Φοβίες

Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

lefte
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τετ Αύγ 22, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Koζάνη

Φοβίες

Δημοσίευση από lefte »

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να ρωτήσω, οι φοβίες που έχουν κάποιοι ενήλικες άνθρωποι, όπως υψοφοβίες, κλειστοφοβίες, φόβος για τα αεροπλάνα κλπ έχουν κάποια θεολογική βάση; Δηλαδή εγωισμός, μη εμπιστοσύνη στο Θεό ή δεν ξέρω κάτι άλλο. Υπάρχει τρόπος για να βοηθηθούν;
lathras
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 24, 2009 2:41 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Φοβίες

Δημοσίευση από lathras »

Από οσο γνωρίζω, επειδή πάσχω απο μια μορφή κλειστοφοβίας, και απο ότι μου έχει πεί ο πνευματικός μου δεν προέρχεται απο πνευματικούς λόγους αλλά απο καθαρά ψυχολογικούς.... κάποια τραύματα που βιώσαμε στην παιδική ηλικία συχνά........
Και ως εκ τούτου, δεν είναι σίγουρο ότι θα νικήσεις την π.χ υψοφοβία σου λέγοντας την ευχή ή προσευχόμενος.............
Βέβαια ο Θεός τα θεραπεύει όλα........
Τώρα, όσον αφορά τις φοβίες, ένας καλός τρόπος για να τις ξεπεράσεις είναι να τις αντιμετωπίσεις μέχρι να τις νικήσεις........
lefte
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τετ Αύγ 22, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Koζάνη

Re: Φοβίες

Δημοσίευση από lefte »

και πως να αντιμετωπίσεις για παράδειγμα το φόβο σου για τα αεροπλάνα αφού να ανεβείς δε μπορείς όταν φοβάσαι;
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Φοβίες

Δημοσίευση από angieholi »

lefte έγραψε:και πως να αντιμετωπίσεις για παράδειγμα το φόβο σου για τα αεροπλάνα αφού να ανεβείς δε μπορείς όταν φοβάσαι;
Αναλυοντας ισως το φοβο αυτον.
Τι εννοω: "φοβαμαι να ανεβω στο αεροπλανο." Οκ! Δεκτον. Γιατι ομως φοβαμαι να ανεβω; Εκει ειναι η ουσια. Μηπως διοτι σκεφτομαι οτι μπορει να πεσει το αεροπλανο και αν πεσει θα σκοτωθω; Δηλαδη στην ουσια δεν φοβαμαι το αεροπλανο μα το οτι μπορει να πεθανω. Μα αν ο Θεος θελει να με παρει κοντα του ειτε ανεβω στο αεροπλανο ειτε οχι ο θανατος θα ερθει. Αρα γιατι να φοβαμαι το αεροπλανο;
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
lefte
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τετ Αύγ 22, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Koζάνη

Re: Φοβίες

Δημοσίευση από lefte »

angieholi έγραψε:
lefte έγραψε:και πως να αντιμετωπίσεις για παράδειγμα το φόβο σου για τα αεροπλάνα αφού να ανεβείς δε μπορείς όταν φοβάσαι;
Αναλυοντας ισως το φοβο αυτον.
Τι εννοω: "φοβαμαι να ανεβω στο αεροπλανο." Οκ! Δεκτον. Γιατι ομως φοβαμαι να ανεβω; Εκει ειναι η ουσια. Μηπως διοτι σκεφτομαι οτι μπορει να πεσει το αεροπλανο και αν πεσει θα σκοτωθω; Δηλαδη στην ουσια δεν φοβαμαι το αεροπλανο μα το οτι μπορει να πεθανω. Μα αν ο Θεος θελει να με παρει κοντα του ειτε ανεβω στο αεροπλανο ειτε οχι ο θανατος θα ερθει. Αρα γιατι να φοβαμαι το αεροπλανο;
Ωραία αυτά αλλά δεν πιάνουν...
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Φοβίες

Δημοσίευση από angieholi »

lefte έγραψε:
angieholi έγραψε:
lefte έγραψε:και πως να αντιμετωπίσεις για παράδειγμα το φόβο σου για τα αεροπλάνα αφού να ανεβείς δε μπορείς όταν φοβάσαι;
Αναλυοντας ισως το φοβο αυτον.
Τι εννοω: "φοβαμαι να ανεβω στο αεροπλανο." Οκ! Δεκτον. Γιατι ομως φοβαμαι να ανεβω; Εκει ειναι η ουσια. Μηπως διοτι σκεφτομαι οτι μπορει να πεσει το αεροπλανο και αν πεσει θα σκοτωθω; Δηλαδη στην ουσια δεν φοβαμαι το αεροπλανο μα το οτι μπορει να πεθανω. Μα αν ο Θεος θελει να με παρει κοντα του ειτε ανεβω στο αεροπλανο ειτε οχι ο θανατος θα ερθει. Αρα γιατι να φοβαμαι το αεροπλανο;
Ωραία αυτά αλλά δεν πιάνουν...
Ωραια... Εχω κι αλλο, περιμενε κατι πιο δραστικο.... Ειναι να ανεβεις σε αεροπλανο και φοβασαι; Ε! Πινεις ενα μπουκαλι ουϊσκι πριν και ανεβαινεις..... Πιστεψε με αυτο θα πιασει....
Αλλο: ανεβαινεις στο αεροπλανο και πριν ξεκινησει, ζητας απο μια αεροσυνοδο να σε χτυπησει στο κεφαλι και μενεις αναισθητος για ολη τη διαρκεια της πτησης. Τι λες;
Εμ! Τοσες προτασεις εκανα, αν δεν συμφωνεις με καποια, τοτε λυπαμαι εισαι καταδικασμενος, αντι αεροπλανου προτιμησε αυτοκινητου και ας φτανεις μετα απο 1 μηνα!!!!!

Υ.Σ. Ας κανουμε και λιγο πλακα και συγχωρεσε με, αλλα αλλη σοβαρη απαντηση δεν ειχα να σου δωσω....
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Φοβίες

Δημοσίευση από aposal »

Είναι δυνατόν κάποιος προχωρημένος πνευματικά άνθρωπος, να έχει φοβίες; Εδώ δεν θα φοβάται τον θάνατο, θα φοβάται τα ύψη ή τους κλειστούς χώρους;
Το θέμα δηλαδή, εκτός από ψυχολογικό είναι ΚΑΙ πνευματικό.
Αλλά για να φτάσει κάποιος να γίνει "προχωρημένος" πνευματικά (και να ενισχυθεί από τον Θεό) προϋποθέτει σημαντικό αγώνα!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
cloaca
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Re: Φοβίες

Δημοσίευση από cloaca »

Εγώ θα σου έλεγα κάτι άλλο που το κάνω εγώ μιας και εγώ φοβάμαι τα αεροπλάνα.
Κάθομαι και λέω την ευχή συνέχεια μέχρι να φτάσουμε και από τον φόβο μου δεν σταματάω.
Βγαίνει και κάτι καλό από το ταξίδι.
ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ ΕΛΕΗΣΟΝ ΜΕ ΤΟΝ ΑΜΑΡΤΩΛΟΝ
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Φοβίες

Δημοσίευση από theodosis79 »

Εσύ φίλε μου συνέχισε να λες την ευχή και μην φοβάσαι τίποτα. Τι μπορεί να είναι πιο δυνατό απο το όνομα του Κυρίου? Οταν άλλοι άγγιζαν ακόμη και τα ιμάτια Του και θεραπευόταν απο ανίατες ασθένειες τότε πως δεν θα ωφελίσει και εσένα? Να έχεις μοναχά υπομονή και να το αφήσεις σε Εκείνον! Εχε πίστη και υπομονή!
Άβαταρ μέλους
vivika
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 939
Εγγραφή: Τετ Σεπ 09, 2009 7:39 pm
Τοποθεσία: Βίβιαν@Ν.Φ.

Re: Φοβίες

Δημοσίευση από vivika »

lefte έγραψε:Καλησπέρα σας, θα ήθελα να ρωτήσω, οι φοβίες που έχουν κάποιοι ενήλικες άνθρωποι, όπως υψοφοβίες, κλειστοφοβίες, φόβος για τα αεροπλάνα κλπ έχουν κάποια θεολογική βάση; Δηλαδή εγωισμός, μη εμπιστοσύνη στο Θεό ή δεν ξέρω κάτι άλλο. Υπάρχει τρόπος για να βοηθηθούν;
Ίσως κατ επέκταση να είναι και έλλειψη εμπιστοσύνης στο Θεό.
Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν φοβίες και επιλέγουν να τις αντιμετωπίσουν μόνοι τους επιστρατεύοντας αποφασιστικότητα, κουράγιο, ενδιαφέρον να αναλύσουν όσα σχετίζονται με αυτά που τους προκαλούν τη φοβία. Προχωρούν σιγά σιγά με μικρά βήματα και με επιμονή συνεχίζουν την προσπάθεια έτσι καταφέρνουν σταδιακά να ελέγξουν αποτελεσματικά τη φοβία τους.
Νομίζω όμως ότι αν συνδυαστεί η προσπάθειά τους με την προσευχή είναι πολύ πιό γρήγορα και σταθερά τα αποτελέσματα αυτής.
«Γρηγορεῖτε καί προσεύχεσθε, ἵνα μή εἰσέλθητε εἰς πειρασμόν» Ματθ. κστ' 41
Ω Θεέ μου, δώσε μου τη δύναμη να αλλάξω αυτά που μπορώ, την υπομονή να αντέξω αυτά που δεν μπορώ,
και τη σοφία για να γνωρίζω τη διαφορά μεταξύ τους.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο”