ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ και ηθικά διλήμματα

Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Re: πολύ μηχανιστικά

Δημοσίευση από Melpomeni »

dimitrakis έγραψε: Είναι ένα σοβαρό ερώτημα.
Εκτρωση = δολοφονία είναι όταν αντί για μηδέν ανθρώπους έρχονται +2 στον κόσμο; (αντί για 4)
Ναι, οι δυο που λειπουν,τι εγιναν ??? μεταμορφωθηκαν σε τιποτα αλλο,η εξαυλωθηκαν ?
Η τεκνογονια ειναι ιερος σκοπος. Αγιαζει ομως και τα μεσα ?
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
Άβαταρ μέλους
zafeiris
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 24, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Μαγνησίας

Δημοσίευση από zafeiris »

είναι μεγάλη η απόφαση για εξωσωματική. Παράλληλα είναι και απόφαση που μπορεί να παρθεί απο το ζευγάρι εύκολη αν είναι η μόνη λύση να γίνουν βιολογικοί γονείς.
ο καιρός γαρ εγγυς
dimitrakis
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Τετ Δεκ 19, 2007 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: πολύ μηχανιστικά

Δημοσίευση από dimitrakis »

Melpomeni έγραψε:
dimitrakis έγραψε: "Είναι ένα σοβαρό ερώτημα.
Εκτρωση = δολοφονία είναι όταν αντί για μηδέν ανθρώπους έρχονται +2 στον κόσμο; (αντί για 4)"


Ναι, οι δυο που λειπουν,τι εγιναν ??? μεταμορφωθηκαν σε τιποτα αλλο,η εξαυλωθηκαν ?
Η τεκνογονια ειναι ιερος σκοπος. Αγιαζει ομως και τα μεσα ?
Δεν καταλαβαίνω.
Τι σημαίνει ότι η τεκνογονία είναι ιερός σκοπός;
Να κάνει δηλαδή το ζευγάρι 15 παιδιά ή να το ελέγχει;

Γιατί είναι καλύτερο το να χαθούν 4 ζωές αντί για 2?
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Re: πολύ μηχανιστικά

Δημοσίευση από Melpomeni »

dimitrakis έγραψε: Δεν καταλαβαίνω.
Τι σημαίνει ότι η τεκνογονία είναι ιερός σκοπός;
Να κάνει δηλαδή το ζευγάρι 15 παιδιά ή να το ελέγχει;

Γιατί είναι καλύτερο το να χαθούν 4 ζωές αντί για 2?
Για το πρωτο και δευτερο ερωτημα σου ,εχει αποφανθει ξεκαθαρα η Εκκλησια μολωντας για το σκοπο του γαμου.
Για το τριτο,αν ενας αποκτησει 3 παιδια αντι για 13 ,παει να πει οτι εχουν χαθει 10 ζωες ? η οτι εχει "κανει" 10 εκτρωσεις ! ! !
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25024
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: πολύ μηχανιστικά

Δημοσίευση από aposal »

dimitrakis έγραψε:Ας υποθέσουμε ότι γυνή κινδυνεύει να πεθάνει μαζί με το έμβρυο.
Θα αποκλείσουμε την έκτρωση ώστε όλα να γίνουν κατά φύσιν;
Τότε θα έχουμε 2 θανάτους αντί για έναν.
Ο πνευματικός μου, μου έχει πει να κάνω υπακοή στον γιατρό. Αν λοιπόν ο γιατρός μου έλεγε ότι πρέπει να το "πάρει" το παιδί, γιατί κινδυνεύει και η ζωή της γυναίκας μου θα ήμουν σε πολύ δύσκολη θέση : Θέλω να πιστεύω όμως πως οποιαδήποτε απόφαση και να παίρναμε, εκτός από την δική μας, θα είχαμε τη σύμφωνη γνώμη ΚΑΙ του πνευματικού μας.
Το να πάω πάντως κόντρα στην άποψη του γιατρού, λέγοντας ότι δεν επιθυμώ την έκτρωση, αλλά έχω ΑΠΟΛΥΤΗ εμπιστοσύνη στον Θεό είναι κάτι πολύ δύσκολο, και δεν μπορεί να το κάνει ο οποιοσδήποτε!
Έχει να κάνει με το πόσο κοντά βρίσκομαι στον Δημιουργό μου!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
gol
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 01, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΔΕΣΠΟΙΝΑ-ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από gol »

ΘΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΟΥ (ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΔΩ ΤΗ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ) ΕΔΩ ΚΑΙ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΓΥΡΙΣΕΙ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΓΙΑΤΡΟΥΣ... ΟΛΟΙ ΕΙΧΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΟΤΙ Η ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΤΑ ΠΟΛΥΛΟΓΩ ΕΙΧΑΜΕ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΑΜΕ ΝΑ ΜΠΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΑΣΗ...ΕΙΔΙΚΑ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΕΙ!!!! ΤΟ ΕΨΑΧΝΑ..ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ-ΙΑΤΡΙΚΑ-ΗΘΙΚΑ.....ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΧΑ ΠΙΑΣΕΙ ΠΑΤΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΥΧΟΜΟΥΝ ΝΑ ΒΡΩ ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΟ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΟΥΜΕ ΣΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΒΡΕΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΥΘΕΝΑ ΕΝΑΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΞΗΓΗΣΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ!!!!ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΙΑΤΡΙΚΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΜΑΣ ΑΦΟΡΟΥΣΑΝ ΣΑΝ ΖΕΥΓΑΡΙ(ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΩ ΣΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ) ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΤΟ ΚΟΡΥΦΑΙΟ!! ΜΟΝΟ ΤΟ 3% ΤΩΝ ΖΕΥΓΑΡΙΩΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΟΔΗΓΗΤΕ ΣΤΗΝ ΕΞΩΣΩ. ΣΤΗΝ ΔΕ ΕΛΛΑΔΑ ΜΟΝΟ 1 ΚΕΝΤΡΟ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΞΩΣΩ (ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΦΥΤΟΖΩΟΥΣΕ!!!)ΑΠΛΑ ΑΔΕΛΦΟΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΟΔΗΓΟΥΝ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΣΕ ΕΞΩΣΩ ΓΙΑ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΕΥΚΟΛΙΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ!!ΔΕΝ ΤΟ ΨΑΧΝΟΥΝ ΙΑΤΡΙΚΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΠΩ ΤΑ ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΣ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΛΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ(ΟΧΙ ΟΛΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ) ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΩ... ΤΟ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΠΟΥ ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΕΥΧΟΝΤΑΙ ΝΑ ΦΩΤΙΣΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΤΟΣΟ ΑΥΤΟΥΣ ΟΣΟ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ!!!!!
ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΜΗΝΥΜΑ!
ΤΟ ΚΑΤ΄ΕΞΟΧΗΝ ΠΕΔΙΟΝ ΔΡΑΣΕΩΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΔΙΕΞΟΔΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ,ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΕΩΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ
(Γέροντας Επιφάνιος)
gol
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 01, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΔΕΣΠΟΙΝΑ-ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από gol »

ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΩ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΜΑΚΡΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΠΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗΣ ΠΛΕΥΡΑΣ...ΑΔΕΛΦΙΑ Ο ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΜΩΡΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΤΥΧΗΣΜΕΝΑ...ΝΑ ΜΗ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ! ΕΜΕΙΣ ΦΤΑΙΜΕ!!!!! ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΖΩΗ ΜΑΣ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟΙ ΜΕ ΟΤΙ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ ΙΑΤΡΙΚΑ ΑΥΤΟ (ΕΚΤΡΩΣΕΙΣ-ΜΟΛΥΝΣΕΙΣ ΚΤΛ)ΟΤΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΙΔΙΑ ΣΕ ΜΕΓΑΛΗ ΗΛΙΚΙΑ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΡΩΤΑ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ..ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ..ΗΣΥΧΙΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ...ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΓΟΝΕΙΣ... ΕΕ!! ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ!!! ΜΕΤΑ ΒΟΗΘΑ ΠΑΝΑΓΙΑ!!! ΕΔΩ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΟΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΙ ΝΟΜΟΙ...ΕΔΩ ΘΕΛΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΑΓΩΝΑ ΑΠΟ ΜΕΡΟΥΣ ΤΟΥ ΖΕΥΓΑΡΙΟΥ!!!ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΑΝΑΡΩΤΗΘΕΙ ΓΙΑΤΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΕΚΝΟΠΟΙΗΣΗΣ? ΚΑΙ ΜΗ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ Η ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΚΑΘΑΡΗ ΟΙ ΤΡΟΦΕΣ ΤΟ ΑΓΧΟΣ(ΕΙΔΙΚΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΔΕΧΟΜΑΙ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΓΧΟΣ!ΑΛΛΑ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΟ ΘΕΟ) ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΟ ΜΕ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΒΟΥΛΗΣΗΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ!!!!
ΤΟ ΚΑΤ΄ΕΞΟΧΗΝ ΠΕΔΙΟΝ ΔΡΑΣΕΩΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΔΙΕΞΟΔΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ,ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΕΩΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ
(Γέροντας Επιφάνιος)
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25024
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Έχω την εντύπωση πως όσο είμαστε προσκολλημένοι στο να αποκτήσουμε αυτό που ΕΜΕΙΣ θέλουμε, είτε είναι αυτό:
1. πλούτη και υλικά αγαθά,
2. εξουσία,
3. παιδιά,
4. υγεία των αγαπημένων μας προσώπων
5. σύντροφο (αυτήν/αυτόν που έχουμε επιλέξει)
6. καταξίωση, κλπ
θα είμαστε δυστυχείς. Διότι πάντα η αγάπη μας προς τον Κύριο θα έρχεται σε δεύτερη μοίρα, μετά από κάποιο από τα ανωτέρω!
Νομίζω (συγχωρέστε με, ίσως ξεφεύγω) πως μόνο την αγάπη μας προς τον Πλάστη πρέπει να επιδιώκουμε και Εκείνος ξέρει, πολύ καλύτερα από εμάς, τι πρέπει να μας δώσει, ώστε να πετύχουμε τον σκοπό μας.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
mariagr
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Δευ Φεβ 11, 2008 6:00 am

Δημοσίευση από mariagr »

Αγαπητή gol εγώ παντρεύτηκα μεγάλη γιατί έψαχνα να βρω σπίτι δίπλα στην πεθερά μου διότι έχω έναν κουνιάδο ανάπηρο χέρια πόδια και έπρεπε να είμαι δίπλα τους και τώρα που χρειάζονται βοήθεια και αργότερα αν πεθάνουν αυτό το 36χρονο παιδί δεν θα έμενε μόνο του αν είναι δυνατόν......όλες αυτές οι συγκιρίες με έφτασαν να είμαι 3 χρόνια αρραβωνιασμένη και έχασα κατα καλύτερα χρόνια τεκνογωνίας ........γιαυτό παντρεύτηκα και μεγάλη στα 36 μου.ποιος θα αποφασίσει για το αν θα κάνω παιδί ο Θεός φυσικά αλλά δεν φταίω εγώ που παντρεύτηκα μεγάλη το έκανα για να κάνω ένα Θεάρεστο έργο και αυτό το παιδί δεν θα μείνει μόνο του.......Λοιπόν γιατί δεν κάνω παίδι;;;;;;;γιατί παντρεύτηκα μεγάλη;;;;
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Δημοσίευση από smarti »

Μπραβο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Να πως μπορουμε να εισελθουμε και εμεις στον παραδεισο.Πραγματικα συγκινηθηκα.Αυτο θα πει μεγαλη καρδια <<στην πραξη>>.Μπορει να μην εχεις μικρο παιδακι δικο σου ,αλλα ο θεουλης σου χαρισε πρωτης κλασης εισητηρειο για τον παραδεισο,με ενα αγγελουδι παλικαρι.Η Παναγια να σου δωσει υπομονη και να σε φυλαει παντα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο”