Quiz: Ποιά παράκληση του Κυρίου δέν εισακούσθη?

θεματική ενότητα με Πνευματικά Quiz

Συντονιστής: Συντονιστές

Το γνώριζες?

Ναί
3
30%
Όχι
7
70%
 
Σύνολο ψήφων: 10

Christos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1870
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 12, 2005 6:00 am
Επικοινωνία:

Quiz: Ποιά παράκληση του Κυρίου δέν εισακούσθη?

Δημοσίευση από Christos »

Ποιά παράκληση του Κυρίου Ημών Ιησού Χριστού προς τον Ουράνιο Πατέρα Του δεν εισακούσθη?
http://www.athos.edo.gr/modules.php?nam ... opic&t=332
Εικόνα
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Re: Quiz: Ποιά παράκληση του Κυρίου δέν εισακούσθη?

Δημοσίευση από Melpomeni »

Christos έγραψε:Ποιά παράκληση του Κυρίου Ημών Ιησού Χριστού προς τον Ουράνιο Πατέρα Του δεν εισακούσθη?
http://www.athos.edo.gr/modules.php?nam ... opic&t=332

Μηπως .... "Παρελθετω απ` εμου το ποτηριον τουτο " ?
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
Christos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1870
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 12, 2005 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Quiz: Ποιά παράκληση του Κυρίου δέν εισακούσθη?

Δημοσίευση από Christos »

Melpomeni έγραψε:

Μηπως .... "Παρελθετω απ` εμου το ποτηριον τουτο " ?
Όχι! :(
Διότι παρακάτω ο Κύριος είπε "πλήν ού ως εγώ θέλω αλλ' ως Σύ" άρα συγκατατέθηκε στην πόσιν του Πικρού Ποτηρίου. :wink:
Εικόνα
123
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1768
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 27, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από 123 »

Μήπως όταν είπε "Πατέρα, άφες αυτοίς ου γαρ οίδασι τι ποιούσι" και όμως τιμωρήθηκαν
sotirio
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Χανιά

Δημοσίευση από sotirio »

123 έγραψε:Μήπως όταν είπε "Πατέρα, άφες αυτοίς ου γαρ οίδασι τι ποιούσι" και όμως τιμωρήθηκαν
Ο Εκατονταρχος που τον σταυρωσε αγιασε ...
Χμ!
Ταύτα ελάλησεν ο Ιησούς, και ύψωσε τους οφθαλμούς αυτού εις τον ουρανόν και είπε· Πάτερ, ήλθεν η ώρα· δόξασον τον Υιόν σου, διά να σε δοξάση και ο Υιός σου,
2 καθώς έδωκας εις αυτόν εξουσίαν πάσης σαρκός, διά να δώση ζωήν αιώνιον εις πάντας όσους έδωκας εις αυτόν.
3 Αύτη δε είναι η αιώνιος ζωή, το να γνωρίζωσι σε τον μόνον αληθινόν Θεόν και τον οποίον απέστειλας Ιησούν Χριστόν.
4 Εγώ σε εδόξασα επί της γης, το έργον ετελείωσα, το οποίον μοι έδωκας διά να κάμω·
5 και τώρα δόξασόν με συ, Πάτερ, πλησίον σου με την δόξαν, την οποίαν είχον παρά σοι πριν γείνη ο κόσμος.
6 Εφανέρωσα το όνομά σου εις τους ανθρώπους, τους οποίους μοι έδωκας εκ του κόσμου. Ιδικοί σου ήσαν και εις εμέ έδωκας αυτούς, και τον λόγον σου εφύλαξαν.
7 Τώρα εγνώρισαν ότι πάντα όσα μοι έδωκας παρά σου είναι·
8 διότι τους λόγους, τους οποίους μοι έδωκας, έδωκα εις αυτούς, και αυτοί εδέχθησαν και εγνώρισαν αληθώς ότι παρά σου εξήλθον, και επίστευσαν ότι συ με απέστειλας.
9 Εγώ περί αυτών παρακαλώ· δεν παρακαλώ περί του κόσμου, αλλά περί εκείνων, τους οποίους μοι έδωκας, διότι ιδικοί σου είναι.
10 Και τα εμά πάντα σα είναι και τα σα εμά, και εδοξάσθην εν αυτοίς.
11 Και δεν είμαι πλέον εν τω κόσμω, αλλ' ούτοι είναι εν τω κόσμω, και εγώ έρχομαι προς σε. Πάτερ άγιε, φύλαξον αυτούς εν τω ονόματί σου, τους οποίους μοι έδωκας, διά να ήναι εν καθώς ημείς.
12 Ότε ήμην μετ' αυτών εν τω κόσμω, εγώ εφύλαττον αυτούς εν τω ονόματί σου· εκείνους τους οποίους μοι έδωκας εφύλαξα, και ουδείς εξ αυτών απωλέσθη ειμή ο υιός της απωλείας, διά να πληρωθή η γραφή.
13 Τώρα δε έρχομαι προς σε, και ταύτα λαλώ εν τω κόσμω διά να έχωσι την χαράν μου πλήρη εν εαυτοίς.
14 Εγώ έδωκα εις αυτούς τον λόγον σου, και ο κόσμος εμίσησεν αυτούς, διότι δεν είναι εκ του κόσμου, καθώς εγώ δεν είμαι εκ του κόσμου.
15 Δεν παρακαλώ να σηκώσης αυτούς εκ του κόσμου, αλλά να φυλάξης αυτούς εκ του πονηρού.
16 Εκ του κόσμου δεν είναι, καθώς εγώ δεν είμαι εκ του κόσμου.
17 Αγίασον αυτούς εν τη αληθεία σου· ο λόγος ο ιδικός σου είναι αλήθεια.
18 Καθώς εμέ απέστειλας εις τον κόσμον, και εγώ απέστειλα αυτούς εις τον κόσμον·
19 και υπέρ αυτών εγώ αγιάζω εμαυτόν, διά να ήναι και αυτοί ηγιασμένοι εν τη αληθεία.
20 Και δεν παρακαλώ μόνον περί τούτων, αλλά και περί των πιστευσόντων εις εμέ διά του λόγου αυτών·
21 διά να ήναι πάντες εν, καθώς συ, Πάτερ, είσαι εν εμοί και εγώ εν σοι, να ήναι και αυτοί εν ημίν εν, διά να πιστεύση ο κόσμος ότι συ με απέστειλας.
22 Και εγώ την δόξαν την οποίαν μοι έδωκας έδωκα εις αυτούς, διά να ήναι εν καθώς ημείς είμεθα εν,
23 εγώ εν αυτοίς και συ εν εμοί, διά να ήναι τετελειωμένοι εις εν, και να γνωρίζη ο κόσμος ότι συ με απέστειλας και ηγάπησας αυτούς καθώς εμέ ηγάπησας.
24 Πάτερ, εκείνους τους οποίους μοι έδωκας, θέλω, όπου είμαι εγώ, να ήναι και εκείνοι μετ' εμού, διά να θεωρώσι την δόξαν μου, την οποίαν μοι έδωκας, διότι με ηγάπησας προ καταβολής κόσμου.
25 Πάτερ δίκαιε, και ο κόσμος δεν σε εγνώρισεν, εγώ δε σε εγνώρισα, και ούτοι εγνώρισαν ότι συ με απέστειλας.
26 Και εφανέρωσα εις αυτούς το όνομά σου και θέλω φανερώσει, διά να ήναι η αγάπη, με την οποίαν με ηγάπησας, εν αυτοίς, και εγώ εν αυτοίς.
Η παράκληση του Κυρίου Ημών Ιησού Χριστού προς τον Ουράνιο Πατέρα Του δεν εισακούσθη κατα μερικους θεολογουντες οχι με Νουν Ιησου αλλά του κοσμου τουτου ... ειναι : διά να ήναι πάντες εν, και μια και κατ αυτους δεν το εδωσε ο Πατηρ μοχθουν ματαιοπονουντες να το κανουν οι ιδιοι ....
Παπικη η μαλλον της στοας κουνια τους κούναγε ....
Ειναι αυτοι που εκλησια λενε τον Παπισμο και παραδεχονται την χειροτονια των Αγκλικανων επισκοπων ... μεχρι και γυναικες επισκοπους και ομ.....

Η εκλησια μας για την ενοτητα των Ορθοδοξων Εκλησιων προσευχεται
γιατι μονο αυτες εκ κλησεως Θεου ( και οχι σατανα ) ειναι εκλησιες ....
Οι αιρετικοι του σατανα σπορα ... σατανα και οχι Ιησου εχουν .... και αν ενωθουν σε μια πανθρησκια της μασονιας και του σατανα θα ενωθουν ....

Και εγινε οτι ζητησε ... Και ολοι οι Αγιοι Εν ειναι , Εν Ιησου ειναι ...
πάντες εν, .....
και εκτος Ιησου αγιος δεν ειναι ...

Μια αναφορα εχουμε στις Γραφες οτι στην πατριδα του δεν εκανε σημεια λογω της απιστιας τους ... δεν εχουμε ομως αναφορα " αποτυχιας " θεραπειας ... η αλλου Θαυματος ...
Ισως λογω της απιστιας να μη Του το ζητησαν ....
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sotirio την Σάβ Δεκ 16, 2006 11:14 am, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
123
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1768
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 27, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από 123 »

Καλέ Σωτήρη, και στα κουίζ αιρέσεις βλέπεις????????????? :lol: :lol: :lol:

Απάντηση όμως δεν έχει ??????????
Christos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1870
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 12, 2005 6:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Christos »

123 έγραψε:Μήπως όταν είπε "Πατέρα, άφες αυτοίς ου γαρ οίδασι τι ποιούσι" και όμως τιμωρήθηκαν
Σωστό! O:)
Μετά απο δύο διωγμούς και την Φυγή των Χριστιανών που πίστεψαν την προφητεία του Κυρίου το 70μχ είχαν μείνει στην Ιερουσαλήμ μόνο οι αμετανόητοι σταυρωτές Του, όσοι δεν Τον πίστεψαν και τα τέκνα αυτών... :cry:

34 μ.Χ. περίπου. Μαρτύριο τού πρωτομάρτυρος Στεφάνου, και διωγμός στους Χριστιανούς τής Ιουδαίας από τους Εβραίους. Ο διωγμός εξαναγκάζει τους Χριστιανούς να καταφύγουν σε άλλες περιοχές, και να μεταφέρουν εκεί το Ευαγγέλιο. Πρώτοι Χριστιανοί στην Αιθιοπία από τον Αιθίοπα ευνούχο, και στη Σαμάρεια από τον Φίλιππο. Μεταστροφή τού Σαούλ στη Χριστιανική πίστη, που ονομάζεται Παύλος.

44 μ.Χ. Διωγμός τών Χριστιανών στην Ιερουσαλήμ από τους Εβραίους, από τον βασιλιά Ηρώδη Αγρίππα τον 1ο. Αποκεφαλισμός τού Ιακώβου. Φυλάκιση και διαφυγή τού Πέτρου

70 μ.Χ. Καταστροφή τής Ιερουσαλήμ από τον Τίτο με 4 λεγεώνες. 600.000 Ιουδαίοι σκοτώνονται στην Ιουδαία, 10.000 Ιουδαίοι σταυρώθηκαν, 90.000 Ιουδαίοι μεταφέρονται στη Ρώμη ως δούλοι. Οι εξ Ιουδαίων Χριστιανοί τής Ιερουσαλήμ που πρόσεξαν στην προφητεία τού Χριστού για την καταστροφή τής Ιερουσαλήμ, διαφεύγουν πριν την καταστροφή και διασκορπίζονται μεταφέροντας το Ευαγγέλιο σε άλλες περιοχές. Τέλος τών Ιουδαϊζόντων Χριστιανών. Το κέντρο τού Χριστιανισμού τής ανατολικής αυτοκρατορίας, είναι πια η Αντιόχεια.

Πηγή: http://www.oodegr.com/neopaganismos/dio ... istor1.htm
Εικόνα
123
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1768
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 27, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από 123 »

Τι ....το πέτυχα???????? ωχ.... ;;) ;;) ;;) ;;) ;;) ;;)
agiooros
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 2733
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Εύβοια
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agiooros »

Xristo na dothi grigora to doro stin Efthalia.
123
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1768
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 27, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από 123 »

agiooros έγραψε:Xristo na dothi grigora to doro stin Efthalia.
Τι είναι ? τι είναι ? Για στάσου να σκεφθώ μήπως πάρω την κουρτίνα ... :lol: :lol: :lol:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Quiz”