ΘΕΡΜΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ από τον π. Ιωνά

Συζητήσεις περί της Ορθοδόξου Ιεραποστολής.

Συντονιστής: Συντονιστές

paratiritis88
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 24, 2007 6:00 am

Re: ΘΕΡΜΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ από τον π. Ιωνά

Δημοσίευση από paratiritis88 »



"...το καινουργιο σαιτ μας τωρα δουλευει. αλλα χρειαζομαστε να μας βγαζει το GOOGLE στην πρωτη σελιδα του, και για να γινη αυτο πληρωνω διαφημηση καθε μηνα απο εχθες. ομως ΑΝ ΑΠΛΑ ΜΠΑΙΝΕΤΕ ΣΤΟ ΣΑΙΤ ΠΟΛΛΕς ΦΟΡΕΣ , ΚΕΡΔΙΖΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΘΕΣΗ ΣΤΟ GOOGLE !...."

=====================

Kαλά βρέ παιδιά, είναι σοβαρά αυτά τα πράγματα τώρα, νά δίνονται τέτοιες "θρησκευτικές " οδηγίες καί μάλιστα δημοσίως, γιά....περισσότερα πατήματα γιά το "καλό τού site" ώστε "να μάς βρίσκει εύκολα τό Google", γιά να γελάνε μετά καί οί άθεοι με τά τεχνάσματα αυτά ;

Πολύ..πνευματική οδηγία πράγματι, καί πολύ μέ συγκίνησε πού έτσι ιπτάμενοι θα καβατζάρουμε "Ορθόδοξα" απέναντι όλων τών άλλων site, θά έλθουμε πρώτοι, κι΄ όλοι οί Κινέζοι καί Ταϊβανέζοι θα γίνουν έτσι Χριστιανοί!...

Μακριά νυχτωθήκαμε μού φαίνεται καί μπράβο μας!

Ίσα πού τό ακούς, "φορτώνεσαι" Upload Ορθοδοξίας !

Τί άλλο "θρησκευτικό καί Ορθόδοξο" θ΄ ακούσουμε από καινοφανείς αστέρες στούς καιρούς μας, απορία μεγάλη έχω...



paratiritis88
pilotos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1281
Εγγραφή: Δευ Μάιος 08, 2006 5:00 am

Re: ΘΕΡΜΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ από τον π. Ιωνά

Δημοσίευση από pilotos »

Φίλε, νομίζω τον αδικείς τον π. Ιωνά.

Ας στέλναμε ως Ορθόδοξοι 10.000 ιεραποστόλους στη Ταϊβάν και δεν θα χρειάζονταν τα "κόλπα" του π. Ιωνά.

Αλλά να έχουμε 5 όλους κι όλους Ορθόδοξους Ιεραποστόλους σε όλη την Ασία των 3 δισεκατομμυρίων και να καθόμαστε να τους ασκούμε και υψηλή κριτική, νομίζω ότι δεν είναι σωστό. Συγγνώμη, αλλά αυτό λέει η συνείδησή μου.

Αυτοί τη στιγμή οι μορμόνοι και οι ψευδομάρτυρες του Ιεχωβά έχουν αμολύσει εκατομμύρια ανθρώπους σε όλο το κόσμο για να αποκτήσουν νέα μέλη στις ΠΑΝΑΙΡΕΣΕΙΣ τους, χώρια οι άλλοι ( προτεστάντες, βαπτιστές, πεντηκοστιανοί, αντβεντιστές ) . Εμείς τι κάνουμε ; Εμείς είμαστε ικανοποιημένοι με το να έχουμε 20-25 Ορθοδόξους Ιεραποστόλους σε όλο το κόσμο ; Αδελφέ, με όλο το θάρρος, σφάλλεις στη κριτική σου. Κάποιοι στη Ταϊβάν και στη Κίνα γνώρισαν την Ορθοδοξία από το διαδίκτυο. Συγγνώμη και πάλι, αλλά είναι που είναι ΜΟΝΟΣ του σε μια χώρα 25 εκατομμυρίων, ας σκεφτούμε τη θέση του. Είναι ΝΤΡΟΠΗ και το ξαναλέω, να έχει ο π. Ιωνάς ένα διαμέρισμα σαν ναό, και να μην μπορούμε όλες οι Ορθόδοξες Εκκλησίες να του κτίσουμε ένα ναό και ένα ιεραποστολικό κέντρο.
Και πάνω σε αυτή την πέτρα θα οικοδομήσω την Εκκλησία μου και δεν θα την κατανικήσουν ΠΟΤΕ οι δυνάμεις του Άδη ( Ματθ, 16:18 )
( http://clubs.pathfinder.gr/xristianos )
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: ΘΕΡΜΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ από τον π. Ιωνά

Δημοσίευση από vasilisalt »

Αγαπημένε paratiriti88. Μπορεί και να έχεις δίκιο στη κριτική σου. Όμως σου υπενθυμίζω πως κριτική δέχονται αυτοί που δουλεύουν και στη συγκεκριμένη περίπτωση αυτοί που προσπαθούν με τον καλύτερο τρόπο να διδάξουν το Χριστό μας σε όλο το πλανήτη. Αν νομίζεις πως με αναμένο το τζάκι μας, στο ζεστό σπιτάκι μας, πίνοντας το ουισκάκι μας μπορούμε κάνοντας εύκολη κριτική να λύσουμε προβλήματα νομίζω δεν είναι και το καλύτερο. Για να μη παρεξηγηθηθούμε όμως σου λέω πως βεβαίως και έχεις κάθε δικαίωμα να πεις τη γνώμη σου, ειδικά σε αυτό το φόρουμ. Όμως και εμένα θα μου επιτρέψεις νομίζω να πιστεύω πως ήσουν λίγο σκληρός.
Άβαταρ μέλους
calendula
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Δευ Μαρ 16, 2009 2:00 pm
Τοποθεσία: Όπου γης...

Re: ΘΕΡΜΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ από τον π. Ιωνά

Δημοσίευση από calendula »

Exω γνωρισει τον πατερα Ιωνα,οταν ειχε ερθει να μιλησει στον φιλολογικο συλλογο Παρνασσος ( αν θυμαμαι πριν 2-3 χρονια).
Αφησε σε ολους εξαιρετικες εντυπωσεις.
Μιλουσε για την ιεραποστολη με πολλη αγαπη και πονο.Ο Θεος να του δινει κουραγιο και υγεια.
Κράτα με Χριστέ μου να μην σου φύγω...
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: ΘΕΡΜΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ από τον π. Ιωνά

Δημοσίευση από vasilisalt »

ΑΠΛΑ ΕΠΑΝΑΦΕΡΩ ΤΟ ΘΕΜΑ, ΓΙΑΤΙ ΤΕΛΙΚΑ, ΒΡΙΣΚΩ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΤΟΥ Π. ΙΩΝΑ
lefte
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τετ Αύγ 22, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Koζάνη

Re: ΘΕΡΜΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ από τον π. Ιωνά

Δημοσίευση από lefte »

Teri έγραψε:

Να μην ξεχνιόμαστε!!! :105
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Re: ΘΕΡΜΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ από τον π. Ιωνά

Δημοσίευση από Teri »

babisgr έγραψε:
Teri έγραψε:

Να μην ξεχνιόμαστε!!! :105
Επειδή το alzheimer θερίζει...
:mrgreen:
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25012
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: ΘΕΡΜΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ από τον π. Ιωνά

Δημοσίευση από aposal »

agiooros έγραψε:
Δεν πιστεύω να ξέχασε κανείς τον π. Ιωνά!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25012
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: ΘΕΡΜΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ από τον π. Ιωνά

Δημοσίευση από aposal »

agiooros έγραψε:
Υπενθυμίζω την βοήθειά μας προς τον πατέρα Ιωνά.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Bοηθήστε να παρουσιάσουμε την ιστορία της εκκλησίας με λογικ

Δημοσίευση από Domna »

Bοηθήστε να παρουσιάσουμε την ιστορία της εκκλησίας με λογικά διαγράμματα

η ιστορία της εκκλησίας , απο ορθοδόξου πλευράς, αγνοειται πλήρως στον κινεζικό κοσμο. ειχαμε εκδόσει ενα μικρό κειμενο στα κινεζικά του δρ. Παπαδακη, πολυ ωραιο που εξαντλήθηκε, και μας το ζητησαν ακομα και προστεσταντες ως διδακτικο βιβλίο. αλλα οπως εχω γραψει πολλες φορές , σε βαθμό να γινομαι κουραστικός, οι κινεζοι δεν διαβαζουν, δεκ καταλαβαινουν , προτιμουν τα απλα λογικα διαγραμματα (γιαυτο τα κινεζικα εργα εχουν πολυ…κουνγκ φου, κινηση αλλα οχι διαλογο, και γιαυτο τα εικονογραφημενα βιβλια , manga, εχουν τοση κυκλοφορία. )
θα ειναι ενα μνημειωδες εργο, συλλογικό (αν και δεν το βλέπω) που θα βοηθηση να ριζωση η εκκλησια για παντα στην ασια. θα ριζωση η θεολογία μας. θα μεινη στο διαδικτυο, θα γινουν χιλιαδες λινκσ και παραπομπες, αξιζει τον κόπο.
σας ζηταμε λοιπον λογικα διαγράμματα και για την ιστορια. οπως και για την κατηχηση , επαναλαμβάνω , θα χρησημοποιησετε το προγραμμα mindmapping Xmind. ειναι δωρεαν. κατεβαστε το απο δω.
http://www.xmind.net/
με τα διαγραμματα αυτα θα εφραζετε διαφορες ενοτητες της πιστεως μας, απο λιγο ο καθενας, σιγα σιγα θα μαζευτουν πολλα.
θα το σωζετε στον υπολογιστη σας ως Xmind workbook, και θα μου το στελνετε στο μαιλ μου church@orthodox.tw, και εγω θα τα συνδιασω ολα μαζυ.
για οσους εχουν δυσκολια να χρησημοποιησουν το πρόγραμμα, σας προτεινω το εξης : φτιαχτε σε ενα χαρτι με το χέρι σας λογικα διαγράμματα, φωτογραφίστε τα, η σκαναρετε τα και στειλτε τα μου, με μαιλ (πιστευω απο να μπορειτε να στειλετε εμαιλ) και εγω τα τα βολεψω


επειδη μερικοι φιλοι, ζητουν-και πολυ λογικα – παραδειγμα, εφτιαξα κατι.
υπαρχει στο σαιτ μας theological.asia και ειναι μια παρουσιαση της 1ης οικουμενικης συνοδου. (δεν ηταν καθολου ευκολο)
http://theological.asia/mindmaps/1-ecumenical.html
υπαρχει και στα αγγλικα εδω
http://www.xmind.net/share/travelerto/1 ... cil-325ac/
(αν δειτε κανενα λαθος θα ημουν ευγνωμων αν μου το γραψετε)
θελω τα διαγραμματα στο εξής στυλ..
1η οικουμενική συνοδος.
το προβλημα . πχ ο υιος του θεού ειναι ισος με τον πατερα?
τα αιτια:
η παρανοηση της εννοιας χρονος, η εισαγωγη του χρονου στην αγια τριάδα.
τα αποτελεσματα:
διασπαση στην εκκλησια
ο Υιος ειναι κτίσμα
δεν εχει νοημα και δεν προσφερει σωτηρία η ενσάρκωση

η αντιμετωπηση της εκκλησιας κτλ
ο ορος ΟΜΟΥΣΙΟΣ
τα ιστορικα γεγονότα
τα προσωπα (Αθανάσιος, Αλεξανδρος, Οσιος, κτλ , )
οι αιρετικοι (Αρειος κτλ)

εκφράζω την απογοητευση μου για την αποστολη μεχρι τωρα μονο ΕΝΟΣ λογικου διαγράμματος….
τι εγιναν οι βαθυστοχαστοι σχολιαστες? οι θεολόγοι και θεολογουντες? κρινοντες και κατακρίνοντες? ορθοδοξοι και υπερορθοδοξοι?
που ειναι η αγαπη για την ιεραποστολη?
δεν ζηταει κανεις να ερθετε εδω. αλλα να διαθέσετε λιγο χρόνο να εκφράσετε την πίστη μας παιζοντας με το κομπιουτερ σας, βαζοντας τα σε μια οπτικα λογικη σειρα , που στο κατω κατω εσας θα ωφεληση πρωτα, αν πραγματικα πιστευετε και δεν ειστε απλοι οπαδοι της εκκλησιας.
ειναι και ενα καλο τεστ για σας , να ανακαλυψετε αν πραγματι ειστε ορθόδοξοι.
η δογματικη ειναι ΧΡΕΟΣ ολων μας, ολων που θελουν να λεγονται ορθόδοξοι, δεν ειναι παρεργο, ουτε για τους παπαδες, (ουτε αυτοι μας εστειλαν ακομα)
ευχομαι να μην πεσουν στο κενο τα λογια μου.
τα παρακατω τα γραφω πολλες φορες γιανα γινουν κατανοητα.

μην με γεμισετε παραπομπες σε αλλους πχ, ο ταδε εχει ενα βιβλιο , κτλ. αν το εχει καντε εσεις τα διαγραμματα που θελω και αυτο αρκει.
το ξαναγραφω για να γινη πιο κατανοητο. ΜΗΝ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΤΕ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ΟΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΤΟ ΤΑΔΕ ΒΙΒΛΙΟ. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΣΕ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΑ
μην με γεμισετε παραπομπες σε αλλους πχ, ο ταδε εχει ενα βιβλιο , κτλ. αν το εχει καντε εσεις τα διαγραμματα που θελω και αυτο αρκει.
το ξαναγραφω για να γινη πιο κατανοητο. ΜΗΝ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΤΕ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ΟΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΤΟ ΤΑΔΕ ΒΙΒΛΙΟ. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΣΕ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΑ
μην με γεμισετε παραπομπες σε αλλους πχ, ο ταδε εχει ενα βιβλιο , κτλ. αν το εχει καντε εσεις τα διαγραμματα που θελω και αυτο αρκει.
το ξαναγραφω για να γινη πιο κατανοητο. ΜΗΝ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΤΕ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ΟΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΤΟ ΤΑΔΕ ΒΙΒΛΙΟ. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΣΕ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΑ
μην με γεμισετε παραπομπες σε αλλους πχ, ο ταδε εχει ενα βιβλιο , κτλ. αν το εχει καντε εσεις τα διαγραμματα που θελω και αυτο αρκει.
το ξαναγραφω για να γινη πιο κατανοητο. ΜΗΝ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΤΕ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ΟΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΤΟ ΤΑΔΕ ΒΙΒΛΙΟ. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΣΕ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΑ

http://asian-aroma.com/?p=1513
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ορθόδοξη Ιεραποστολή”