Οι λανθασμένοι τρόποι επικοινωνίας με τους νεκρούς

Πνευματικά άρθρα και Αναγνώσματα.Αποσπάσματα από διάφορα βιβλία.

Συντονιστές: ntinoula, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
stam-mag
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1029
Εγγραφή: Τετ Ιουν 28, 2017 2:21 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Οι λανθασμένοι τρόποι επικοινωνίας με τους νεκρούς

Δημοσίευση από stam-mag »

Φίλε Θοδωρή μια προσωπική μου εμπειρία άσχετη και ίσως σχετική.
Προ μηνών κατά την μετακίνηση μας στα πάτρια εδάφη, σε μια διασταύρωση διάλεξα να πάω από τον παλιό δρόμο και όχι από την Εγνατία.
Στην πορεία έπεσα σε μια ομάδα αγριογουρουνων που διεσχησαν ξαφνικά τον δρόμο με αποτέλεσμα ένα γερό τρακάρισμα ευτυχώς μόνο με υλικές ζημιές.
Και κάπου εκεί αρχίζουν οι σκέψεις - τύψεις γιατί δεν προτίμησα τον άλλο δρόμο, πως έβαλα σε κίνδυνο την οικογένεια, του τι θα μπορούσε να είχε γίνει και άλλα πολλά.
Όταν έφτασα στον προορισμό μου ακούω στις ειδήσεις ότι επί της Εγνατίας την ίδια ώρα και στο σημείο που θα κινουμουν έγινε τροχαίο στο οποίο δυστυχώς υπήρχαν και ανθρώπινες απώλειες. Και εκεί λες Δόξα τω Θεώ.
Η διαφορά είναι ότι εγώ έμαθα το αποτέλεσμα της άλλης επιλογής που θα είχα και δικαιολογησα τον εαυτό μου και σταμάτησα τα γιατί, εσύ απλώς δεν έμαθες ποτέ τι αποτέλεσμα Θα είχε η άλλη σου επιλογή, προεξοφλεί ς ότι θα ήταν καλύτερη αλλά αυτό κανείς δεν το ξέρει.
Πρέπει να κρατήσεις ότι ότι έκανες το έκανες για καλό, δεν ανήκεις στην κατηγορία του παρκάρουμε τους ηλικιωμένους σε ίδρυμα για να κάνω την ζωή μου. Έτσι αποφασίστηκε άνωθεν να γίνει.
Και όπως καλά ξέρεις, έπεσες; σήκω, ξανά έπεσες; ξανά σήκω, έχουμε αγώνα μπροστά μας.
Σταμάτης
theodore
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 05, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ

Re: Οι λανθασμένοι τρόποι επικοινωνίας με τους νεκρούς

Δημοσίευση από theodore »

Όντως Σταμάτη διδακτικό αυτό που σου συνέβη.Δεν έμαθα εγώ το αποτέλεσμα της άλλης επιλογής μου δηλαδή να την άφηνα σπίτι.
Η πιο εύκολη λύση ήταν μόλις πήρε εξιτήριο από το Νοσ.Ευαγγελισμό τον Οκτώβριο του 2020, να την ξανα γυρίσω στο Γηροκομείο.
Έβαλα πλάτη όμως και ενοίκιασα σπίτι, μετακόμισα πράγματα, βρήκα Γιατρούς για να την βλέπουν, έτρεχα για συνταγογραφήσεις
φαρμάκων, την πήγαινα ακόμη και με το καρότσι της για ακτινιγραφίες-αξονικές.
Την πήγαινα βόλτα στο εξοχικό αλλά και βόλτα για καφέ ή φαγητό έξω.Στις γιορτές τρώγαμε όλοι μαζί με την οικογένεια μου, σπίτι
μου.
Θα μπορούσα να κάνω κι άλλα πράγματα παρότι στο τέλος είχα κουρασθεί και στενοχωριόμουν που τους τελευταίους 2 μήνες που
φορούσε οξυγόνο.Αλλά και πάλι δεν έχανα του κουράγιο μου.Πίστευα ότι μπορώ να την πάω λίγο πιο κάτω ακόμη...
Είχα ξεχάσει ότι θα έκλεινε τον Μαϊο, τώρα, τα 91 χρόνια....
Έχουμε - έχω αγώνα, το ξέρω. Είμαι υποχρεωμένος να "σηκωθώ...".

Σε ευχαριστώ που το μοιράσθηκες.Κατάλαβα έτσι ότι δεν μπορώ να ξέρω πάντα το αποτέλεσμα της κάθε επιλογής μου.
Άνθρωποι-Άνθρωπος είμαι.Δεν μπορώ να τα γνωρίζω όλα το πως και το γιατί...
Εμπιστοσύνη στον Θεό πρέπει να έχω αφού έχω αποφασίσει να είμαι μαζί Του.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Οι λανθασμένοι τρόποι επικοινωνίας με τους νεκρούς

Δημοσίευση από aposal »

Θεόδωρε τον πνευματικό σου να συμβουλευτείς και να ακολουθήσεις τις οδηγίες του.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Αναγνώσματα”