff.gr/gr/downloads.php?x=1

Αρχ. Ελληνική Γραμματεία
Μαθηματικά
Πληροφορική
Φυσική
Χημεία
Διδακτική
Ιατρική
Οικονομικά
Άλλα


(κλικ και αριστερα καταλογος με το θεμα που ενδιαφερει..κλικ ξανα εκει)

Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nhfaliamethh
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2006 5:00 am
Επικοινωνία:

Re: Για τα παιδάκια..

Δημοσίευση από nhfaliamethh »

"Η αισιοδοξία είναι η πίστη που οδηγεί στην επιτυχία. Τίποτα δεν μπορεί να γίνει χωρίς ελπίδα."
"Το υψηλότερο αποτέλεσμα της εκπαίδευσης είναι η ανεκτικότητα."
Ελεν Κελλερ

Εικόνα
Εικόνα

Η Έλεν Κελλερ γεννηθηκε στην Αμερικη το 1880 και σε ηλικια 19 μηνων οι γονεις της αντιληφθηκαν οτι
το μοναχοπαιδι τους ηταν τυφλο και κωφο (αρα δεν θα μπορουσε ουτε να μιλησει..ηταν τυφλοκωφαλαλη).
Την πηγαν τοτε στο ινστιτουτο τυφλων της Βοστωνης οπου εκει την ανελαβε η Ανν Σαλιβαν.Αυτη η κοπελα αγαπησε πολυ την μικρη Ελεν και μπορουσε να την νιωσει μιας και περασε η ιδια πριν καποια χρονια προβληματα με την οραση της.Ηπρωτη λεξη που εμαθε ηταν το νερο..την πηγε η δασκαλα της σε μια βρυση αφησε το νερο να τρεχει στο ενα χερακι της και στο αλλο σχηματισε τη λεξη νερο (ετσι επικοινωνουν οι τυφλοκωφαλαλοι,πιανει ο ενας το χερι του αλλου και σχηματιζει τα γραμματα στην παλαμη του αλλου..και αν κανει λαθος γραμμα ενα φυσημα στην παλαμη παει να παει λαθος..ξανα απ την αρχη..απλα μ ενα φυσημα)
...Η Ελεν εμαθε τη νοηματικη γλωσσα και ηταν το πρωτο ατομο με τυφλωση και κωφωση που τελειωσε το πανεπιστημιο..

Εικόνα
Εικόνα

Εγραψε βιβλια και κερδισε αρκετα βραβεια..

Εικόνα
Εικόνα

εδω μπορειτε να διαβασετε την ιστορια του Πολυκαρπου,ενας "παιδιου" στη Θεσσαλονικη..

http://animusanimus.blogspot.com/2007/0 ... st_09.html

και να ακουσετε την αρχη απο ενα παραμυθι "το παραμυθι της μουσικης" ειναι η ιστορια της Θεοδωρας,
ενα κοριτσακι της Θεοδωρας (αρχιζει το παραμυθι μολις τελειωσει η μουσικη...ειναι ομορφο αξιζει καποιος να το ακουσει...)


"-η κορη σου κυρα μου βλεπει πιο βαθια απ ολους μας...
οτι αγγιζει γινεται κομματι της ψυχης της..τοσο βαθια αισθανεται τα πραγματα"
Άβαταρ μέλους
nhfaliamethh
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2006 5:00 am
Επικοινωνία:

Re: Για τα παιδάκια..

Δημοσίευση από nhfaliamethh »

nhfaliamethh έγραψε: εδω μπορειτε να διαβασετε την ιστορια του Πολυκαρπου,ενας "παιδιου" στη Θεσσαλονικη..

http://animusanimus.blogspot.com/2007/0 ... st_09.html

και να ακουσετε την αρχη απο ενα παραμυθι "το παραμυθι της μουσικης" .Ειναι η ιστορια της Θεοδωρας,
ενα κοριτσακι που γεννηθηκε τυφλο (αρχιζει το παραμυθι μολις τελειωσει η μουσικη...ειναι ομορφο και αξιζει καποιος να το ακουσει...)


"-η κορη σου κυρα μου βλεπει πιο βαθια απ ολους μας...
οτι αγγιζει γινεται κομματι της ψυχης της..τοσο βαθια αισθανεται τα πραγματα"
διορθωσεις :wink:
Άβαταρ μέλους
nhfaliamethh
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2006 5:00 am
Επικοινωνία:

Re: Για τα παιδάκια..

Δημοσίευση από nhfaliamethh »

Μια σταλιά ρεβίθια και μια χούφτα… παραμύθια!

Εικόνα
Εικόνα

Η ομάδα Κοκου-Μουκλό σε συνεργασία με την παραμυθού Εύη Γεροκώστα σκάρωσε 3 Μαγικές συναντήσεις για όσους έχουν την ανάκγη να ξεφύγουν και να ταξιδεψουν μαζί τους στον κόσμο των Παρμυθιών. Μικρούς και Μεγάλους. Τους συνοδεύει η Μουσικός Μάρα Ρέπα. Μια φορά κι έναν καιρό, η παραμυθού Εύη Γεροκώστα και μια μικρή κούκλα, η Λάμπεια, ταξίδεψαν σε τόπους μακρινούς και παράξενους.
Είδαν κι άκουσαν πολλά…
Κάποτε αποφάσισαν να πάρουν το δρόμο του γυρισμού.
Τι έφεραν μαζί τους; Μια σταλιά ρεβίθια και μια χούφτα... παραμύθια!
Τα μοιράζονται με μικρούς και μεγάλους

Σάββατο 7, 14 και 21 Φεβρουαρίου 2009, ώρα 19.00
εισιτήριο 10 ευρώ, φοιτητικό 7 ευρώ
στο Κουκλοθέατρο Κοκου-Μουκλό, Μεγίστης 30-32 Καλλιθέα, 210-9532236, http://www.kokoumouklo.gr
Άβαταρ μέλους
nhfaliamethh
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2006 5:00 am
Επικοινωνία:

Re: Για τα παιδάκια..

Δημοσίευση από nhfaliamethh »

ΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ

1. Μη φοβάσαι να είσαι σταθερή μαζί μου. Αυτό θα με κάνει να νιώθω περισσότερη σιγουριά.

2. Μη με παραχαϊδεύεις. Ξέρω πολύ καλά πως δεν πρέπει να μου δίνεις οτιδήποτε σου ζητώ. Σε δοκιμάζω έτσι για να δω.

3. Μη με κάνεις να νιώθω μικρότερος απ' ότι είμαι. Αυτό με σπρώχνει να παριστάνω καμιά φορά τον σπουδαίο.

4. Μη μου κάνεις παρατηρήσεις μπροστά στον κόσμο, θα προσέξω περισσότερο αυτό που θα μου πεις αν μου μιλήσεις ήρεμα μια στιγμή που θα είμαστε οι δυό μας

5. Μη μου δημιουργείς το συναίσθημα πως τα λάθη μου είναι αμαρτήματα. Μπερδεύονται έτσι μέσα μου όλες οι αξίες που έχω μάθει να αναγνωρίζω.

6. Μη με προστατεύεις από τις συνέπειες των πράξεων μου. Χρειάζεται καμιά φορά να πάθω για να μάθω.

7. Μη δίνεις σημασία στις μικροαδιαθεσίες μου. Καμιά φορά δημιουργούνται για να κερδίσω την προσο-χή που ζητώ.

8. Μη μου κάνεις συνεχώς παρατηρήσεις, γιατί τότε θα προστατεύσω τον εαυτό μου κάνοντας τον κουφό.

9. Μη μου δίνεις επιπόλαιες υποσχέσεις. Νιώθω πολύ περιφρονημένος, όταν δεν τις κρατάς.

10. Μη με αγνοείς όταν σου κάνω ερωτήσεις, γιατί θα ανακαλύψεις πως θα αρχίσω να παίρνω τις πληρο-φορίες μου από άλλες πηγές.

11. Μην πέφτεις στις αντιφάσεις. Με μπερδεύεις έτσι αφάνταστα και με κάνεις να χάνω την πίστη μου σε σένα.

12. Μην προσπαθείς να με κάνεις να πιστέψω πως είσαι αλάνθαστη. Είναι δυσάρεστη έκπληξη για μένα, όταν ανακαλύπτω πως δεν είσαι.

13. Μη διανοηθείς ποτέ πως θα πέσει η υπόληψή σου αν μου ζητήσεις για κάτι συγνώμη. Μια ανα-γνώριση του λάθους σου μου δημιουργεί πολύ θερμά συναισθήματα απέναντι σου.

14. Μη ξεχνάς πόσο γρήγορα μεγαλώνω. Θα πρέπει να σου είναι δύσκολο να κρατήσεις το ίδιο βήμα με μένα, αλλά προσπάθησε σε παρακαλώ.

15. Μην ξεχνάς πως δε θα μπορώ ν' αναπτυχθώ χωρίς πολλή κατανόηση και αγάπη. Αυτό όμως δε χρειάζεται να το πω. Ετσι δεν είναι;



Σε λατρεύω

Το παιδί σου.


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nhfaliamethh
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2006 5:00 am
Επικοινωνία:

Re: Για τα παιδάκια..

Δημοσίευση από nhfaliamethh »

Εικόνα
Εικόνα

ΜΙΚΡΕΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΣΩΣΤΗΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ

Για να γίνει η διατροφή των παιδιών σας ιδανική χρειάζεται:

1. Μείωση των θερμίδων από ζωϊκό λίπος, χρησιμοποίηση ελαιολάδου.
2. Αύξηση των τροφών με σύμπλοκους υδατάνθρακες αντί ζάχαρης, όπως φρούτα, λαχανικά, ψωμί, όσπρια, πατάτες.
3. Αύξηση των φυτικών ινών στο διαιτολόγιο, όπως φρούτα, λαχανικά.
4. Σημαντική μείωση κατανάλωσης τροφών πλούσιων σε φωσφόρο, όπως σοκολάτες, κακάο, γαριδάκια, τσιπς, αναψυκτικά.
5. Κάλυψη των αυξημένων αναγκών σε σίδηρο με εμπλουτισμένο γάλα και δημητριακά.


ΜΙΚΡΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ

1. Δύο φρούτα την ημέρα τον γιατρό τον κάνουν πέρα!
2. Αντικαταστήσετε το βούτυρο με λάδι.
3. Μην προσκολληθείτε σε μια τροφή όσο θρεπτική και να είναι.
4. Συνηθίστε το παιδί να τρώει για να επιβιώσει και όχι για να αρρωστήσει.
5. Δώστε του την ευκαιρία να πεινάσει.
6. Μην απαγορεύετε αυστηρά καμιά τροφή, η απαγόρευση την κάνει πιο ελκυστική.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”