Οι εκπομπές της ΝΕΤ (Δρούζα) για το Άγιο Φως;

Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

Συμφωνώ μαζί σας σαν τελική εκτίμηση.

Δημοσίευση από pAntonios »

paroikos έγραψε:Είδα της εκπομπές. Αυτό που νομίζω είναι ότι δόθηκαν επιχειρήματα σ' αυτούς που πιστεύουν και οι οποίοι δεν έτυχε ποτέ να βρεθούν στην αφή του Αγίου Φωτός οι οποίοι και έμαθαν επακριβώς τι γίνεται εκείνη την ώρα. Ο Κολιόπουλος (έτσι δεν τον λένε εκείνον με τα μουστάκια και το θειάφι;) μου έμοιασε σαν να τα έχει κάπου χαμένα.
Οι κακόβουλοι άπιστοι δεν πιστεύω να άλλαξαν γνώμη, αλλά αυτοί που δεν πιστεύουν, αλλά με μια ειλικρίνια ερευνούν την αλήθεια, νομίζω ότι προβληματίστηκαν σοβαρά!
Συμφωνώ μαζί σας σαν τελική εκτίμηση.
Γι αυτό και δέχτηκα την πρόσκληση να κατεβώ Αθήνα δύο φορές αυθημερόν (άλλωστε τα αεροπορικά ήταν προπληρωμένα!).
Δεν μπόρεσα να ανταποκριθώ σε ανάλογη πρόσκληση μεσημεριανής εκπομπής του Αντέννα.
ginodim
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 13, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: athina

Δημοσίευση από ginodim »

Υπάρχει τρόπος να ανέβει το βίντεο της εκπομπής στην ιστοσελίδα, για να το δούμε και εμείς? :)
vasilis_m21
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από vasilis_m21 »

Είδα κι εγώ αρκετές εκπομπές με το Άγιο Φως τώρα το Πάσχα, αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι απτην πλευρά των σκεπτικιστών, σε όλα τα κανάλια είχαν τον Καλόπουλο. Ο οποίος είναι ένας κολλημένος δωδεκαθειστής, με εμφανή εμπάθεια και προκατάληψη.
Δεν είδα να τον υποστηρίζει και κανας επιστήμονας. Αλλά και να τον υποστήριζε, δεν μπορούν να βγάλουν τρελό τον κόσμο που είναι αυτόπτες μάρτυρες της Αφής του Φωτός. Δηλαδή όλοι αυτοί εκεί κάτω έχουν πάθει ομαδική παράκρουση?
Εντωμεταξύ αυτός ο Καλόπουλος έκανε επίδειξη αυτοανάφλεξης με κεριά που είχαν Φωσφορο, αλλά και πάλι τα κεριά αυτά ανάψανε λίγα ή αρκετά λεπτά νωρίτερα απ' ότι είχε πει. Αν στα Ιεροσόλυμα γινόταν τέτοια απάτη πώς γίνεται να έχει τέλειο timing?
Γενικά νομίζω τα επιχειρήματα των σκεπτικιστών δεν επαρκούν καθόλου μπροστά στο ανεξήγητο γεγονός του Αγιου Φωτός!
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

Θα σας ενημερώσω σύντομα πιστεύω.

Δημοσίευση από pAntonios »

ginodim έγραψε:Υπάρχει τρόπος να ανέβει το βίντεο της εκπομπής στην ιστοσελίδα, για να το δούμε και εμείς? :)
Εγώ δεν έχω αυτή τη δυνατότητα, αλλά επειδή υπήρξε ενδιαφέρον από πολλούς άλλους, σκέφτηκα να το προωθήσω πλέον για να κυκλοφορήσει (στο κόστος) μαζί με ένα μικρό βιβλίο σε μια καλαίσθητη και κατατοπιστική έκδοση με πολλές έχρωμες φωτογραφίες. Ο τίτλος θα είναι: "ΤΟ ΑΓΙΟ ΦΩΣ ΣΤΟΝ ΤΑΦΟ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ".
Ήδη προσφέρθηκαν άνθρωποι να το επιμεληθούν αφιλοκερδώς.
Θα σας ενημερώσω σύντομα πιστεύω.

Χριστός Ανέστη!
michail
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Τετ Απρ 13, 2005 5:00 am

Δημοσίευση από michail »

Λίαν συντόμος (πόσο γρήγορα τρέχει ο χρόνος) καί οί άπιστοι θά δούν φώς ,μέ τήν διαφορά ότι τότε δέν θά έχουν κεφαλή γία νά φορούν γυαλία ηλίου.
jasog
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 31, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσίευση από jasog »

nikolaos-9 έγραψε:Μόλις χθές είχα μία κουβέντα σχετική..
Συζητούσα με δύο συναδέλφους (άθρησκους όπως ονόμαζαν τον εαυτό τους) για θέματα πίστης. Αυτό που διαπίστωσα εντέλει,είναι πως όταν ο άλλος πεισματικά δε θέλει να δεχτεί κάποια πράγματα, δε μπορείς να βγάλεις άκρη με τίποτε!
Συγκεκριμένα, στο θέμα του Αγίου Φωτός, ήταν "κατηγορηματικοί", χρησιμοποιώντας μάλιστα και τα λόγια του Αδαμάντιου Κοραή...

Όταν κάποιος αρνείται να δεχτεί κάτι, που σε τελική ανάλυση είναι θέμα εσωτερικής πίστης και ζήτημα προσωπικού βιώματος, δε μπορείς να παραθέσεις και πολλά επιχειρήματα (που σε κάποιον που έχει δυνατή πίστη, ενδεχομένως και να μη χρειάζονται) και συναντάς μόνο πείσμα.
Παιδιά μην τρελαθούμε... Ο Καλόπουλος είναι μέγιστος προπαγανδιστής. Από ότι έχω δει ο Κοραής είπε: Πιστεύω στο Χριστό αλλά όχι στο Άγιο Φως, και φοβάμαι πως όταν ο κόσμος καταλάβει ότι το Άγιο Φως είναι ψέμα ο Χριστιανισμός θα υποστεί μεγάλο πλήγμα.

Αυτά όμως τα γράφει βασισμένος στην πεποίθησή του ότι το Άγιο Φως είναι ψέμα.

Και ο κύριος Καλόπουλος λέει πως ο Κοραής "απέδειξε" ότι το Άγιο Φως είναι ψέμα.

ΠΟΥ ΕΙΔΑΤΕ ΕΣΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΟΔΕΙΞΗ;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο”