Εξομολόγηση

Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση
Nikolaos79
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Δευ Ιουν 30, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Thessaloniki

Εξομολόγηση

Δημοσίευση από Nikolaos79 »

Ευλογειται πατερ.Πριν απο λιγο καιρο αφου κοιμηθηκε ο ιερεας της εκκλησιας ανελαβε ενας καινουριος ιερεας ο οποιος ειναι ιερομοναχος.Μαλιστα απο οτι εμαθα ειναι πολυ καλος.Υποψιν αναφερομαι στην εκκλησια του χωριου της γυναικας μου και οχι της ενοριας μας.Ετσι κι εγω αποφασισα να εξομολογηθω στον συγκεκριμενο ιερεα με σκοπο να γινει και πνευματικος μου μιας και την πρωτη φορα που εξομολογηθηκα ηταν μεσα στο Αγιο Ορος.Αφου λοιπον τον συναντησα και του ζητησα να εξομολογηθω μου αρνηθηκε ευγενικα λεγοντας μου οτι δεν ειναι εξομολογητης.Απορησα βεβαια αφου μαλλον λογω αγνοιας μου νομιζα οτι επειδη ειναι ιερεας αρα εξομολογει κιολας.Η ερωτηση μου ειναι:ενας ιερεας δεν ειναι και εξομολογητης,εφοσον ειναι κι αυτο ενα απο τα Μυστηρια;Ρωταω για να μαθω και οχι απο αμφισβητηση στα λεγομενα του ιερεα.Ευχαριστω.
Άβαταρ μέλους
iliasgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1196
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ηλιας33@ΔυτικηΕλλαδα

Δημοσίευση από iliasgr »

αγαπητε φιλε,οταν καποιος χειροτονειται ιερεας ,δεν αποκτα αυτοδικαια το δικαιωμα(τροπο τινα) να εξομολογει.για να μπορει να εξομολογει,προχειριζεται ,ειτε αμεσως μετα την χειροτονια,ειτε αργοτερα,απο τον επισκοπο του,σε πνευματικο.οποτε δεν ειναι απαραιτητο κποιος που ειναι ιερεας,να ειναι και πνευματικος.
ελεησον με ο Θεος
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

Μέσω αυτού τα λαμβάνουν και οι ιερείς.

Δημοσίευση από pAntonios »

Πνευματικός γίνεται κάποιος όχι επειδή το θέλει ο ίδιος αλλά επειδή του αναθέτει η Εκκλησία αυτό το λειτούργημα. Ο Επίσκοπος του διαβάζει μια ορισμένη ευχή και του δίνει στο χέρι και ένα ενταλτήριο γράμμα.
Συνήθως πρέπει να έχει κάποια ηλικία (>40) κάποια μόρφωση και εμπειρία από τη ζωή της Εκκλησίας.
Ο Επίσκοπος είναι ο τελικός υπεύθυνος για όλα μέσα στην Εκκλησία και έχει όλα τα πνευματικά χαρίσματα δοσμένα από τη χειροτονία των Αποστόλων. Μέσω αυτού τα λαμβάνουν και οι ιερείς.
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ
ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο”