Quiz για το Άγιο Όρος

θεματική ενότητα με Πνευματικά Quiz

Συντονιστής: Συντονιστές

aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24958
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Quiz για το Άγιο Όρος

Δημοσίευση από aposal »

ravniotis έγραψε: είναι μοναδική η μελωδία στη σιμωνόπετρα. δεν είναι τυχαίο που τους αποκαλούν τα αηδόνια του αγίου όρους.
+1
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
Ελένη
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Τετ Σεπ 26, 2012 12:13 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Quiz για το Άγιο Όρος

Δημοσίευση από Ελένη »

angieholi έγραψε:Δημήτρη... αν αυτή την στιγμή ήμουν ο Πέτρος.... πολύ θα ήθελα να σε δείρω που μου έκανες το θέμα "τρία πουλάκια"!!!
:lol: :lol: :lol: :25
Επείνασα γαρ και εδώκατέ μοι φαγείν, εδίψησα και εποτίσατέ με, ξένος ήμην και συνηγάγετέ με, γυμνός και περιεβάλετέ με, ησθένησα και επεσκέψασθέ με, εν φυλακή ήμην και ήλθατε πρός με.

Κατά Ματθαίον κε’ 35-37
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Quiz για το Άγιο Όρος

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Νομίζω ότι ο Δημήτριος προσπαθεί να μας βοηθήσει έμεσα να βρούμε την απάντηση... :mrgreen:

Ισως το αηδόνι είναι η Σιμωνοπετρίτικη χορωδία μοναχών.


+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
panosvolos
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 20, 2007 5:00 am

Re: Quiz για το Άγιο Όρος

Δημοσίευση από panosvolos »

Για μενα ειναι και ο πατερ Θωμασ απο τουσ θωαμδες αλλα τρομερος ειναι οποιοσ τον εχει ακουσει ο πατερ Ιωσηφ απο την βιγλα απο το κελι του Αγιου Μηνα
Άβαταρ μέλους
johnge
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 656
Εγγραφή: Τρί Μάιος 25, 2010 7:35 pm
Τοποθεσία: π. Πρόδρομος, Εύβοια

Re: Quiz για το Άγιο Όρος

Δημοσίευση από johnge »

Τελικά απάντηση δεν πήραμε..
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: Quiz για το Άγιο Όρος

Δημοσίευση από petrosathonas »

Συγχωρέστε με απουσίαζα.

Διάβασα αυτά τα καταπληκτικά πράγματα που ανεβάζει ο alex για τη βυζαντινή μουσικη και το μυαλό μου πήγε αμέσως σε ένα βιβλίο
που είχα διαβάσει για τον άγιο Ιωάννη τον Κουκουζέλη όπου τον αποκαλούσαν αηδόνι λόγω της αγγελικής του φωνής.

Πράγματι υπάρχουν και σήμερα αηδόνια σε όλο το άγιο όρος.
Εμένα προσωπικά μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση ο δεξιός χορός των νεων μοναχών της Γρηγορίου μία Κυριακή της Πεντηκοστής, για τους οποίους ο
π.Γεώργιος Καψάνης ευχαρίστησε με δακρυα τον Κύριο και ένα χερουβικό που άκουσα στην Σταυρονικητα.

Dimitri39 κατ' αρχάς χρόνια πολλά κι ευλογημένα για την ονομαστική σου γιορτή.
Σου εύχομαι νά' σαι πάντα παλληκάρι και μάρτυρας Χριστού όπως ήταν και ο προστάτης σου άγιος Δημήτριος.
Μεγάλη σου τιμή που έχεις το όνομά του.

Angieholi σκεφτόμουν πως να το ανεβάσω : είναι ή ήταν αηδόνι, για να μην μπερδευτουν τα παιδιά. Τελικά επειδή ο άγιος Ιωάνης ο Κουκουζέλης όπως όλοι μας
έχει αθάνατη ψυχή και συνεχίζει να ψάλλει με την αγγελικη του φωνή ατενίζοντας το πρόσωπο του Κυρίου τελικά επελεξα να βάλω ενεστώτα χρόνο.

ΥΓ: DImitri 39 το αηδόνι που κρατάει ο μοναχός στο χέρι του έβαλε φορεσιά χελιδονιου μου φαινεται :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Quiz για το Άγιο Όρος

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

πολύ ωραία απάντηση... ταιριαστή!
...επειδή ο άγιος Ιωάνης ο Κουκουζέλης όπως όλοι μας
έχει αθάνατη ψυχή και συνεχίζει να ψάλλει με την αγγελικη του φωνή ατενίζοντας το πρόσωπο του Κυρίου τελικά επελεξα να βάλω ενεστώτα χρόνο.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Quiz”