Παλληκάρι

θεματική ενότητα με Πνευματικά Quiz

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
xristianos.net
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 439
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 08, 2011 7:54 pm
Επικοινωνία:

Re: Παλληκάρι

Δημοσίευση από xristianos.net »

panagiotisspy έγραψε:Μήπως έχει καμμιά σχέση (αν και χλωμό το κόβω..) με την περίπτωση του Κύπριου Ευαγόρα Παλληκαρίδη που σε μικρή ηλικία εκτελέστηκε, αφού βασανίστηκε απ' τους Εγγλέζους, είχε βαθειά Πίστη, ενώ ήταν και πραγματικό "παλληκάρι" ηλικιακά (18-19 ετών νομίζω), αλλά και σε λεβεντιά ήταν ονομαστός?? :105 :8
xristianos.net έγραψε:
Μια βοήθεια: το γεγονός που αναζητούμε είναι -χρονικά- πολύ πριν την Τουρκοκρατία και σίγουρα μετά Χριστόν.
Τα πάντα δώσε για τον Χριστό, Τον Χριστό μη δώσεις για τίποτε. Άγ. Ιουστίνος Πόποβιτς
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Παλληκάρι

Δημοσίευση από panagiotisspy »

:oops: :oops:

Ωχ,
απαράδεκτος είμαι,
συγγνώμη αδελφέ μου για την αβλεψία.. :cry: :cry:
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
xristianos.net
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 439
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 08, 2011 7:54 pm
Επικοινωνία:

Re: Παλληκάρι

Δημοσίευση από xristianos.net »

panagiotisspy έγραψε::oops: :oops:

Ωχ,
απαράδεκτος είμαι,
συγγνώμη αδελφέ μου για την αβλεψία.. :cry: :cry:

Ε, όχι και απαράδεκτος! Και συγγνώμη;; Δε φτάνει που σας παιδεύω....
:8 :25 :25 :25
Τα πάντα δώσε για τον Χριστό, Τον Χριστό μη δώσεις για τίποτε. Άγ. Ιουστίνος Πόποβιτς
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Παλληκάρι

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

xristianos.net έγραψε:[
xristianos.net έγραψε:
Μια βοήθεια: το γεγονός που αναζητούμε είναι -χρονικά- πολύ πριν την Τουρκοκρατία και σίγουρα μετά Χριστόν.
Το σκέφτομαι από το πρωί και η διαίσθησής μου λέει ότι πρόκειται για Ρωμηό... δηλαδή μάλλον για Βυζάντιο... αλλά δεν ξέρω ιστορία κι έτσι δεν πάει το μυαλουδάκι μου το φτωχό κάπου.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
xristianos.net
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 439
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 08, 2011 7:54 pm
Επικοινωνία:

Re: Παλληκάρι

Δημοσίευση από xristianos.net »

ΜΙΧΣ έγραψε:
δηλαδή μάλλον για Βυζάντιο...
Ναι! :105
Τα πάντα δώσε για τον Χριστό, Τον Χριστό μη δώσεις για τίποτε. Άγ. Ιουστίνος Πόποβιτς
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Παλληκάρι

Δημοσίευση από angieholi »

Ε! Παλληκάρια!!!!! :25 :25 :25

Ποια είναι η απάντηση τελικά;;;;;;;;;;;;;;; :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
Άβαταρ μέλους
xristianos.net
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 439
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 08, 2011 7:54 pm
Επικοινωνία:

Re: Παλληκάρι

Δημοσίευση από xristianos.net »

Ήταν Αύγουστος του 626 μ.Χ. Ο Αυτοκράτορας Ηράκλειος ηγούνταν εκστρατείας του βυζαντινού στρατού κατά των Περσών με σκοπό την ανάκτηση του Τιμίου Σταυρού. Η Κωνσταντινούπολη ήταν στην ουσία αφύλακτη αφού ο στρατός έλειπε. Βρήκαν τότε την ευκαιρία οι Άβαροι να την πολιορκήσουν.
Υπερασπιστές της Κωνσταντινούπολης τα παλληκάρια της: οι έφηβοι, που πήραν τη θέση τους κανονικά στις επάλξεις για να υπερασπιστούν τη Βασιλεύουσα!
Μαζί με τον Πατριάρχη Σέργιο σηκώνουν την εικόνα της Παναγιάς των Βλαχερνών και την περιφέρουν στα τείχη. Η Παναγιά έχει αναλάβει να σώσει την Πόλη. Την βλέπουν επάνω στα τείχη οι άπιστοι και απορούν: ποια είναι αυτή η γυναικεία φιγούρα που θαρρείς αγκαλιάζει την Πόλη; Τη νύχτα εκείνη, φοβερός ανεμοστρόβιλος δημιούργησε τρικυμία και κατέστρεψε τον εχθρικό στόλο, ενώ αντεπίθεση των αμυνομένων παλληκαριών προξένησε τεράστιες απώλειες στους Αβάρους, οι οποίοι αναγκάστηκαν να λύσουν την πολιορκία και να αποχωρήσουν άπρακτοι. Χάθηκαν πέρα από τα βόρεια σύνορα της Αυτοκρατορίας και κανείς δεν άκουσε ποτέ ξανά να γίνεται λόγος γι’ αυτούς!

Στις 8 Αυγούστου του 626, όρθιοι στην εκκλησιά, έψαλλαν οι Χριστιανοί τον ευχαριστήριο ύμνο στην Υπέρμαχο Στρατηγό.

Κι από κείνη την ημέρα η έννοια της λέξεως «παλληκάρι» πήρε τη σημερινή της σημασία!
Τα πάντα δώσε για τον Χριστό, Τον Χριστό μη δώσεις για τίποτε. Άγ. Ιουστίνος Πόποβιτς
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Παλληκάρι

Δημοσίευση από angieholi »

Ω! Ευχαριστούμε............
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Παλληκάρι

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

xristianos.net έγραψε:Ήταν Αύγουστος του 626 μ.Χ. Ο Αυτοκράτορας Ηράκλειος ηγούνταν εκστρατείας του βυζαντινού στρατού κατά των Περσών με σκοπό την ανάκτηση του Τιμίου Σταυρού. Η Κωνσταντινούπολη ήταν στην ουσία αφύλακτη αφού ο στρατός έλειπε. Βρήκαν τότε την ευκαιρία οι Άβαροι να την πολιορκήσουν.
Υπερασπιστές της Κωνσταντινούπολης τα παλληκάρια της: οι έφηβοι, που πήραν τη θέση τους κανονικά στις επάλξεις για να υπερασπιστούν τη Βασιλεύουσα!
Μαζί με τον Πατριάρχη Σέργιο σηκώνουν την εικόνα της Παναγιάς των Βλαχερνών και την περιφέρουν στα τείχη. Η Παναγιά έχει αναλάβει να σώσει την Πόλη. Την βλέπουν επάνω στα τείχη οι άπιστοι και απορούν: ποια είναι αυτή η γυναικεία φιγούρα που θαρρείς αγκαλιάζει την Πόλη; Τη νύχτα εκείνη, φοβερός ανεμοστρόβιλος δημιούργησε τρικυμία και κατέστρεψε τον εχθρικό στόλο, ενώ αντεπίθεση των αμυνομένων παλληκαριών προξένησε τεράστιες απώλειες στους Αβάρους, οι οποίοι αναγκάστηκαν να λύσουν την πολιορκία και να αποχωρήσουν άπρακτοι. Χάθηκαν πέρα από τα βόρεια σύνορα της Αυτοκρατορίας και κανείς δεν άκουσε ποτέ ξανά να γίνεται λόγος γι’ αυτούς!

Στις 8 Αυγούστου του 626, όρθιοι στην εκκλησιά, έψαλλαν οι Χριστιανοί τον ευχαριστήριο ύμνο στην Υπέρμαχο Στρατηγό.

Κι από κείνη την ημέρα η έννοια της λέξεως «παλληκάρι» πήρε τη σημερινή της σημασία!
ρίγος συγκίνησης με πλημμύρισε διαβάζοντάς το... Χίλια ευχαριστώ γιατί μαθαίνω όσο ζω :8 :8 :8
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Παλληκάρι

Δημοσίευση από panagiotisspy »

xristianos.net έγραψε:Μαζί με τον Πατριάρχη Σέργιο σηκώνουν την εικόνα της Παναγιάς των Βλαχερνών και την περιφέρουν στα τείχη. Η Παναγιά έχει αναλάβει να σώσει την Πόλη. Την βλέπουν επάνω στα τείχη οι άπιστοι και απορούν: ποια είναι αυτή η γυναικεία φιγούρα που θαρρείς αγκαλιάζει την Πόλη;
Η εικόνα αυτή, είναι μιά μικρή φορητή εικόνα της Παναγίας..

Προς τιμήν Αυτής,
της Υπερμάχου Στρατηγού,
γράφτηκε απ' το Ρωμανό το Μελωδό ο Ακάθιστος Ύμνος..

Η εικόνα αυτή (Παναγία η Οδηγήτρια, ή Παναγία των Χαιρετισμών, ή Παναγία του Ακαθίστου), βρίσκεται στην Ι.Μ Διονυσίου στο Άγιον Όρος, στο αριστερό παρεκκλήσι εντός του καθολικού..

Είναι συγκλονιστική και ανατριχιαστική η αίσθηση του να προσκυνά κάποιος αυτήν την θαυματουργή εικόνα, όταν αναλογίζεται όλα όσα ελέχθησαν παραπάνω....

Παρακάτω η θαυματουργή εικόνα της Παναγίας μας....

Εικόνα
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Quiz”