Σαρανταλείτουργο και Ευχέλαιο

Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Σαρανταλείτουργο και Ευχέλαιο

Δημοσίευση από eleimon »

Πατηρ Αντωνιε καλημερα σας και την ευλογια σας ναχουμε.Θα ηθελα να σας ρωτησω αν καποιοι ανθρωποι που ειναι αποκομενοι απο το σωμα της εκκλησιας,δηλ δεν εκκλησιαζονται,δε κοινωνανε,δε κανουν ευχελαιο σπιτι τους,δε νηστευουν,κατα ποσο μπορουν να βοηθηθουν απο το σαρανταλειτουργο η απο το ευχελαιο.Λογικα δε πρεπει να υπαρχει θεληση απο μερους τους? ο Θεος πως θα επεμβει σ αυτους τους ανθρωπους αν δε βλεπει θεληση απο μερους τους?Πιστευω οτι το καλυτερο που μπορω να κανω εγω για να τους βοηθησω ειναι να τους βαλω σε σαρανταλειτουργο η να κανω στο σπιτι μου ενα ευχελαιο και να συμμετεχουν κι αυτοι,τι αλλο μπορω να κανω σ αυτη τη περιπτωση?δε γνωριζω!!!εχω προσπαθησει να τους πεισω να επισκεφτουν εναν ιερεα να εξομολογηθουν η να μιλησουν αρχικα,αλλα ματαια!!!προκειται για μεγαλους ανθρωπους και φοβαμαι μη φυγουν ξαφνικα ανεξομολογητοι και ακοινωνητοι.Σας ευχαριστω εκ των προτερων!!!
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
ester
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 01, 2007 5:00 am

Re: ΣΑΡΑΝΤΑΛΕΙΤΟΥΡΓΟ ΚΑΙ ΕΥΧΕΛΑΙΟ

Δημοσίευση από ester »

Μια διευκρίνιση στα όσα γράφει ο eleimon παραπάνω:
Έχω την εντύπωση ότι Σαρανταλείτουργο κάνουμε σε κεκοιμιμένους μόνο,
ενώ σε περίπτωση ευχελαίου μπορούμε να μνημονεύομαι ζωντανούς και κεκοιμιμένους.

Είναι έτσι ή κάνω λάθος;
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: ΣΑΡΑΝΤΑΛΕΙΤΟΥΡΓΟ ΚΑΙ ΕΥΧΕΛΑΙΟ

Δημοσίευση από eleimon »

Εννοω το σαρανταλειτουργο που ξεκινησε τωρα τα Χριστουγεννα ειναι και για ζωντανους και για κεκοιμημενους..
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

Re: ΣΑΡΑΝΤΑΛΕΙΤΟΥΡΓΟ ΚΑΙ ΕΥΧΕΛΑΙΟ

Δημοσίευση από pAntonios »

Το σαρανταλείτουργο μπορεί να γίνει για όλους, ζώντες η κεκοιμημένους...
Ας κάνουμε εμείς αγαπητή μου αυτό που μπορούμε και ο Ελεήμων Κύριος δεν θα το αφήσει να πάει χαμένο. Εκείνος περισσότερο αγωνιά από εμάς για τη σωτηρία όλων...
Δεν μπορούμε πάντως εκ των προτέρων να γνωρίζουμε την προαίρεση του καθενός (μπορεί να είναι και δαιμονική επήρεια η άρνησή του) ούτε την τελική του ωφέλεια...
Και η προσευχή μας βέβαια μετράει, όταν γίνεται από καρδίας.

Πολλοί ναοί κάνουν αυτή την περίοδο Σαρανταλείτουργο...
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ
ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ!
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: ΣΑΡΑΝΤΑΛΕΙΤΟΥΡΓΟ ΚΑΙ ΕΥΧΕΛΑΙΟ

Δημοσίευση από eleimon »

Ευχαριστω πολυ πατηρ Αντωνιε!!!!!
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο”