Προσευχές

Πνευματικά άρθρα και Αναγνώσματα.Αποσπάσματα από διάφορα βιβλία.

Συντονιστές: ntinoula, Συντονιστές

Απάντηση
NIKOSZ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6135
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευση από NIKOSZ »

ΒΡΑΔΥΝΗ ΠΡΟΣΕΥΧΗ

Εις το όνομα του Πατρός και του Υιού και του Αγίου Πνεύματος. Αμήν.

Δόξα σοι, ο Θεός ημών, δόξα σοι.

Πάτερ ημών, ο εν τοίς ουρανοίς, αγιασθήτω το όνομα Σου, ελθέτω η βασιλεία Σου, γεννηθήτω το θέλημα Σου ως εν ουρανό και επι της γής.Τον άρτον ημών τον επιούσιον δός ημίν σήμερον, και άφες ημίν τα οφειλήματα ημών, ως και ημείς αφίεμεν τοις οφειλέταις ημών, και μη εισενέγκης ημάς εις πειρασμόν αλλα ρύσαι ημάς απο του πονηρού. Αμήν.

Χριστέ μου σε ευχαριστούμε, που μας φύλαξες όλην την ημέρα και φθάσαμε σ' αυτή την βραδυνή ώρα. Φύλαξε μας να περάσουμε την νύκτα μας καλά.

Αξίωσε μας να ξυπνήσωμε το πρωί με υγεία και χαρούμενα να σε ευχαριστήσωμε και με όλη την καρδιά να δοξάσουμε το Πανάγιο Ονομα Σου.

Φύλαγε, Σε παρακαλώ, τους γονείς μου, τ' αδέλφια μου, τους ιερείς μας, τους διδασκάλους , τους κυβερνήτες και όλον τον κόσμο και χάρισε σε όλους την Βασιλεία σου την επουράνιο.

Δι' ευχών των Αγίων Πατέρων ημών, Κύριε Ιησού Χριστέ ο Θεός, ελέησον και σώσον ημάς. Αμήν.
Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησον με τον αμαρτωλό
NIKOSZ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6135
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευση από NIKOSZ »

Προσευχή στο φύλακα άγγελο

Άγιε Άγγελε, εσύ που βρίσκεσαι πολύ κοντά και βλέπεις την άθλια ψυχή και την ταλαίπωρη ζωή μου, σε παρακαλώ να μη με εγκαταλείπεις, επειδή είμαι αμαρτωλός, ούτε ν' απομακρυνθείς από μένα, επειδή δεν συγκρατώ τον εαυτό μου. Σε παρακαλώ μην επιτρέψεις στον πονηρό δαίμονα να κυριαρχήσει σε μένα και να τυραννήσει το θνητό μου σώμα. Kράτησε με απ' το κουρασμένο μου χέρι και οδήγησε με στην οδό της σωτηρίας. Nαι, Άγιε Άγγελε του θεού, εσύ που φυλάς και σκεπάζεις την άθλια ψυχή και το σώμα μου, συγχώρεσε με για όλα όσα σε λύπησα όλες τις ημέρες της ζωής μου και αν κάποια αμαρτία έκανα σήμερα. Σκέπασε με κατά τη νύχτα αυτή και προστάτεψε με από κάθε προσβολή του εχθρού, για να μη στενοχωρήσω τον Θεό με κάποιο αμάρτημα. Kαι πρέσβευε για μένα στον Kύριο να με στηρίζει, ώστε να Tον σέβομαι πάντοτε και να με αναδείξει άξιο δούλο της αγάπης Tου. Aμήν.

Από το μικρό Απόδειπνο
Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησον με τον αμαρτωλό
DOMINIQUE
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από DOMINIQUE »

Κύριε ο Θεός της δικαιοσύνης,ισχύς μου και βοήθεια και καταφυγή μου εν ημέρα κακή,συ σώζε εν καιρώ θλίψεως,σώσον με,ότι εισήλθοσαν ύδατα εώς ψυχής μου,ενεπάγην εις ιλύν βυθού,και ουκ έστιν υπόστασις από προσώπου εχθρού καταδυναστεύοντος.Οτι κατεδίωξεν την ψυχήν μου,και κατεπάτησεν εις γην την ζωήν μου,όλην την νύκταν πολεμών έθλιψέ με.Έυδόκησον,Κύριε του ρύσασθαί με εκ χειρός παρανομούντος και αδικούντος επ΄εμέ,και εκάλυψε με σκότος.Έως τίνος κεκράξομαι,Κύριε,και ουκ εισακούση μου?βοήσομαι προς σε αδικούμενος,και ου μη σώσης?Επίβλεψον εξ'ουρανού Κύριε,και ίδε εκ του οίκου του αγίου σου και της δόξης σου.Που έστι το πλήθος των οικτιρμών σου κατά το έλεος σου,ότι ηνέσχου ημών?Κύριε δίκασον τους αδικούντας με,μη έσο ως άνθρωπος υπνών,και ως ανήρ μη δυνάμενος σώζειν.Οτι ελεήμων και φιλάνθρωπος Θεός υπάρχεις,και συ τη δόξαν αναπέμπομεν,τω Πατρί και τω Υιώ και τω Αγίο Πνεύματι,νυν και αεί και εις τους αιώνας των αιώνων.ΑΜΗΝ.

Ευχή εις πόλεμον πορνείας
{εκ του Μεγάλου Ευχολογίου}
Α.Δ.ΣΙΜΩΝΩΦ-ΠΡΟΣΕΥΧΗΤΑΡΙΟΝ
Ολους τους θησαυρούς της γης εάν έχεις και δεν έχεις Θεό στην καρδιά σου,δεν έχεις τίποτα...
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

Προσευχή εις τον Κύριο Ιησού Χριστό

Δέσποτα Χριστέ, ο Θεός, ο τοις πάθεσί σου τα πάθη μου θεραπεύσας, και τοις τραύμασί σου τα τραύματά μου ιατρεύσας, χάρισαί μοι τω πολλά σοι πταίσαντι δάκρυα κατανύξεως· συγκέρασόν μου το σώμα, από οσμής του ζωοποιού σώματός σου, και γλύκανόν μου την ψυχήν, τω σώ τιμίω αίματι, από της πικρίας, ην με ο αντίδικος επότισεν. Υψωσόν μου τον νουν προς σε, κάτω ελκυσθέντα, και ανάγαγέ με από του χάσματος της απωλείας· ότι ούκ έχω μετάνοιαν, ούκ έχω κατάνυξιν, ούκ έχω δάκρυον παρακλητικόν, τα επανάγοντά με τέκνα προς ιδίαν κληρονομίαν. Εσκότισμαι τον νουν εν τοις βιωτικοίς πάθεσι, και ούκ ισχύω ατενίσαι προς σε εν οδύνη, ού δύναμαι θερμανθήναι τοις δάκρυσι της προς σε αγάπης. Αλλά, Δέσποτα Κύριε Ιησού Χριστέ, ο θησαυρός των αγαθών, δώρησαί μοι μετάνοιαν ολόκληρον, και καρδίαν επίπονον εις αναζήτησιν σου· χάρισαί μοι την χάριν σου, και ανακαίνισον εν εμοί τας μορφάς της σης εικόνος. Κατέλιπόν σε, μη με εγκαταλίπης· έξελθε εις αναζήτησίν μου, επανάγαγέ με προς την νομήν σου, συναρίθμησόν με τοις προβάτοις της εκλεκτής σου ποίμνης, και διάθρεψόν με συν αυτοίς εκ της χλόης των θείων σου Μυστηρίων· πρεσβείαις της πανάγνου Μητρός σου, και πάντων των Αγίων σου· Αμήν.
( http://www.gonia.gr/gonia.php?article=9 ... 06d9ff0dfd" )

Μετάφραση:
Δέσποτα Χριστέ, Θεέ μου, Εσύ που με τα πάθη Σου θεράπευσες τα δικά μου πάθη, και με τα τραύματά Σου γιάτρεψες τα δικά μου τραύματα, χάρισε σε μένα που έφταιξα τόσο πολύ απέναντί Σου δάκρυα κατάνυξης. Μπόλιασέ μου το σώμα με την οσμή του ζωοποιού Σώματός Σου και γλύκανε την ψυχή μου με το τίμιο Αίμα Σου απ' την πίκρα που με πότισε ο αντίπαλος του ανθρώπου. Ύψωσε τον νου μου προς Εσένα, γιατί έχω πέσει πολύ χαμηλά, και βγάλε με απ΄ το βάραθρο της απώλειας, γιατί δεν έχω μετάνοια, δεν έχω κατάνυξη, δεν έχω δάκρυα παρακλητικά, αυτά που με καθιστούν και πάλι παιδί Σου άξιο της κληρονομίας Σου. Έχει σκοτιστεί το μυαλό μου απ΄ τις έγνοιες της ζωής και δεν μπορώ να στρέψω τα μάτια μου με πόνο προς Εσένα, δεν μπορώ να ζεστάνω την ψυχή μου με τα δάκρυα της αγάπης μου για Σένα. Αλλά Δέσποτα, Εσύ που είσαι ο θησαυρός των αγαθών, δώρισέ μου πλήρη μετάνοια και καρδιά που να Σ΄ αναζητά με πόνο. Χάρισε μου την Χάρι Σου κι ανακαίνισε την εικόνα Σου που βρίσκεται μέσα μου. Εγώ σ΄ εγκατέλειψα αλλ΄ Εσύ μη μ΄ εγκαταλείψεις. Βγες να μ΄ αναζητήσεις και ξαναφέρε με στο κοπάδι Σου, ξανακάνε με ένα απ΄ τα πρόβατα της δικής Σου ποίμνης κι ανάθρεψε με με το χορτάρι των Θείων Σου Μυστηρίων, με τις πρεσβείες της Πάναγνης Μητέρας Σου και όλων των Αγίων Σου. Αμήν.
(Μετάφραση Νίκος Κοπελιάς)
kostas_k
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 15, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Λευκωσία

Δημοσίευση από kostas_k »

ΘΕΡΜΗ ΙΚΕΣΙΑ
Η ειρήνη Σου Πολυέλεε,
ας με υιοθετήσει δωρεάν.
Η σοφία Σου Τρισάγιε,
ας αναβλύσει από τα χείλη μου.
Η σύνεσή Σου Αναμάρτητε,
ας συντρήψει τους πονηρούς μου λογισμούς.
Το Πνεύμα Σου το αγαθόν
ας με οδηγήσει εν γη ευθεία.
Το Παράκλητο Πνεύμα Σου
ας μείνει με μας που Σε αγαπούμε, φιλάνθρωπε.
Η ειρήνη του Θεού Πατέρα
και η σοφία του Υιού
και το Αγιο Πνεύμα ας κατασκηνώσουν
μέσα μου αυτή τη δύναμη.
Ναί άδυτε ήλιε των επουρανίων δυνάμεων!
κοίταξέ με τον φτωχό.
γιατί ως τώρα από Σένα έλαβα όλες τις δωρεές
και όχι από τους αγώνες μου.
Αγιος Νήφων
NIKOSZ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6135
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευση από NIKOSZ »

Προσευχή για την ειρήνη

Εικόνα

Δέσποτα Θεέ, Παντοκράτορ,
Κύριε του Ουρανού και της Γης και Άρχον της Ειρήνης,
ειρήνευσον ημών την ζωήν,
λύτρωσαι ημάς και τον κόσμον Σου
από πάσης απειλής εναντίας
και δίδαξον τοις ηγέταις των εθνών
εν ειρήνη επιλύειν τας διαφοράς αυτών και εν παντί ειρηνεύειν.
Εξαπόστειλον Περιστεράν,
κλάδον ελαίας έχουσαν, καταλλαγής σύμβολον,
δώρησαι δε επί τους ηγήτορας των εθνών
τον θείον φωτισμόν
και λάλησον αγαθά εις τας καρδίας αυτών
ίνα επικρατήση η άνωθεν ειρήνη,
η πάντα νουν υπερέχουσα,
εις σύμπασαν την υπʼ ουρανόν οικουμένην,
εξαιρέτως δε εις την πολυπαθή περιοχήν του Ιράκ,
ίνα πάντες ήρεμον και ησύχιον βίον διάγωμεν
εν πάση ευσεβεία και σεμνότητι.
Συ γαρ ει ο Βασιλεύς της ειρήνης
και Σωτήρ των ψυχών ημών
και Σοι την δόξαν αναπέμπομεν,
τω Πατρί και τω Υιώ και τω Αγίω Πνεύματι,
νυν και αεί και εις τους αιώνας των αιώνων. Αμήν.
Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησον με τον αμαρτωλό
lefte
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τετ Αύγ 22, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Koζάνη

Δημοσίευση από lefte »

Προ φαγητού υπάρχει;
DOMINIQUE
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από DOMINIQUE »

Καλημέρα από Κέρκυρα.Υπάρχουν προσευχές προ φαγητού.Μάλιστα μου έχουν πει ότι είναι απαραίτητο να κάνουμε προσευχή πριν από το φαγητό.Ο λόγος -εκτός της δόξας του Κυρίου-τα πλέον ακατάλληλα τρόφιμα{συντηρητικά επικίνδυνα για τον ανθρώπινο οργανισμό,φυτοφάρμακα κτλ}
Η γιαγιά μου,μου είχε μάθει πριν πολλά-πολλά χρόνια το "ΕΛΑ ΧΡΙΣΤΕ ΚΑΙ ΠΑΝΑΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΣΟΥΜΕ ΝΑ ΦΑΜΕ". :wink:
Ολους τους θησαυρούς της γης εάν έχεις και δεν έχεις Θεό στην καρδιά σου,δεν έχεις τίποτα...
NIKOSZ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6135
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευση από NIKOSZ »

lefte έγραψε:Προ φαγητού υπάρχει;

Προσευχή στο γεύμα

Τελείται πριν και μετά το μεσημεριανό γεύμα.




(Ευχή πριν το γεύμα)

Πάτερ ημών ο εν τοις ουρανοίς, αγιασθήτω το όνομά Σου, ελθέτω η Βασιλεία Σου, γεννηθήτω το θέλημά Σου ως εν ουρανώ και επί της γης. Τον άρτον ημών τον επιούσιον δος ημίν σήμερον, και άφες ημίν τα οφειλήματα ημών, ως και ημείς αφίεμεν τοις οφειλέταις ημών. Και μη εισενέγκης ημάς εις πειρασμόν, αλλά ρύσαι ημάς από του πονηρού.

Κύριε, ελέησον. Κύριε, ελέησον. Κύριε, ελέησον.

Χριστέ, ο Θεός ημών, ευλόγησον την βρώσιν και την πόσιν των δούλων Σου, ότι Αγιος ει πάντοτε, νυν, και αει, και εις τους αιώνας των αιώνων. Αμήν.

(Ευχή μετά το γεύμα)

Ευχαριστούμεν Σοι, Χριστέ ο Θεός ημών, ότι ενέπλησας ημάς των επιγείων Σου αγαθών. Μη στερήσης ημάς και της επουρανίου Σου Βασιλείας, αλλ' ως εν μέσω των μαθητών Σου παρεγένου Σωτήρ, την ειρήνην διδούς αυτοίς, ελθέ και μεθ' ημών, και σώσον ημάς.

Δι' ευχών των Αγίων Πατέρων ημών, Κύριε Ιησού Χριστέ ο Θεός ημών, ελέησον ημάς. Αμήν.

+++

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΙΠΝΟ

Φάγονται πένητες καὶ ἐμπλησθήσονται· καὶ αἰνέσουσι Κύριον οἱ ἐκζητοῦντες αὐτόν· ζήσονται αἱ καρδίαι αὐτῶν εἰς αἰῶνα αἰῶνος.

Δόξα... Καὶ νῦν... Κύριε, ἐλέησον (γ´).

Χριστὲ ὁ Θεός, εὐλόγησον τὴν βρῶσιν καὶ τὴν πόσιν τῶν δούλων σου, ὅτι Ἅγιος εἶ, πάντοτε· νῦν καὶ ἀεὶ καὶ εἰς τοὺς αἰῶνας τῶν αἰώνων. Ἀμήν.

Εὐχαριστία μετὰ τὸ δεῖπνο.

Εὔφρανας ἡμᾶς, Κύριε, ἐν τοῖς ποιήμασί σου, καὶ ἐν τοῖς ἔργοις τῶν χειρῶν σου ἠγαλλιασάμεθα. Ἐσημειώθη ἐφʼ ἡμᾶς τὸ φῶς τοῦ προσώπου σου, Κύριε· ἔδωκας εὐφροσύνην εἰς τὰς καρδίας ἡμῶν. Ἀπὸ καρποῦ σίτου, οἴνου καὶ ἐλαίου αὐτῶν ἐνεπλήσθημεν. Ἐν εἰρήνῃ ἐπὶ τὸ αὐτὸ κοιμηθησόμεθα καὶ ὑπνώσομεν· ὅτι σύ, Κύριε, κατὰ μόνας ἐπʼ ἐλπίδι κατῴκισας ἡμᾶς.
Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησον με τον αμαρτωλό
NIKOSZ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6135
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευση από NIKOSZ »

Κύριε, εκέκραξα προς Σε...

Κύριε Ιησου, Λυτρωτή του Κόσμου, Ελεημον, Υπεράγαθε, στον Οποιον εδόθη πασα εξουσία εν ουρανω και επι γης

επίβλεψον στην ταραγμένη γη μας.

Κύταξε πρωτα-πρωτα τους Αγίους Τόπους, οπου εστησαν οι πόδες Σου. Δες τα παιδιά με τα τρομαγμένα μάτια και τα ματωμένα χείλη. Ακουσε των μανάδων το βογγητό. Πρόσεξε των ανδρων την αγωνία, την απελπισία, την οργή.

Τόση αντάρα, Χριστέ μου... Τόσες ψυχές να αδικοσκοτώνονται, να μην μπορουν να δουν ασπρη μέρα, ηρεμη ζωή.

Κύριε, φθάνει πιά. Μίλησε Σύ. "Κλίνον ουρανούς και κατάβηθι, Αψαι των ορέων και καπνισθήσονται". Μίλησε Σύ, Παντοκράτωρ. Πρόσταξε το ευεργετικό "σχολάσατε"! Ειρήνευσε τον κόσμο Σου. Ειρήνευσε τη ματωμένη γη της Παλαιστίνης. Γκρέμισε τα τείχη του μίσους και της βίας. Κάνε να ανατείλει και πάλι εκει το φως Σου, η "επί γης ειρήνη".
Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησον με τον αμαρτωλό
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Αναγνώσματα”