Διωγμός Ορθόδοξου ιερέα στην Ιάβα από ισλαμιστές...

Συζητήσεις περί της Ορθοδόξου Ιεραποστολής.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
pilotos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1281
Εγγραφή: Δευ Μάιος 08, 2006 5:00 am

Διωγμός Ορθόδοξου ιερέα στην Ιάβα από ισλαμιστές...

Δημοσίευση από pilotos »

( http://newsportal.rnn.gr/?c=143&a=2278 )

( http://athos.edo.gr/modules.php?name=Fo ... opic&t=808 )

Σας βόμβα έσκασε η είδηση από την ιστοσελίδα του rnn.

Οι φανατικοί μουσουλμάνοι απειλούν Ορθόδοξο ιερέα, συμπατριώτη τους. Νομίζω ότι όλοι μας πρέπει να εντείνουμε τις προσευχές μας αυτές τις μέρες υπέρ της Ορθόδοξης Εκκλησίας στην Ινδονησία. Ξέρουμε ότι ο Σταυρός του Χριστού, θα γίνει και δικός μας Σταυρός, γιατί τα πονηρά πνεύματα δεν αντέχουν στην αγιαστική δύναμη των 7 Μυστηρίων της Εκκλησίας μας.

Αδέλφια μου,
η προσευχή μας ας δυναμώνει τους Ορθόδοξους Ιεραποστόλους. Ας τους προστατεύει από τις δυνάμεις που άγονται από πονηρά πνεύματα. Ο Κύριος ας δώσει νέους Ορθόδοξους Ιεραποστόλους.Το πάθημα της Ινδονησίας ας μας ξυπνήσει από τον πνευματικό λήθαργο. Η Ορθόδοξη Ιεραποστολή ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΑς ΒΟΗΘΕΙΑ, ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΜΕΣΩ ΣΥΝΕΧΟΥΣ ΠΡΟΣΕΥΧΗΣ ΚΑΙ ΥΛΙΚΗΣ.

Η Παναγία μας , η Σκέπη του κόσμου, ας μεσιτεύσει στον Υιό Της και Θεό μας να σκεπάσει τους Ορθόδοξους της Ινδονησίας. Η Παναγία, η ελευθερώτρια και οδηγήτρια, ας ελευθερώσει τα εκατομμύρια Ινδονησίους και ας τους οδηγήσει στο ΑΙΩΝΙΟ ΣΩΜΑ του Χριστού, την Ορθόδοξη Εκκλησία.

Αδέλφια μου,
στην ακολουθία του Ακαθίστου Ύμνου, στα απόδειπνα, στις προηγιασμένες ας στρέψουμε το βλέμμα μας στη Παναγία που κρατά στα χέρια της τον Χριστό μας και ,με δάκρυα στα μάτια, ας ζητήσουμε από την Υπέρμαχο Στρατηγό < εκ παντοίων κινδύνων ελευθέρωσον > την Ορθόδοξη Εκκλησία της Ινδονησίας.

Ας γίνει αυτό ένα μάθημα και για όλους τους Ορθόδοξους ( κληρικούς και λαϊκούς ). Η πρόνοια του Θεού στέλνει χιλιάδες λαθρομετανάστες και μετανάστες από τις χώρες της Ασίας. Ας κάνει κάθε Ορθόδοξη Μητρόπολη το καθήκον της : ας διδάξει Χριστό και Ορθόδοξη πνευματικότητα σε κάθε διωγμένο και κατατρεγμένο άνθρωπο...

Ας γίνει και ένα μάθημα για όλους μας : τι έχουμε να χωρίσουμε, αδελφοί μου ; Πρέπει να είμαστε ΜΟΝΟΙΑΣΜΕΝΟΙ και να διακονούμε την Ορθόδοξη Εκκλησία, ο καθένας με το δικό του τρόπο είτε σε μητρόπολη, είτε σε ενορία, είτε σε μοναστήρι, είτε σε χριστιανική αδελφότητα. Όλοι έχουμε τα ελαττώματά μας, τα μειονεκτήματά μας. Αλλά η ΑΓΑΠΗ του Χριστού σβήνει τις διαφορές. Αν κάτι δεν είναι ευλογημένο, θα το σταματήσει ο ίδιος ο Χριστός. Ας μη γινόμαστε < ανθρωποφάγοι > και < αδελφοφάγοι >. Ας διακονεί ο καθένας στο τομέα του, με τις δικές του δυνάμεις , και να παρακαλάμε τον Κύριο μας να καλύπτει και να αναπληρώνει τις δικές μας αδυναμίες. Ο σκοπός μας είναι η Δόξα του Τριαδικού Θεού και η δόξα του Σώματος του Χριστού, της Εκκλησίας.

Το μήνημα που έρχεται μέσω Ινδονησίας από τον διωγμό της Ορθόδοξης Εκκλησίας είναι : ΕΝΟΤΗΤΑ, ΠΡΟΣΕΥΧΗ, ΜΕΤΑΝΟΙΑ, ΤΑΠΕΙΝΩΣΗ, διαρκής βοήθεια προς την Ορθόδοξη Ιεραποστολή, μέσα και έξω από την Ελλάδα και την Κύπρο...Ο Κύριος να βγάλει την Ορθόδοξη Εκκλησία της Ινδονησίας από τον κίνδυνο και να σταματήσει τους εχθρούς της, δίνοντας τους φώτιση και μετάνοια, όπως στον Απόστολο Παύλο.
pilotos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1281
Εγγραφή: Δευ Μάιος 08, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από pilotos »

Crisis in Indonesia (OCMC)

FOR IMMEDIATE RELEASE
Orthodox Christian Mission Center http://www.ocmc.org
Crisis in Indonesia – March 19, 2007

The Metropolitanate of Hong Kong and Southeast Asia (Ecumenical Patriarchate) wishes to issue the following statement, concerning situations in Indonesia.

The Orthodox Christians in Indonesia have joined the list of those attacked by Muslim extremists. Father Methodios Sri Gunarjo, his family and other Orthodox were terrorized and threatened this past weekend. Although there are no reports of physical harm at this point, the verbal, psychological and other forms of abuse continue. At one point, a knife was put to the throat of Father Methodios, as his attackers demanded that he close the Churches in the Boyolali area of Central Java. It should be noted that there is a thriving ministry in this area.

A large group of Muslim protestors has gathered in the Church area and continues making demands upon Father Methodios and the Church community. The attackers are not from Boyolali, as local Christians and Muslims have joined in showing their support for Father Methodios, who is noted for the love and compassion he has shown all people in the area. Father Methodios and his family have been forced to leave their home, as their lives have now been threatened. The attackers have also promised to purge the area of Christians.

Metropolitan Nikitas has not been able to contact Father Methodios directly, although he is in constant communication with other clergy in Indonesia. He has requested that people pray for peace and an end to the violence and attacks upon the Church community.
pilotos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1281
Εγγραφή: Δευ Μάιος 08, 2006 5:00 am

EΠΕΙΓΟΥΣΑ ΕΚΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ

Δημοσίευση από pilotos »

ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΑΔΕΛΦΟΙ ΜΟΥ.

Μετά τα τραγικά γεγονότα της Ινδονησίας, εν μέσω Σαρακοστής, έρχονται άλλες δύο δυσάρεστες ειδήσεις από χώρες στις οποίες δραστηριοποιείται η ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΙΕΡΑΠΟΣΤΟΛΗ

Η μία αφορά το Ζαίρ, Κογκό, όπου μαίνεται εμφύλιος πόλεμος. Εκεί αναπτύσσει δράση η Μητρόπολη Κεντρώς Αφρικής και τα πράγματα είναι δύσκολα.

( http://news.pathfinder.gr/world/news/389761.html )

Η άλλη έρχεται από τη Νιγηρία, όπου και εκεί υπάρχει Ορθόδοξη Ιεραποστολή ( http://newsportal.rnn.gr/?c=143&a=2295 )

ΑΔΕΛΦΙΑ ΜΟΥ

ΚΑΛΟΥΜΑΣΤΕ ΣΕ ΠΑΝΣΤΡΑΤΕΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗΣ ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΟΡΘΟΔΟΞΩΝ ΕΚΚΛΗΣΙΩΝ ΤΗΣ ΙΝΔΟΝΗΣΙΑΣ, ΤΟΥ ΖΑΙΡ ΚΑΙ ΤΗΣ ΝΙΓΗΡΙΑΣ.

ΚΑΛΟΥΜΑΣΤΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟ ΚΟΜΠΟΣΧΟΙΝΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗΘΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΥΣ ΙΕΡΑΠΟΣΤΟΛΟΥΣ, ΚΛΗΡΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΠΙΣΤΟΥΣ ΣΤΙΣ ΧΩΡΕΣ ΑΥΤΕΣ.


Ο ΚΥΡΙΟΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΝΙΣΧΥΣΕΙ.
Ο ΚΥΡΙΟΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΕΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ. Ο ΚΥΡΙΟΣ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΕΙΡΗΝΗ ΚΑΙ ΤΗ ΓΑΛΗΝΗ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΙΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΤΩΝ ΛΑΩΝ ΑΥΤΩΝ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΕΧΤΟΥΝ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΠΙΣΤΗ.


ΑΔΕΛΦΙΑ ΜΟΥ, ΜΕΓΑΛΗ Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΕΥΧΗΣ. Ο ΚΥΡΙΟΣ ΜΑΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Η ΠΙΣΤΗ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ. ΝΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗΘΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΥΠΕΡΜΑΧΟ ΣΤΡΑΤΗΓΟ, ΤΟ ΤΕΙΧΟΣ ΚΑΙ ΟΧΥΡΩΜΑ ΤΩΝ ΠΙΣΤΩΝ, ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΗΤΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΜΑΣ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΚΕΠΑΣΕΙ ΤΙΣ ΧΕΙΜΑΖΟΜΕΝΕΣ ΟΡΘΟΔΟΞΕΣ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ ΣΤΟ ΖΑΙΡ, ΝΙΓΗΡΙΑ ΚΑΙ ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ

ΖΕΙ ΚΥΡΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ Ο ΠΑΝΤΟΚΡΑΤΩΡ...
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Re: EΠΕΙΓΟΥΣΑ ΕΚΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ

Δημοσίευση από Melpomeni »

pilotos έγραψε:ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΑΔΕΛΦΟΙ ΜΟΥ.

Μετά τα τραγικά γεγονότα της Ινδονησίας, εν μέσω Σαρακοστής, έρχονται άλλες δύο δυσάρεστες ειδήσεις από χώρες στις οποίες δραστηριοποιείται η ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΙΕΡΑΠΟΣΤΟΛΗ

Η μία αφορά το Ζαίρ, Κογκό, όπου μαίνεται εμφύλιος πόλεμος. Εκεί αναπτύσσει δράση η Μητρόπολη Κεντρώς Αφρικής και τα πράγματα είναι δύσκολα.

( http://news.pathfinder.gr/world/news/389761.html )

Η άλλη έρχεται από τη Νιγηρία, όπου και εκεί υπάρχει Ορθόδοξη Ιεραποστολή ( http://newsportal.rnn.gr/?c=143&a=2295 )



ΑΔΕΛΦΙΑ ΜΟΥ

ΚΑΛΟΥΜΑΣΤΕ ΣΕ ΠΑΝΣΤΡΑΤΕΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗΣ ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΟΡΘΟΔΟΞΩΝ ΕΚΚΛΗΣΙΩΝ ΤΗΣ ΙΝΔΟΝΗΣΙΑΣ, ΤΟΥ ΖΑΙΡ ΚΑΙ ΤΗΣ ΝΙΓΗΡΙΑΣ.

ΚΑΛΟΥΜΑΣΤΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟ ΚΟΜΠΟΣΧΟΙΝΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗΘΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΥΣ ΙΕΡΑΠΟΣΤΟΛΟΥΣ, ΚΛΗΡΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΠΙΣΤΟΥΣ ΣΤΙΣ ΧΩΡΕΣ ΑΥΤΕΣ.


Ο ΚΥΡΙΟΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΝΙΣΧΥΣΕΙ.
Ο ΚΥΡΙΟΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΕΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ. Ο ΚΥΡΙΟΣ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΕΙΡΗΝΗ ΚΑΙ ΤΗ ΓΑΛΗΝΗ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΙΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΤΩΝ ΛΑΩΝ ΑΥΤΩΝ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΕΧΤΟΥΝ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΠΙΣΤΗ.


ΑΔΕΛΦΙΑ ΜΟΥ, ΜΕΓΑΛΗ Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΕΥΧΗΣ. Ο ΚΥΡΙΟΣ ΜΑΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Η ΠΙΣΤΗ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ. ΝΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗΘΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΥΠΕΡΜΑΧΟ ΣΤΡΑΤΗΓΟ, ΤΟ ΤΕΙΧΟΣ ΚΑΙ ΟΧΥΡΩΜΑ ΤΩΝ ΠΙΣΤΩΝ, ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΗΤΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΜΑΣ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΚΕΠΑΣΕΙ ΤΙΣ ΧΕΙΜΑΖΟΜΕΝΕΣ ΟΡΘΟΔΟΞΕΣ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ ΣΤΟ ΖΑΙΡ, ΝΙΓΗΡΙΑ ΚΑΙ ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ

ΖΕΙ ΚΥΡΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ Ο ΠΑΝΤΟΚΡΑΤΩΡ...

ΑΜΗΝ ! ΑΜΗΝ ! ΑΜΗΝ !
Τα αδελφια μας εκει σηκωνουν σταυρο και δινουν μαρτυρια !
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
euagoras
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Φεβ 14, 2007 6:00 am

Λεηλασίες παλαιότερα

Δημοσίευση από euagoras »

Γνωρίζετε μήπως τι έγινε το 93 ή το 91 ή το 77 και σε άλλες περιπτώσεις στην Πολύπαθη χώρα του Congo? (πρωτεύουσα Κινσάσα, πρώην βελγικό).................. :!: :?:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ορθόδοξη Ιεραποστολή”