Όπως είδαν την ταινία "ΚΩΔΙΚΑΣ..."! The Guardian o

Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Κλειδωμένο
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

Όπως είδαν την ταινία "ΚΩΔΙΚΑΣ..."! The Guardian o

Δημοσίευση από pAntonios »

Όλως απροσδόκητα μου φέραν την ταινία σε DVD (φανταστείτε ότι κυκλοφόρησε ήδη πειρατικά με ελληνικούς υποτίτλους!) και την είδα στον υπολογιστή μου...
Ημουν αναγκασμένος να το κάνω για να έχω γνώση για τη μαρτυρία στο δικαστήριο που θα γίνει 13 Ιουνίου στη Θεσσαλονίκη.

Γενικά μου φάνηκε βαρετή ταινία με μέτρια σκηνοθεσία και ηθοποιία.
Εκτυλίσσεται βασικά στο σκοτάδι...
ΑΛΛΑ μετά από το 58ο λεπτό αρχίζει μια συστηματική αντιχριστιανική προπαγάνδα που σπάει κόκκαλα αλλά... και νεύρα!
Επιβεβαιώθηκαν όλα όσα έχουμε ακούσει μέχρι τώρα.
Άκουσα από εξομολογούμενους να μου λένε ότι έγινε μια ανατροπή μέσα τους...

Ένας άπιστος που θα τη δει χαίρεται διότι αισθάνεται δικαιωμένος, αν και δεν προσφέρονται επιστημονικές αποδείξεις. Ένας πιστός σίγουρα δεν κερδίζει τίποτε παρά μόνον το ότι χρηματοδοτεί και την επόμενη ταινία της Sony pictures που σαν σκοπό έχει να προσβάλει το Χριστό, τη χριστιανική πίστη και την Εκκλησία.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pAntonios την Παρ Ιουν 09, 2006 9:37 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ
ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ!
gkdgr
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 25, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΑΒΑΛΑ

Δημοσίευση από gkdgr »

Πατέρα Αντώνιε, δυστυχώς ακόμα μια φορά θα διαφωνήσω μαζί σας , και όχι επί της ουσίας , αλλά με το τρόπο που προσπαθείτε να μας πείσετε για κάποια πράγματα.
Μέχρι τώρα, αν δεν κάνω λάθος μας προτρέπατε να μην δούμε την ταινία για να μην σκανδαλιστούμε. Εσείς δηλώνετε οτι την είδατε. Δεν μπορώ να καταλάβω με ποιό κριτήριο κρίνετε ότι οι άλλοι χριστιανοί θα σκανδαλιστούν ενώ εσεις όχι. Η δε δικαιολογία που αναφέρετε είναι μάλλον άσκοπη και δεν χρειάζεται. Καλά κάνατε και την είδατε. Εγω θα σας πρότεινα να διαβάσετε και το βιβλίο.(Μπορείτε να το δανειστείτε). Είναι ο μόνος τρόπος να περάσετε απο την στείρα άρνηση σε απόριψη με επιχειρήματα.
paratiritis
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Δευ Οκτ 10, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ ΑΘΗΝΩΝ

Δημοσίευση από paratiritis »

ΠΙΣΤΟΣ ΣΤΙΣ ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΞΕΘΕΣΑ ΣΕ ΑΝΥΠΟΠΤΟ ΧΡΟΝΟ ΕΙΔΑ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΕ.

ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ:

1. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΠΟ ΑΠΟΨΗ ΑΓΩΝΙΑΣ.
2. ΕΧΟΝΤΑΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΙΔΑ ΜΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΟ Hollywood ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΣΕΝΑΡΙΟ. ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ Η ΤΑΙΝΙΑ ΘΑ ΔΙΑΡΚΟΥΣΕ 5 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΗΔΗ ΕΙΧΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΩΡΑ.
3. ΚΑΠΟΙΟΙ ΦΙΛΟΙ & ΓΝΩΣΤΟΙ ΜΟΥ, ΠΟΥ ΕΤΡΕΞΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ 1. ΚΙΟΛΑΣ ΒΔΟΜΑΔΑ ΝΑ ΤΗΝ ΔΟΥΝ, ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΣΤΙΣ ΑΙΘΟΥΣΕΣ ΗΤΑΝ ΜΟΝΟ ΝΕΟΛΑΙΑ. ΤΟ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΩ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΖΕΙ. Ο ΜΕΣΟΣ ΟΡΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ 20-22 ΧΡΟΝΩΝ.
4. ΚΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ, ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΗ ΕΔΩ. ΓΡΑΦΩ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΜΟΥ.


ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ
paratiritis
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Δευ Οκτ 10, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ ΑΘΗΝΩΝ

Δημοσίευση από paratiritis »

ΑΑΑ..., ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΗ. ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ online Μisha. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΑ ΕΔΩΣΑ ΤΑ 7 ΕΥΡΩ ΣΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΣΙΩΝΙΣΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ. Μ'ΑΡΕΣΕΙ ΒΛΕΠΕΙΣ ΠΙΟ ΠΟΛΥ Η ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ ΤΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΠΑΡΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΤΕΒΑΖΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΕΤ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΠΟΙΟΤΗΤA.

GREETINGS
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

Απλώς ενημερώνω...

Δημοσίευση από pAntonios »

gkdgr έγραψε:Πατέρα Αντώνιε, δυστυχώς ακόμα μια φορά θα διαφωνήσω μαζί σας , και όχι επί της ουσίας , αλλά με το τρόπο που προσπαθείτε να μας πείσετε για κάποια πράγματα.
Μέχρι τώρα, αν δεν κάνω λάθος μας προτρέπατε να μην δούμε την ταινία για να μην σκανδαλιστούμε. Εσείς δηλώνετε οτι την είδατε. Δεν μπορώ να καταλάβω με ποιό κριτήριο κρίνετε ότι οι άλλοι χριστιανοί θα σκανδαλιστούν ενώ εσεις όχι. Η δε δικαιολογία που αναφέρετε είναι μάλλον άσκοπη και δεν χρειάζεται. Καλά κάνατε και την είδατε. Εγω θα σας πρότεινα να διαβάσετε και το βιβλίο.(Μπορείτε να το δανειστείτε). Είναι ο μόνος τρόπος να περάσετε απο την στείρα άρνηση σε απόριψη με επιχειρήματα.
Νομίζω ότι έχεις απλώς διάθεση αντιπαράθεσης αγαπητέ (ένα όνομα; έστω ψευδώνυμο;) διαφορετικά θα μας έγραφες τα δικά σου επιχειρήματα που διάβασες με τόση δίψα το βιβλίο "Κώδικας" ή την ωφέλεια που απεκόμισες, ώστε να το συστήνεις και σε άλλους!!!
Δεν θέλησα να δικαιολογηθώ με όσα είπα. Είπα την αλήθεια, διότι έχω τόσες υποχρεώσεις και τόσα βιβλία μισοτελειωμένα που δεν θα ξόδευα ποτέ τον πολύτιμο χρόνο μου για τον "Κώδικα". Επειδή όμως είμαι ποιμένας, έχω υποχρέωση να το δω για πολλούς λόγους (ας μην κουράσω τώρα). Ένας από τους λόγους είναι για να μην αναγκαστούνε όλοι οι περίεργοι χριστιανοί να το διαβάσουν για να έχουν προσωπική άποψη!!! Μα καλά είναι ανάγκη να έχουμε προσωπική άποψη όταν μας λένε κάποιοι φίλοι μας (έστω αξιόπιστοι!) ότι πρόκειται για σκουπίδια; Τότε πρέπει να κυνηγάμε όλα τα σκουπίδια για να έχουμε προσωπική άποψη!!!
Επί της ουσίας έχω ήδη γράψει σε άλλο σημείο αλλά φαίνεται ότι δεν το πρόσεξες οπότε υπόσχομαι να επανέλθω...
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ
ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ!
KIXEM
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Φλώρινα-Θεσσαλονίκη

...

Δημοσίευση από KIXEM »

Κρίμα που με το πρόβλημα που δημιουργήθηκε στο server χάσαμε τόσο μεγάλο μέρος αυτής της συζήτησης...Ίσως να ήταν και για καλό...
Σχετικά με την προβολή, πάντως της ταινίας, είχα ένα λογισμό. Ξέρουμε ότι ο Κύριος είναι πανταχού παρών. Αν εκείνη την ώρα, όποιος πιστός πάει να δει την ταινία "για να έχει άοπψη" Τον έβλεπε οφθαλμοφανώς μπροστά του, με μια θλιμμένη έκφραση να ρωτάει "Γιατί παιδί μου; Γιατί έρχεσαι να δεις μια ταινία όπου Με υβρίζουν, ενώ ξέρεις το περιεχόμενό της; Αμφισβητείς την αλήθεια Μου ή θέλεις να διασκεδάσεις με τις βλασφημιες τους;" Τι θα απαντούσαμε;
Και η γνώμη μου είναι ότι ο π.Αντώνιος καλώς έπραξε που την είδε για να μπορεί να αντικρούει ακόμα καλύτερα και τις αμφιβολίες που δημιουργήθηκαν σε όποια από τα πνευματικά του παιδιά ή και όποιους άλλους επικοινωνούν μαζί του. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι πρέπει κι εμείς να κάνουμε το ίδιο.
Συγχωρέστε με για την παρεμβολή...Ευχαριστώ...
Η εμπιστοσύνη στο Θεό για ό,τι δεν γίνεται ανθρωπίνως είναι μια μυστική συνεχής προσευχή με θετικά αποτελέσματα.
paratiritis
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Δευ Οκτ 10, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ ΑΘΗΝΩΝ

Re: ...

Δημοσίευση από paratiritis »

KIXEM έγραψε:Κρίμα που με το πρόβλημα που δημιουργήθηκε στο server χάσαμε τόσο μεγάλο μέρος αυτής της συζήτησης...Ίσως να ήταν και για καλό...
Σχετικά με την προβολή, πάντως της ταινίας, είχα ένα λογισμό. Ξέρουμε ότι ο Κύριος είναι πανταχού παρών. Αν εκείνη την ώρα, όποιος πιστός πάει να δει την ταινία "για να έχει άοπψη" Τον έβλεπε οφθαλμοφανώς μπροστά του, με μια θλιμμένη έκφραση να ρωτάει "Γιατί παιδί μου; Γιατί έρχεσαι να δεις μια ταινία όπου Με υβρίζουν, ενώ ξέρεις το περιεχόμενό της; Αμφισβητείς την αλήθεια Μου ή θέλεις να διασκεδάσεις με τις βλασφημιες τους;" Τι θα απαντούσαμε;
Και η γνώμη μου είναι ότι ο π.Αντώνιος καλώς έπραξε που την είδε για να μπορεί να αντικρούει ακόμα καλύτερα και τις αμφιβολίες που δημιουργήθηκαν σε όποια από τα πνευματικά του παιδιά ή και όποιους άλλους επικοινωνούν μαζί του. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι πρέπει κι εμείς να κάνουμε το ίδιο.
Συγχωρέστε με για την παρεμβολή...Ευχαριστώ...
ΑΔΕΛΦΕ ΚΙΧΕΜ, ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ''ΧΑΘΗΚΕ'' ΧΘΕΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ , ΑΝΕΦΕΡΑ ΠΟΙΟ ΗΤΑΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ''ΚΩΔΙΚΑΣ ΝΤΑ ΒΙΝΤΣΙ'' ΓΙΑ ΜΕΝΑ:

ΤΟΝ ΚΑΘΟΡΙΣΜΟ ΤΟΥ ΚΑΝΟΝA ΤΗΣ ΚΑΙΝΗΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ Dan Brown. (ΚΑΙ ΑΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΟΤΙ ΑΠΛΩΣ ΕΓΡΑΨΕ ΕΝΑ ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑ)

ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑ ΓΙΑ ΑΛΛΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ, ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΥΣ.
(ΚΑΙ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΞΕΘΕΣΑ ΣΕ ΑΛΛΟ ΠΟΣΤ)
ΙΣΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΛΕΙΨΩ ΤΕΛΕΙΩΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΡΟΣΕΦΕΡΕ ΤΙΠΟΤΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ.

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ

Υ.Γ.: (ΙΩΑΝ. 5,39)
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

Αν επρόκειτο για Ντοκυμαντέρ...

Δημοσίευση από pAntonios »

Αν επρόκειτο για Ντοκυμαντέρ θα ήταν διαφορετική η συζήτησή μας. Αλλά οι παραγωγοί της ταινίας είναι θρασύδειλοι διότι από τη μια μας λένε ότι πρόκειται για μυθιστόρημα στις συνεντεύξεις τους αλλά από την άλλη η ταινία προσπαθεί με κάθε τρόπο να σου υποβάλει την εντύπωσει ότι πρόκειται για ιστορικά στοιχεία και μπλέκει με εωσφορικό τρόπο μερικές αλήθειες με περισσότερα ψεύδη.

Ο Κανόνας της Καινής Διαθήκης ουδέποτε στην ιστορία αμφισβητήθηκε μέχρι τον 20ο αιώνα. Ακόμη και οι αιρετικοί τον δέχονται, ακόμη και οι ψευδομάρτυρες του Ιεχωβά, ασχέτως αν διαστρεβλώνουν τα νοήματα!
Όταν λοιπόν υπάρχει οικουμενική αποδοχή και υπάρχουν και πάμπολλα χειρόγραφα από τους πρώτους αιώνες του χριστιανισμού, είναι μεγάλο θράσσος να βγαίνεις και να λες ότι αυθαίρετα κάποιοι αποφάσισαν να μας δώσουν τα Ευαγγέλια. Αν μη τι άλλο υποτιμάς την νοημοσύνη των επιστημόνων της αρχαιολογίας και θεολογίας.
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ
ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ!
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

Οταν η επινόηση βαφτίζεται αλήθεια και εξαπατά τους αμαθείς!

Δημοσίευση από pAntonios »

Το αρθρο Δημοσιεύτικε στην Καθημερινή της 3/6/2006 με
συγγραφέα τον Simon Jenkins

Οταν η επινόηση μεταμφιέζεται σε αλήθεια και εξαπατά
The Guardian

Ηταν ασυνήθιστο αυτό που είδα να συμβαίνει την περασμένη εβδομάδα στο φουαγιέ του κινηματογράφου στη γειτονιά μου. Ο κόσμος που έβγαινε από την προβολή του
«Κώδικα Ντα Βίντσι» δεν μιλούσε για την πλοκή, τους ηθοποιούς ή τη σκηνοθεσία. Ολοι ρωτούσαν για τα γεγονότα. Τι ήταν αληθινό και τι ψεύτικο;
……………………………………
Ο πρόλογος του βιβλίου του Νταν Μπράουν, στο οποίο βασίστηκε η ταινία, εξαπολύει την πρώτη καίρια βολή στον αναγνώστη. Αναφέρει: «Γεγονός: το Κοινό της Σιών -μια ευρωπαϊκή μυστική εταιρεία που ιδρύθηκε το 1099- είναι πραγματική οργάνωση». Στα μέλη της, ισχυρίζεται ο συγγραφέας, συγκαταλέγονταν ο Ισαάκ Νεύτων, ο Μποτιτσέλι, ο Βικτόρ Ουγκό και ο παλιός μας φίλος Λεονάρντο ντα Βίντσι. Μέλη της εταιρείας υποστήριζαν ότι ο Χριστός είχε παντρευτεί και είχε παιδί, και είχαν αυτοδιοριστεί φρουροί των απογόνων Του, παρ' όλο που πολλοί από αυτούς υποτίθεται ότι δολοφονήθηκαν από την οργάνωση Οπους Ντέι.

Η θεμελιώδης δοξασία

Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι αυτή η επίκληση στην αλήθεια αποτελεί τη βάση της πρωτοφανούς επιτυχίας του βιβλίου: 50 εκατομμύρια αντίτυπα έχουν πουληθεί μέχρι
σήμερα. Ο «Κώδικας» επιχειρεί να αναθεωρήσει μια θεμελιακή δοξασία του δυτικού πολιτισμού, που έχει εντυπωθεί στους περισσότερους από μας εξ απαλών
ονύχων. Ετσι εξηγείται η λαχτάρα των θεατών να μάθουν εάν τα μέρη του βιβλίου και της ταινίας που προβάλλονται ως γεγονότα αξίζουν πράγματι τον όρο αυτό.

Δεν τον αξίζουν. Η χρήση της λέξης «γεγονός» στην αρχή του «Κώδικα Ντα Βίντσι» είναι απατηλή. Το «Κοινό της Σιών» έχει αποδειχτεί ότι ήταν μια φάρσα, έργο ενός
Γάλλου απατεώνα τη δεκαετία του 1950. Η απάτη αυτή απέκτησε κάποιο κύρος από μια εκπομπή παραπλανημένων παραγωγών του BBC και αργότερα, το 1982, από τους
συγγραφείς του βιβλίου The Holy Blood and the Holy Grail. Ο Μπράουν κατόπιν μετέφερε το παραμύθι αυτό στο βιβλίο του και το αποκάλεσε «γεγονός». Ενα γεγονός
πάνω στο οποίο στηρίζεται όλο το ενδιαφέρον της αφήγησης.
……………………………
Η απάντηση είναι ότι ο Μπράουν δεν έχει απλώς υπονομεύσει καθιερωμένες
θρησκευτικές αξίες -αυτό δεν είναι ούτε κακό ούτε καινούργιο- αλλά έχει χρησιμοποιήσει ένα ειδικό εργαλείο. Εχει εκμεταλλευτεί την εκτίμηση των
αναγνωστών του για την αλήθεια, τον ενστικτώδη σεβασμό τους για τα γεγονότα.

Δημοσιογράφοι και ιστορικοί
Οι δημοσιογράφοι έχουν ένα κοινό με τους ιστορικούς, μια θεμελιακή υποχρέωση απέναντι στην αλήθεια. Ισως να φαίνεται υπερβολή, αλλά όταν ένας σοβαρός
δημοσιογράφος κάνει λάθος σχετικά με ένα πραγματικό στοιχείο, αισθάνεται πολύ άσχημα. Τα γεγονότα είναι τυραννικά. Οφείλεις να τα ψάχνεις και να τα ελέγχεις
και όχι να τα επινοείς. Ενα ολόκληρο επάγγελμα υποτίθεται ότι είναι αφιερωμένο στη συλλογή τους και την επιβεβαίωσή τους. Οπως είπε ο Τομ Στόπαρντ, «το σχόλιο είναι τζάμπα, αλλά τα γεγονότα κοστίζουν ακριβά».
Με ενοχλεί όταν η μυθοπλασία υφαρπάζει αυτή τη δραστηριότητα και την ευτελίζει.
……………………………………………..
Αυτό που στην απροκάλυπτη προπαγάνδα μπορεί να απορριφθεί αμέσως ως ψευδολογία, στο ψευδο-ντοκιμαντέρ αποκτά δύναμη. Η προπολεμική χολιγουντιανή ταινία «Γέννηση ενός έθνους» κατηγορήθηκε, όχι αδικαιολόγητα, ότι προκάλεσε την αναβίωση της Κου Κλουξ Κλαν. Ο Ντάνιελ Μπούρστιν, πολιτιστικός ιστορικός της
Αμερικής, παρατήρησε ότι οι πρώιμες ταινίες «διεκδικούσαν τη δύναμη να περνάνε για πραγματικότητα... να μας κάνουν να βαδίζουμε με εμπιστοσύνη στο ασταθές έδαφος της φαντασίας». Αυτό πρέπει να εξηγεί γιατί ο «Κώδικας Ντα Βίντσι» έστειλε
χιλιάδες να ψάχνουν να βρουν τις «πραγματικές» τοποθεσίες του βιβλίου και διόγκωσε, περιέργως, τον αριθμό μελών της Οπους Ντέι.
…………………………………..
Αποθέωση του ψεύδους
Η πρωτοφανής επιτυχία του Κώδικα Ντα Βίντσι σηματοδοτεί μια αποθέωση του ψεύδους. Η Καθολική Εκκλησία ζήτησε να μπει στην αρχή της ταινίας μια
ανακοίνωση του τύπου «κάθε ομοιότητα με πραγματικά πρόσωπα...». Αυτό δεν έγινε δεκτό γιατί θα άμβλυνε την κάλπικη αληθοφάνεια του φιλμ. Ενοχλημένος, ο
θρησκειολόγος και ιστορικός Bart Ehrman έγραψε το βιβλίο Truth and Fiction in the Da Vinci Code, το οποίο θα έπρεπε να διαβάζεται υποχρεωτικά μαζί με το
βιβλίο του Μπράουν, προτού το Ρόσλιν Τσάπελ καταστραφεί τελείως από τους τουρίστες. Η δημοσιογραφία έχει ήδη μοχθήσει πολύ για να κρατήσει
το Φρούριο των Γεγονότων από τους κακόβουλους επιδρομείς (και τους δικούς της μεταξύ άλλων) έως ότου φτάσουν οι ιστορικοί. Είναι πολύ αποκαρδιωτικό να
βλέπεις μυθιστοριογράφους και κινηματογραφιστές να επιτίθενται από την πίσω πόρτα και να κλέβουν τους θησαυρούς. Τα γεγονότα είναι γεγονότα όπου κι αν
χρησιμοποιούνται και θα έπρεπε να είναι σεβαστά τόσο στη μυθοπλασία όσο και στην ιστορία. Οι μυθιστοριογράφοι έχουν όλο το φάσμα της ανθρώπινης
φαντασίας στη διάθεσή τους. Μπορούν να παίξουν με το φως και τη σκιά, το όνειρο και τη μαγεία, να χορέψουν ελεύθεροι από το βάρος της πραγματικότητας. Τα
γεγονότα όμως είναι ιερά. Αν οι συγγραφείς τα χρησιμοποιούν για να μεταμφιέσουν τις επινοήσεις τους, τους αποκαλώ ψεύτες.

news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_world_1_03/06/2006_186371
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ
ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ!
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Αρχείο Ερωτημάτων προς π. Αντώνιο”