"Δημοψήφισμα κατά των εκτρώσεων"... ξεκίνησε!!!

Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Ο αγώνας ΚΑΤΑ των εκτρώσεων πιστεύω ότι:

επιβάλλεται να εντατικοποιηθεί
157
90%
είναι πλέον χαμένη υπόθεση
3
2%
είναι χωρίς νόημα και ουσία
4
2%
αμφιβάλλω αν θα δώσει αποτελέσματα
10
6%
 
Σύνολο ψήφων: 174

sakis
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Δευ Σεπ 03, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από sakis »

Εικόνα

Η φωτογραφία δείχνει τον εικοσιενος εβδομαδων Samuel Alexander Armas να σφίγγει το χέρι του χειρούργου Joseph Bruner ο οποίος προβαίνοντας σε μια καταπληκτική εγχείριση έσωσε την ζωή του αγέννητου μωρου.Το έμβρυο είχε διαγνωστεί ότι έπασχε από την νόσο spina bifida και θα είχε τρομακτικά προβλήματα στην μετέπειτα ζωή του.Οι γονείς μπορούσαν να προχωρήσουν σε αποβολή του εμβρύου κάτι το οποίο όμως δεν έπραξαν λογω της πιστης τους.

Η Julie Armas μητέρα του μικρού Samuel εργαζόταν ως νοσοκόμα στην Ατλάντα των Ηνωμένων Πολιτειών και γνώριζε τις προχωρημένου τύπου χειρουργικές επεμβάσεις του Δόκτορα Bruner.Για να γίνει όμως η επέμβαση στο έμβρυο,αυτό δεν έπρεπε να απομακρυνθεί από την μήτρα διότι δεν θα επιβιωνε.Στο χειρουργείο ανοίχτηκε μια οπή στην μήτρα της μητέρας από όπου έγινε δυνατόν να εγχειριστεί το έμβρυο.

Οι φωτογραφίες τραβήχτηκαν από τον Michael Clancy βετεράνο φωτογράφο ο οποίος προσλήφθηκε από την εφημερίδα USAToday για να αποθανατίσει την συγκεκριμένη επέμβαση.
NIKOSZ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6135
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευση από NIKOSZ »

εκτρώσεις : η πραγματικότητα στην Ελλάδα

http://www.dailygreece.com/2007/10/post_178.php
Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησον με τον αμαρτωλό
NIKOSZ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6135
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευση από NIKOSZ »

Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησον με τον αμαρτωλό
NIKOSZ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6135
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευση από NIKOSZ »

Καυτές αλήθειες για τη ζωή και τις εκτρώσεις

Το θαύμα της ζωής και η αλήθεια για την άμβλωση - έκτρωση

Εικόνα

- Πότε αρχίζει η ανθρώπινη ζωή σύμφωνα με την ιατρική επιστήμη;

- Τι αναφέρουν η Αγία Γραφή και οι πατέρες της Ορθοδόξου Εκκλησίας για τις εκτρώσεις/αμβλώσεις;

- Πόσες και ποιες παρενέργειες έχει μια έκτρωση/άμβλωση για τη γυναίκα;

- Εκτρώσεις/Αμβλώσεις και δημογραφικό πρόβλημα στην Ελλάδα και την Κύπρο.

- Τι γίνεται αν κινδυνεύει η ζωή της εγκυμονούσας;

- Η περίπτωση της σύλληψης από βιασμό.

- Ποια είναι η περιρρέουσα ατμόσφαιρα στο ιατρικό περιβάλλον για τις εκτρώσεις/αμβλώσεις;

Αυτά και άλλα θέματα αναπτύσσει τεκμηριωμένα από την ιατρική εμπειρία του ο Δρ. Σάββας Κυριακίδης, γυναικολόγος χειρούργος μαιευτήρας εκ Κύπρου.

