Τα δύο απαραίτητα στοιχεία

θεματική ενότητα με Πνευματικά Quiz

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Τα δύο απαραίτητα στοιχεία

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Ποιά είναι τα δυο απαραίτητα στοιχεία για να είμαστε πραγματικά μέλη της εκκλησίας;
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Τα δύο απαραίτητα στοιχεία

Δημοσίευση από angieholi »

To βάπτισμα φαντάζομαι ότι είναι το ένα στοιχείο..... :roll: :roll: :roll:
Το άλλο;;;;
Μήπως η συμμετοχή στη Θεία Κοινωνία;
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Τα δύο απαραίτητα στοιχεία

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Μακάρι να ήταν δύο... :smile:
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Τα δύο απαραίτητα στοιχεία

Δημοσίευση από dionysisgr »

Ας πω και εγω την αποψη μου.

Η εγκυροτητα-κανονικοτητα του Αγιου Βαπτισματος,
δηλαδη η τριπλη ολοσωμη καταδυση στο Ονομα της Αγιας Τριαδος,
και η χριση μας, με το αγιον μυρον ως σφραγις Πνευματος Αγιου,
αφενος,
μας καθιστα χαρισματικα μελη του σωματος της Εκκλησιας "δυνάμει",
η δε συμμετοχη στο Ποτηριο της ζωης, ως μυστηριακη λειτουργικη ζωη Χριστοποιημενη,
αφετερου,
μας καθιστα "ενεργεία" ζωντανα μελη του σωματος εν Χριστω, ενωμενους μαζι Του,
με την μεταληψη του Σωματος και του Αιματος Του.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Τα δύο απαραίτητα στοιχεία

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Ευχαριστώ σας... Καλό Στάδιο, καλή κι ευλογημένη Σαρακοστή... Χριστός Ανέστη να πούμε όλοι μαζί... μες στην καρδιά μας πρώτα γιατί ότι είναι μέσα στην καρδιά θα είναι και στα χείλη μας... εύχομαι. :8

Η απάντηση βρίσκεται στα λόγια του διακόνου στην τελευταία προτροπή στη Θεία Λειτουργία Αγίου Ιωάννου Χρυσοστόμου, μετά την Μεγάλη Είσοδο...
http://users.uoa.gr/~nektar/orthodoxy/p ... &width=100

Τὴν ἑνότητα τῆς πίστεως καὶ τὴν κοινωνίαν τοῦ Ἁγίου Πνεύματος
αἰτησάμενοι, ἑαυτοὺς καὶ ἀλλήλους, καὶ πᾶσαν τὴν ζωὴν ἡμῶν Χριστῷ τῷ Θεῷ παραθώμεθα.


1. Κοινή Πίστη, ενότητα Πίστεως ... Αφορά την πρακτική ζωή μας
(Το να πιστεύουμε όσα πιστεύει η Εκκλησία, το να δεχόμαστε όσα δέχεται η Εκκλησία, να αφήνουμε τον εαυτόν μας εις την θεραπευτική μεθοδον των Πατέρων και της εκκλησίας...Δεν μπορούμε να πιστεύουμε ο καθένας ότι θέλουμε, ο καθένας να ερμηνεύει τα διάφορα θέματα όπως θέλει ο ίδιος... Η διδασκαλία της εκκλησίας είναι μία εμπειρία, μια θεραπευτική μέθοδος... που αποσκοπεί στη Θέωση)

2. Να έχομεν την Κοινωνία του Αγίου Πνεύματος, είναι αποτέλεσμα του πρώτου... της ενότητας της Πίστεως.
( Οταν όλα τα κάνουμε όπως πρέπει τότε κοινωνούμε με το Πνεύμα το Αγιο. Η Κοινωνία του Αγίου Πνεύματος είναι κάτι το πραγματικό, το οντολογικό, το υπαρξιακό... ενεργεί με ποικίλους τρόπους, παιδαγωγόντας, νουθετώντας, δυναμώνοντας την ψυχή... άλλοτε δίνοντας κατάνυξη, άλλοτε θλίψη, οδύνη... ότι χρειάζεται κάθε φορά η ψυχή για να απολαύσει την υγεία της.)

Πραγματικά μέλη της εκκλησίας, ζωντανά μελη της είναι όσοι έχουν την κοινωνία του Αγίου Πνεύματος

Η ομιλία είναι 1ώρα 6 λεπτά και 51 δεύτερα, :) στα πρώτα 22 λεπτά δίδεται η απάντηση λεπτομερώς. Μια ακόμη ευλογημένη ομιλία του γέροντα με πολύ δυνατά σχόλια ένα εκ των οποίων...γιατί είναι η αίρεση θανατηφόρα... γιατί στοχεύει στην αποτυχία της σωτηρίας του ανθρώπου και 2ον κάθε ενέργεια που δεν μετέχει του Αγίου Πνεύματος είναι νεκρή όσο καλή και να είναι η πράξη... π. Αθανάσιος Μητροπολίτης Λεμεσού

Μητροπολίτης Λεμεσού κ. Αθανάσιος - Η Μοναδική ελπίδα μας ο Θεός (Ανάλυση Θείας Λειτουργίας μέρος 39ο - mp3)


http://www.impantokratoros.gr/E135D13D.el.aspx
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Τα δύο απαραίτητα στοιχεία

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

ΜΙΧΣ έγραψε: Οταν όλα τα κάνουμε όπως πρέπει τότε κοινωνούμε με το Πνεύμα το Αγιο.
Όταν κοινωνούμε με το Πνεύμα το Άγιο τότε και μόνον τότε ίσως κάνουμε ορισμένα πράγματα όπως πρέπει.
Διαφορετικά όσα και ότι κάνουμε νομίζοντας ότι έτσι πρέπει, ή νομίζουμε ότι τα κάνουμε όπως πρέπει, βασιζόμενοι στο νού μας και τη λογική μας μόνο, που τα επικροτεί, είναι αμφίβολο ότι κοινωνούμε με το Άγιο Πνεύμα. Δυστυχώς στη δεύτερη κατηγορία είμαστε σχεδόν όλοι.
Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είμαστε και μέλη της Εκκλησίας, αφού η είσοδός μας έγινε κατά χάριν και δωρεάν εκ του Αγίου Πνεύματος, Της Αγίας Τριάδος μυστηριακώ τω τρόπω, δηλαδή κατ' ουσίαν ακατανόητο.Με λίγα λόγια και οι απλοί άνθρωποι που δεν κατανοούν πλήρως τα της πίστεως ή αγνοούν πολλά, δια του βαπτίσματος έχουν γίνει ήδη μέλη της Εκκλησίας, και σε αυτούς εναπόκειται το μέλλον τους και στη κρίση του Θεού.
ΜΙΧΣ έγραψε:Ποιά είναι τα δυο απαραίτητα στοιχεία για να είμαστε πραγματικά μέλη της εκκλησίας;
Κορυφή
Είμαστε ή δεν είμαστε μέλη της Εκκλησίας. Το πραγματικά δεν ταιριάζει τόσο, περισσότερο ταιριάζει το θερμά, το σωστά.

Χαρακτηριστικό των αιρετικών είναι ότι δεν μπορούν και δεν θέλουν να έχουν καμιά κοινωνία με τα μέλη της Εκκλησίας, δεν πατούν το πόδι τους στους Ορθοδόξους Ναούς, δεν θέλουν καμία σχέση και καμιά κοινωνία, έχουν αποκοπεί απο το σώμα της Εκκλησίας. Είναι άλλο σώμα, που ο Κύριος θα το κρίνει, στη δική Του κρίση είναι.
ΜΙΧΣ έγραψε:ν ἑνότητα τῆς πίστεως καὶ τὴν κοινωνίαν τοῦ Ἁγίου Πνεύματος
αἰτησάμενοι, ἑαυτοὺς καὶ ἀλλήλους, καὶ πᾶσαν τὴν ζωὴν ἡμῶν Χριστῷ τῷ Θεῷ παραθώμεθα.
Πρόκειται λοιπόν για αίτημα, των ήδη μελών της Εκκλησίας, που αναγνωρίζουν την αδυναμία τους και αιτούνται, δέονται περι όλων των ανωτέρω.

Πρόκειται για 3 κορυφαία αιτήματα, που τη σημασία τους δεν χρειάζεται να αναλύσουμε, ( όχι δύο), που είναι αλληλένδετα και που το ένα δεν είναι δυνατόν να υπάρξει χωρίς τα άλλα δύο.
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Τα δύο απαραίτητα στοιχεία

Δημοσίευση από dionysisgr »

Μικρη σκανδαλιαρα Mαρια, παλι αδιαβαστη εισαι;

Γρηγορα στο δωματιο σου, για μελετη και επαναληψη! Γρηγορα!! Δεν εχει βολτα το απογευμα!

Βαζεις κουϊζ, για το τι χρειαζεται για να ειναι καποιος μελος της Εκκλησιας,
δηλαδη πως γινεσαι και θεωρεισαι μελος της,
και μετα μας λες, τα αιτηματα της λειτουργικης συναξης, των ηδη πιστων και μελων της,
και μαλιστα κατα την τελεση της ιερουργιας της αναιμακτου θυσιας στο μυστικωτερο τμημα της Λειτουργιας,
οπου πλεον εχουν μεινει μονο τα πιστα μελη της Εκκλησιας, τα οποια προκειται να μεταλαβουν τον Χριστο (υποτιθεται ολοι).

Δηλαδη εχει ακουστει εδω και ωρα το "τας θυρας, τας θυρας",
εχουν φυγει οι "κατηχουμενοι", και τελειται η θυσια του Αμνου.

Αρα τι δουλεια εχει η αρχικη σου ερωτηση με αυτα που παραθετεις;

Το: "..Τὴν ἑνότητα τῆς πίστεως καὶ τὴν κοινωνίαν τοῦ Ἁγίου Πνεύματος
αἰτησάμενοι, ἑαυτοὺς καὶ ἀλλήλους, καὶ πᾶσαν τὴν ζωὴν ἡμῶν Χριστῷ τῷ Θεῷ παραθώμεθα.."
αφορα το πληρωμα των πιστων της Εκκλησιας, που ευχεται την ενοτητα του στην κοινη πιστη-πορεια προς την σωτηρια, με την κοινωνια δια του Αγιου Πνευματος με τον Θεο που σαρκωνεται σε καθε μελος με την μετοχη στην Θεια Ευχαριστια,
και την απολυτη εμπιστοσυνη-αυτοπαραδοση στο θελημα του Θεου, που ειναι το παν αγαθον για καθε μελος της Εκκλησιας Του.

Οποτε καλως διορθωσε ο Κυριακος.

Την αλλη φορα, πιο μελετημενη, παρακαλω..

(Δεν πιστευω να κανεις μουτρακια, σε πειραζω για τις "παρατηρησεις") :8

Αλλα.. φιλος ο Πλατων, φιλτατη δε, η αληθεια των πραγματων.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Τα δύο απαραίτητα στοιχεία

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Εντάξει, ευχαριστώ.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Quiz”