Ποιά είναι η μία και μοναδική αλήθεια;

Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Ποιά είναι η μία και μοναδική αλήθεια;

Δημοσίευση από nkope »

GodSend έγραψε:Εχετε σκεφτει πως η αληθεια...μιλαμε για την μια και μοναδικη αληθεια, δηλαδη για το τι σημαινει τελικα Θεος και τι αφορουν τα κειμενα της παλαιας και καινης διαθηκης ? Μηπως η αληθεια δεν κρυβεται αποκλειστικα και μονο στην θρησκεια αλλα και αλλου?

Δεν θελω να φανω αιρετικος αλλα εχω δει αναγεννησιακους πινακες που απεικονιζουν παραστασεις απο την θρησκεια βαζωντας συχνα και σφαιρικα αντικειμενα σαν ιπταμενους δισκους και ανθρωπους που τα παρατηρουν. Τοτε δεν υπηρχε καν η εννοια Α.Τ.Ι.Α. Αρα γιατι εχει γινει αυτο ? Και γνωριζω οτι ειδικα στην παλαια διαθηκη, υπαρχουν κειμενα τα οποια φαινεται να παραπεμπουν σε κατι τετοιο.

Παιδια μπερδευομαι και αν υπαρχει καποιος κληρικος που μπορει να δωσει μια εξηγηση ας το κανει. Αραγε θα μαθουμε ποτε ποια ειναι αυτη η μια και μοναδικη αληθεια. Και ας μην μου απαντησετε με τον κλασσικο τροπο που περιμενω. Θελω ειλικρινα να σκεφτουμε καπως πιο ρεαλιστικα. Γιατι μερικες φορες δεν μπορω να κατανοησω απλα οτι ο Θεος ειναι το Α και το Ω, γιατι ειλικρινα ειναι κατι πολυ μεγαλο για να το χωνεψω. Δεν μπορω να το δεχτω απλα και μονο επειδη ειναι τοσο πολυπλοκο που πλεον αποτελει κανονα οπως στα μαθηματικα...

(Θεωρειστε με σαν εναν ανθρωπο που ξεχναει για λιγο οτι ανηκει σε μια θρησκεια και απλα φιλοσοφει! Το θεωρω ακρως ανθρωπινο!)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nkope την Παρ Αύγ 24, 2007 5:16 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

stratos έγραψε:
God_Send έγραψε:Και ας μην μου απαντησετε με τον κλασσικο τροπο που περιμενω. Θελω ειλικρινα να σκεφτουμε καπως πιο ρεαλιστικα. Γιατι μερικες φορες δεν μπορω να κατανοησω απλα οτι ο Θεος ειναι το Α και το Ω, γιατι ειλικρινα ειναι κατι πολυ μεγαλο για να το χωνεψω. Δεν μπορω να το δεχτω απλα και μονο επειδη ειναι τοσο πολυπλοκο που πλεον αποτελει κανονα οπως στα μαθηματικα...
Γιατί δεν ρωτας τον ιδιο τον Θεο να σού πει;
Αυτό εκανα και εγω και πολλοι αλλοι που καποτε ειμασταν στη φαση της απιστιας
Δεν υπαρχει καποιος καλυτερος να σου απαντησει
Αλλα προσοχη !!
Η ερωτηση να γινει με ειλικρινεια
Οχι απο απλη περιεργεια η παιχνιδι
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

Για μας τους Ορθόδοξους Χριστιανούς η Αλήθεια δεν είναι λόγια ή κάποια θρησκεία αλλά ένα πρόσωπο: ο Κύριος! "Εγώ ειμί η Οδός και η Αλήθεια και η Ζωή".

Όπως λέει ο π. Αθανάσιος Λεμεσού ο Κύριος δεν ήλθε στον κόσμο για να ιδρύσει καμιά νέα θρησκεία ή να μας δώσει καμιά κοσμοθεωρία, αλλά για να μας δώσει τον ίδιο του τον Εαυτό. Μόνο μέσω Αυτού μπορούμε να σωθούμε. Αυτός είναι η υπέρτατη Αλήθεια προς την οποία προσπαθούμε να τείνουμε κι αποτελεί το μόνο απόλυτο μέτρο στην προσπάθειά μας.
Iosif
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 15, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Αττική

Δημοσίευση από Iosif »

Η μία και μοναδική Αλήθεια, είναι ο Ίδιος ο Θεάνθρωπος Ιησούς Χριστός.
Μέσα στην Ορθόδοξη Εκκλησία του Ιησού Χριστού, υπάρχει η ΑΝΟΘΕΥΤΗ Αλήθεια και η ΠΛΗΡΟΤΗΤΑ της Χάριτος τού Θεού.
Τέλειος Θεός, και τέλειος και ΑΠΟΛΥΤΑ αναμάρτητος άνθρωπος, και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Σωτήρας τού κόσμου, Ιησούς Χριστός: «Εγώ θα είμαι μαζί σας όλες τις ημέρες, έως την συντέλεια τού κόσμου».
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

giouvani έγραψε:Ypnretis tou pseudous einai kai ekeinos pou Thelei na emfanizetai diaforetikos
apo oti einai . O asotos pou prospoieite ton egratn, o pleonektns pou milaei gia tin elenmosuni, o upernfanos pou thelei na fainete tapeinos. Prokeite
gia tin upokrisia ton antropon, n opoia apotelei anoihtn plngn kai sto soma tns
Ekklnsias. Ksehname oti O XRISTOS ta foBera "ouai"ta apnuthune stous upokrites tns epoxns tou. Antitheta se ekeinous pou eixan sunaishtisn tns amartolotntas tous edeixne agapn kai kalosuni.

Oi agioi Pateres epitrepoun tin apokrupsu tns alntheias mono se mia periptosi. Otan prokeite na prostatepsoume enan adelfo pou kinduneuei.
Opos o agios Dionusios Aiginns pou den paredose stn dikaiosuni ton fonia
tou adelfou tou, alla ton perielthapse kai tou edeikse agapn me skopo na
ton odngnsei stn sotnria. Auto omos den mporei na ginei kanonas. Einai
n eksairesi.





EROS ASKHSEOS
PNEUMATIKA KEIMENA
PRESBUTEROS
DIONYSIOS TATSHS

friend
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από friend »

αγαπητε GodSend ο ΘΕΟΣ ΜΑς ειναι ενας και μοναδικος,το Α και το Ω,ολα τα υπολοιπα ειναι κολπα του μιαιρου που δεν εχει αλλη δουλεια να κανει απο το να μας βαζει συνεχεια σε θεωριες.το οτι ζουμε το θαυμα που λεγετε ζωη καθημερινα το οφειλουμε στον ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΤΡΑΔΙΚΟ ΘΕΟ ΜΑΣ.το οτι κραταει καθημερινα το συμπαν μην πεσει στο κεφαλι μας οφειλετε στον ΚΥΡΙΟ ΜΑΣ.ΗΡΘΕ ΚΑΙ ΘΑ ΞΑΝΑΕΡΘΕΙ.
GiorgosDuess
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 22, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Deutschland
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GiorgosDuess »

O Ihsous Xristos einai i moni alitheia.
ICXC
oceangr2
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2007 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από oceangr2 »

Το Στερέωμα των Ουρανών είναι πολυεπίπεδο και έχει πολλές κλίμακες και μυστήρια, καθώς και πολλά και διαφορετικά όντα.
Αρχάγγελοι, Άγγελοι, Χερουβείμ, Σεραφείμ, Άγιους, Όσιους, Μάρτυρες, Πατέρες κ.τ.λ.

Δεν θα ήταν πολυτέλεια ο Υλικός κόσμος να αποτελείται μόνο απο ανθρώπους ως νοήμονα όντα?

Κλείνει η σκέψη μου προς τα εκεί, οτι δηλαδή δεν είμαστε μόνοι μας.

Ακόμα όμως και αν υπάρχουν κι άλλα νοήμονα όντα στο ατελείωτο σύμπαν, σίγουρα κάποια απο αυτά θα γνωρίζουν το Ευαγγέλιο του Κυρίου με τον δικό τους τρόπο, διότι Ο Δημιουργός είναι ένας για ολάκερο το Σύμπαν.
Iosif
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 15, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Αττική

Δημοσίευση από Iosif »

Πολλοί Αγιορείτες Άγιοι του εικοστού αιώνος, αρνήθηκαν ξεκάθαρα την ύπαρξη των εξωγήινων.
Στους Ορθοδόξους Χριστιανούς, δεν αρέσουν τα παραμυθάκια για τους ανύπαρκτους εξωγήινους.
Τέλειος Θεός, και τέλειος και ΑΠΟΛΥΤΑ αναμάρτητος άνθρωπος, και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Σωτήρας τού κόσμου, Ιησούς Χριστός: «Εγώ θα είμαι μαζί σας όλες τις ημέρες, έως την συντέλεια τού κόσμου».
Kyrie_Elehson
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Δευ Ιαν 22, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από Kyrie_Elehson »

Απόσπασμα της συνέντευξης του π.Νικολάου Χατζηνικολάου στην Άννα Παναγιωταρέα στις 6/1/2006:
π.Ν.Χ. -....Είναι τόσο μεγαλειώδες το κήρυγμα της εκκλησίας που η καθημερινότητα της σύγχρονης λογικής είναι πολύ φτωχή και στενή να το χωρέσει.

Α.Π. - Ίσως γιʼ αυτό υπάρχει μια αμφισβήτηση στο νόημα των φώτων..

π.Ν.Χ. - Η αμφισβήτηση είναι πολύ γενικότερη. Δεν με τρομάζει η αμφισβήτηση. Ήμουν σε ένα σχολείο και με ρώτησαν «εσύ τον αμφισβητείς τον Θεό»; και τους απάντησα, ότι ναι, τον αμφισβητώ. Ακόμη και αυτή την στιγμή τον αμφισβητώ..

Α.Π. - Δεν το πιστεύω αυτό

π.Ν.Χ. - Μη με πιστεύετε. Δε θέλω να πιστέψετε εμένα, το Θεό θέλω να πιστέψετε

Α.Π. - Αμφισβητείτε εσείς που είστε αφιερωμένος;

π.Ν.Χ. - Αφιερωμένος δε σημαίνει πωρωμένος, σημαίνει ελεύθερος και αναγεννημένος. Αμφισβητώ το Θεό σημαίνει ότι δεν αρκούμαι αυτό που έχω τώρα και περιμένω κάτι άλλο να μου φανερώσει. Αναιρώ το καλό ακόμη και της αυτής στιγμής .. και ο Θεός επαληθεύεται! εγώ μια ζωή αυτό κάνω, χαίρομαι να τον αμφισβητώ γιατί κάθε φορά επανέρχεται Εν Δυνάμει! είναι πολύ ωραίο πράγμα δεν είναι κακό.
Ολόκληρη τη συνέντευξη μπορεί κανείς να τη διαβάσει στο http://www.phys.uoa.gr/~nektar/orthodox ... nless2.htm
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο”