Άγιοι προστάτες να μας φυλάνε

Πνευματικά άρθρα και Αναγνώσματα.Αποσπάσματα από διάφορα βιβλία.

Συντονιστές: ntinoula, Συντονιστές

theodnot
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 27, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: ΘΕΟΔΩΡΑ @ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΧΑΡΙΛΑΟΥ

Δημοσίευση από theodnot »

σε ευχαριστω κι ελπιζω η αναγνωση του βιβλιου να σε παρακινησει να επισκεφτεις κι ενα απο τα μοναστηρια που προανεφερα. Εγω προσωπικα πηγα στο μοναστηρι κοντα στη Βεροια και ωφεληθηκα πνευματικα πολυ.
Μακαρι να πρεσβευει παντοτε για μας στον Κυριο και Θεο μας.
Cordelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 03, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Cordelia »

theodnot έγραψε:.... να σας θυμισω εναν συγχρονο αγιο και γιατρό, πολυ θαυματουργο ... τον Αγιο ΛΟΥΚΑ τον Επίσκοπο Κριμαιας και Συμφερουπολεως που πεθανε μολις το 1961.... Να εχουμε ολοι τις ευλογιες του...
Κι εγώ αυτό το διάστημα διαβάζω το "Αρχιεπίσκοπος Λουκάς" του Αρχιμ. Ν. Αντωνόπουλου (Ι.Μ. Σαγματά).

Νομίζω πρέπει να ανοιχθεί ξεχωριστό θέμα για αυτή τη συγκλονιστική προσωπικότητα !

Να ενημερώσω όσους μένουν στην Αθήνα ότι την Κυριακή 13 Απριλίου ώρα 6.30 μμ θα έχει ευχέλαιο και θα μπορέσουμε να προσκυνήσουμε λείψανα του Αγ. Λουκά του Ιατρού και του Αγ. Νεκταρίου στην Μονή Παναγίας Βρυούλων (Ιβήρων 6, Πλ. Αμερικής, τηλ: 210 8624732).

Νιώθω και εγώ μία ιδιαίτερη ευλάβεια για τον Άγιο για πολλούς λόγους.
Να έχουμε όλοι την ευλογία του.
alithis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 454
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 15, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από alithis »

καταπληκτικη δουλεια αγαπητε 123!θερμοτατα συγχαρητηρια!βοηθεια σο ολοι αυτοι οι αγιοι που αναφερεις!μπραβο σου και παλι μπραβο!
andreastsa
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 418
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: Άγιοι προστάτες να μας φυλάνε

Δημοσίευση από andreastsa »

Παιδιά μια βοήθεια, ξέρει κανείς ποιος Άγιος έχει ειδικό χάρισμα για τα γόνατα? Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Θέλω να συμπληρώσω λέγοντας ότι δύο άτομα από το συγγενικό περιβάλλον ενός φίλου έπαθαν ατύχημα στα γόνατα στο εξωτερικό νομίζω με μηχανάκι για σκι, τα ονόματά τους είναι Άννα και Χριστίνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Αναγνώσματα”