http://www.mystakidis.com/istologio/fil ... eis_01.mp3

Εικόνα

2o μέρος: Μπορεί σε ακραίες περιπτώσεις να γίνει αποδεκτή ως πρακτική η έκτρωση/άμβλωση; Όταν μια φυματική μητέρα έμεινε έγκυος από αλκοολικό πατέρα…

http://www.mystakidis.com/istologio/fil ... eis_02.mp3

3ο μέρος: Μετά από ένα βιασμό επιτρέπεται η έκτρωση/άμβλωση;

http://www.mystakidis.com/istologio/fil ... iasmos.mp3

4ο μέρος: Η σιωπηρή δικτατορία, οι στημένοι διάλογοι και η λογοκρισία της πολιτικής εξουσίας στα μέσα μαζικής ενημέρωσης (ΜΜΕ) για το θέμα των εκτρώσεων/αμβλώσεων στην Κύπρο.

http://www.mystakidis.com/istologio/fil ... ia_mme.mp3


Πηγή: Ιερά Μητρόπολις Λεμεσού

http://mystakidis.com/istologio/?p=133
Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησον με τον αμαρτωλό
NIKOSZ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6135
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευση από NIKOSZ »

Η εξομολόγηση ενός γυναικολόγου

Ο ιατρός Στόιαν Αδάσεβιτς είναι ο μοναδικός γυναικολόγος στην Σερβία, ο οποίος δημοσίως ομολόγησε ότι η έκτρωση είναι φόνος, για τον οποίο ευθύνονται τόσο ο ιατρός, όσο και η μητέρα.

Εικόνα

Μόλις κυκλοφόρησε το βιβλίο του «Η αγιότης της ζωής», το οποίο είναι μια συλλογή των άρθρων του περί της ενδομητρίου παιδοκτονίας. Το σχόλιο πιο κάτω δεν χρειάζεται επεξήγηση.

«Είμαι ιατρός, γνωρίζω τις πράξεις μου, είμαι ένοχος για όλες τις φρικαλεότητες που έκανα εργαζόμενος ως γυναικολόγος και είμαι υποχρεωμένος να μαρτυρήσω, να αφυπνίσω, να προειδοποιήσω ότι η διακοπή της εγκυμοσύνης ουσιαστικώς είναι φόνος του αγέννητου ανυπεράσπιστου παιδιού. Στα τέλη της δεκαετίας του '80 ενεφανίσθη το υπερηχογράφημα με τη διαγνωστική δυνατότητα και μου έφερε πολλές εκπλήξεις. Είδα το έμβρυο, τους κτύπους της καρδιάς του, τις κινήσεις, το άνοιγμα του στόματός του στα μεγαλύτερα έμβρυα παρατήρησα το «πιπίλισμα» του αντίχειρος, το έμβρυο εσκέπτετο και αισθάνετο, διότι αντέδρα στους βαθείς διαπεραστικούς ήχους, επιταχύνοντας τις κινήσεις του.

Και ύστερα από 4-5 λεπτά όσον διαρκεί η άμβλωση, το έμβρυο τούτο, αυτό το ίδιο ανθρώπινο ον, κείται τεμαχισμένο μεταξύ των εργαλείων στο τραπέζι. Προς θλίψη και δυστυχία μου το 1988 έκανα την άμβλωση σε μια προχωρημένη εγκυμοσύνη των 4½ μηνών. Κατά τη διάρκεια αυτής της εγχείρησης, της οποίας τις λεπτομέρειες δεν μπορώ να περιγράψω άνευ ταραχής, φρυκιών ανακάλυψα το φονέα εντός μου.

Μια εγχείρηση, η οποία έπρεπε να είναι μια πράξη ρουτίνας, μετατράπηκε σε πραγματικό εφιάλτη. Τότε συνειδητοποίησα ότι έπραξα φόνο, ότι θανάτωσα τον άνθρωπο. Η γυναίκα αιμορραγεί πολύ, η ζωή της κινδύνευε. Προσευχήθηκα: «Κύριε, βοήθησέ με να σώσω τη γυναίκα και τιμώρησε εμένα!» Έκτοτε ποτέ μου δεν επανέλαβα όμοια πράξη. Ετυχε η νέα μου γνώση να συμπίπτει με την άποψη της Εκκλησίας - ότι το έμβρυο είναι ζωντανό ήδη από τη σύλληψή του, δηλαδή από την στιγμή της γονιμοποίησης του ωαρίου.

Η ενδομήτριος παιδοκτονία είναι πολύ μεγαλύτερη και βαρύτερη αμαρτία από τον απλό φόνο, επειδή το έμβρυο εντός της μήτρας είναι αδύναμο να αμυνθεί, ενώ δεν φταίει για τίποτε. Ως κοινωνία είμαστε υποχρεωμένοι να προστατεύσουμε το παιδί ιατρικώς, ηθικώς, δικαστικώς και νομικώς, διότι πρέπει να έχει όλα τα δικαιώματα, τα οποία έχει ένας ενήλικας. Τούτο είναι το καθήκον μας προς όλα τα μέλη της κοινωνίας μας».


Πελαγία Εμμανουήλ, Νηπιαγωγός, Λευκωσία
Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησον με τον αμαρτωλό
NIKOSZ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6135
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευση από NIKOSZ »

sakis έγραψε:Εικόνα
Το χέρι της ελπίδας

http://rapidshare.com/files/17357421/hope.pps
Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησον με τον αμαρτωλό
theophania
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 09, 2007 6:00 am

απαντηση

Δημοσίευση από theophania »

παντως στις γυναικες που κανουν εκτρωσεις τους δινει ο θεος μετα παιδια.σε μας που δεν εχουμε κανει γιατι μου εδωσε αντρα με υπογονιμοτητα κ τωρα τρεχω κ δε φθανω.ΓΙΑΤΙ
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Re: απαντηση

Δημοσίευση από Melpomeni »

theophania έγραψε:παντως στις γυναικες που κανουν εκτρωσεις τους δινει ο θεος μετα παιδια.σε μας που δεν εχουμε κανει γιατι μου εδωσε αντρα με υπογονιμοτητα κ τωρα τρεχω κ δε φθανω.ΓΙΑΤΙ
Οι γυναικες που κανουν εκτρωσεις ,βαζουν σε αιωνιο κινδυνο την ψυχη τους Theophania. Με τα προβληματα που εχεις εσυ,μπορει να κερδισεις την αιωνιοτητα αν τα αντιμετωπισεις σωστα.
Η γονιμοτητα δεν ειναι ο μονος σκοπος του γαμου. Προεχει η κατα Χριστον ενωση του ζευγαριου και η αλληλοβοηθεια στον αγωνα της ζωης και στον αγωνα για τη σωτηρια της ψυχης τους.
Δεν χρειαζεται να τρεχεις και να μην φτανεις επειδη ο ανδρας σου εχει ενα ιατρικο προβλημα.Ολοι θνητοι οντες καποτε θα αντιμετωπισουμε καποιο προβλημα. Ηταν καλυτερα ναχε ο ανθρωπος καρκινο; Η αγαπη αναμεσα στους συζυγους δεν συμβαδιζει με την σωματικη υγεια.
Αντιθετα η ελλειψη της ,συχνα μας δινει ευκαιριες για βαθυτερη αγαπη,φροντιδα,αφωσιωση και αυταπαρνηση.Ετσι ερχομαστε πιο κοντα στον ανθρωπο μας και πιο κοντα στο Θεο.
Δωσε προτεραιοτητα στρη σχεση σου με τον ανδρα σου και στη σχεση σου με το Θεο.Αν κανετε παιδι,καλως.Αν δεν κανετε,ισως καπου να βρισκεται ενα ορφανο που να εχει αναγκη απο γονεις.
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
theophania
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 09, 2007 6:00 am

απαντηση

Δημοσίευση από theophania »

αυτα πως θα τα πω στον αντρα μου που δεν ειναι και πολυ πιστος κ τον εχει παρει απο κατω?
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Re: απαντηση

Δημοσίευση από Melpomeni »

theophania έγραψε:αυτα πως θα τα πω στον αντρα μου που δεν ειναι και πολυ πιστος κ τον εχει παρει απο κατω?
Με πολλη υπομονη,πολλη αγαπη και μετα απο θερμη προσευχη.
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο”