Άρθρο σοκ από το Ορθόδοξο διαδίκτυο για Γερμανία -Ιταλία

Συζητήσεις περί της Ορθοδόξου Ιεραποστολής.

Συντονιστής: Συντονιστές

GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Άρθρο σοκ από το Ορθόδοξο διαδίκτυο για Γερμανία -Ιταλία

Δημοσίευση από GeorgiosM »

εν τω μεταξύ περί κατακρισης νομίζω τα εξης.
κατάκριση νομίζω θεωρείται να πεις..."εισαι κολασμένος¨κλπ
και να τον μισείς.
η κρίση όμως νομίζω είναι θεμιτή κ καλή.
Ο Κύριος είπε μην κρίνετε ινα μη κριθείτε, αλλά δεν είπε "μην κρίνετε"!!
δηλαδή επιτρέπετε να κρίνετε τους αλλους αλλα με αυτό θα κριθείτε κ εσείς///
και οι αγιοι πολλάκις έκριναν συγκεκριμένες πράξεις. κ παρέμεναν αγιοι παρακαλώ!
βεβαια ειχαν διάκριση...κ εκριναν σωστά.
αλλά σε εξόφθαλμες καταστάσεις που κανουν "μπαμ" νομίζω δεν μπορεις να πεις ...δεν μπορώ να κρίνω!
αμαρτία είναι...
βεβαια δεν λεμε οτι ο άλλος κολάστηκε απο αυτό, καθε άλλο. απλά λέμε ότι να, αν μπορώ να αποφύγω την αμαρτία
παρά να την λουστώ κ εγώ σα να μην τρέχει τίποτα.
ο άλλος ισως δεν ξέρει, αλλά εσύ αφού βλεπεις κάτι...κανε προσευχή αλλά κουνα κ τα χερια σου αν εχει νόημα-αν μπορει να γινει κάτι!
ολα ουρανοκατεβατα να τα περιμένουμε?! εφοσον μπορεις να κανεις κάτι...προσπάθησε με τρόπο!
καλά, πάντως αυτά που λέτε περι υπομονής ευχαριστώ πολύ, να στε καλα!θα τα θυμάμαι
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Άρθρο σοκ από το Ορθόδοξο διαδίκτυο για Γερμανία -Ιταλία

Δημοσίευση από GeorgiosM »

για τον φίλο μου με τον πολ.γάμο που θύμωσε έγινε περιπου το εξής.
1.μου εκανε παραπονα που δεν πήγα. απάντησα ελαχιστα διοτι ειδα οτι ήταν "περα βρεχει" επι του θεματος...
2.αργοτερα με εγραφε κ δεν σηκωνε κατι τηλεφωνα κλπ. παραλληλα σε καμια δυο συναντήσεις με ωραίο τρόπο
τον συμβούλευα να παει να παντρευτει θρησκευτικά για να ευλογηθεί κλπ, πάλι χαμπάρι δεν εδινε...τα αναποδα ελεγε κλπ...
α,λέω έτσι? δεν επέμεινα, αλλά λεω...χανω τα λογια μου κ το χρόνο μου. (τον ήξερα χρόνια , οποτε ηξερα την ιδιοσυγκρασία του κ
την ψυχολογία του καλά). λέω τσάμπα χολοσκάω κ τσάμπα τσατίζομαι. τον αφησα.
3.σταμάτησα κ εγω τα τηλέφωνα, οπως με έγραφε τον έγραφα.
4.με τα χρόνια το αντιλήθφηκε καλα κ με σέβεται πανω κατω οπως παλιά...
να λοιπον... μικρή σύγχρονη ιεραποστολή τη λέω κ αυτην!όχι πείτε μου, εχω άδικο?
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Άρθρο σοκ από το Ορθόδοξο διαδίκτυο για Γερμανία -Ιταλία

Δημοσίευση από stathis73 »

stathis73 έγραψε:Αγαπητέ Γεώργιε δεν είναι δική μας δουλειά η κατήχηση γιατί δεν γνωρίζουμε ούτε τον τρόπο και ούτε έχουμε τις γνώσεις ώστε να πείσουμε κάποιον με αποτέλεσμα αντί να τον προσελκύσουμε να τον απομακρύνουμε περισσότερο.

Θα σου πώ κάτι και να το θυμάσαι,.........................το καλύτερο κήρυγμα ειναι το παράδειγμά μας. :8 :8 :8 :8


Nομίζω Γεώργιε οτι αυτό που σου εγραψα ειναι το καλύτερο που μπορεις να κάνεις. :wink:
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Άρθρο σοκ από το Ορθόδοξο διαδίκτυο για Γερμανία -Ιταλία

Δημοσίευση από GeorgiosM »

Στάθη ευχαριστώ πολύ!
ομως οταν το παραδειγμα μας παει στο βρόντο τί κανουμε?
στου κουφού την πορτα...οσο θέλεις βρόντα...
κάνουμε λοιπόν το καλό αλλά απο την αλλη μη σπαταλάμε στο βροντο τις δυναμεις μας.
παντως αυτό που λες το σέβομαι, ειναι πολυ βαθύ και ΑΡΙΣΤΟ! και ΔΥΣΚΟΛΟ.
βαρια η καλογερική που λέμε...σε ευχαριστω και παλι για την ωραία παρεμβαση!
(τουλαχιστον μην με πεις και εμενα εντελώς κουφό! ) :smile:
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Άρθρο σοκ από το Ορθόδοξο διαδίκτυο για Γερμανία -Ιταλία

Δημοσίευση από stathis73 »

Ποτέ αγαπητέ μου φίλε δεν πάει στον βρόντο το καλό παράδειγμα............για να σου δώσω να καταλάβεις όταν εσένα σε αδικούν και το ξέρει αυτός που σε αδικεί και εσύ του ανταποδίδεις αγάπη, να είσαι σίγουρος οτι με το καιρό θα τον αναγκάσεις να αυτο ερωτηθή "αυτός ο άνθρωπος εγω τον αδικώ και αυτός μου δείχνει αγάπη και συγχώρεση" .................................και να είσαι σίγουρος οτι αλλοιώνουμε θετικά τους γύρω μας με το παράδειγμά μας, αρκεί να γίνεται με ταπείνωση και κυρίως εν Χριστώ ΑΓΑΠΗ. :8 :8 :8 :8
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Άρθρο σοκ από το Ορθόδοξο διαδίκτυο για Γερμανία -Ιταλία

Δημοσίευση από GeorgiosM »

αγαπητέ Στάθη συνεχίζεις κ γράφεις τα ωραία...
αλλά υπάχουν κ αλλα σενάρια. ο αλλος να σε αδικεί και να νομίζει ότι ..."καλά του κάνω, έτσι θέλει κλπ"
οπότε ισως ο άλλος να μην αλλοιώνεται καθόλου! βεβαια πολύ καλά θα κάνουμε να υπομείνουμε το σταυρό,
διότι ετσι μπορεί να μετανοησει ο άλλος μια ωρα αρχυτερα. κ επισης ισως να "ξεπλενουμε αμαρτίες" με αυτόν τον τρόπο...
ή να λαμβανουμε στεφανους!
απο την αλλη ας μην τον αφήσουμε να μας ...ξεκάνει, όσο αντέχουμε...τη μεση οδό..οχι κατευθειαν μαρτύριο..
και με συζήτηση με πνευματικό κ με αλλους, κλπ.
θα πω ενα τετοιο παραδειγμα στη δουλεια. Βλέπεις ορισμένους με καλές θέσεις σε μεγαλες εταιρίες και καμαρώνουν,
ενώ παραλληλα βλεπεις στην ιδια δουλεια τους χαμηλουπαλληλους να βγαζουν ολο τον κόπο κ κακοπληρωμένους.
πχ στα πρακτικερ κλπ. ε, ο χαμηλουπαλληλος δεν ειναι χαζος να καθεται μια ζωή να πεφτει θυμα για την σωτηρία των αλλων!
αν σηκωθεί και φύγει και τα βροντήξει...καλά θα κάνει!
να πω κ ενα αλλο δύσκολο σημερινό κοινωνικό φαινόμενο.
ενώ πολλοί ελληνες έχουν μαζεψει μια καλή περιουσία, αφήνουν το γάμο των παιδιών τους στο έλεος Του Θεού.
και την πίτα ολόκληρη κ το σκύλο χορτάτο! αυτό παντοτε γινόταν, απο το 1960 κ μετά...μεχρι τωρα (2000) οι γονείς
εκαναν 1-2 παιδιά , με παραλληλα εξοχικό και περιουσία. (και σκύλος κ πίτα).
σήμερα λέω μια εκτιμηση. επειδή τσιγγουνεύονται να πουλησουν το εξοχικό...θα γεμίσουν τα μοναστήρια κάποτε!
αλλά όχι με τους ασκητές κ τους μοναχούς των παλιότερων μετρων...αλλά ταπεινότερων..
δηλαδή. τα οικοπεδα ηδη χασανε την αξία τους, τα ελληνικά εγγόνια γινονται σπανιότερα...
προτιμήσαμε την πίτα...κ ο σκυλος εμεινε μονάχος!
γιαυτό λεω σε κανα συγγενή μου κ γνωστούς...αν το παιδί σου ξεκινήσει να γεννάει στα 32...κινδυνευεις για μοναχοπαίδι-μοναχοεγγόνι.
αν ξεκινήσει στα 35+...καλημέρα! για να ξεκινήσει όμως να γεννά στα 32...για να είσαι εντός προθεσμιών κ να κάνεις τη δουλειά σου...
θελει γάμο στα 26-29 το πολυ..!
βέβαια αυτα τα λέω, αλλά φυσικά λογω ανταλλαγής απόψεων...
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Άρθρο σοκ από το Ορθόδοξο διαδίκτυο για Γερμανία -Ιταλία

Δημοσίευση από stathis73 »

Φίλε Γιώργο όλα αυτά τα έχεις συζητήσει με τον πνευματικό σου;

Αν οχι καλό είναι να ρωτήσεις εκείνον και θα σε πει αυτός ποιο είναι το σωστό. :wink: πάντως εχω την εντύπωση οτι καλό ειναι να κοιτάμε την καμπουρίτσα μας γιατί θα δώσουμε λόγο για εμάς και οχι γιατί δεν φέραμε στο σωστό δρόμο τους γύρω μας.

Δηλαδή είμαστε εμείς έτοιμοι για να δώσουμε λόγο στον Θεό και κοιτάμε και τους άλλους;;;......................δεν νομίζω αγαπητέ Γιώργο, τουλάχιστον εγώ οσο αναπνέω αλλο τόσο αμαρτάνω.

Ελπίζω στο έλεος Του και μόνο. :8 :8 :8
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Άρθρο σοκ από το Ορθόδοξο διαδίκτυο για Γερμανία -Ιταλία

Δημοσίευση από GeorgiosM »

σε ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις!
τα έχω συζητήσει με τον πνευματικό μου και συμφωνεί σε ορισμένα, σε άλλα διαφωνούμε..
πάντως μιλώ με επιχειρήματα.
ε, ωρε Βόρεια χωριά! κρατάνε οι παραδόσεις...εδώ είναι Αθήνα και γίνεται το έλ αλαμέιν..
ανάλογα που θα βρεθείς...υπαρχουν κ τα εύκολα περιβαλλοντα, υπάρχουν κ τα δύσκολα περιβάλλοντα... :smile:
πάντως νομίζω θα έρθουν καποτε αρκετοί στα λόγια μου! να σαι καλά!
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Άρθρο σοκ από το Ορθόδοξο διαδίκτυο για Γερμανία -Ιταλία

Δημοσίευση από lovethink »

Βρε συ Γιώργο μου τι ζόρι τραβάς με τις ζωές των άλλων ; κοίτα παιδί μου τη δική σου ζωή και άσε των άλλων
Χωροφύλακα σε έβαλαν στην ευτυχία τους και στις επιλογές τους;
Θα κάνεις κουμάντο όπως ανέφερες πότε θα γίνει γονιός ο ένας κι ο άλλος ;
Διακρίνω μια αγχωτική κατάσταση.Δεν θα δώσεις λόγο για τις επιλογές των άλλων αλλά για τις δικές σου.
Αν μας ρωτήσει κάποιος την γνώμη του για κάποιο θέμα την λέμε,αλλά το να γινόμαστε πιεστικοί χωρίς καν να μας το ζητήσει ο άλλος μπορεί να φέρει αντίθετα αποτελέσματα.
Για τον φίλο σου που ρωτάς κατά τη γνώμη μου έχεις άδικο ,και μάλιστα ενώ προσπάθησες να κάνεις "καλό" ίσως έκανες τελικά κακό ,γιατί και εγώ αν είχα ένα φίλο να με ζαλίζει συνέχεια μπούρου μπούρου κύρηγμα για την δική μου ζωή θα έκοβα από παρέα και αντί να με προσελκύσει στην ζωή της Εκκλησίας θα με απομάκρυνε.
Κανείς δεν έχει δικαίωμα να εισβάλει στη ζωή του άλλου παρά μόνο αν ο άλλος το επιτρέψει ή το ζητήσει
Αυτό ήθελα να πω ,καλή συνέχεια
Καλή Σαρακοστή
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: Άρθρο σοκ από το Ορθόδοξο διαδίκτυο για Γερμανία -Ιταλία

Δημοσίευση από GeorgiosM »

χρόνια πολλά κ ευλογημενα!
αγαπητέ lovethink ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις!
συμφωνώ σε πολλά απο αυτα που λες. φυσικά αμαρτωλός είμαι , σε πολλές περιπτώσεις
εχεις δίκιο αντί για καλό προκύπτει αντίθετο αποτελεσμα.
αλλα μόνο η σιωπή αρκεί?
σου αφιερώνω κ μια ομιλία που μου εχει αφήσει ζωηρές εντυπωσεις του
μακαριστού Καντιώτη ! αν θες κανε λίγο υπομονή οποτε ευκαιρήσεις να ακούσεις την Νο 190α ομιλία του
με θέμα καρποφόρα δέντρα...κ αν θες πες μου αν σου αρεσε η όχι..
http://www.pantokrator.info/gr/modules. ... eA&show=10
Νο 190α
αν βρεις καμια αλλη ομιλια ή αλλη ιστοσελιδα κλπ να μου συστήσεις..ευπρόσδεκτη! :smile:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ορθόδοξη Ιεραποστολή”