ο Χριστός του "Κώδικα..." >> καθαρά αντιχρισ

Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση

Η ταινία "Μυστικός Κώδικας Ντα Βίντσι"

Προσβάλει τη χριστιανική πίστη
40
77%
Είναι μια εμπορική ταινία
7
13%
Δεν προσβάλει τη χριστιανική πίστη
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Δεν είμαι ακόμη σίγουρος
1
2%
Δεν με απασχολεί...
4
8%
 
Σύνολο ψήφων: 52

gkdgr
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 25, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΑΒΑΛΑ

Δημοσίευση από gkdgr »

Κάποτε , ρώτησα ένα πνευματικό , αν είναι σωστό εκτός απο την Αγία Γραφή να διαβάζουμε και άλλα βιβλία που στηρίζουν άλλες απόψεις και άλλες θρησκείες.
Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡ ΑΝΤΩΝΙΕ ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΙ...
ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ , ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΣΕ ΕΠΗΡΕΑΣΕΙ.ΓΙΑΤΙ Η ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ ΕΙΝΑΙ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΓΡΑΦΤΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΟ.ΤΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ...
Ετσι και εγώ διάβασα. Πολλά. Την Αγία Γραφή, το Κοράνι, Μάρξ. Λένιν , Εγκελς, Μάο κτλ κτλ
Διάβασα χριστιανικά βιβλία, διάβασα αντίχριστιανικά διάβασα πολλές και διαφορετικές απόψεις για τη θρησκεία μας για τα όσα πιστεύουμε κτλ
Ναίτες, Ιλλουμινάτοι, Παυλικιανοί κτλ ότι θέλετε.
Τό ότι βρίσκομαι εδώ δείχνει οτι μάλλον ο παππούλης είχε δίκιο.
Και τα κυρύγματα για το Κολοκοτρώνη καλό θα ήταν να μην γίνονται. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΑΜΦΗΣΒΗΤΕΙ ΤΟΝ ΠΑΤΡΙΩΤΙΣΜΟ ΚΑΝΕΝΟΣ ΜΕ ΜΟΝΟ ΓΝΩΜΟΝΑ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΟΥ.
Γιατί τότε και εγώ μπορώ να σας θυμίσω ένα πολύ μεγάλο αριθμό ρασοφόρων που μέχρι πρόσφατα πρόσβαλλαν και την θρησκεία μας και τα όσα πιστεύουμε.
Ας γίνουμε εμείς καλύτεροι χριστιανοί , ας βοηθήσουμε τους άλλους να καταλάβουν αυτά που εμείς γνωρίζουμε και σταματήστε την θεωρία του καναπέ , των προοοδευτικών κτλ
Μήπως θα προτιμούσατε να έχουμε αντιδράσεις στύλ "ΘΥΡΑΣ 7"΄; Νά σπάμε κανένα κινηματογράφο, να ανοιγουμε κανένα κεφάλι , να πετάμε καμμία μολότωφ;
ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΜΑΣ; Πριν λίγο καιρό "σφαζόμασταν" σε αυτό το site για το νέο και το παλιό ημερολόγιο.
Τί θέλετε άλλο να ακούσετε;
Τό βιβλίο που γίνεται για το οποίο γίνεται η φασαρία είναι απλά ένα βιβλίο για την παραλία. Η ταινία θα είναι μάλλον χειρότερη.
Βρίζεται κυρίως η Opus Dei η οποία δολοφονεί (σιγά το νέο) για να μην βγεί το μυστικό στη φόρα.
Υπάρχουν άλλα βιβλία που βασίζονται σε ιστορικά στοιχεία και αναφέρονται σε υπαρκτές ιστορίες (πχ Ναίτες ) που είναι πολύ πιο επικίνδυνα. Αλλά αυτά μάλλον τα αγνοείτε.
Iosif
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 15, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Αττική

Δημοσίευση από Iosif »

Όσα αντιτίθενται πρός τήν επίσημη Θεολογία τής Εκκλησίας τού Χριστού (όπως είναι γιά παράδειγμα αυτή η ταινία), οι Χριστιανοί ΠΡΕΠΕΙ νά τά ΑΠΟΡΡΙΠΤΟΥΝ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑ !
Φυσικά, σέ καμία περίπτωση, ΔΕΝ εννοώ ότι πρέπει να δημιουργούνται επεισόδια καί άλλες παρεκτροπές. Νά ΜΗΝ μέ κατηγορήσει κανένας ΨΕΥΔΩΣ, ότι ΔΗΘΕΝ «υποκινώ ταραχές».
Πάντως, η θέση τών Χριστιανών ΠΡΕΠΕΙ οπωσδήποτε νά είναι ΑΠΟΛΥΤΑ ΞΕΚΑΘΑΡΗ, όταν κτυπούν τήν ΣΩΤΗΡΙΑ Χριστιανική πίστη. ΔΕΝ χωρούν συμβιβασμοί, ΚΑΝΕΝΟΣ ΕΙΔΟΥΣ, όταν πρόκειται γιά τήν ΣΩΤΗΡΙΑ τών ανθρώπων.
Στήν περίπτωση αυτής τής ταινίας καί αυτού τού βιβλίου, αυτά οι Χριστιανοί ΠΡΕΠΕΙ νά τά θεωρούν σάν ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΝΥΠΑΡΚΤΑ.
Τέλειος Θεός, και τέλειος και ΑΠΟΛΥΤΑ αναμάρτητος άνθρωπος, και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Σωτήρας τού κόσμου, Ιησούς Χριστός: «Εγώ θα είμαι μαζί σας όλες τις ημέρες, έως την συντέλεια τού κόσμου».
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

ΝΑΙ! ΠΡΟΣΒΑΛΕΙ ΤΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΠΙΣΤΗ 75%

Δημοσίευση από pAntonios »

Η μέχρι τώρα δημοσκόπηση για τον "κώδικα" (παρακαλώ να ψηφίσετε και όσι δεν ψήφισαν ακόμη) δείχνει ότι το 75 % των απαντησάντων πιστεύει ότι προσβάλεται η χριστιανική πίστη. Κάτι είναι και αυτό! Μια απάντηση σε όσους αρέσκονται να προβάλουν το αντίθετο...

Εμπρός λοιπόν να κάνουμε κάτι για να την υπερασπίσουμε!

Αν μη τι άλλο να πάμε όλοι στη δίκη που θα γίνει στη Θεσσαλονίκη και ορίστηκε για τις 13 Ιουνίου, δηλαδή σε 3 βδομάδες (μετά του Αγίου Πνεύματος). Το αίτημα ειναι να διακοπεί η προβολή της ταινίας.
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ
ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ!
paratiritis
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Δευ Οκτ 10, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ ΑΘΗΝΩΝ

Re: ΝΑΙ! ΠΡΟΣΒΑΛΕΙ ΤΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΠΙΣΤΗ 75%

Δημοσίευση από paratiritis »

pAntonios έγραψε:Η μέχρι τώρα δημοσκόπηση για τον "κώδικα" (παρακαλώ να ψηφίσετε και όσι δεν ψήφισαν ακόμη) δείχνει ότι το 75 % των απαντησάντων πιστεύει ότι προσβάλεται η χριστιανική πίστη. Κάτι είναι και αυτό! Μια απάντηση σε όσους αρέσκονται να προβάλουν το αντίθετο...
ΠΑΤΕΡ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ 25% ΠΟΥ ΨΗΦΙΣΑΜΕ ΘΕΩΡΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ ΕΜΠΟΡΙΚΗ Ή ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΚΟΜΗ ΣΧΗΜΑΤΙΣΕΙ ΑΠΟΨΗ.

ΑΝ ΕΓΩ ΠΑΩ ΝΑ ΔΩ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ ΣΤΟΝ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟ Ή ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ, ΑΥΤΟ ΜΕ ΚΑΤΑΤΑΣΕΙ ΣΕ ΑΛΛΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΙΣΤΩΝ ?

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ?

ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΩ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ ΑΠΕΡΙΣΠΑΣΤΟΣ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΒΑΛΕΙ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΜΟΥ ?

ΦΥΣΙΚΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΔΕΛΦΟΣ ΜΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΠΡΟΣΒΑΛΛΕΤΑΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΒΟΛΗ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΔΕΙ.

ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΔΙΑΔΗΛΩΝΕΙ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΠΡΟΒΟΛΗΣ, ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΟΧΥΡΩΜΕΝΟ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΤΟΥ ΔΙΚΑΙΩΜΑ.

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙ ΝΑ ΔΩ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΜΑΙ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ.

ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΩ ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ & ΑΓΑΠΗ

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ
paratiritis
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Δευ Οκτ 10, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ ΑΘΗΝΩΝ

Δημοσίευση από paratiritis »

ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΤΟΝ Misha.

Ο Samuel Huntington ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΣΤΗΝ ''ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΩΝ'' ΟΤΙ Ο ΙΣΛΑΜΙΚΟΣ ΦΟΥΝΤΑΜΕΝΤΑΛΙΣΜΟΣ ΤΟΥ 20. ΑΙΩΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΙΣΤΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΩΝ ΣΤΑΥΡΟΦΟΡΙΩΝ ΤΟΥ 12. ΑΙΩΝΟΣ.

ΑΡΑ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 8 ΑΙΩΝΕΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΤΗΣ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΙΚΗΣ ΣΚΕΨΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΠΑΣΟΥΝ ΟΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΙΣΛΑΜΙΚΟ ΚΟΣΜΟ ΓΙΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΕΣ ΠΡΟΣΒΟΛΕΣ :lol: :wink: :lol:

ΣΤΗΝ ΝΙΓΗΡΙΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 3 ΧΡΟΝΙΑ, ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ, ΟΤΑΝ ΔΙΟΡΓΑΝΩΝΕ ΑΥΤΗ Η ΧΩΡΑ ΤΑ ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ ΚΑΛΛΙΣΤΕΙΑ, ΟΛΗ Η ΑΙΜΑΤΟΧΥΣΙΑ ΠΟΥ ΣΤΟΙΧΙΣΕ ΤΗΝ ΖΩΗ ΣΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 200 ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ:

ΕΝΩ ΥΠΗΡΧΕ ΗΔΗ ΚΑΠΟΙΟ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΚΛΙΜΑ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΚΑΛΛΙΣΤΕΙΩΝ ΑΠΟ ΠΛΕΥΡΑΣ ΤΟΥ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΙΚΟΥ ΣΤΟΙΧΕΙΟΥ ΚΑΠΟΙΟΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΑΡΘΡΟΓΡΑΦΟΣ ΕΓΡΑΨΕ ΣΕ ΜΙΑ ΤΟΠΙΚΗ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΤΩΝ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΩΝ ΣΥΜΠΟΛΙΤΩΝ ΤΟΥ.
ΔΙΟΤΙ ΑΝ ΖΟΥΣΕ Ο ΠΡΟΦΗΤΗΣ (ΜΩΑΜΕΘ) ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΟΝΤΑΝ ΤΗΝ ΝΙΚΗΤΡΙΑ ΤΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΘΕΣΕΙ ΣΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΣΥΖΥΓΟΥΣ ΤΟΥ. :oops: :!:
paroikos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από paroikos »

Αν κάποιοι αποκαλούν "πουριτανούς", "πορωμένους","κολλημένους" τους Χριστιανούς που θλίβονται και αντιδρούν στα όσα τραγικά συμβαίνουν ας ακούσουν τουλάχιστο τη φωνή του Πατήρ- Αντωνίου! Έλεος πια με αυτό που γίνεται ! ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ... ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΨΗ!ΑΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΟΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΠΕΡΙΒΟΛΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΜΑΣ. Α Ρ Κ Ε Τ Α.

Αγαπητή gKou. Σίγουρα είναι απόλυτα σεβαστή η άποψή σου...αλλά είδη ο αποκλεισμός της "άλλης φωνής" δεν είναι ο σωστός δρόμος. Σίγουρα ένας συνειδητός χριστιανός πιστεύω ότι δεν έχει ανάγκη από τέτοιου είδους ταινίες. Όμως, νομίζω, γίνεται ένα σφάλμα εξ' αρχής. Ο συγγραφέας του Κώδικα δεν πιστεύει ότι ο Χριστός είναι Θεάνθρωπος οπότε φυσιλογικά γράφει αυτά τα νοσηρά που γράφει. Από την άλλη όμως όταν ένα όργανο όπως η Ιερά Σύνοδος, θέλει, και καλά ως ένα βαθμό κάνει, να αντικρούσει τις παραφροσύνες του φιλμ και του βιβλίου, για να μην κάνει κουβέντα "εκ του προχείρου" επιβάλλεται να διαβάσει το βιβλίο ή να δει την ταινία.
Iosif
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 15, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Αττική

Δημοσίευση από Iosif »

Η Ιερά Σύνοδος, έκανε πολύ καλά ( γιά νά έχει τεκμηριωμένη άποψη ), πού διάβασε τό βιβλίο καί ίσως είδε ή δεί τήν ταινία.
Τά ίδια ακριβώς ισχύουν καί γιά τούς άλλους ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΥΣ ΠΟΙΜΕΝΕΣ τού λαού ( Κληρικούς ή λαϊκούς ), οι οποίοι έχουν ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ νά ΚΑΘΟΔΗΓΟΥΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ τόν λαό.
Οι ΑΠΛΟΙ ΠΙΣΤΟΙ όμως, ΔΕΝ πρέπει ΚΑΘΟΛΟΥ νά βλέπουν τέτοιες ταινίες καί νά διαβάζουν τέτοια βιβλία.
Οι ΑΠΛΟΙ ΠΙΣΤΟΙ πρέπει απλά νά ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΝΤΑΙ, αυτούς πού ΥΠΕΥΘΥΝΑ τούς ΚΑΘΟΔΗΓΟΥΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ.
Διότι ΔΕΝ μπορούν ΟΛΟΙ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ, νά ΜΗΝ βλάπτονται πνευματικά, όταν έρχονται σέ άμεση επαφή μέ τό ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΔΗΛΗΤΗΡΙΟ.
Δηλαδή, αυτές οι ταινίες καί αυτά τά βιβλία, είναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΔΗΛΗΤΗΡΙΟ καί ΤΙΠΟΤΑ περισσότερο ! Διότι ΕΚΜΗΔΕΝΙΖΟΥΝ ΠΛΗΡΩΣ ολόκληρη τήν ουσία τού Χριστιανισμού. Διότι εάν, ( σύμφωνα μέ τήν ΑΠΟΛΥΤΑ ΨΕΥΤΙΚΗ παρουσίαση τού μυθιστορήματος καί τής ταινίας ), ο Ιησούς Χριστός ΔΕΝ είναι ΤΕΛΕΙΟΣ ΘΕΟΣ, τότε απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ !
Διδάσκουν λοιπόν ΑΠΟΛΥΤΑ ΨΕΥΔΩΣ τό βιβλίο καί η ταινία στούς Χριστιανούς, ότι ο Χριστιανισμός είναι δήθεν μία «ΕΝΤΕΛΩΣ ΨΕΥΤΙΚΗ» Θρησκεία !
Τέλειος Θεός, και τέλειος και ΑΠΟΛΥΤΑ αναμάρτητος άνθρωπος, και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Σωτήρας τού κόσμου, Ιησούς Χριστός: «Εγώ θα είμαι μαζί σας όλες τις ημέρες, έως την συντέλεια τού κόσμου».
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

Ανατριχιάζω στη σκέψη ότι οι χριστιανοί χρηματοδοτούμε...

Δημοσίευση από pAntonios »

Μίλησα ήδη με δύο ανθρώπους που είδαν την ταινία (τελικά μου φαίνεται ότι αρκετοί χριστιανοί σπεύσαν να το κάνουν!) "κώδικας" ...

Επιβεβαιωσα τα όσα είχα διαβάσει και μάλιστα με πιο έντονο τρόπο:

1) Από την αρχή μέχρι το τέλος υποσκάπτεται η θεότητα του Χριστού που παρουσιάζεται ούτε λίγο ούτε πολύ σαν ένας φτηνός θνητός ερωτύλος!!!
Δεν υπάρχει μεγαλύτερη βλασφημία από αυτήν. Να λες ότι ο Χριστός ήταν άνθρωπος και όχι Θεός, όπως λενε οι μάρτυρες του Ιεχωβά.

2) Υποσκάπτεται με σατανικό τρόπο η Α΄Οικουμενική Σύνοδος την οποία παρουσιάζουν σαν ένα παζάρι αχρείων εκπροσώπων που διετάχθησαν να φτιάξουν μια θρησκεία στα μέτρα του Αυτοκράτορα Κωνσταντίνου (ο Μέγας) με σκοπό να ελέγξουν την αναταραχή στη Ρωμαϊκή αυτοκρατορία.

Και έχεις μετά χριστιανούς να σου λένε ότι είναι ένα απλό μυθιστόρημα! Μα καλά τόσο εύκολα σας παραμυθιάζουν; Αυτό το λένε για να ξεφύγουν από την τσιμπίδα του νόμου και να αποκοιμίσουν την κοινή γνώμη. Πρόκειται ουσιαστικά για αισχρή προπαγάνδα των αποψεων της Σκοπιάς του Brooklyn που κατασυκοφαντεί την Εκκλησία και σπιλώνει το πρόσωπο του Θεανθρώπου. Πολλοί αδύνατοι αδελφοί μας θα σοκαριστούν από όσα θα δουν και αρκετοί θα χάσουν και την πίστη τους. Αλλά και όσοι νομίζουν ότι είναι δυνατοί θα δεχτούν την επίθεση των πονηρών πνευμάτων, να μου το θυμηθείτε!

Δεν βρίσκω ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ λόγο που να δικαιολογεί σε ένα χριστιανό να δει την ταινία. Παρά μόνον αν πάει μάρτυρας σε δικαστήριο, όπου θα πρέπει να ξέρει το περιεχόμενο.
Ανατριχιάζω στη σκέψη ότι οι χριστιανοί χρηματοδοτούμε με τον τρόπο αυτό και την επόμενη βλάσφημη ταινία που θα μας στείλουν από το Χόλυγουντ. Και πάλι εμείς θα πάμε να την δούμε για να έχουμε άποψη, από περιέργεια, από κουλτούρα, από ό,τι θές... κοκ.
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ
ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ!
filtor
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 28, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filtor »

Ήδη από τις αντιτιθέμενες απόψεις, φαίνεται ότι οι απόψεις δϊΐστανται.
Όμως τα πράγματα δεν είναι άσπρα ή μαύρα.
Προσωπικά, με εκφράζει η άποψη του π.Πορφύριου που λέει να μην ασχολούμαστε με τον αντίθετο παρά μόνο με τον Θεό, το Φως!
Με πολεμικές διαδηλώσεις νομίζω πως δεν πολεμιέτε το Κακό παρά με πρόοδο στο Καλό.
Ο λάβρος και κενός στον λόγο αρχιεπίσκοπος αν είχε κάνει την περιπόθητη κάθαρση στην Εκκλησία πόσο περισσότερο θα είχε ελκύσει τους νέους στην Εκκλησία παρά να τους αφήσει έρμαια σε κάθε κώδικα Ντα Βίντσι και λοιπές ανοησίες;
Πόλεμο πρέπει να κάνουμε μόνο με τον κακό εαυτό μας και να μην ασχολούμαστε ευρύτερα με το Κακό και τις εκφάνσεις του. Ας συναντήσουμε πρώτα μέσα μας ο καθένας τον Θεό και τότε όπως λέει πάλι ο π.Πορφύριος θα εξαφανιστεί κάθε σκοτάδι.
Μία πολεμική αντιμετώπιση του θέματος φοβάμαι ότι θα είναι περισσότερο επιζήμια παρά χρήσιμη. Μήπως με την ίδια λογική πρέπει να ...πολεμήσουμε τα εκατομύρρια άλλα δημιουργήματα του Κακού (βιβλία, dvd κλπ).
Ζούμε σε μια εποχή που από το intenet και μόνο μπορεί ο καθένας να βρει τα πάντα. Πιστεύουμε ακόμη πως μπορούμε με κατασταλτικά μέσα να προφυλαχθούμε όταν παραμένουμε ακαλλιέργητοι στην ψυχή και την πίστη μας;
Η κοινωνία και οι νέοι ιδίως, θεωρεί την Εκκλησία και την ηγεσία της αναδρομική. Μας διδάξανε, μέσα από τα σχολεία και τα κατηχητικά, μια διαστρεβλομένη πίστη που δεν αποδεχόταν την ανθρώπινη φύση, σε σημείο που να μη θέλουμε για χρόνια να ακούσουμε για θρησκεία. Έπρεπε να κάνουμε τον κύκλο μας στα χωράφια του Κακού και με την βοήθεια του Θεού στα 30 και να βρούμε την πίστη μας με ερέθισμα κάποιους Άγιους όπως τους γέροντες Παΐσιο και Πορφύριο.
Κόλαση δεν είναι οι άλλοι αλλά ο κακός εαυτός μας.
Υ.Σ.
Ελπίζω οι συμμετέχοντες στην συζήτηση να καταννοήσουν ότι τα παραπάνω γράφτηκαν καλοπροαίρετα - παρ' όλη την πίκρα μου για ορισμένα θέματα και πρόσωπα.
paratiritis
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Δευ Οκτ 10, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ ΑΘΗΝΩΝ

Δημοσίευση από paratiritis »

ΟΛΑ ΩΡΑΙΑ, ΑΣ ΜΟΥ ΛΥΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΔΕΛΦΟΣ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΑΠΟΡΙΑ:

ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ''ΚΩΔΙΚΑΣ ΝΤΑ ΒΙΝΤΣΙ'' ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΣΕ ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΑ

ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 200.000 ΕΛΛΗΝΕΣ (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ).
ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΣΤΟΝ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΕΛΑ ΝΑ ΔΕΙΣ, ΟΠΟΥ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΙΣΩΣ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ ΝΑ ΔΟΥΝ ΛΙΓΟΤΕΡΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΠ'ΟΤΙ ΟΣΟΙ ΔΙΑΒΑΣΑΝ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ?

ΔΗΛΑΔΗ ΤΩΡΑ ΘΥΜΗΘΗΚΑΜΕ ΟΤΙ ΚΙΝΔΥΝΕΥΟΥΝ ΨΥΧΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΒΟΛΗ ΤΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ. 3 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΔΙΑΒΑΖΟΤΑΝΕ ΑΝΕΜΠΟΔΙΣΤΑ ? ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΑΘΗΚΑΝΕ ΨΥΧΕΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ?

ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΛΕΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΗΔΗ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ !!!

ΕΛΕΟΣ ΑΔΕΛΦΙΑ ΜΟΥ !! ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΩ.


ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο”