Quiz: Τα αδέλφια του Κυρίου?

θεματική ενότητα με Πνευματικά Quiz

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση

Το είχες συνειδητοποιήσει;

Ναί
3
43%
Όχι
4
57%
 
Σύνολο ψήφων: 7

Christos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1870
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 12, 2005 6:00 am
Επικοινωνία:

Quiz: Τα αδέλφια του Κυρίου?

Δημοσίευση από Christos »

Μέσω ποιάς Ευαγγελικής περικοπής αντικρούεται αποτελεσματικά η ανόητη επιμονή των Προτεσταντών οτι η Παναγία απέκτησε και άλλα παιδιά με τον Ιωσήφ μετά τον Κύριο μας?

Y.Γ. Quiz για δυνατούς λύτες. :wink:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Christos την Σάβ Νοέμ 25, 2006 3:05 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα
tigris
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Παρ Ιαν 20, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από tigris »

εμένα μου έρχεται στο νου τώρα το Κατά Ιωάννην 26-27

Γύναι, ιδού ο υιός σου...και ιδού η μήτηρ σου...

Αυτό εννοείς Χρήστο;
Christos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1870
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 12, 2005 6:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Christos »

tigris έγραψε:εμένα μου έρχεται στο νου τώρα το Κατά Ιωάννην 26-27

Γύναι, ιδού ο υιός σου...και ιδού η μήτηρ σου...

Αυτό εννοείς Χρήστο;
Αν διευκρινήσεις λίγο καλύτερα πώς από την άνωθι φράση επιβαιβεώνεται ότι δεν είχε άλλα παιδιά η Παναγία. :roll:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Christos την Σάβ Νοέμ 25, 2006 3:02 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
tigris
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Παρ Ιαν 20, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από tigris »

Δεν μπορω΄για τεχνικούς λόγους να αντιγράψω το κείμενο (και δεν έχω εδω΄στο πλοίο που είμαι Καινή Διαθήκη) γι αυτό και θα πω στο περίπου:
Αν η Παναγία είχε και άλλα παιδιά και ο Κύριος αδέλφια, αυτά δεν θα παρευρίσκονταν κάτω απο τον Σταυρό Του, τις έσχατες Του ώρες; Αντίθετα, η Μητέρα Του, δεν είχε κανέναν μαζί της εκτός από τη Μαρία τη Μαγδαληνή και κάποιες άλλες γυναίκες μαθήτριες και τον Ιωάννη (τον μόνο από τους άντρες μαθητές Του που Τον ακολούθησαν εως του Σταυρού)
Γι αυτό και ο Χριστός, ως τελευταία κίνηση φροντιδας προς την Μητέρα Του, την παρέδωσε στον Ηγαπημένο Του μαθητή.
Christos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1870
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 12, 2005 6:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Christos »

tigris έγραψε:Δεν μπορω΄για τεχνικούς λόγους να αντιγράψω το κείμενο (και δεν έχω εδω΄στο πλοίο που είμαι Καινή Διαθήκη) γι αυτό και θα πω στο περίπου:
Αν η Παναγία είχε και άλλα παιδιά και ο Κύριος αδέλφια, αυτά δεν θα παρευρίσκονταν κάτω απο τον Σταυρό Του, τις έσχατες Του ώρες; Αντίθετα, η Μητέρα Του, δεν είχε κανέναν μαζί της εκτός από τη Μαρία τη Μαγδαληνή και κάποιες άλλες γυναίκες μαθήτριες και τον Ιωάννη (τον μόνο από τους άντρες μαθητές Του που Τον ακολούθησαν εως του Σταυρού)
Γι αυτό και ο Χριστός, ως τελευταία κίνηση φροντιδας προς την Μητέρα Του, την παρέδωσε στον Ηγαπημένο Του μαθητή.
Σωστά!
Αν η Παναγία είχε και άλλα παιδιά τότε θα ήταν παράλογη/παράνομη η αναθέση την προστασία της στον αγαπημένο μαθητή Ιωάννη, ένα ξένο! Τα υπόλοιπα παιδιά της θα διαμαρτήρονταν αλλά και η ίδια δεν θα δεχόταν να τα εγκαταλήψει.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Quiz”