Παρακλήσεις Προσευχής

Εδώ αναρτούνται αιτήματα & προσφορές βοηθείας με στόχο την αλληλοβοήθεια των μελών μας.

Συντονιστές: ntinoula, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Παρακλήσεις Προσευχής

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Καλημέρα αδέλφια. Παρακαλώ πείτε και μια προσευχή για την μητέρα του συζύγου μου Χρυσούλα που χειρουργείται σήμερα και για τον πατέρα του Δημήτριο που είναι σπίτι κατάκοιτος με Alzheimer's. Τους φωνάζω μαμά και μπαμπά. Δύσκολη χρονιά η φετεινή για την υγεία τους. Ευχαριστώ. :8
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Παρακλήσεις Προσευχής

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Ελήφθη Μαρία..
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
trader21
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1030
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 31, 2011 4:35 pm
Τοποθεσία: Σύμος - Αθήνα

Re: Παρακλήσεις Προσευχής

Δημοσίευση από trader21 »

Προσευχόμαστε όλα να πάνε καλά Μαρία μου, καλή δύναμη να έχετε όλοι σας.
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Παρακλήσεις Προσευχής

Δημοσίευση από angieholi »

efthumhs έγραψε:Παιδιά, αν θέλετε, κάντε μια προσευχή και για εμένα...Πολύ τσακισμένη ψυχολογία και αρκετή παραίτηση απο τα πνευματικά... :cry: :cry:
Όχι μια προσευχή, αλλά πολλές θα κάνουμε Ευθύμη, πολλές!!!!
Έτσι θα αφήσουμε αβοήθητο, ένα γενναίο στρατιώτη του Χριστού, που απλώς "σκόνταψε";;;;;;;;;;;;;;
Όλοι θα τρέξουμε να του δώσουμε ένα χέρι βοηθείας, γρήγορα να σηκωθεί και να δει ότι στο μικρό και ασήμαντο πετραδάκι που σκόνταψε, και άλλοι που πέρασαν από εκεί σκόνταψαν... αλλά γρήγορα σηκώθηκαν, διότι εμείς δεν είμαστε μισθοφόροι στρατιώτες σε αυτόν τον πόλεμο, σε αυτή τη ζωή....
και το βλέμμα μας ατενίζει πάντοτε προς τον ουρανό και πάντοτε κοιτάμε ψηλά,
πάντοτε χαμογελάμε και πάντοτε είμαστε χαρούμενοι, διότι νιώθουμε απέραντη ευτυχία μέσα στην αγκαλιά του Χριστού μας.....
εμείς έχουμε την Υπεραγία Θεοτόκο, μάνα (και ας μην είμαστε μοναχοί) και βοηθό και παρηγοριά....
έχουμε τους Αγίους μας που πάντοτε προστρέχουν προς βοήθεια, αρκεί εκ ψυχής να τους φωνάξουμε....
έχουμε τον φύλακα Άγγελό μας που τόσο μας προσέχει και είναι τόόόσο δυνατός που μπορεί να τα βάλει με πλήθος δαιμόνων που μας πολεμούν!!!!
στο πετραδάκι λοιπόν θα κολλήσουμε;;;;;;;;;;;;

Δως του μια κλωτσιά Ευθύμη και πάμε παρακάτω.... τίποτα σε αυτή τη ζωή δεν είναι τόσο σημαντικό και τόσο λυπηρό......
και εκεί που έρχονται οι θλίψεις, γρήγορα φεύγουν και παίρνουν τη σειρά τους οι χαρές.....
Μην στεναχωριέσαι..... όλα θα πάνε καλά....

Ας μην ξεχναμε ότι ο Θεός ΑΓΑΠΑΕΙ κάθε έναν από εμάς ξεχωριστά και οι Πατέρες λένε ότι αν μπορούσαμε να καταλάβουμε πόσο μας αγαπάει ο Θεός, δεν θα ΑΝΤΕΧΑΜΕ!!!!! Δεν θα μπορούσαμε να αντέξουμε αυτήν την τόόόόσο μεγάλη αγάπη..... Φαντάσου λοιπόν... Φαντάσου.... μπορείς;;;;;
ΚΑι εμένα... και εσένα.... και τον κάθε άνθρωπο... ο Θεός ΜΑΣ ΑΓΑΠΑΕΙ, ΜΑΣ ΑΓΑΠΑΕΙ...... και πάντοτε φροντίζει για το καλό μας και τη σωτηρία μας.....
Ε! Αν το νιώθουμε αυτό, πως να είναι δυνατόν να στεναχωρηθούμε ποτέ;;;;
Άνθρωποι βέβαια είμαστε... μικροί και τιποτένιοι... και το μυαλό το άτιμο καμιά φορά σκαλώνει εκεί που δεν πρέπει!!!
Αλλά ότι σκαλώνει.... ξεσκαλώνει!!!!!!

Σήκω λοιπόν αδερφέ, σήκω και κοίτα ψηλά!!!!!!!

Υ.Σ. Εμ... και αυτός ο Απόστολος δεν έχει κανονίσει καμιά συνάντηση να βρεθούμε λίγο όλοι μαζί να τα πούμε........... Αυτός φταίει! :45
Απάνω του παιδιά!!!!! Πιάστε τον!!!! :mrgreen:
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Παρακλήσεις Προσευχής

Δημοσίευση από stathis73 »

Ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια κυρία Αγγελική μας, ετσι εχουν τα πράγματα και οσο πιο γρηγορα το καταλάβουμε τόσο πιο πολύ πνευματικό κέρδος θα εχουμε ολοι μας. :8 :8
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Παρακλήσεις Προσευχής

Δημοσίευση από vasilisalt »

Αγγελική πειράζει στα λόγια σου να αλλάξω το Ευθύμη σε Βασίλη;;;
Ώρες ώρες νιώθω ελεεινός βλάκας.
Πάλι με κόπο ψυχής θα εξομολογηθώ το ίδιο και το ίδιο και το ίδιο.
(ώρες ώρες σκέφτομαι να πάω σε άλλον πνευματικό. Νιώθω όμως πως κοροιδεύω τον ίδιο μου τον εαυτό...)
Και πολλά άλλα μεγάλα και πολλά χάλια.
Τι σώμα και αίμα;
Ένα μάτσο χάλια.
Και για εμάς που υποτίθεται ΄΄ξέρουμε΄΄ η αμαρτία είναι διπλή και τρίδιπλη.
Δηλ αν εγώ βρίζω, τότε ο απέναντι τι πρέπει να κάνει;;;
Είναι ευθύνη ο Χριστός μας.
Ευθύνη ευτυχίας, που όμως δεν είμαι ικανός να τη διαχειριστώ.
Τέλος πάντων!

Καλέ μου Ευθύμη. Το πόσο σε αγαπώ και σε εκτιμώ προσπαθώ να στο δείχνω.
Είμαι πολύ μικρός για να ακουστεί η προσευχή μου. Πίστεψέ με.
Θα το κάνω αλλά δεν έχω ελπίδα.
Καλό αγώνα αδερφέ μου
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Παρακλήσεις Προσευχής

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Βασίλη... ... wake up and smell the coffee
Σταμάτα να αυτομαστιγώνεσαι και ζήτα βοήθεια από τον Κύριο. Τόσο που σε αγαπά δεν θα στο αρνηθεί. Το ίδιο ισχύει και για σένα και για μένα και για όποιον το πιστεύει αυτό. Η Παναγιά μας σε περιμένει να της ζητήσεις βοήθεια επίσης... οι χαιρετισμοί βοηθούν... τα μάλα :8 :25
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Παρακλήσεις Προσευχής

Δημοσίευση από stathis73 »

[quote="vasilisalt"]Αγγελική πειράζει στα λόγια σου να αλλάξω το Ευθύμη σε Βασίλη;;;
Ώρες ώρες νιώθω ελεεινός βλάκας.
Πάλι με κόπο ψυχής θα εξομολογηθώ το ίδιο και το ίδιο και το ίδιο.
(ώρες ώρες σκέφτομαι να πάω σε άλλον πνευματικό. Νιώθω όμως πως κοροιδεύω τον ίδιο μου τον εαυτό...)
Και πολλά άλλα μεγάλα και πολλά χάλια.
Τι σώμα και αίμα;
Ένα μάτσο χάλια.
Και για εμάς που υποτίθεται ΄΄ξέρουμε΄΄ η αμαρτία είναι διπλή και τρίδιπλη.
Δηλ αν εγώ βρίζω, τότε ο απέναντι τι πρέπει να κάνει;;;
Είναι ευθύνη ο Χριστός μας.
Ευθύνη ευτυχίας, που όμως δεν είμαι ικανός να τη διαχειριστώ.
Τέλος πάντων!



Όχι Μαρία, όλα αυτά που γράφει Ο Βασίλης είναι κατάθεση ψυχής και ισχύουν για όλους, από κει και μετά όμως θέλει έργα γιατί καλά να έχουμε το γνωθη σ εαυτόν αλλά δεν μας σώνει αυτό από μόνο του και δεν θέλει απογοήτευση Βασίλη αδελφέ μου καλέ.

Ευθύμη αυτή ειναι η μάχη μας απέναντι στον εχθρό μας διάβολο, η μάχη ενάντια στα πάθη, ειτε ειναι ακηδία, είτε είναι γαστριμαργία, ή όπως και να λέγεται ο τρόπος-πάθος που μας πολεμά ο πονηρός.
Την ευχούλα και ολα θα πανε καλά.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Παρακλήσεις Προσευχής

Δημοσίευση από stathis73 »

Και όπως έγραψε πριν καιρό ο Μάξιμος.....είπε ένας προσκυνητής σε έναν Γέροντα " να εύχεσθε σας παρακαλώ" και παίρνει την εξής απάντηση
"Δια εμού προσευχομένου και δια σου κοιμωμένου ουδέν κέρδος" :wink:
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
max1
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: BE

Re: Παρακλήσεις Προσευχής

Δημοσίευση από max1 »

Αδέλφια δεν ήθελα να γράψω τίποτα γιατί κι εγώ στα ίδια χάλια είμαι με όλους και ενώ το να δίνω συμβουλές μου είναι πανεύκολο, το να τις τηρώ για τον εαυτό μου είναι πολύ δύσκολο.
Κι εγώ απογοητεύομαι καμιά φορα.
Το θέμα όμως είναι ότι δεν πρέπει να το βάζουμε κάτω. Αγιος δεν είναι ο αναμάρτητος αλλά αυτός που πέφτει και σηκώνεται αμέσως.
Ας μη δίνουμε χαρά στον εξαποδώ να χαίρεται με το ν' απελπιζόμαστε. Η Σαρακοστή είναι περίοδος αγώνα και γι αυτό είναι φυσικό να δυσκολευόμαστε πιο πολύ γιατί μας πολεμάει περισσότερο. Γι αυτό μην απογοητεύεστε.
Επιμονή στον αγώνα μας και κυρίως να βάλετε όλοι καλά στο μυαλό μας ότι έχουμε ο ένας τον άλλο. Ας αλληλουποστηριχτούμε κι ας έχουμε στην προσευχή μας ο ένας τον άλλο. Και θάρρος θα μας δώσει και δύναμη γιατί θα νιώθουμε ότι κάποιος μας βοηθάει.

Είναι σα να τρέχουμε σε ένα μαραθώνιο όλοι μαζί παρέα και όποιος πέφτει να τον πιάνουν οι άλλοι και να τον σηκώνουν για να συνεχίζουμε όλοι μαζί.

Μακάρι να είμαστε και ΕΠΑΝΩ όλοι μαζί σαν μια παρέα μαζί με το Χριστό μας. :8 :8 :8
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλοβοήθεια”