Επηρεάζει η οικονομική εξάρτηση την Πνευματική πορεία;

Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Επηρρεάζει η οικονομική εξάρτηση την Πνευματική πορεία;

Ναί
10
77%
Όχι
3
23%
 
Σύνολο ψήφων: 13

Christos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1870
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 12, 2005 6:00 am
Επικοινωνία:

Επηρεάζει η οικονομική εξάρτηση την Πνευματική πορεία;

Δημοσίευση από Christos »

Αγαπητέ π. Αντώνιε, απο την προσωπική σου εμπειρία ως Πνευματικός, σε ποιό βαθμό η οικονομική εξάρτηση επηρεάζει την Πνευματική πορεία των Πνευματικών σου τέκνων;

Είναι ευπρόσδεκτες και απαντήσεις απο τα μέλη του ιστοχώρου.


Ξεπέρασε τα 90 δισ. ευρώ το χρέος των νοικοκυριών προς τις τράπεζες
Συνεχίζει να αυξάνεται η εκταμίευση δανείων προς τα νοικοκυριά και τις επιχειρήσεις, με ηπιότερους ωστόσο ρυθμούς.

Τα δάνεια των νοικοκυριών στο τέλος Μαρτίου 2007 ξεπέρασαν τα 90 δισ. ευρώ, σημειώνοντας αύξηση κατά 17,3 δισ. ευρώ σε ένα 12μηνο.

Το μεγαλύτερο μέρος των οφειλών προέρχεται από στεγαστικά δάνεια. Οι συνολικές οφειλές των νοικοκυριών από στεγαστικά και καταναλωτικά δάνεια έφτασαν τον Μάρτιο του 2007 σε 90.022 εκ. ευρώ, αυξημένες κατά 23,7% ή κατά 17,3 δισ. ευρώ σε σύγκριση με τον Μάρτιο του 2006.

Τα δάνεια προς τις επιχειρήσεις αυξήθηκαν κατά 9,9% το Μάρτιο 2007 έναντι 8,9% τον Φεβρουάριο, ενώ τα δάνεια των νοικοκυριών αυξήθηκαν κατά 22,8% έναντι αύξησης 22,2% τον Φεβρουάριο.

Η συνολική πιστωτική επέκταση της Ελλάδας επιβραδύνθηκε ελαφρά στο 12,7% το Μάρτιο, σε ετήσια βάση, έναντι 13,0% το Φεβρουάριο, σύμφωνα με στοιχεία της Τράπεζας της Ελλάδος.

Ο συνολικός ρυθμός πιστωτικής επέκτασης προς τον ιδιωτικό τομέα της οικονομίας (χωρίς εκδόσεις ομολόγων και τιτλοποιηθέντα δάνεια) ήταν 16,2% τον Μάρτιο, από 15,4% τον Φεβρουάριο.

Αναλυτικότερα, από τα στοιχεία που ανακοινώθηκαν από την Τράπεζα της Ελλάδος, προκύπτει ότι το σύνολο των οφειλών επιχειρήσεων και νοικοκυριών έφτασε στο τέλος Μαρτίου σε 186.317 εκατ. ευρώ, ποσό που αντιστοιχεί στο 90% του ΑΕΠ περίπου.

Κατά κατηγορία δανείων των νοικοκυριών παρατηρήθηκαν σε ετήσια βάση οι ακόλουθες μεταβολές:

Τα στεγαστικά δάνεια παρουσίασαν αύξηση 25,4% τον Μάρτιο (25,8% τον Δεκέμβριο του 2006) και το υπόλοιπο των στεγαστικών δανείων -συμπεριλαμβανομένων αυτών που έχουν τιτλοποιηθεί από τα πιστωτικά ιδρύματα- ανήλθε στο τέλος Μαρτίου σε 60.254,6 εκ. ευρώ.

Τα καταναλωτικά δάνεια αυξήθηκαν κατά 19,7% (21,9% τον Δεκέμβριο του 2006) και το συνολικό υπόλοιπό τους στο τέλος Μαρτίου -συμπεριλαμβανομένων και των τιτλοποιηθέντων- ανήλθε σε 27.529,9 εκ. ευρώ.

Τα λοιπά δάνεια (φορο-δάνεια και άλλων κατηγοριών καταναλωτικά δάνεια) αυξήθηκαν κατά 31,7% και το υπόλοιπό τους διαμορφώθηκε στο τέλος Μαρτίου σε 1.708 εκ. ευρώ.

Οι χορηγήσεις των προσωπικών καταναλωτικών (με ή χωρίς δικαιολογητικά) δανείων αυξήθηκαν κατά 29,2% και το ανεξόφλητο υπόλοιπό τους διαμορφώθηκε στο τέλος Μαρτίου σε 18.902,1 εκ. ευρώ.

Οι χρεώσεις των πιστωτικών καρτών εμφανίζουν περιορισμένη αύξηση κατά 3,2%, ενώ το υπόλοιπό τους διαμορφώθηκε σε 8.627,8 εκ. ευρώ.

Στα επιχειρηματικά δάνεια παρατηρείται ότι ο άμεσος τραπεζικός δανεισμός αυξήθηκε κατά 12,4% τον Μάρτιο και το υπόλοιπο των οφειλών προς τις τράπεζες ανήλθε σε 82.031,7 εκ. ευρώ.
Τον ίδιο μήνα, όμως, το υπόλοιπο των ομολόγων που εξέδωσαν οι επιχειρήσεις προκειμένου να δανειστούν, ανήλθε σε 14.263,6 εκ. ευρώ, παρουσιάζοντας αύξηση κατά 31,4%, με αποτέλεσμα ο συνολικός δανεισμός των επιχειρήσεων να διαμορφώνεται στο τέλος Μαρτίου σε 96.295,3 εκ. ευρώ.

Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEn ... gDtrID=251
Εικόνα
JOHNNYWALKER
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 29, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευση από JOHNNYWALKER »

Πιστεύω πως όσο πιο ασθενής οικονομικά είναι κανείς τόσο πιο κοντά στό Κύριο είναι , τόσο πιο πνευματικά ανευασμένος και ψαγμένος είναι γιατί ουσιαστικά χρειάζεται την βοήθεια αυτής της ανώτερης δύναμης για να μπορέσει να προχωρήσει στην ζωή του .

Βέβαια πάντα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις για τους οικονομικά ισχυρότερους , αλλά αυτές είναι ελάχιστες στην συγκεκριμένη περίπτωση .


:walk:
kotsos
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Παρ Απρ 27, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ

Δημοσίευση από kotsos »

Άποψη μου είναι πως όλα εξαρτώνται από τις προτεραιότητες που θέτουμε. Σίγουρα κάποιο οικονομικό πρόβλημα ή αδυναμία εξεύρεση εργασίας αποτελεί μια δοκιμασία αλλά εκεί φαίνεται η Πίστη μας.
aliploessa
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από aliploessa »

Νομίζω οτι ένας άνθρωπος που είναι σε πορεία πνευματική,
έχει σαν σκοπό και στόχο να έχει όσο το δυνατόν λιγότερη
εξάρτηση από την ύλη, το χρήμα κλπ.
και γι' αυτό το λόγο αγωνίζεται να ελευθερωθεί από τα πάθη,
(γιατί πάθος είναι και κοινωνική ασθένεια η κατανάλωση, η οποία οδηγεί
στην υπερχρέωση)
ήδη ζούμε στη ''μεταδανειακή εποχή'' και βιώνουμε όλα τα κακά επακόλουθα της κατάστασης στην οποία έντεχνα μας εισήγαγαν,
είμαστε στριμωγμένοι, δέσμιοι κυριολεκτικά, υπόλογοι σε Τράπεζες κλπ
και δυστυχώς καταναλώνουμε πολύ φαιά ουσία και ψυχή, σώμα και πνεύμα
στην προσπάθεια εξεύρεσης λύσεων για επίλυση του οικονομικού προβλήματος. τα νέα δεν είναι ευχάριστα και ούτε πρόκειται να αλλάξει τίποτε προς το καλύτερο, οπότε αυτό που πρέπει να αλλάξει, είμαστε εμείς, η στάση ζωής μας, η πνευματική εργασία μας που σιγά-σιγά δημιουργεί νέους όρους ύπαρξης, ελεύθερους απο οικονομικές δεσμεύσεις...
εύκολο να το λέμε, δύσκολο να το πράττουμε ιδίως όταν έχουμε οικογένεια την οποία πρέπει να φροντίσουμε και να παρέχουμε τα στοιχειώδη τροφή, υγεία, παιδεία......
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Εγώ πιστεύω ότι επιρρεάζει την πνευματική πορεία
Τουλάχιστον έτσι όπως το έχω σκεφτεί διότι η ερώτηση είναι λίγο αόριστη
Αν εννοείς ότι βοηθάει να έχεις οικονομική άνεση η πνευματική εξέλιξη ναι
Διότι μπορείς να πας να πλακωθείς σε 20 βιβλία από 20 ευρώ το ένα (τόσο έχει η Ζωή του Πατήρ Σεραφείμ Ρόουζ πχ 20 ευρό ο κάθε τόμος )
Εγώ πολλές φορές έχω πάει να πάρω πχ βιβλία και δεν παίρνω ότι θέλω και όσα θέλω αλλά βολεύομαι με ένα μόνο
Επίσης αν έχεις λεφτά μπορείς και να βοηθάς πιο ουσιαστικά τους φτωχούς και όχι να τους δίνεις τάληρα ( ξέρω το δίλεπτο της χήρας θα μου πείτε )
Ναι αλλά πολλές φορές ούτε αυτό το δίλεπτο δε βγαίνεις να δώσεις
Οταν είσαι καλά οικονομικά δεν έχεις άγχος που το άγχος θα σου κλείσει πόρτες στη προσευχή
Γενικά κακά τα ψέμματα στη ζωή δύο πράγματα ανοίγουν πόρτες επαγγελματικές κυρίως και γενικότερα
Η καλή εμφάνιση και η καλή οικονομική κατάσταση
Ετσι και δεν έχεις κάτι απ'αυτά ......... μόνο το δίλεπτο της χήρας σε σώζει :D

Αν όμως εξάρτηση εννοείς το να είναι το μυαλό σου συνέχεια στο πως θα βγάλεις λεφτά ή να έχεις συνέχεια άγχος για το πως θα τα βγάλεις πέρα , και βέβαια επιρρεάζει και μάλιστα αρνητικά

Απλά ..... σκέφτομαι ότι στο κόσμο μας ενώ ο Χριστός είπε κάτι για τους πλούσιους που δεν το είχε πει για καμμιά άλλη ομάδα ανθρώπων παρόλαυτά μόνο τους πλούσιους δεν κατηγορούμε
Και όχι μόνο δεν τους κατηγορούμε (που δεν πρέπει έτσι κι αλλιώς ) αλλά τους ζηλεύουμε κι όλας και θέλουμε λίγη απ'τη ζωή τους
Ο Χριστός είχε πει πως πιο εύκολο είναι να περάσει καμήλα από τη τρύπα μιας βελόνας παρά πλούσιος στη βασιλεία Του Θεού
Ακούσατε ποτέ κανέναν να κοροιδεύει έναν πλούσιο ? και να του πλασάρει αυτό το ρητό για να τον κάνει δυστυχισμένο ?
ΟΧΙ
Μόνο για άλλες περιπτώσεις ξέρουμε να θυμόμαστε όσα λόγια μας βολεύει
:wink:
Καλή Σαρακοστή
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Σεβάσου τουλάχιστον τον Christos που έκανε μια ερώτηση στον Π.Αντώνιο
Καλή Σαρακοστή
Xpnstos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: Τετ Ιαν 24, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από Xpnstos »

Και η φτώχια μπορεί να φέρει βαρυγκόμια, (γυναίκα του Ιώβ) ή να γίνει στέφανος υπομονής (Ιώβ) και ο πλούτος συνήθως αποτελεί βαρίδι, αλλά ο Θεός μπορεί να βοηθήσει να περάσει η καμήλα μέσα από την τρύπα της βελόνας.

(Ας πούμε εγώ: ενώ είμαι πάρα πολύ πλούσιος (έχω και κότερο, πάμε μια βόλτα;), από την άλλη είμαι και πολύ πνευματικός άνθρωπος).
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Xpnstos έγραψε:Και η φτώχια μπορεί να φέρει βαρυγκόμια, (γυναίκα του Ιώβ) ή να γίνει στέφανος υπομονής (Ιώβ) και ο πλούτος συνήθως αποτελεί βαρίδι, αλλά ο Θεός μπορεί να βοηθήσει να περάσει η καμήλα μέσα από την τρύπα της βελόνας.

(Ας πούμε εγώ: ενώ είμαι πάρα πολύ πλούσιος (έχω και κότερο, πάμε μια βόλτα;), από την άλλη είμαι και πολύ πνευματικός άνθρωπος).
Mπράβο βρε Χρήστο που πήγες πάλι στο θέμα
Κάπου είχα διαβάσει πως δεν μπορεί κάποιος πολύ πλούσιος αν είναι Χριστιανός να παραμένει πολύ πλούσιος αλλά πρέπει να δίνει
Τώρα από την άλλη μακάρι ο Θεός να δίνει όλα τα καλά σε κάποιον που δίνει στους άλλους
Αλλωστε υπάρχει και η φράση"και ο λεφτάς είναι μπατίρης όταν είναι κακομοίρης"
Καλή Σαρακοστή
alexios71
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Πέμ Απρ 19, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: athina

Δημοσίευση από alexios71 »

Το χρήμα και ο πλούτος πιστέυω είναι από τους βασικότερους παράγοντες πτώσης ενος ανθρώπου.Οταν έχεις χρήματα θέλεις όλο και περισσότερα υλικά αγαθά με αποτέλεσμα να γίνεσαι δούλος αυτών.Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να ασχολεισαι λιγότερο με τα πνευματικά.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

alexios71 έγραψε:Το χρήμα και ο πλούτος πιστέυω είναι από τους βασικότερους παράγοντες πτώσης ενος ανθρώπου.Οταν έχεις χρήματα θέλεις όλο και περισσότερα υλικά αγαθά με αποτέλεσμα να γίνεσαι δούλος αυτών.Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να ασχολεισαι λιγότερο με τα πνευματικά.
Θα γράψω μόνο αυτό ακόμα
Είχα ακούσει το εξής
Το χρήμα είναι σαν το νερό
Οταν δεν υπάρχει καθόλου διψάς και πεθαίνεις
Οταν έρχετε όλο μαζί είναι σαν καταρράχτης και τα παρασέρνει όλα και τα διαλύει όλα στο πέρασμά του
Το σωστό είναι λίγο λίγο όσο πρέπει
:wink:
Καλή Σαρακοστή
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο”