Πως γίνετε ένας θρησκευτικός όμιλος;;;

Εδώ αναρτούνται αιτήματα & προσφορές βοηθείας με στόχο την αλληλοβοήθεια των μελών μας.

Συντονιστές: ntinoula, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
kausokalivia
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Τρί Αύγ 25, 2009 9:44 am
Τοποθεσία: ΚΥΠΡΟΣ
Επικοινωνία:

Πως γίνετε ένας θρησκευτικός όμιλος;;;

Δημοσίευση από kausokalivia »

Αδέλφια θα ήθελα την βοήθεια σας. Είμαστε 10 άτομα από την κοινότητα μου και είπαμε να δημιουργήσουμε ένα θρησκευτικό όμιλο για να τραβήξουμε κόσμο και νέους κοντά στην εκκλησία. Το πρόβλημα μας είναι ότι δεν ξέρουμε το πώς λειτουργούν τέτοιου είδους όμιλοι. Θα ήθελα την βοήθεια σας γιατί αύριο θα γίνει η πρώτη μας συνάντηση για το πώς θα λειτουργήσει ο όμιλος και με τη θέματα θα ασχολείτε και είπαμε να πάμε όλοι με κάποιες ιδέες. Αν κανείς από εσάς είναι μέλος τέτοιου ομίλου η γνωρίζει πως λειτουργούν τέτοιου είδους όμιλοι ας μας βοηθήσει σας παρακαλώ. Πραγματικά η κοινότητα μου έχει ανάγκη από πνευματική αφύπνιση γιατί είναι η πιο πίσω πνευματικά κοινότητα της περιοχής.

Ελπίζω στην βοήθεια σας
Άβαταρ μέλους
kausokalivia
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Τρί Αύγ 25, 2009 9:44 am
Τοποθεσία: ΚΥΠΡΟΣ
Επικοινωνία:

Re: Πως γίνετε ένας θρησκευτικός όμιλος;;;

Δημοσίευση από kausokalivia »

Σιγά σιγά αδέλφια μου μην τσακώνεστε ποιος θα μας βοηθήσει :smile:
Η συνάντηση είναι απόψε η ώρα 19:30
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Πως γίνετε ένας θρησκευτικός όμιλος;;;

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

kausokalivia έγραψε:Αδέλφια θα ήθελα την βοήθεια σας. Είμαστε 10 άτομα από την κοινότητα μου και είπαμε να δημιουργήσουμε ένα θρησκευτικό όμιλο για να τραβήξουμε κόσμο και νέους κοντά στην εκκλησία. Το πρόβλημα μας είναι ότι δεν ξέρουμε το πώς λειτουργούν τέτοιου είδους όμιλοι. Θα ήθελα την βοήθεια σας γιατί αύριο θα γίνει η πρώτη μας συνάντηση για το πώς θα λειτουργήσει ο όμιλος και με τη θέματα θα ασχολείτε και είπαμε να πάμε όλοι με κάποιες ιδέες. Αν κανείς από εσάς είναι μέλος τέτοιου ομίλου η γνωρίζει πως λειτουργούν τέτοιου είδους όμιλοι ας μας βοηθήσει σας παρακαλώ. Πραγματικά η κοινότητα μου έχει ανάγκη από πνευματική αφύπνιση γιατί είναι η πιο πίσω πνευματικά κοινότητα της περιοχής.

Ελπίζω στην βοήθεια σας
Τι εννοείς όμιλο , να πάτε δηλαδή στο πρωτοδικείο και τα λοιπά ????
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Πως γίνετε ένας θρησκευτικός όμιλος;;;

Δημοσίευση από vasilisalt »

Βρε Φωτάρα μου μη μας κακοκαρδίζεις.
Το θέμα που βάζεις δεν είναι εύκολο, γιατί αυτό που πάτε να κάνετε δεν είναι και το συνηθέστερο.
Είναι μια εξαιρετική κίνηση, που νομίζω μάλιστα πως θα έχει εξαιρετικά αποτελέσματα.
Όμως εσύ, απ ότι κατάλαβα, ζητάς την εμπειρία μας, η οποία από ότι φαίνεται δεν υπάρχει.
Θεωρώ πως θα ήταν πιο εύκολο να σου πούμε ιδέες, απόψεις, όνειρα μας που να αφορούν τέτοιου είδους εγχειρήματα, χωρίς όμως κατ΄ ανάγκην να υπάρχουν και εμπειρίες γι αυτά.
Να είσαι πάντα καλά αδερφέ μου Φώτη.

Μετά την εκδρομή του Μαίου, σ ενημερώνω πως θα επιδιώξω προσκύνημα στα καυσοκαλύβια (ο επόμενος στόχος). Ελπίζω μαζί σου. Καλημέρα
aggelikiglafki
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 424
Εγγραφή: Τετ Μάιος 14, 2008 5:00 am

Re: Πως γίνετε ένας θρησκευτικός όμιλος;;;

Δημοσίευση από aggelikiglafki »

Συνήθως αυτοί οι όμιλοι δημιουργούνται από ήδη προυπάρχουσες καταστάσεις,δηλαδή αν συγκεντρώνεστε κάποια συγκεκριμένη μέρα για να παρακολουθήσετε κάποια κατήχηση ενηλίκων και έχετε κοινά ενδιαφέροντα και κοινό σκοπό θα μπορούσατε να το συνεχίσετε να κάνετε καταστατικό και όλα τα περαιτέρω.Κάτι άλλο δεν σκέφτομαι τώρα.
SOCRATIS
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Παρ Δεκ 12, 2008 8:00 am

Re: Πως γίνετε ένας θρησκευτικός όμιλος;;;

Δημοσίευση από SOCRATIS »

Καταλληλος για σωστές απαντήσεις για σύσταση συλλόγου είναι ένας δικηγόρος.Σιγουρα απαιτείται ενας ελάχιστος αριθμος ατόμων αλλά πόσοι δεν θυμάμε.
Άβαταρ μέλους
Σπάρτακος
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 1:15 pm

Re: Πως γίνετε ένας θρησκευτικός όμιλος;;;

Δημοσίευση από Σπάρτακος »

Ο πιό πρόσφορος και κατοχυρωμένος τρόπος είναι η δημιουργία Νομικού Προσώπου Ιδιωτικού Δικαίου δηλαδή Συλλόγου. Αυτό απαιτεί εκτός των άλλων:
1) Να φτιάξετε καταστατικό όπου εκεί καθορίζονται ο σκοπός, η όλη οργάνωση κ.λπ.
2) Να πάρετε ΑΦΜ και να υποβάλλετε δηλώσεις ( πολλοί δεν το γνωρίζουν αυτό, και αυτό δεν σημαίνει ότι θα πληρώνετε και στην Εφορία, ιδιαίτερα αν τα έσοδα είναι μόνο οι συνδρομές σας.)
Ρωτήστε πριν ξεκινήσετε για τις λεπτομέρειες, καλό είναι να συμβουλευτήτε κάποιον που γνωρίζει απο λειτουργία Συλλόγου. Σίγουρα στην αρχή θα χρειαστείτε δικηγόρο για τις δημοσιεύσεις, την σύνταξη καταστατικού κ.λ.π.
Τέλος πρέπει να γνωρίζετε, ότι θα θεωρήσετε μπλόκ για τις συνδρομές σας στη Νομαρχία.

Αν οργανωθείτε έτσι θα έχετε και προοπτικές για νέα μέλη κ.λ.π.
Αληθές είναι το πραγματικό, και η αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Άβαταρ μέλους
kausokalivia
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Τρί Αύγ 25, 2009 9:44 am
Τοποθεσία: ΚΥΠΡΟΣ
Επικοινωνία:

Re: Πως γίνετε ένας θρησκευτικός όμιλος;;;

Δημοσίευση από kausokalivia »

Ευχαριστώ αδέλφια να είστε καλά. Δεν είχα στο μυαλό μου κάτι τόσο πολύπλοκο. Ίσως να είναι λάθος η λέξη ΄΄όμιλος΄΄ που χρησιμοποίησα . Εμείς κάτι σαν σύνδεσμο κάτι σαν οργάνωση πώς να το πω ίσος δεν σας έδωσα να καταλάβετε για τη πράγμα μιλώ. Δύσκολα μου φαίνονται αυτά που μου είπατε. Από ότι κατάλαβα πρέπει να βρούμε κάτι παρόμοιο που υπάρχει σε άλλες κοινότητες και να μας δώσουν τον σκελετό τους και να μας βοηθήσουν να οργανωθούμε.

Εγώ φαντάζομαι ότι θα είμαστε κάποια άτομα που θα διοργανώνουμε στην κοινότητα ομιλίες με γέροντες, εράνους, φιλανθρωπίες, εκδρομές, σε προσκυνήματα, και διάφορα τέτοιου είδους πράγματα.. ίσως δεν σας εξήγησα σωστά συγνώμη

Βασίλη το Μάιο να το σκάσουμε για ένα βράδι από τα άλλα παιδία για μια γρήγορη επίσκεψη στα Κυσοκαλύβια
:smile:
aggelikiglafki
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 424
Εγγραφή: Τετ Μάιος 14, 2008 5:00 am

Re: Πως γίνετε ένας θρησκευτικός όμιλος;;;

Δημοσίευση από aggelikiglafki »

Αυτό που προείπα νομίζω είναι το σωστό.Δηλαδή να ορίσεται μια συγκεκριμένη μέρα να μαζεύεστε σε ένα χώρο όπου κάποιος ειδικός θα αναλύει κάποιο θέμε εκκλησιαστικό,κάτι σαν κύκλος μελέτης της Αγίας Γραφής.Από κει και πέρα θα το συνεχίσετε με το να καλέσετε κάποιον Γέροντα ή να κάνετε ένα προσκύνημα .Μετά όσοι έχουν τα ίδια ενδιαφέροντα με σας θα ρθουν μαζί σας.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Πως γίνετε ένας θρησκευτικός όμιλος;;;

Δημοσίευση από filotas »

kausokalivia έγραψε:Αδέλφια θα ήθελα την βοήθεια σας. Είμαστε 10 άτομα από την κοινότητα μου και είπαμε να δημιουργήσουμε ένα θρησκευτικό όμιλο για να τραβήξουμε κόσμο και νέους κοντά στην εκκλησία. Το πρόβλημα μας είναι ότι δεν ξέρουμε το πώς λειτουργούν τέτοιου είδους όμιλοι. Θα ήθελα την βοήθεια σας γιατί αύριο θα γίνει η πρώτη μας συνάντηση για το πώς θα λειτουργήσει ο όμιλος και με τη θέματα θα ασχολείτε και είπαμε να πάμε όλοι με κάποιες ιδέες. Αν κανείς από εσάς είναι μέλος τέτοιου ομίλου η γνωρίζει πως λειτουργούν τέτοιου είδους όμιλοι ας μας βοηθήσει σας παρακαλώ. Πραγματικά η κοινότητα μου έχει ανάγκη από πνευματική αφύπνιση γιατί είναι η πιο πίσω πνευματικά κοινότητα της περιοχής.

Ελπίζω στην βοήθεια σας
Αδελφέ να μην το κάνετε. Είναι πολύ προτιμότερο να πλαισιώσετε τον παπά σας και με τις οδηγίες και την πνευματική του καθοδήγηση ν' αναλάβετε ότι πρωτοβουλίες χρειάζονται για να προσελκύσετε νέους ή οποιαδήποτε άλλη πνευματική προσπάθεια θέλετε να κάνετε. Έτσι η προσπάθειά σας θα είναι ευλογημένη.

Η μέχρι σήμερα εμπειρία από τις παραεκκλησιαστικές οργανώσεις είναι αρνητική. Οι περισσότερες, αν και δημιουργήθηκαν από φωτισμένους ανθρώπους με τις καλύτερες προθέσεις του κόσμου, σιγά σιγά άρχισαν να πάσχουν από τα ανθρώπινα ελαττώματα, σαν ανθρώπινες προσπάθειες που ήταν.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλοβοήθεια”