Μαραθώνιος Αγάπης για την Ιεραποστολή!

Εδώ αναρτούνται αιτήματα & προσφορές βοηθείας με στόχο την αλληλοβοήθεια των μελών μας.

Συντονιστές: ntinoula, Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Μαραθώνιος Αγάπης για την Ιεραποστολή!

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Περί την εορτήν του Αγίου Ανδρέου,
Στην περιοχή μου θα έλθει κατά πάσα πιθανότητα ...

ο Μητροπολίτης Κεντρώας Αφρικής, Yπέρτιμος και Έξαρχος πάσης Ισημερίας κ.Νικηφόρος Μικραγιαννανίτης,


Η Μητρόπολη περιλαμβάνει τη μεγαλύτερη περιοχή της Δημοκρατίας του Κονγκό (Κινσάσα). Υπάρχουν 13 Ιεροί Ναοί, 35 ιερείς, 2 διάκονοι, 3 μοναχοί, ενώ υπάρχουν και 135 ενορίες – μικροκέντρα, όπου συγκεντρώνονται οι Ορθόδοξοι για συμπροσευχή και κατήχηση. Ιεραποστολικά Κέντρα υπάρχουν στην Kinshasa, την Kananga και το δυτικό Kasai. Λειτουργούν δύο Ραδιοφωνικοί σταθμοί, ενώ από το ακαδημαϊκό έτος 2007-2008 ξεκίνησε τη λειτουργία του το Ορθόδοξο Πανεπιστήμιο (Θεολογική Σχολή) «Άγιος Αθανάσιος ο Αθωνίτης». Στην Κανάγκα υπάρχει ιεραποστολικό κλιμάκιο αποτελούμενο από εννέα αφιερωμένες Ιεραποστόλους, εκπαιδευτικούς και διπλωματούχους αδελφές νοσοκόμες. Λειτουργούν με την επωνυμία «Φως Εθνών» δύο Δημοτικά με 700 μαθητές και Γυμνάσιο-Λύκειο με πάνω από 200 μαθητές. Στην αυλή της Ιεραποστολής λειτουργεί και Ιατρείο, φιλικοί κύκλοι μελέτης Αγίας Γραφής με άνω των 500 μέλη, Ομάδες και Κατηχητικά Σχολεία κατά ηλικίες. Λειτουργούν Βιβλιοθήκες και Αναγνωστήρια. Δημοτικό Σχολείο υπάρχει επίσης στην Tshilumba, ενώ υποτροφίες δίνονται σε 120 φοιτητές.

Τι λέτε... :smile:
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Μαραθώνιος Αγάπης για την Ιεραποστολή!

Δημοσίευση από toula »

Τι προτείνεις καπετάνιε μου ;; :8 :8
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Μαραθώνιος Αγάπης για την Ιεραποστολή!

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

toula έγραψε:Τι προτείνεις καπετάνιε μου ;; :8 :8
Θα μπορούσα να κανονίσω συνάντηση μαζί του (με μέλη του φόρουμ) και ότι προκύψει...

:smile:
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Μαραθώνιος Αγάπης για την Ιεραποστολή!

Δημοσίευση από toula »

Πολύ καλή σκέψη !!! :8 :8 :8
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Μαραθώνιος Αγάπης για την Ιεραποστολή!

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Και αυτή η φάση του Μαραθωνίου αγάπης μας πρέπει κατά τη γνώμη μου να μπει σε ψηφοφορία αφού αναρτηθεί μια λίστα με Ιεραποστολές που θα μπορούσαμε να ενισχύσουμε... χάρτης έχει ήδη αναρτηθεί.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Μαραθώνιος Αγάπης για την Ιεραποστολή!

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

ΜΙΧΣ έγραψε:Και αυτή η φάση του Μαραθωνίου αγάπης μας πρέπει κατά τη γνώμη μου να μπει σε ψηφοφορία αφού αναρτηθεί μια λίστα με Ιεραποστολές που θα μπορούσαμε να ενισχύσουμε... χάρτης έχει ήδη αναρτηθεί.
Αν είναι ευλογημένο....
Τι χρειάζονται οι πολλές ψηφοφορίες Μαρία ,
ας πάνε όπου θέλει... ο Κύριος,
ας κάνει ο καθένας το κατα δύναμιν, και έχει ο Θεός :smile:
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Μαραθώνιος Αγάπης για την Ιεραποστολή!

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

την ίδια σκέψη είχα κι εγώ Καπετάνιε πολυαγαπημένε μου εν Χριστώ Αδελφέ, διάκριση μας χρειάζεται... δηλαδή να νιώθουμε στην καρδιά μας αυτό που θέλει ο Κύριος... να γνωρίζουμε ανά πάσα στιγμή το θέλημά Του... ευλογία μεγάλη για όποιον την έχει αυτήν τη μέγιστη αρετή των αρετών...
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Μαραθώνιος Αγάπης για την Ιεραποστολή!

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Αδέλφια εν Χριστώ πολυαγαπημένα, υπάρχει μεγάλη ανάγκη και στις μονάζουσες που είχαν κακοποιηθεί από την αστυνομία, και διώκονται και βρίσκονται σε κατάσταση πείνας...από τη σχησματική εκκλησία των Σκοπίων... Πληροφορίες και συγκεκριμένες λεπτομέρειες θα γνωρίζει ο κοσμήτωρ της Θεολογικής Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης... εκδιώκονται γιατί είναι προσκολημένες στον Ορθόδοξο Μητροπολίτη Αχρίδος και Σκοπίων Ιωάννη που είναι φυλακισμένος σε φρικτές φυλακές φυλασσόμενος 23 ώρες το 24 αυστηρά και με σκληρές συνθήκες εξόντωσης, αν και πάσχει και απο ζάκχαρο, μοιραζόμενος κελί με 5 βαριά κατάδοικους. Δεν του επιτρέπουν επισκεπτήριο 7 μήνες τώρα... δεν του επιτρέπουν τη Θεία Κοινωνία, δεν του επιτρέπουν την Αγία Γραφή στα Ελληνικά, δεν του επιτρέπουν να δει μητέρα και αδελφή, τα λίγα που γνωρίζουμε...

viewtopic.php?f=46&t=17696
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Μαραθώνιος Αγάπης για την Ιεραποστολή!

Δημοσίευση από angieholi »

Λοιπόν;;; Καμία καινούργια συμμετοχή θα έχουμε αυτή την εβδομάδα;;; :8 :8

Έχω κάποια νέα περί της Ιεραποστολής, για να μην φορτώνεται όμως αυτό το θέμα και κουράζει θα συνεχίσουμε τη συζήτηση στο θέμα της "Προσφοράς":
viewtopic.php?f=23&t=17627
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24980
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Μαραθώνιος Αγάπης για την Ιεραποστολή!

Δημοσίευση από aposal »

Εγώ ο τάλας ξεκινησα το πρωί από το ΜεταξουργεΊο για την Τράπεζα επί της οδού Αθηνάς 61 όταν συνειδητοποίησα ότι δεν είχα πάρει μαζί μου τον αριθμό λογαριασμού και το ΙΒΑΝ.
Que je sois bete!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλοβοήθεια”