Για τα παιδάκια του πατέρα Αντώνη!!!!!!!!!

Εδώ αναρτούνται αιτήματα & προσφορές βοηθείας με στόχο την αλληλοβοήθεια των μελών μας.

Συντονιστές: ntinoula, Συντονιστές

theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Για τα παιδάκια του πατέρα Αντώνη!!!!!!!!!

Δημοσίευση από theodosis79 »

Και μετά σου λένε πως δεν υπάρχουν άγιοι στις μέρες μας ή ότι οι κληρικοί μας ..έπαψαν να τιμούν το ράσο προ πολλού και άλλα τέτοια. Τέλος πάντων ας μην γκρινιάζουμε αυτήν την Αγια Νύχτα. Ας αναρωτηθούμε εμείς αφήνουμε τον Χριστό να γεννηθεί στιην καρδιά μας ή του λέμε "λυπάμαι Χριστέ, έχω πιο σημαντικά πράγματα να σκεφτώ και εσύ δεν είσαι μέσα σε αυτά". Ο Θεός να μας ελεήσει!
Βασίλη και όλοι οι υπόλοιποι που στηρίξατε την όλη αυτή προσπάθεια να είσαστε ευλογημένοί! Λυπάμαι πολύ που δεν πήρα μέρος κι εγώ.
Άβαταρ μέλους
ntinoula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1428
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Θεσσαλῶν Νίκη

Δημοσίευση από ntinoula »

Πολύ όμορφη κίνηση παιδιά. Συγχαρητήρια! Κρίμα που δεν ενημερώθηκα...
Το χαμόγελο είναι το φως του προσώπου μας που δείχνει πώς η καρδιά μας είναι μέσα.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re:

Δημοσίευση από Dimitris39 »

ntinoula έγραψε:Πολύ όμορφη κίνηση παιδιά. Συγχαρητήρια! Κρίμα που δεν ενημερώθηκα...
αυτο εγινε την προηγουμενη χρονια Ντινουλα που εισουν ενα χρονο?
εξαφανηστικες εσυ και φταιμε εμεις? :smile:
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Για τα παιδάκια του πατέρα Αντώνη!!!!!!!!!

Δημοσίευση από dionysisgr »

Αγαπητοι εν Χριστω αδελφοι, για να κλεισει και τυπικα το θεμα, και μετα απο συννενοηση με τον Νικο (Agiooros), ανεβαζω το κειμενο - επιστολη ευχαριστια της Κιβωτου, οχι φυσικα για να ευλογησουμε τα γενια μας, αλλα για το τυπικο της υποθεσης και μονο επαναλαμβανω.

Ακολουθει το κειμενο της επιστολης..

.....................................................................................................................................

Αθηνα 17/12/2009

Προς: τα μελη του Athos.edo.gr

Αξιοτιμοι,

Με μεγαλη χαρα δεχθηκαμε επισκεψη αλληλεγγύης απο σας και χρηματικη προσφορα 2.832,94€ για την ενισχυση του εργου μας.

Τα παιδια της <<Κιβωτου του Κοσμου>>, οπως ξερετε προερχονται απο πολυ φτωχες και δυσμοιρες οικογενειες και περιμενουν τα παντα απο εμας. Το φαγητο τους, τα ενδυματα τους, τα υποδηματα τους , τα σχολικα τους εφοδια, ο γιατρος και τα φαρμακα τους, τα παντα παρεχονται απο εμας, εκεινα δεν εχουν τιποτα αλλο παρα μονο την Κιβωτο και την δικη σας αγαπη.

Ειμαστε σε συνεχη προσπαθεια βελτιωσης των συνθηκων διαβιωσης των παιδιων, και σε αυτο συμβαλλατε θετικα.

Παρακαλω δεχθειτε ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ απο ολους εμας εδω στην <<Κιβωτο του Κοσμου>> για τα ευγενικα σας συναισθηματα και τον ανθρωπισμο σας προς το απροστατευτο παιδι.

Καθως η <<Κιβωτος του Κοσμου>> βρισκεται σε μια συνεχη αναγκη πορων ελπιζουμε να συνεχισουμε να εχουμε την συμπαρασταση σας.

Ο Θεος να εχει καλα εσας και τις οικογενειες σας.

Με εκτιμηση,

Μαρινα Κατσιμπαλη
Διευθυντρια

Κιβωτος του Κοσμου
Τηλ. & Fax : 210 96 23 114
Email : marmar91@yahoo.gr

Eυχομαστε καλα Χριστουγεννα και ευτυχες το νεον ετος 2010.

Ενισχυστε τον σκοπο μας καλωντας απο σταθερο τηλεφωνο (εντος δικτυου ΟΤΕ) στο 901 11 170 170 (χρεωση 2,99€ + ΦΠΑ 19%) η κληση.

Φροντιδα, Αγαπη & Εκπαιδευση για τα απορα παιδια και την απροστατευτη Μητερα.

...................................................................................................................................

Αυτα, αγαπητοι αδελφοι μου.

Και παλι συγχαρητηρια σε οσους συμμετειχαν, αλλα και σε οσους δεν προλαβαν η δεν ενημερωθηκαν, αρκει η καλη προαιρεση τους, και να εχετε ολοι παντα την διαθεση να βοηθατε τον πλησιον σας, που δεν ειναι αλλος απο τον ιδιο Τον Κυριο μας Ιησου Χριστον στην πραγματικοτητα, και στον Οποιον δανειζετε λιγα, και πολλα θα σας ξεπληρωσει ο Φιλανθρωπος, εν τη Βασιλεια Του. Αμην γενοιτο!
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Andreasmas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 31, 2009 1:23 pm
Τοποθεσία: Κορινθία

Re: Για τα παιδάκια του πατέρα Αντώνη!!!!!!!!!

Δημοσίευση από Andreasmas »

Προτείνω ,αγαπητοί αδελφοί ,να συνεχίσουμε την προσπάθεια αυτή συνεχώς <<εσαεί>>.
Βεβαίως με κάποιες μικρές αλλαγές:

1. Να μην αναγράφονται καν τα ονόματά μας στο φόρουμ αυτό ,θεωρείται περιττό και επιζήμιο.

2.Με το πέρας ενός ικανού και λογικού χρονικού διαστήματος (π.χ. τρεις μήνες),όσα χρήματα συγκεντρώθηκαν να δίνονται κατευθείαν με επιταγή στον πατέρα Αντώνη.

3.Για να μην υπάρχουν αμφισβητήσεις ,μια επιτροπή από κάποια μέλη ( ο πιο ακατάλληλος είμαι εγώ ), που να έχουν την κοινή αποδοχή και σεβασμό όλων μας , να δίνει την επιταγή αυτή στον πατέρα Αντώνη.

4.Αν αυτά που γράφω δημιουργούν εναντιώσεις για οιανδήποτε λόγους, ας καταθέτει ο καθένας σε έναν λογαριασμό κατευθείαν στον πατέρα Αντώνιο,οπότε το θέμα λήγει.

Όπως και να γίνει όμως , μετά το πέρας ενός συμφωνηθέντος χρονικού διαστήματος ,ν`ανακοινώνεται το ποσό των χρημάτων, μόνο και μόνο για να διατηρείται το ενδιαφέρον μας ζεστό προς το θείο αυτό σκοπό.
Πέραν όμως αυτού είναι κι αυτός ένας τρόπος να νιώθουμε πιο πολύ μεταξύ μας αδέλφια στον ευλογημένο αυτόν ιστοχώρο.

Λοιπόν τι λέτε;
Λογίζομαι γάρ ότι ουκ άξια τά παθήματα του νυν καιρού πρός τήν μέλλουσαν δόξαν αποκαλυφθήναι εις ημάς
nikolaos-9

Re: Για τα παιδάκια του πατέρα Αντώνη!!!!!!!!!

Δημοσίευση από nikolaos-9 »

Συμφωνώ κι εγώ με τον Ανδρέα στη συνέχιση της φιλανθρωπικής αυτής προσπάθειας.

Σε ότι αφορά τα ονόματα, δε βλέπω περιττή την ανάρτηση των ονομάτων. Η ανάρτηση των ονομάτων αποτελεί για όλους μας ένα κίνητρο για να προσφέρουμε βοήθεια. Όχι βέβαια για να φαντάζει το όνομά μας (αυτό το βρίσκω κουτό να το σκεφτεί κανείς), αλλά επειδή δείχνει μία αμεσότητα μεταξύ μας: Όπως μπορεί πχ η Smarti, o Andreasmas, o filotas κλπ, μπορούμε όλοι να συνεισφέρουμε το κάτι τι.

Το ξαναλέω, είναι ρηχό και γελοίο να θεωρεί κάποιος ότι είναι υποχρεωμένος να δώσει κάτι για να φανεί το όνομά του και να το παίξει καλός χριστιανός, η να δώσει φοβούμενος μην τον κράξουν οι άλλοι που δεν έδωσε... Ε, όχι ρε παιδιά, ας τα ξεπεράσουμε αυτά, δεν είναι δύσκολο!!


Αυτές τις σκέψεις έκανα κι εγώ πριν κάνω κατάθεση, θεωρώντας αρχικά καλύτερο να μείνω στην ανωνυμία, αλλά τελικά σκέφτηκα πως δεν είναι κακό να δημοσιοποιηθεί το όνομα.

Εάν ωστόσο κάποιος επιθυμεί την ανωνυμία του μπορεί να το κάνει.
Andreasmas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 31, 2009 1:23 pm
Τοποθεσία: Κορινθία

Re: Για τα παιδάκια του πατέρα Αντώνη!!!!!!!!!

Δημοσίευση από Andreasmas »

Πολλή ησυχία και μηδαμινή κινητικότητα ιδεών, εδώ και αρκετές μέρες. :(
Πού είστε βρε παιδιά;
Μήπως φταίει το πολύ φαγητό των εορτών; :2
Λογίζομαι γάρ ότι ουκ άξια τά παθήματα του νυν καιρού πρός τήν μέλλουσαν δόξαν αποκαλυφθήναι εις ημάς
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Για τα παιδάκια του πατέρα Αντώνη!!!!!!!!!

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Andreasmas έγραψε:Πολλή ησυχία και μηδαμινή κινητικότητα ιδεών, εδώ και αρκετές μέρες. :(
Δίκιο έχεις Ανδρέα.

Ισως όμως να είναι θετικό αυτό.

Από τα να τρωγόμαστε μεταξύ μας, κάτι το οποίο είχε παρατηρηθεί πρόσφατα, καλύτερη η προσωρινή σιωπή.

Πάντως τώρα που πέρασαν οι γιορτές και ολοκληρώθηκε η ραθυμία η οποία είθισται να τις ακολουθεί, πιστεύω θα επανακάμψουμε!! :smile:
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Andreasmas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 31, 2009 1:23 pm
Τοποθεσία: Κορινθία

Re: Για τα παιδάκια του πατέρα Αντώνη!!!!!!!!!

Δημοσίευση από Andreasmas »

panagiotisspy έγραψε:
Andreasmas έγραψε:
Δίκιο έχεις Ανδρέα.

Ισως όμως να είναι θετικό αυτό.

Από τα να τρωγόμαστε μεταξύ μας, κάτι το οποίο είχε παρατηρηθεί πρόσφατα, καλύτερη η προσωρινή σιωπή.

Πάντως τώρα που πέρασαν οι γιορτές και ολοκληρώθηκε η ραθυμία η οποία είθισται να τις ακολουθεί, πιστεύω θα επανακάμψουμε!! :smile:
Ναι, Παναγιώτη!
Το 2010 ,θέλω κι εγώ να πιστεύω,θα είναι το έτος της πνευματικής επανάκαμψης όλων μας .
Ο ευλογημένος αυτός χώρος όπου βρισκόμαστε , ας τον τιμήσουμε ,μα πάνω απ`όλα ας είναι ένας ακόμη χώρος που να δοξάζεται ο Μεγαλοδύναμος κι όχι να ξανασταυρώνεται.

Με την ευκαιρία όμως ,ας πω και τούτο:
Είναι παράδειγμα προς μίμηση ,όταν μερικοί αδελφοί που ενώ πλεονάζουν από αγάπη ακόμη κι όταν λοιδορούνται ,προτιμούν την προσωρινή σιωπή , όπως σωστά είπε και ο Παναγιώτης,για να μη στενοχωρήσουν τον καθένα ή δώσουν περαιτέρω συνέχεια που βλάπτει αντί να ωφελεί.

Τι γίνεται στις Σέρρες,χιονίζει Δημήτρηςμας;
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Για τα παιδάκια του πατέρα Αντώνη!!!!!!!!!

Δημοσίευση από aposal »

Προτείνω να ξαναμαζέψουμε χρήματα κατά τον Μάρτιο και να τα δώσουμε στην π. Αντώνιο πριν από την Μεγάλη Εβδομάδα (Η Κυριακή των Βαΐων είναι στις 28 Μαρτίου). Η δική μου πρόταση είναι πριν κι από την 25η Μαρτίου. Το απόγευμα της Τρίτης 23 Μαρτίου είναι μια καλή ημερομηνία.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλοβοήθεια”