Η φρασεολογία του Αρχιεπισκόπου...

Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Κλειδωμένο
silver
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3145
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κων/νος@Μόντρεαλ-Καναδά.
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από silver »

==============================================

Εκ νυκτός ορθρίζει το πνεύμα μου προς σε, ο Θεός, διότι φως τα προστάγματά σου επί της γης.

Δικαιοσύνην μάθετε, οι ενοικούντες επί της γης.

Ζήλος λήψεται λαόν απαίδευτον, και νυν πυρ τους υπεναντίους έδεται.


Πρόσθες αυτοίς κακά, Κύριε, πρόσθες αυτοίς κακά, τοις ενδόξοις της γης.


==============================================
NIKOSZ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6135
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευση από NIKOSZ »

vasilis_m21 έγραψε:Όταν περιμένουν οι καρκινοπαθείς μήνες στο Μεταξά και σε άλλα νοσοκομεία γιατί υπάρχουν ελλείψεις, είμαστε ανάλγητοι και αδιάφοροι.
Τώρα που αρρώστησε ο αρχιεπίσκοπος τα σπάμε. Γιατι δεν επιδεικνύουμε αυτη την ευαισθησία και τον υπόλοιπο καιρό;
Σιγα να μη μας νοιαξει για τους συνανθρωπους μας !

Εμας μας ενδιαφερει πως θα φυγει ο Αρχιεπισκοπος τωρα
απο τη μεση για να ικανοποιηθουν καποιοι που δεν ΤΟΝ ΠΑΝΕ! :wink:

Τι μας νοιαζουν οι αρρωστοι οι αστεγοι και οι φτωχοι !

Εδω πισω απο την οθονη μας το παιζουμε ΚΑΙ ΚΑΛΑ καποιοι
ορθοδοξοτεροι απο τους αλλους,στα χναρια των Πατερων μας !

Ποτε ειπαμε να μαζευτουμε να παμε σε κανα ιδρυμα σε κανα
ορφανοτροφειο σε κανα νοσοκομειο για να τα ΔΟΥΜΕ ΟΛΑ απο
κοντα η ακομη στον π.Αντωνιο στην "Κιβωτο της Αγαπης"
που τον γνωρισαμε με μερικους απο δω μεσα ;

Για να δουμε συμμετοχες ΕΔΩ και τα ξαναλεμε.
Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησον με τον αμαρτωλό
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

vasilis_m21 έγραψε:Παιδιά εγώ νέος είμαι αλλά δεν τον πάω καθόλου τον Χριστόδουλο, μου φαίνεται καρα-χουντικός. Προτιμώ να γίνει Αρχιεπίσκοπος ο Ζακύνθου Χρυσόστομος που είναι υπερ των προγαμιαίων
Aκουστε σοβαρη θέση :razz:

Αντε και ηταν ο Ζακυνθου.
Αλλαζει αυτοματα και το Ευαγγελιο για εσενα;
Η απαλασεσαι απο την αμαρτια που διαπρατεις;
Εικόνα
strumfi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Ελένη@Αττική

Re: [b]με πιάνει ναυτία να πρέπει να απολογηθώ[/b]

Δημοσίευση από strumfi »

pAntonios έγραψε:Αγαπητέ/η "strumfi" κι εμένα με πιάνει ναυτία να πρέπει να απολογηθώ κι από πάνω για όλα όσα είπα...

Εσύ μιλάς από την ασφάλεια της ανωνυμίας σου (γιατί;) και κάνεις κριτική για το ότι είμαι όψιμος επιτιμητής του Αρχιεπισκόπου. Θα προτιμούσα να δώσεις ένα όνομα. ηλικία και ιδιότητα. Για να γνωρίζω αν μιλάω με έναν ώριμο ή με κάποιον έφηβο στον οποίο παραπέμπει το όνομα "strumfi"...

Γιατί σας ενοχλεί η ανωνυμία μου, πάτερ; Τις δημοσιεύσεις και τις δηλώσεις σας επιλέξατε να τις κάνετε επωνύμως, απευθυνόμενος σε ανθρώπους με ψευδώνυμα. Τώρα που σας απαντούν, γιατί θέλετε τα πλήρη στοιχεία τους; Και τι σημαίνει «η ασφάλεια της ανωνυμίας μου;» Πώς να το εκλάβω αυτό; Ως απειλή ή ως προειδοποίηση; Γιατί μου ζητάτε όνομα και ιδιότητα; Μπάτσος είστε; Εγώ αρκούμαι στο p_antonios, εσάς γιατί δεν σας αρκεί το strumfi; Να μη σας χαλάσω το χατίρι, όμως. Ελένη με λένε, την ηλικία μου δεν θα σας την πω και ούτε είναι sick να την ρωτάτε... :wink: και όσο για την ιδιότητα, είμαι μια ψυχή. Ελπίζω να είναι αρκετά. (Τα υπόλοιπα στο Α.Τ. της αρεσκείας σας).

Καταλάβατε πάρα πολύ καλά, πως δεν σας ελέγχω γιʼ αυτά που πιστεύετε σχετικά με τις εξελίξεις στην Εκκλησία της Ελλάδος. Θα σας παρακαλούσα λοιπόν, από τη στιγμή που επιλέξατε να μου απαντήσετε προσωπικά, να το κάνετε με βάση αυτά για τα οποία σας ελέγχω και όχι με βάση αυτά, γύρω από τα οποία θα θέλατε να περιστραφεί η συζήτηση. Αν νομίζετε πως θα με χρησιμοποιήσετε για να προβάλλετε τις θέσεις σας, θα σας απογοητεύσω.

Αυτή τη στιγμή δεν με ενδιαφέρουν οι απόψεις σας σχετικά με τον Πατριάρχη ή τον Πάπα ή τον πατέρα Αβέρκιο..., με ενδιαφέρει η δημόσια στάση σας απέναντι σε έναν ετοιμοθάνατο, καρκινοπαθή Αρχιεπίσκοπο που συμβαίνει να είναι και προϊστάμενός σας κατά κάποιον τρόπο. Με ενδιαφέρει επίσης η στάση σας ως ιερέας και συντονιστής σε ένα δημόσιο χώρο συζητήσεων και ιδιαίτερα στην περίπτωση που ελέγχει ή διαφωνεί με τις επιλογές άλλων ιερέων ή αρχιερέων. Το πώς διαφωνεί ο Καρατζαφέρης το γνωρίζω. Ο πνευματικός όμως...;

Αν ο Αρχιεπίσκοπος αυτή τη στιγμή δεν είχε πρόβλημα υγείας, ενδεχομένως να παρακολουθούσα τις συζητήσεις σας στο forum χωρίς να συμμετέχω. Αυτό που με ενοχλεί υπερβολικά σʼ εσάς είναι ο χρόνος και ο τρόπος που επιλέγετε να το κάνετε. Θα προτιμούσα αυτές τις ημέρες να περιοριζόσασταν στο κομποσχοίνι σας, γιατί αυτό απαιτεί η ευπρέπεια, πόσο μάλλον η ιεροπρέπεια. Ο ρόλος σας, πάτερ, είναι πνευματικός και όχι πολιτικός. Ταʼ χετε μπερδέψει λίγο τα πράγματα; Ο άμβωνας δεν είναι για δηλώσεις πολιτικού περιεχομένου περί των ενδοεκκλησιαστικών ερίδων, αλλά είναι βήμα για πνευματικά κηρύγματα. Θα προτιμούσα να ερχόσασταν σεις ως παπάς και να βάζατε εμένα στη θέση μου και όχι να με αναγκάζετε με τη συμπεριφορά σας, να σας ελέγχω. Θα προτιμούσα να επιχειρούσατε το συνετισμό του αμαρτωλού με την προσευχή και την υπομονή σας, τη διάκριση και τον φωτισμένο λόγο σας, και όχι με ντουντούκα και αδιακρισία.

Μαζευτείτε, σας παρακαλώ, και μην εκθέτετε άλλο με τη συμπεριφορά σας τους αδελφούς σας ιερείς που, αν και επιλέγουν άλλους δρόμους ποιμαντικής διακονίας, εισπράττουν όχι θετικά μηνύματα από το κοινωνικό περιβάλλον, αφού παραδείγματα σαν το δικό σας έχουν επιβαρύνει την εικόνα τους αρνητικά. Με τις κινήσεις σας αυτές, εξάλλου, δεν νομίζω να πετυχαίνετε κάτι θετικό σε σχέση με την πορεία των ενδοεκκλησιαστικών. Ο λόγος σας δεν εμπνέει πρόσωπα, δεν αφυπνίζει συνειδήσεις και τελικά δεν ελέγχει τα κακώς κείμενα (απλώς τα χρησιμοποιεί) γιατί δεν είναι λόγος... είναι συλλογή συνθημάτων που φανατίζουν ομοϊδεάτες και πυροδοτούν διαμάχες. (Τα ίδια θα έλεγα και για οποιονδήποτε άλλο ντουντουκοφόρο, ακόμη και για τον Αρχιεπίσκοπο, αν χρειαζόταν και εφόσον οι συνθήκες το επέτρεπαν)

Και «το κεφάλι σας στον τορβά» δεν νομίζω, πάτερ μου, πως το βάζετε. Μάλλον το πόδι σας στην «αυλή» του επόμενου Αρχιεπισκόπου επιχειρείτε να τρυπώσετε.

Δεν με ρώτησε κανείς, αλλά θα το πω κι ας διαγραφεί μετά. Τουλάχιστον, κάποιος θα προλάβει να το διαβάσει: Θα επιθυμούσα διακαώς εδώ μέσα έναν ιερέα που να δροσίζει ψυχές, έστω και με το πληκτρολόγιο. Δεν μʼ ενδιαφέρει αν είστε εσείς ή κάποιος άλλος, π. Αντώνιε. Αρκεί να είναι Παπάς με όλη τη σημασία της λέξης, που να με εμπνέει, να μου διευρύνει τον ορίζοντα και με κάνει να ʼρχομαι εδώ μέσα όχι μόνο για συζητήσεις, αλλά –το κυριότερο– για κοινωνία λόγου. Αν θέλω ίντριγκες, ανοίγω και την τηλεόραση.

Φιλικά,
Ελένη
ROMFAIA
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 21, 2006 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ROMFAIA »

Άλλα και άλλα διαγράφονται σε χρόνο ρεκόρ, αυτό μην περιμένεις silver.
Και αν το βάλουν στο Γκουαντάναμο το θέμα να είσαι σίγουρος πως αυτός ήταν από την αρχή ο στόχος: Να χαθεί να εξαφανιστεί η αντρίκια φωνή ενος Ορθοδοξου κληρικού που τιμά το ράσο του
ΕΦ΄ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ
Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΖΕΙ
ΕΦ΄ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ
ΖΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ
strumfi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Ελένη@Αττική

Δημοσίευση από strumfi »

:rant:
silver
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3145
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κων/νος@Μόντρεαλ-Καναδά.
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από silver »

=============================================

ιδού ούτος κείται εις πτώσιν και ανάστασιν


πολλών εν τω athos.edo.gr,


και εις σημείον αντιλεγόμενον.


=============================================
NIKOSZ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6135
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευση από NIKOSZ »

Δεν καταλαβα Κωστα εσυ δεν ησουν αυτος που εβραζες
κατα των εξοριων και του γκουανταναμο που σε εβαλαν
σε 3 site και θυμασαι οτι σε υπερασπιστικα ;

Γιατι τωρα ζητας την διαγραφη καποιου μηνυματος ;

Δεν μπορω να σε καταλαβω !

Τα συναισθηματα καλα η κακα πρεπει να φανερωνονται !

Τελοσπαντων νομιζω οτι δεν ωφελει η περαιτερω "κοντρα" !

Και την συνειδηση μου την εχω καθαρη !

Δεν ειναι το πρωτευων ζητημα των λαικων να επιλυσουν
το θεμα του Αρχιεπισκοπου !

Υπαρχουν αλλοι να το διευθετησουν !

Τουτη η ωρα και μεχρι να γινει καλα ειναι ΩΡΕΣ ΠΡΟΣΕΥΧΗΣ !

Και αυτο θα κανω !

Πειτε τα εσεις !
Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησον με τον αμαρτωλό
silver
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3145
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κων/νος@Μόντρεαλ-Καναδά.
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από silver »

NIKOSZ έγραψε:Δεν καταλαβα Κωστα εσυ δεν ησουν αυτος που εβραζες
κατα των εξοριων και του γκουανταναμο που σε εβαλαν
σε 3 site και θυμασαι οτι σε υπερασπιστικα ;

Πάντα είσαι δίπλα μου και μου έχεις δείξει

την εν Χριστώ αγάπη σου, και σε ευχαριστώ.

Εδώ όμως πρόκειται για ομολογία Πίστεως αδελφέ!!!!

Τρομερή η διαφορά......


==============================================
strumfi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Ελένη@Αττική

Δημοσίευση από strumfi »

silver έγραψε:============================================
Η strumfi έγραψε :
Αν ακούσεις το τραγούδι απ' την ανάποδη, θα διακρίνεις πεντακάθαρα τον Πάπα να ρεύεται...

Ου θαυμαστόν, από τα πολλά σγκαλιάσματα με τον ολετήρα

της Ορθοδοξίας πάπα, μάθατε να διακρίνετε και πως

ρεύεται ο πάπας.......

============================================
Και όχι μόνο
:pottytrain1:
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο”