Απάντηση στην ερώτηση

Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Απάντηση στην ερώτηση

Δημοσίευση από lovethink »

Το ερώτημα το δικό μου είναι όχι αν η οικονομική εξάρτηση επηρεάζει τη ζωή των χριστιανών, αλλά αν η... όποια χριστιανική ζωή οδηγεί στην οικονομική εξάρτηση!!!
Και πόσο χριστιανική ζωή μπορεί να θεωρηθεί αυτή;


Δεν ξέρω πως ακριβώς έγινε αντιληπτό το νόημα της αρχικής ερώτησης
Αν η ερώτηση ήταν σε γενικές γραμμές " η σχέση μας με το χρήμα και η μανία μας να έχουμε πιο πολλά " αποτελεί εμπόδιο για την πνευματική ζωή
ή αν ήταν αυτό που κατάλαβα εγώ " αν κάποιος έχει εξάρτηση οικονομική , δηλαδή χρωστάει σε κάποια τράπεζα κάποιο δάνειο" αποτελεί εμπόδιο στην πνευματική του ζωή

Νομίζω Πάτερ με όλο το σεβασμό πως μια ζωή δεν μπορούμε να την κρίνουμε ως μη Χριστιανική επειδή πχ κάποιος πήρε ένα δάνειο να σπουδάσει το παιδί του κ να του βρει ένα σπίτι να μείνει
Ούτε μπορούμε να κρίνουμε ως μη Χριστιανική τη ζωή κάποιου που χρωστάει στη τράπεζα ένα Χ ποσό επειδή έπεσε μέσα η επιχείρησή του πχ και είχε αγοράσει εμπόρευμα να πουλήσει που δεν πουλήθηκε.
Η φράση "οικονομική εξάρτηση" έχει διάφορες παραμέτρους που δεν αποτελούν ελεύθερη επιλογή του Χριστιανού

Αν δεν έχεις να σπουδάσεις το παιδί σου και να του βρεις πχ ένα σπίτι , δεν είναι πιο Χριστιανικό να του πεις "δεν θα σπουδάσεις" από το να πάρεις ένα δάνειο και να θυσιαστείς σαν γονιός για το παιδί σου

Ελπίζω να μη κάνω λάθος

Ευχαριστώ
Καλή Σαρακοστή
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο”