Βρείτε την διαφορά

θεματική ενότητα με Πνευματικά Quiz

Συντονιστής: Συντονιστές

DOMINIQUE
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από DOMINIQUE »

Δεν μπορείς είσαι σοφός και εγωιστής,ο σοφός είναι σοφός και δεν το ξέρει,ο εγωιστής είναι "σοφός" και το ξέρει και το λέει... :roll: Μπερδεύτηκα
Ολους τους θησαυρούς της γης εάν έχεις και δεν έχεις Θεό στην καρδιά σου,δεν έχεις τίποτα...
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

DOMINIQUE έγραψε:Δεν μπορείς είσαι σοφός και εγωιστής,ο σοφός είναι σοφός και δεν το ξέρει,ο εγωιστής είναι "σοφός" και το ξέρει και το λέει... :roll: Μπερδεύτηκα
Ωρή κοπέλα εβουρλίστηκες μάτια μεσημεριάτικα μου κάζεται :lol:
Καλή Σαρακοστή
DOMINIQUE
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από DOMINIQUE »

Φταίει ο καιρός :D :mad: Βρέχει,βρέχει ...και εγώ κάνω απογραφή 8O .
Ολους τους θησαυρούς της γης εάν έχεις και δεν έχεις Θεό στην καρδιά σου,δεν έχεις τίποτα...
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

DOMINIQUE έγραψε:Φταίει ο καιρός :D :mad: Βρέχει,βρέχει ...και εγώ κάνω απογραφή 8O .
Δεν κάνει και τίποτ'άλλο στη Κέρκυρα
Ολο βρέχει :lol:
Καλή Σαρακοστή
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25026
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Κατ' αρχήν δεν γνωρίζω τι σημαίνει σοφός : Ο πολυμαθής; Ο έχων σωστή κρίση; Ο κατέχων πολλούς πανεπιστημιακούς τίτλους;
Έχω την άποψη πάντως ότι ο πολυμαθής ταπεινός ευχαριστεί τον Θεό που του έδωσε το χάρισμα της γνώσης, ή της ευφυίας και αναγνωρίζει ότι όλα αυτά τα προσόντα οφείλονται στον Κύριο και δεν είναι δικά του.
Αντίθετα ο πολυμαθής εγωιστής οικειοποιείται την ικανότητά του, της μάθησης, και την προβάλει στην καθημερινότητά του.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
oceangr2
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2007 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από oceangr2 »

Να το πάρει το ποτάμι αν και σχεδόν όλες οι απαντήσεις είναι σωστές και προσεγγίζουν την αλήθεια. Η απάντηση δεν είναι δική μου διότι κι εγώ απάντησα κατά προσέγγιση.
Αυτό ισχύει για όλους μας και ειδικά για τους αναζητητές της Αλήθειας του Κυρίου, θα βοηθήσει πολύ αν το κάνουμε κτήμα μας και σημαία μας.


Ο Σοφός αναζητά να μάθει ενώ ο εγωιστής τα ξέρει όλα!

Προσκυνώ Πατέρα, Υιό και Άγιο Πνεύμα, Τριάδα Ομοούσιο και Αχώριστο, νυν και αεί και εις τους αιώνας των αιώνων. Αμήν
Nici-D
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 14, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Germania

Δημοσίευση από Nici-D »

o egoistis isxyriszetai pos ta kserei ola etsi menei panta stasimos eno o sofos isxyrizetai pos to monadiko pou kserei einai pos tipota den kserei.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Quiz”