Προσφορά αγάπης-Όλοι μαζί!!!

Εδώ αναρτούνται αιτήματα & προσφορές βοηθείας με στόχο την αλληλοβοήθεια των μελών μας.

Συντονιστές: ntinoula, Συντονιστές

Απάντηση

Που θα θέλετε να δώσουμε το χρηματικό ποσό από τον Μαραθώνιο Αγάπης που θα διοργανώσουμε;

Το δημοψήφισμα λήγει την Δευ Νοέμ 12, 2012 8:07 am

- Ιεραποστολή
13
29%
- Κιβωτός του Κόσμου
5
11%
- Λύρειο Ίδρυμα
9
20%
- Σύλλογος Προστασίας Αγέννητου Παιδιού "Η Αγκαλιά"
7
16%
- Ένωση Πολυτέκνων
11
24%
 
Σύνολο ψήφων: 45

vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Προσφορά αγάπης-Όλοι μαζί!!!

Δημοσίευση από vasilisalt »

Για την όποια οικογένεια πρέπει να είμαστε εντελώς σίγουροι!
Πρέπει να υπάρξει μέλος μας το οποίο να ξέρει το θέμα 100%.
Έχουν δει πολλά τα ματάκια μας και νομίζω και πολύ παλιότερα κάτι είχε συμβεί και στο φόρουμ.

Πάντως προσωπικά σε οικογένεια που μέσω ίντερνετ ή φέησμπουκ ή .... έχει προβλήματα δεν θα συμμετέχω.

Αν τώρα π.χ. ο Κυριάκος το πάρει πάνω του (όπως πέρσι η Σμαρούλα) και έχει ο ίδιος άποψη, είμαι μέσα.

Όσον αφορά το Λύρειο έχω μια σχετική εμπειρία γιατί έχω πάει δύο φορές.
Μία φορά με επιταγή από το φόρουμ και άλλη μία φορά με ρούχα και τρόφιμα από το σχολείο του γιου μου.
Εννοείται πως παίρνουν τα πάντα και έχουν ανάγκη τα πάντα.
Έχουν αποθήκες που βάζουν τα ρούχα και αποθήκες που βάζουν τα τρόφιμα. Υπάρχει άνθρωπος που τα παραλαμβάνει.
Με τα πράγματα που μαζεύουν από τα Χριστούγεννα και από το Πάσχα συντηρούνται όλο το χρόνο.
Άλλα έσοδα δεν έχουν (πέρα από ένα κλήρο που βγάζουν κάθε Χριστούγεννα).
Από τη Μητρόπολη δεν χρηματοδοτούνται, ούτε από το κράτος.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25026
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Προσφορά αγάπης-Όλοι μαζί!!!

Δημοσίευση από aposal »

Όλος ο Νοέμβρης είναι κλεισμένος για μένα και δεν θα μπορώ να έχω το χρόνο να βοηθήσω! Απο κει και μετά όπου και να τα δώσουμε τα λεφτά, καλόν είναι!
Μία άποψη είναι το Λύρειο! Μία άλλη θα είναι η κιβωτός του κόσμου που την κλέψαν πριν κανένα μήνα! Αλλά και εκτός Αθηνών αν προτείνει κάποιος, πάλι μέσα είμαι!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
gkou
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2629
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γεωργία@Κόρινθος

Re: Προσφορά αγάπης-Όλοι μαζί!!!

Δημοσίευση από gkou »

Κι εγώ είμαι σύμφωνη με ό,τι κι αν αποφασίσετε!Ελπίζω μόνο αυτό το γίνει σύντομα για να ξεκινήσουν σχετικά νωρίς οι όποιες διαδικασίες!
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Προσφορά αγάπης-Όλοι μαζί!!!

Δημοσίευση από vasilisalt »

ΜΙΧΣ έγραψε:ΟΚ, αναλαμβάνει η Μαρία κι ο Θεός βοηθός.
Μαρία δεν είναι δύσκολα τα πράγματα.
Τις πρώτες 2 εβδομάδες είναι το λούκι όπου χρειάζεται ενασχόληση γύρω στις 4, 5 ώρες την ημέρα.
Μετά μια δυο μέρες θα είσαι πρωί και απόγευμα και μετά θα ΚΑΘΕΣΕ!!!
ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τετ Δεκ 17, 2008 6:14 pm

Re: Προσφορά αγάπης-Όλοι μαζί!!!

Δημοσίευση από ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ »

ΕΙΜΑΙ ΜΕΣΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Προσφορά αγάπης-Όλοι μαζί!!!

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

ΜΙΧΣ έγραψε:
Καλημέρα πολυαγαπημένα μου εν Χριστώ Αδέλφια! Καλή κι ευλογημένη Κυριακή σε όλους μας.

Σας παραθέτω τις σκέψεις μου. Ο συντονισμός μιας τέτοιας προσπάθειας δεν είναι κάτι που το έχω ξανακάνει σε τέτοιο επίπεδο και δεν έχω εμπειρία γι αυτό παρακαλώ την επιείκειά σας και αν κάνω κάτι που στεναχωρήσει κάποιον από εσάς να με συγχωρέσετε γιατί δεν θα είναι εκ προθέσεως.

Αν είμαστε σύμφωνοι ας προχωρήσουμε με το Λύρειο Παιδικό Ιδρυμα ως αποδέκτη της προσφοράς αγάπης μας. Οποιοι από τα αδέλφια μας θα ήθελαν να προχωρήσουμε με την οικογένεια από την Πάτρα, μπορώ να βοηθήσω λίγο με επικοινωνία με την ενορία τους ώστε να δωθεί στην οικογένεια όποια βοήθεια θα θέλαμε να τους παρέχουμε, μιας και το να εξακριβώσουμε εμείς πληροφορίες το βλέπω λίγο δύσκολο. Με το φόρουμ μας, ας ξεκινήσουμε τις προσπάθειές μας με το Λύρειο κι ας έχουμε ξαναδώσει στο Ιδρυμα αυτό. Μιας και έχουν σοβαρές ανάγκες και θέματα που δεν λύνονται με μια φορά, ας τους υιοθετήσουμε προς το παρόν και ας κάνουμε προσφορά αγάπης σε αυτά τα παιδιά του Ορθόδοξου χωριού οι 'Αγιοι Ανάργυροι όπως το έχουν βαπτίσει.

Το θέμα τραπεζικών λογαριασμών είναι ήδη λυμένο και τους παραθέτω παρακάτω.

Για τον ανεφοδιασμό τροφίμων του Ιδρύματος θα αναλάβω τη σύνταξη επιστολής και επικοινωνίας για δωρεά τροφίμων στο ίδρυμα, από μεγάλες εταιρείες στην Αττική και σε σούπερ μάρκετ της περιοχής τους και εύχομαι να ανταποκριθούν. Από εταιρείες θα πρέπει να αναλάβουμε εμείς προσωπικά τα όποια πράγματα μας δώσουν να τα πάμε στο ίδρυμα. Δεν νομίζω να τα στέλνουν κιόλας αν συμφωνήσουν να κάνουν δωρεά, κι αν όντως φιλοτιμηθεί κάποια, θα το αναλάβω εγώ με όποιο εν Χριστώ αδέρφι μου μπορέσει να με βοηθήσει και ήδη έλαβα μήνυμα ότι θα έχω βοήθεια όπου χρειαστεί ώστε να φέρουμε εις πέρας την αποστολή μας.

Το ίδρυμα, όπως διαβάσαμε έχει μόνο ότι πάρουν Χριστούγεννα και Πάσχα και βγάζουν με αυτά όλη τη χρονιά και ίσως να είχαν μείνει άνευ κιόλας...

Εμείς μπορούμε ή να βάλουμε οποιαδήποτε χρήματα που θα αγοράζαμε τρόφιμα στο/στους λογαριασμού τους που θα αναρτήσω παρακάτω, ώστε αυτοί να παίρνουν ότι χρειάζονται, ή να κάνουμε τις αγορές των τροφίμων και να τα αποστείλουμε.

Δεν υπάρχει χώρος συλλογής στην δική μου οικία ούτε για τρόφιμα ούτε για ρούχα από εσας προσωπικά και ο κόπος σας και τα έξοδα θα ήταν ο ίδιος να τα αποστείλετε σε μένα ή στο ίδρυμα απευθείας. Ισως να θέλατε να αναγράφετε ότι είστε από το γκρουπ ΑΟΝ του φόρουμ μας... αν θέλετε.

Σχετικά με το ζήτημα κατάθεσης οικονομικής δωρεάς μερικά εν Χριστώ αδέλφια ίσως θέλουν να κάνουν οτιδήποτε ανωνύμως ενώ άλλοι είμαστε ΟΚ να μην υπάρχει ανωνυμία σε αυτήν ειδικά την περίπτωση ώστε να γνωρίζουμε τι κάναμε σαν γκρούπ. Προσωπικά δε θεωρώ ότι υπάρχει θέμα είτε ανώνυμα είτε "επώνυμα" το χειριστούμε αυτό μιας και ο σκοπός είναι να υπάρξει βοήθεια either way... και γιατί ο Κύριος και Θεός μας γνωρίζει ο Ιδιος το βάθος της καρδιάς του καθενός μας και πως γίνεται κάθε τι που κάνουμε. Αυτά είναι τα δυο "λεπτά μου" "my two cents..." περί αυτού του θέματος που ίσως μπορεί να τίθεται σε τέτοιες περιπτώσεις και κατά την ταπεινή μου γνώμη μπορεί να είναι ακόμη μια καθυστέρηση οποιασδήποτε προσπάθειας έναρξης αυτής της προσφοράς αγάπης.

Παρακάτω παραθέτω και τους τραπεζικούς λογαριασμούς, και πληροφορίες σχετικά με τις ανάγκες του ιδρύματος που σκεφτόμαστε να δώσουμε την αγάπη μας.

Το Λύρειο Παιδικό Ίδρυμα δεν λαμβάνει καμία απολύτως επιχορήγηση. Τα έσοδα του Ιδρύματος προέρχονται από τις μικρές ή μεγάλες δωρεές που προσφέρουν ιδιώτες, εταιρείες και οργανισμοί, από κληροδοτήματα και κάποια ενοίκια ακινήτων.

Επιπρόσθετα, διενεργείται κάθε χρόνο (το τελευταίο Σάββατο του Δεκεμβρίου), στις εγκαταστάσεις του Ιδρύματος, εγκεκριμένη (Υπ. Οικονομικών και Υγείας & Προνοίας) λαχειοφόρος αγορά, παρουσία και δικαστικών λειτουργών, με πρώτο δώρο ένα καινούργιο αυτοκίνητο και αρκετά μικρότερης αξίας αντικείμενα, με στόχο την αποπεράτωση του Παιδικού Χωριού του Λυρείου Ιδρύματος και την εν γένει στήριξη των παιδιών που φιλοξενούνται εδώ.

Εάν θέλετε και εσείς να συμβάλλετε στην προσπάθεια του Λυρείου Παιδικού Ιδρύματος ώστε να συνεχίσει να προσφέρει το κοινωνικό του έργο και να κτίσει το ‘Ορθόδοξο Χωριό’ που ονειρεύτηκε, μπορείτε να κάνετε τις δωρεές σας με τους εξής τρόπους:

Χρηματική δωρεά με απευθείας επίσκεψη στο Ίδρυμα.

Χρηματική δωρεά με ταχυδρομική επιταγή μέσω ΕΛ.ΤΑ. στη διεύθυνση: ΛΥΡΕΙΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΙΔΡΥΜΑ "ΟΙ ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ" "ΟΡΘΟΔΟΞΟ ΧΩΡΙΟ", Μάτι Αττικής, 190 09 Ραφήνα.

Κατάθεση χρημάτων σε έναν από τους παρακάτω τραπεζικούς λογαριασμούς του Λυρείου Παιδικού Ιδρύματος:


Εθνική Τράπεζα

149/480021-43
GR1101101490000014948002143

Alpha Bank

176/00/2002000196
GR8301401760176002002000196

Eurobank EFG
0026.0096.12.0100916725
GR 5302600960000120100916725

Τράπεζα Πειραιώς
5030-005943-722
GR4601720300005030005943722

Χρηματική δωρεά μέσω των Μονάδων ATMs.

Χρηματική δωρεά μέσω e-banking για τους πελάτες ηλεκτρονικής τραπεζικής.

Μετά τη κατάθεσή σας στην Τράπεζα μπορείτε να επικοινωνείτε με το Λύρειο Ίδρυμα στα τηλέφωνα 22940-79240-1 ή στο fax 22940-78617 ή στο e-mail lyreio@gmail.com δίνοντάς τα πλήρη στοιχεία σας και το ποσό της δωρεάς σας, προκειμένου να σας αποσταλεί σχετική απόδειξη.


Χρηματική δωρεά με χρέωση της πιστωτικής κάρτας Visa και Mastercard, της χρεωστικής Visa Electron οποιασδήποτε Τράπεζας ή του τραπεζικού σας λογαριασμού στην Τράπεζα Πειραιώς. Η πληρωμή μπορεί να γίνει επώνυμα ή ανώνυμα, σε περιβάλλον πλήρους ασφάλειας, είτε μέσω Internet από τον δικτυακό τόπο http://www.easypay.gr, Μη Κυβερνητικές Οργανώσεις και επιλογή του Λυρείου Παιδικού Ιδρύματος είτε μέσω τηλεφωνικού αντιπροσώπου καλώντας στο 801 802 803 804 ή στο 210 32 88 000.

ΑΔΕΛΦΙΑ ΜΟΥ ΕΝ ΧΡΙΣΤΩ... ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΟΥ ΙΔΡΥΜΑΤΟΣ ΕΊΝΑΙ:


Ανάληψη του κόστους κατασκευής ή συμμετοχή στα έξοδα αποπεράτωσης ενός νέου σπιτιού ή άλλων κτιριακών εγκαταστάσεων του ‘Ορθόδοξου Χωριού’(συμπεριλαμβάνεται κτίριο που καταστράφηκε από την πυρκαγιά του 1995 και δεν έχει ακόμη αποκατασταθεί).

Προσφορά αγαθών (πετρέλαιο θέρμανσης με απευθείας παράδοση στις δεξαμενές του Ιδρύματος, τρόφιμα και λοιπά αναλώσιμα είδη πρώτης ανάγκης, σχολικά είδη, παιχνίδια, βιβλία, ρούχα καινούργια ή σε πολύ καλή κατάσταση, κ.ά.).

Συμμετοχή στη λαχειοφόρο αγορά που διενεργείται κάθε χρόνο, το τελευταίο Σάββατο του Δεκεμβρίου, στους χώρους του Ιδρύματος.


+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Προσφορά αγάπης-Όλοι μαζί!!!

Δημοσίευση από vasilisalt »

Τελευταία συλλαμβάνω τον εαυτό μου να έχω άποψη για όλους και για όλα στο φόρουμ.
Αφού εκνευρίζω εμένα φαντάζομαι τους υπόλοιπους.
Στο παρόν θέμα αποφάσισα να είναι η τελευταία μου δημοσίευση όσον αφορά τα οργανωτικά.

Νομίζω πως είμαστε σε λάθος κατεύθυνση.
Κατ αρχην δεν έχει νομίζω νόημα ως φόρουμ να ζητήσουμε από άλλους εκτός φόρουμ (π.χ. σουπερ μάρκετ)
να συνεισφέρουν σε τρίτους. ΄΄Να μαζευτούμε να πάτε΄΄ μου φαίνεται. Πιθανότητες επιτυχίας 0%.
Αυτό καλό θα ήταν να το κάνει το ίδιο το ίδρυμα ή η μητρόπολη και τέλος πάντων όχι εμείς.
Επίσης ψάχνω να βρω τη χρησιμότητα αν μέσω της παρούσας κίνησης τελικά ενημερωθούμε για κάποιο λογαριασμό
του ιδρύματος και πάμε ιδιωτικά και καταθέσουμε τον οβολό μας. Αν θεωρήσουμε πως πρέπει να γίνει έτσι, οκ
ήδη έχουμε τελειώσει. Άντε και του χρόνου. Καλά να είμαστε να τον θυμόμαστε τον πεθαμένο!

Η εμπειρία μας από τα 3 προηγούμενα χρόνια λέει, πως κάποιο μέλος ανοίγει ένα λογαριασμό στο όνομά του,
τα μέλη καταθέτουν τον οβολόν τους, τελικά κλείνει ο λογαριασμός και ελέγχεται για το ποσό από κάποια άλλα μέλη,
και τελικά βγαίνει τραπεζική επιταγή στο όνομα του ιδρύματος.
Αντιπροσωπεία από όσα μέλη θέλουν, πάει και παραδίδει την επιταγή στο ίδρυμα.
Την πρώτη χρονιά πήγαμε στη κιβωτό του κόσμου, στον π. Αντώνιο. Προσωπικά ένιωσα τρισευτυχισμένος σε όλα τα επίπεδα. Εκεί πρωτογνώρισα
και τα παιδιά του φόρουμ που τελικά έμελλε να είμαστε ακόμα εδώ αγαπημένοι και δεμένοι όπως τότε.
Την δεύτερη χρονιά πήγαμε στο Λύρειο. Πέρα από την επιταγή, πήγαμε και κάποια πράγματα. Προσωπικά μάζεψα από φίλους και
πήγα φουλ το αυτοκίνητο γεμάτο τρόφιμα, ρούχα και παιχνίδια! Και εκεί ως φόρουμ ζήσαμε απίστευτες στιγμές. Όταν τα παιδάκια στο τέλος μας τραγούδησαν
τα κάλαντα ανατριχιάσαμε από χαρά και συγκίνηση!
Πέρσι υπήρξε πρόταση της Σμαρούλας για να βοηθήσουμε κάποιο ταπεινό παπούλη με τεράστιο κοινωνικό έργο στην Κατερίνη.
Από τις περιγραφές της Σμαρώς νομίζω πήραμε ευλογία για 2 ζωές, όχι για μία.

Τόσο απλά, τόσο ωραία.
Αυτά.
Συγνώμη.
Ο ξερόλας
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Προσφορά αγάπης-Όλοι μαζί!!!

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Ας γίνει όπως προτείνεις. 'Επρεπε να το πεις από την αρχή
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Προσφορά αγάπης-Όλοι μαζί!!!

Δημοσίευση από vasilisalt »

Μαρία, προτάσεις κάνουμε όλοι.
Θέλει προσοχή το θέμα.
Μη καταντήσει το φόρουμ μια κακομαθημένη παρέα ΄΄γερόντων΄΄ που όλα τα ξέρει
και έχει απαντήσεις για τα πάντα και ψάχνει νέους υποκόμους να της κάνει τα κέφια.

Όλες οι προτάσεις έχουν νόημα, γιατί γινόμαστε σοφότεροι και ανανεωνόμαστε.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Προσφορά αγάπης-Όλοι μαζί!!!

Δημοσίευση από smarti »

Και εγώ είμαι μέσα! :8 :8
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλοβοήθεια”