Πως γίνετε ένας θρησκευτικός όμιλος;;;

Εδώ αναρτούνται αιτήματα & προσφορές βοηθείας με στόχο την αλληλοβοήθεια των μελών μας.

Συντονιστές: ntinoula, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Πως γίνετε ένας θρησκευτικός όμιλος;;;

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

filotas έγραψε:
kausokalivia έγραψε:Αδέλφια θα ήθελα την βοήθεια σας. Είμαστε 10 άτομα από την κοινότητα μου και είπαμε να δημιουργήσουμε ένα θρησκευτικό όμιλο για να τραβήξουμε κόσμο και νέους κοντά στην εκκλησία. Το πρόβλημα μας είναι ότι δεν ξέρουμε το πώς λειτουργούν τέτοιου είδους όμιλοι. Θα ήθελα την βοήθεια σας γιατί αύριο θα γίνει η πρώτη μας συνάντηση για το πώς θα λειτουργήσει ο όμιλος και με τη θέματα θα ασχολείτε και είπαμε να πάμε όλοι με κάποιες ιδέες. Αν κανείς από εσάς είναι μέλος τέτοιου ομίλου η γνωρίζει πως λειτουργούν τέτοιου είδους όμιλοι ας μας βοηθήσει σας παρακαλώ. Πραγματικά η κοινότητα μου έχει ανάγκη από πνευματική αφύπνιση γιατί είναι η πιο πίσω πνευματικά κοινότητα της περιοχής.

Ελπίζω στην βοήθεια σας
Αδελφέ να μην το κάνετε. Είναι πολύ προτιμότερο να πλαισιώσετε τον παπά σας και με τις οδηγίες και την πνευματική του καθοδήγηση ν' αναλάβετε ότι πρωτοβουλίες χρειάζονται για να προσελκύσετε νέους ή οποιαδήποτε άλλη πνευματική προσπάθεια θέλετε να κάνετε. Έτσι η προσπάθειά σας θα είναι ευλογημένη.

Η μέχρι σήμερα εμπειρία από τις παραεκκλησιαστικές οργανώσεις είναι αρνητική. Οι περισσότερες, αν και δημιουργήθηκαν από φωτισμένους ανθρώπους με τις καλύτερες προθέσεις του κόσμου, σιγά σιγά άρχισαν να πάσχουν από τα ανθρώπινα ελαττώματα, σαν ανθρώπινες προσπάθειες που ήταν.
Νάναι ευλογημένο Νίκο , την ίδια άποψη έχω και εγώ.

Θα συμπλήρωνα μάλιστα ότι , κάπως έτσι μπορεί και να αρχίζουν οι αιρέσεις.

Νάναι ευλογημένο
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
aggelikiglafki
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 424
Εγγραφή: Τετ Μάιος 14, 2008 5:00 am

Re: Πως γίνετε ένας θρησκευτικός όμιλος;;;

Δημοσίευση από aggelikiglafki »

Όταν λέω ειδικός εννοώ ιερέας-ιεροκύρηκας κάτι που να έχει σχέση με την Θρησκεία μας και πάνω απο όλα να μην υπάρχει φανατισμός για άλλες ομάδες.Φανατισμός μόνο στην γλυκιά αγάπη του Ιησού μας,γιατί μην ξεχνάμε ότι ο Πατήρ Παϊσιος όλους τους ανθρώπους δεχόταν στο κελάκι του
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλοβοήθεια”