Ορθοδοξία και μετενσάρκωση

Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Κλειδωμένο
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

ΟΥ ΜΕ ΠΕΙΣΗΣ ΚΑΝ ΜΕ ΠΕΙΣΗΣ !!!

Δημοσίευση από pAntonios »

Αγαπητέ μου,
τα πολλά λόγια είναι φτώχεια λέει ο λαός!
Διάβασε το Ευαγγέλιο για να αποκτήσεις μια προσωπική άποψη διαφορετικά δεν πρόκειται κανείς να σε πείσει.

Η Μετενσάρκωση είναι μια από τις καλύτερες παγίδες του Πονηρού για να πείσει εκείνους που θέλουν να αμαρτάνουν ασύστολα ενώπιον του Θεού, ότι μπορεί να έχουν κι άλλες ευκαιρίες στο μέλλον, μετά θάνατον!!!
Και φυσικά η σατανική αυτή παγίδα υπονοεί ότι ο Θεός δε είναι Παντοδύναμος αφού δεν μπορεί στη διάρκεια μιας ζωής να μας δοκιμάσει και πρέπει να περάσουμε από πολλές ζωές. Αφήνω την ανοησία ότι πρέπει να γίνουμε και κάποιο ζώο, που εξισώνει τον άνθρωπο με τα ζώα. Πού το βρήκατε αυτό γραμμένο στην Αγία Γραφή, να είναι ο άνθρωπος ίσος με τα ζώα; Αν λοιπόν έχετε σκοτώσει κάποιο ζώο (από ποντίκι μέχρι σκαθάρι) είστε φονιάδες μιας ψυχής!
Το σπουδαίο είναι ότι μερικοί προσπαθούν να την τεκμηριώσουν και επιστημονικά...
Βαβέλ!
oceangr2
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2007 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από oceangr2 »

Αγαπητέ Πάτερ,

Το ευαγγέλιο το διαβάζω πάνω απο20 έτη και συνεχίζω να το διαβάζω.

Εάν υπάρχει μετενσάρκωση εγω προσωπικά δεν θέλω να επανέλθω και δεν θέλω δεύτερη και τρίτη ευκαιρία διότι γνώρισα τον Κύριο, γι αυτό το λόγο προσπαθώ να κάνω το καλό, και να μην είμαι δούλος του χρήματος και του υλισμού.

Όσο για τον Πονηρό Σατανά ή εωσφόρο ή όπως αλλιώς αποκαλείται δεν τον φοβάμαι και δεν έχει καμία δύναμη επάνω σε κανένα άνθρωπο που έχει μέσα του τον Κύριο και το Άγιο Πνεύμα το ζωοποιό.

Και το θέμα είναι οτι ο Θεός δεν χρειάζεται να μας δοκιμάσει (μας γνωρίζει απο την στιγμή που μας δημιουργεί και μας δίνει το ρόλο μας στην κοινωνία διότι είναι Παντοδύναμος και Πάνσοφος και Προϋπάρχον και Δημιουργός) αλλά εμείς πρέπει να δοκιμάσουμε την πίστη μας και την αφοσίωσή μας στο Κύριο κατά την θνητή ζωή μας και να βρούμε τον λόγο που ο Κύριος μας απέστειλε υπό συγκεκριμένες συνθήκες και τον ρόλο που μας αναλογεί προς το καλό και την μετάδοση του μηνύματος, του έργου και των λόγων του Κυρίου υμών Χριστού!.

Η μετενσάρκωση σε ζώο πιστεύω κι εγώ με την σειρά μου οτι πρόκειται για ανοησία.

Αναρωτηθείτε όλοι σας, συνδέοντας τα γεγονότα και τις καταστάσεις που έχουν συμβεί στην ζωή σας προκειμένου να φτάσετε στην κατάσταση που είσαστε σήμερα, πόσο τυχαία ΔΕΝ είναι, αλλά αντιθέτως πόσο καθοδηγημένα είναι απο την Σοφία του Κυρίου και πως συνδέονται μεταξύ τους χωρίς να τα προκαλείτε τις περισσότερες φορές ώστε να εκτελέσετε τον ρόλο που σας ανέθεσε ο Κύριος στην κοινωνία μας και στους συνανθρώπους μας.

όλοι οι Άγιοι και μάρτυρες γεννήθηκαν για τον ρόλο αυτό, όπως οι προφήτες γεννήθηκαν για να προφητεύσουν, όπως οι μαθητές του Χριστού γεννήθηκαν για να γίνουν Απόστολοι, όπως ο Κύριος γεννήθηκε για να πατάξει τον Θάνατο και να μας λυτρώσει απο τις αμαρτίες μας.

Η ζωή κάνει τον κύκλο της και η ψυχή κάνει τον δικό της κύκλο όπως ο κόσμος θα κάνει τον κύκλο του με το τέλος της Δευτέρας Παρουσίας.
Όμως είμαστε σίγουροι οτι ο κύκλος της ψυχής σταματάει εκεί που τελειώνει ο κύκλος της σάρκας?
Προσκυνώ Πατέρα, Υιό και Άγιο Πνεύμα, Τριάδα Ομοούσιο και Αχώριστο, νυν και αεί και εις τους αιώνας των αιώνων. Αμήν
Άβαταρ μέλους
Evi_J
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 17, 2006 6:00 am

Re: ΟΥ ΜΕ ΠΕΙΣΗΣ ΚΑΝ ΜΕ ΠΕΙΣΗΣ !!!

Δημοσίευση από Evi_J »

pAntonios έγραψε:Το σπουδαίο είναι ότι μερικοί προσπαθούν να την τεκμηριώσουν και επιστημονικά...
Τόσοι άνθρωποι έχουν πέσει σε αυτήν την παγίδα....;...; Απίστευτο.... :-( :|) :(
Άβαταρ μέλους
Evi_J
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 17, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από Evi_J »

oceangr2 έγραψε:Στα 9/10 του προηγούμενου ποστ σου λέω:
=D> =D> =D>

Σε δύο κομμάτια όμως έχω πιθανές ερωτήσεις/ενστάσεις:
όλοι οι Άγιοι και μάρτυρες γεννήθηκαν για τον ρόλο αυτό, όπως οι προφήτες γεννήθηκαν για να προφητεύσουν, όπως οι μαθητές του Χριστού γεννήθηκαν για να γίνουν Απόστολοι, όπως ο Κύριος γεννήθηκε για να πατάξει τον Θάνατο και να μας λυτρώσει απο τις αμαρτίες μας.
Δεν αμφιβάλλω ότι ο Θεός ήξερε ότι θα γίνουν έτσι τα πράγματα. Όχι όμως ότι προκάλεσε όπως πιθανόν να παρερμηνευτεί το σχολιο σου από την λέξη "ρόλο". Δεν παίζουμε κάποιον ρόλο στο θέατρο που έχει ετοιμάσει ο Θεός για μας εδώ κάτω στον γήινο κόσμο, στο γήινο θέατρο. Είμαστε ελευθεροί να κάνουμε ότι θέλουμε. Αν δεν ήμασταν θα μπορούσαμε μετά να Του βάλουμε τις φωνές ότι μας καταδυναστεύει. Απλά προγνωρίζει το τι θα κάναμε. Αυτό δεν εννοείς;
Όμως είμαστε σίγουροι οτι ο κύκλος της ψυχής σταματάει εκεί που τελειώνει ο κύκλος της σάρκας?
Φίλε μου η επιστήμη δεν τελειώνει ποτέ, αυτό είναι αλήθεια. Και η επιστήμη λέει "αν" και "αν". "Αν δεν γίνει αυτό", και "αν δεν γίνει" το αντίθετο. Όμως εδώ δεν μιλάμε για επιστήμη. Μιλάμε για θέμα πίστης. Για την ακρίβεια για θέμα ταπείνωσης. Είσαι πρόθυμος να πιστεύεις ότι θες, αλλά να το αφήσεις στην ακρή επειδη ο Θεός το λέει αλλιώς είσαι πρόθυμος; Αυτό είναι το ζητούμενο. Ακόμα και δίκιο να έχεις ΔΕΝ μας ενδιαφέρει γιατί σκοπός δεν είναι το ποιος έχει δίκιο. Σκοπός είναι αυτός που το έχει αυτό το ρημάδι το δίκιο, να ταπεινώσει τον εαυτό του για χατήρι του Θεού. Εδώ πρέπει να διαλέξεις. Τι ακριβώς θες; Θες να πιστεύεις το δικό σου ή τον Θεού; Δηλαδή ανάμεσα στον εγωισμό σου και στην αγάπη σου για τον Θεό τι πιστεύεις ότι πρέπει να κάνεις; Σκέψου τι έκανε ο Θεός για σένα και σκέψου τι έκανες εσύ γι' αυτόν. Αυτός έστειλε τον Υιό Του που εδώ που τα λέμε δεν είχε και καμιά υποχρέωση να το κάνει. Και που τον έστειλε; Στον ΘΑΝΑΤΟ! Εσύ θα έκανες το ίδιο με το δικό σου παιδί για κάτι ασήμαντα ανθρωπάκια που Τον έφτυσαν κιόλας όταν Τον παράκουσαν στον παράδεισο; Και εσύ; Τι έκανες γι' Αυτόν; Ούτε μια θυσία δεν μπορείς να κάνεις; Τόση λίγη δα πίστη σε αυτό που λένε οι ΔΙΚΟΙ ΤΟΥ οι άγιοι; Τόση αχαριστία;

ΥΓ: Ζητώ συγνώμη αν ακούστηκα προσβλητική αλλά πως αλλιώς θα σε έκανα να καταλάβεις το βάθος της προσβολης που Του κάνουμε; Σήμερα δε, με αφορμή μια φιλική συζήτηση που είχα με κάποιον κατάλαβα το πόσο αχάριστη ήμουνα απέναντι Του για κάποιο θέμα. Και πίστεψε με. Είναι ένα απαίσιο συναίσθημα. Μην κάνεις το ίδιο λάθος επειδη "ίσως" και "αν" επειδή λέει το.... λέει η επιστήμη!!!
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

Oceangr2, καταρρίψαμε τη σύνδεση των χωρίων που ανέφερες ότι υποστηρίχουν την μετεμψύχωση, αναφέραμε μερικά τα χωρία του Ευαγγελίου στα οποία στηρίζεται η πίστη μας ότι θ΄αναστηθούν και τα σώματα και θα κριθούν κατά τη Δευτέρα Παρουσία, απάντησε ξανά ο π.Αντώνιος. Εσύ επιμένεις στην τακτική "ου με πείσεις καν με πείσεις".

Το θέμα έληξε όποιος ενδιαφέρεται γι αυτό ας διαβάσει όσα έχουν γραφτεί μέχρι τώρα.
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο”