Ποιό Μυστήριο της Εκκλησίας μας μπορεί να τελέσει λαϊκός;

θεματική ενότητα με Πνευματικά Quiz

Συντονιστής: Συντονιστές

angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Ποιό Μυστήριο της Εκκλησίας μας μπορεί να τελέσει λαϊκός;

Δημοσίευση από angieholi »

Μήπως γνωρίζετε, ποιο είναι το Μυστήριο της Εκκλησίας μας, που μπορεί ένας λαϊκός να τελέσει και κάτω από ποιές συνθήκες,
ώστε μάλιστα να θεωρείται και να είναι έγκυρο από την Εκκλησία μας;;;
:25 :25 :25 :25
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
Άβαταρ μέλους
paulina
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1074
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 22, 2010 5:57 pm

Re: Ποιό Μυστήριο της Εκκλησίας μας μπορεί να τελέσει λαϊκός

Δημοσίευση από paulina »

Το αεροβάπτισμα;
«Πάροικος εγώ εἰμι ἐν τῇ γῇ. Μὴ ἀποκρύψῃς ἀπ᾿ ἐμοῦ τὰς ἐντολάς Σου»
aggelikiglafki
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 424
Εγγραφή: Τετ Μάιος 14, 2008 5:00 am

Re: Ποιό Μυστήριο της Εκκλησίας μας μπορεί να τελέσει λαϊκός

Δημοσίευση από aggelikiglafki »

paulina έγραψε:Το αεροβάπτισμα;
Το ίδιο νομίζω κι εγώ
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24958
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ποιό Μυστήριο της Εκκλησίας μας μπορεί να τελέσει λαϊκός

Δημοσίευση από aposal »

Ο αρραβώνας
(μυστήριον η ύπαρξή του...)
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Ποιό Μυστήριο της Εκκλησίας μας μπορεί να τελέσει λαϊκός

Δημοσίευση από angieholi »

aposal έγραψε:Ο αρραβώνας
(μυστήριον η ύπαρξή του...)
Ενδιαφέρον άποψη.... μόνο που ο αρραβώνας δεν θεωρείται Μυστήριο!
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
Άβαταρ μέλους
XRHSTOS
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 22, 2006 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Ποιό Μυστήριο της Εκκλησίας μας μπορεί να τελέσει λαϊκός

Δημοσίευση από XRHSTOS »

σε ειδικες περιπτώσεις που κάποιος πεθαίνει μπορεί να εξομολογηθει σε λαικο...
και ο λαικος να μεταφερει την εξομολογηση σε ιερεα...
το χω διαβασει σε βιβλιο
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Ποιό Μυστήριο της Εκκλησίας μας μπορεί να τελέσει λαϊκός

Δημοσίευση από vasilisalt »

aposal έγραψε:Ο αρραβώνας
(μυστήριον η ύπαρξή του...)
Ναι πιθανόν και το ΄΄κρεβάτι΄΄ και ίσως και ο ΄΄λόγος΄΄...

Πας να μας τρελάνεις βρε άνθρωπε;

Αφεντικό μη δίνεις σημασία.

Επί της ουσίας.
Από το google δεν βρήκα πάντως άκρη.
Αυτά που γράψανε τα παιδιά μου φαίνονται λογικά.
Νομίζω όμως πως θα είναι κάτι άλλο.
dimos
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 07, 2010 2:42 pm
Τοποθεσία: Αχαρνές @ Αετός

Re: Ποιό Μυστήριο της Εκκλησίας μας μπορεί να τελέσει λαϊκός

Δημοσίευση από dimos »

aggelikiglafki έγραψε:
paulina έγραψε:Το αεροβάπτισμα;
Το ίδιο νομίζω κι εγώ
Αυτό πρέπει να είναι, έτσι νομίζω κι εγω
Nickolas
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 22, 2010 5:54 pm

Re: Ποιό Μυστήριο της Εκκλησίας μας μπορεί να τελέσει λαϊκός

Δημοσίευση από Nickolas »

Το αεροβάπτισμα! Τι κερδίζω;;; :mrgreen:
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Ποιό Μυστήριο της Εκκλησίας μας μπορεί να τελέσει λαϊκός

Δημοσίευση από angieholi »

Η Πωλίνα, η κ. Αγγελική, ο κ. Δήμος και ο κ. Νίκος απάντησαν σωστά! :25 :25 :25

Ένα παιδί το οποίο γεννιέται και υπάρχει κίνδυνος να πεθάνει, μπορεί ένας λαϊκός να το βαπτίσει (αεροβάπτισμα) και θεωρείται βαπτισμένο.

Συγκεκριμένα το αναλύει ο + π. Αθανάσιος Μυτιληναίος:

(Ομιλία στις Κατηχήσεις του Αγίου Κυρίλλου, Νο 21: http://www.pantocrator.info/gr/modules. ... eA&show=10)

Όταν ένα παιδί γεννηθεί ζωντανό,και ας πούμε ότι πεθαίνει, μόλις γεννηθεί πεθαίνει, τότε υπάρχει ο λεγόμενος αεροβαπτισμός.

Τη βάπτιση επειδή είναι ΤΟΣΟ σπουδαίο μυστήριο, χωρίς το οποίο δεν μπαίνει κανείς στη Βασιλεία του Θεού, έχει δικαίωμα - η Εκκλησία το επέτρεψε αυτό - να κάνει το μυστήριο του Βαπτίσματος, τη μοναδική περίπτωση, το μοναδικό μυστήριο, να τελέσει το μυστήριο του βαπτίσματος οποιοσδήποτε λαϊκός, με τον όρον ότι θα είναι βαπτισμένος και αυτός. Θα είναι Χριστιανός Ορθόδοξος. Τότε μόνο μπορεί να ασκήσει και αυτός το μυστήριο του Βαπτίσματος.

Συνεπώς ή άντρας ή γυναίκα (το μοναδικό ε!, τη μοναδική περίπτωση), παίρνει το παιδί, η νοσοκόμος, ας πούμε που θα είναι εκεί στο μαιυετήριο, δεν ξέρω.. γιατί ποιοι άλλοι θα είναι εκεί, το παιδί μόλις γεννηθεί; Ο Γιατρός θα είναι, ή νοσοκόμος θα είναι ή η μαία. Παίρνει το παιδί και το αεροβαπτίζει, και λέει: "Βαπτίζεται ο δούλος του Θεού "Γεώργιος" εις το όνομα του Πατρός, και του Υιού, και του Αγίου Πνεύματος."

Αυτές οι 3 καταδύσεις και αναδύσεις είναι μέσα στον αέρα. Αν πεθάνει το παιδί, είναι βαπτισμένο, διότι όλα τα άλλα του βαπτίσματος αποτελούν το πλαίσιον. Ο πυρήνας, η καρδία του βαπτίσματος είναι τα λόγια που είπα: "Βαπτίζεται ο δούλος τάδε, εις το του Πατρός και του Υιού και του Αγίου Πνεύματος". Ο πυρήνας αυτός βρίσκεται στο κατά Ματθαίον Ευαγγέλιο, έτσι τελειώνει: "πορευθέντες μαθητεύσατε πάντα τὰ ἔθνη, βαπτίζοντες αὐτοὺς εἰς τὸ ὄνομα τοῦ Πατρὸς καὶ τοῦ Υἱοῦ καὶ τοῦ ῾Αγίου Πνεύματος". Το είπε ο ίδιος ο Χριστός στους μαθητάς Του.

Αλλά εγώ λέω το εξής: όλα τα παιδιά γεννιώνται σε μια κλινική ή σε κάποιο σπίτι. Σπάνια να γεννηθεί ένα παιδί μέσα σε ένα λεωφορείο ή σε ταξί ή στο βουνό! Και να είναι και ετοιμοθάνατο. Σπάνιο! Ως επί το πλείστον σε κλινική ή στο σπίτι. Ε! Δεν υπάρχει ένα ποτήρι νερό; Και δεν θα το βαπτίσουμε σε κολυμπήθρα, ούτε θα το βάλουμε σ'ένα δοχείο με νερό, αλλά θα ήταν πολύ καλύτερο, ένα ποτήρι νερό, να βάλουμε τα δάκτυλά μας μες στο νερό και να ΡΑΝΤΙΣΟΥΜΕ. Δηλαδή να πέσει επάνω του νερό και όχι απλώς ο αέρας!!! Πολύ απλό... Τα δάκτυλα στο ποτήρι και ραντίζουμε 3 φορές. Λέμε: "Βαπτίζεται ο δούλος του Θεού "Γεώργιος" , εις το όνομα του Πατρός, ραντίζουμε... του Υιού, ραντίζουμε... του Αγίου Πνεύματος, ραντίζουμε. Ισοδυναμεί με κατάδυση στο νερό.

Εαν το παιδί είναι μέσα σε μια θερμοκοιτίδα, ζει όμως αλλά μπορεί να πεθάνει, κινδυνεύει... έχουμε τον καιρό να κάνουμε πλήρη βάπτιση! Έρχεται ο Ιερέας και θα πάρει ή την κολυμπήθρα ή ένα λεκανάκι με νερό. Θα διαβάσει ΟΛΟΚΛΗΡΗ την ακολουθία του βαπτίσματος, και αφού θα τελέσει όλο το μυστήριο, όλα τα προκαταρκτικά, τους εξορκισμούς του ύδατος και τα λοιπά, θα πάρει ένα βαμβακάκι και κατόπιν θα το βάλει στο νερό του βαπτίσματος, της κολυμπηθρούλας αυτής και θα βάλει το χέρι του μέσα στην θερμοκοιτίδα και θα χρίσει το μέτωπο του παιδιού.

Είναι πλήρες βάπτισμα, το παιδί αν ζήσει δεν θα ξαναβαπτιστεί, ενώ με τον αεροβαπτισμό επαναλαμβάνουμε το βάπτισμα, παρότι δεν επιτρέπεται, αλλά ήταν ανάγκης βάπτισμα και το επαναλαμβάνουμε, ενώ σ'αυτή την περίπτωση (της θερμοκοιτίδας) δεν επαναλαμβάνεται.

Και ένα παιδί, το οποίο έτυχε αεροβαπτισμού ΜΟΝΟΝ, και θα επιθυμεί, αγόρι αν είναι, να γίνει Κληρικός, δεν μπορεί να γίνει Κληρικός. Διότι έτυχε αυτού του "ατελούς" τρόπον τινά, επαναλαμβάνω τρόπον τινά, βαπτίσματος.

Αυτά θα παρακαλέσω να τα έχετε υπόψην σας!!!!
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Quiz”