Quiz: Ποιό είναι το Κεντρικό συμβάν στην Πίστη μας?

θεματική ενότητα με Πνευματικά Quiz

Συντονιστής: Συντονιστές

Το γνώριζες;

Ναί
4
57%
Όχι
3
43%
 
Σύνολο ψήφων: 7

charis
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Δευ Φεβ 06, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κυπρος

Δημοσίευση από charis »

Εγω παιδια αν και ολα ειναι θαυμαστα θα συμφωνουσα με καποιο ιερεα θεολογο γνωστου μου που ελεγε οτι το κεντρικοτερο σημειο και το πιο θαυμαστο ειναι ηαναληψη.και εξηγω¨΄
με την αναληψη ο θεος πηρε τοθεανθρωπινο σωμα και το τοποθετησε διπλα του και ετσι να εχουμε μεσιτη εμεις οι ανθρωποι τον Ιησου στους ουρανους βοηθο μας ,χωρις την αναληψη δεν θα ειχε νοημα η γεννηση ησταυρωση και η ανασταση.Ηρθε στην γη ντυθηκε με το ανθρωπινο σωμα το οποιο και το αναστησε αλλα και το ανυψωσε στους ουρανους του εδωσε αξια μεγιστη αξια,το ανεδειξε πέρνωντας το μαζι του στην βασιλεια των ουρανων.Συγχωρεστε που δεν ειμαι θεολογος και δεν θυμαμαι ακριβως το νοημα ,αλλα και προσωπικα πιστευω οτι το ενα συνδεετε με το αλλο.Χωρις την γεννηση δεν θα υπηρχε ησταυρωση χωρις την σταυρωση ηανασταση κ.ο.κ.Απειρη η Σοφία και ηΑγαπη του ΘΕΟΥ πατερα μας.
sotirio
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Χανιά

Δημοσίευση από sotirio »

Οτι ο Θεός εγινε άνθρωπος για να γίνει ο άνθρωπος Θεός .
Η ορθοδοξία το μοναδικό στενό μονοπάτι της Θέωσης ...
ix8ys
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τρί Μάιος 30, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από ix8ys »

Christos έγραψε:Αγαπητοί φίλοι,
αναμφίβολα το συμβάν πάνω στο οποίο στηρίζεται η πίστη μας είναι η Ανάσταση του Χριστού! O:)
Δεν θα διαφωνήσω ότι η Ανάσταση του Κυρίου είναι το σημαντικότερο συμβάν της πίστης μας, αλλά έχω κάποιες αμφιβολίες αν είναι και το ΜΟΝΟ κεντρικό συμβάν.

Για παράδειγμα οι έξι μέρες της δημιουργίας, δεν είναι κεντρικό συμβάν; (Χωρίς αυτές, δεν θα υπήρχε κόσμος και φυσικά δεν θα υπήρχε ο άνθρωπος!)

Η πτώση του ανθρώπου από τον παράδεισο, δεν είναι κεντρικό συμβάν; (Ουσιαστικά από τότε ο άνθρωπος ζει χωριστά από τον Θεό).

Προσέξτε, χρησιμοποιώ την λέξη κεντρικό και όχι σημαντικό αφού η ερώτηση ήταν ποιο είναι το κεντρικό συμβάν και όχι το σημαντικότερο :)
Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το άγιον. Τριάς αγία, δόξα σοι.
Την πάσαν ελπίδα μου εις σε ανατίθημι, μήτηρ του Θεού, φύλαξον με
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Quiz”