Ι.Μ.Σ.Π ( Π. Μύρων)

Εδώ τοποθετήστε τις Ανακοινώσεις των Ιερών Μητροπόλεων σας

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Ι.Μ.Σ.Π ( Π. Μύρων)

Δημοσίευση από stathis73 »

ΑΝΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΒΛΕΠΩ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ Ι.Μ.Σ.Π ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΟΤΙ Ο ΠΑΤΕΡ ΜΥΡΩΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΟΡΜΥΛΙΑ ΚΑΙ ΕΞΟΜΟΛΟΓΕΙ ΜΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΟ ΙΔΡΥΜΑ ΠΑΝΑΓΙΑ Η ΦΙΛΑΘΡΩΠΙΝΗ.
ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΗ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Ι.Μ.Σ.Π ( Π. ΜΥΡΩΝ)

Δημοσίευση από stathis73 »

O ΠΑΤΕΡ (ΜΥΡΩΝ) ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ.
ΤΟ ΤΗΛ ΣΤΗΝ ΟΡΜΥΛΙΑ ΕΙΝΑΙ 2371041278 ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΑΣ ΠΑΡΕΙ ΤΡΙΤΗ-ΠΕΜΠΤΗ-ΣΑΒΒΑΤΟ ΣΤΗΝ ΑΔΕΛΦΗ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΗ ΚΑΙ ΑΣ ΚΑΝΟΝΙΣΕΙ ΡΑΝΤΕΒΟΥ.
ΤΟ ΛΕΩ ΞΑΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΒΡΕΙ ΓΙΑ ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΘΕΙ ΚΑΙ ΦΥΓΕΙ ΑΠΡΑΓΟΣ.
ΦΙΛΕ ΜΟΥ RAVIOTIS ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΜΑ ΠΑΣ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΑΡΕ ΣΤΟ ΤΗΛ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΔΕΙΣ ΕΔΩ ΕΞΩ.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Ι.Μ.Σ.Π ( Π. Μύρων)

Δημοσίευση από stathis73 »

Αν και ποτέ ένα προσκύνημα στο όρος δεν είναι χωρίς κέρδος(πνευματικό) παρ όλα αυτά να πώ οτι ο Πατερ Μυρων δεν θα ειναι στο Μοναστήρι αυτό τον καιρό.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Γέρων Γαλακτίων Σιμωνοπετρίτης

Δημοσίευση από stathis73 »

Άσχετο με το Θέμα αλλά εγω προσωπικά (σαν εγωιστής που ειμαι )στεναχωρήθηκα πάρα πολύ.

Έμαθα οτι ο Πάτερ Μύρων προορίζεται για ηγούμενος σε ενα μοναστήρι-μετόχι της μονής κοντά στην Αθήνα :( ........εγω αν φύγει ο παπαμυρων απο την Σιμωνόπετρα δεν βλέπω να πηγαίνω τόσο τακτικά οσο πήγαινα, μάλλον θα γίνω μόνιμος κάτοικος της Αγίου Παύλου.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Γέρων Γαλακτίων Σιμωνοπετρίτης

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Η λύπη η δική σου... χαρά κάποιου άλλου ξέρεις...

Κάποιος άλλος θα χαρεί ιδιαιτέρως αν δεν λανθάνω :)
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Γέρων Γαλακτίων Σιμωνοπετρίτης

Δημοσίευση από stathis73 »

stathis73 έγραψε:Άσχετο με το Θέμα αλλά εγω προσωπικά (σαν εγωιστής που ειμαι )στεναχωρήθηκα πάρα πολύ.

Έμαθα οτι ο Πάτερ Μύρων προορίζεται για ηγούμενος σε ενα μοναστήρι-μετόχι της μονής κοντά στην Αθήνα :( ........εγω αν φύγει ο παπαμυρων απο την Σιμωνόπετρα δεν βλέπω να πηγαίνω τόσο τακτικά οσο πήγαινα, μάλλον θα γίνω μόνιμος κάτοικος της Αγίου Παύλου.
Επειδή βέβαια αυτό που ανέφερα (και κακώς πριν γίνει) δεν είναι και τόσο σίγουρο καλό είναι να περιμένουμε λίγο και αν επιβεβαιωθεί θα το ανακοινώσουμε.

Συγγνώμη για την αναστάτωση.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Γέρων Γαλακτίων Σιμωνοπετρίτης

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Εντάξει Μακεδόνα, μην αισθάνεσαι άσχημα, όλα καλά! εσύ από την καρδιά σου το είπες... όταν πάρει τελική το θέμα μας ενημερώνεις. :8 :25
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Γέρων Γαλακτίων Σιμωνοπετρίτης

Δημοσίευση από stathis73 »

Τελικά ο Πάτερ Μύρων ειναι οντως στην Αθήνα σαν εφημέριος στο μετόχι της μονής στον Βύρωνα, εκει που ηταν ο μεσογαιας και λαυρεωτικής μητροπολίτης Νικόλαος.

Μέχρι τον Ιανουάριο θα παραμείνει εκει τελικά και βλέπουμε..................................μια ευχάριστη εξέλιξη για όσους ζουν στην αθήνα και στις γύρω περιοχές, άσχημη για μάς που εγώ προσωπικά λίγο δύσκολα θα ξαναπάω Σιμωνόπετρα.

Σορυ για το οφ τοπικ.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
vangelisfa
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 6:06 am

Re: Γέρων Γαλακτίων Σιμωνοπετρίτης

Δημοσίευση από vangelisfa »

Γιατί δύσκολα?
Κατανοώ ότι έχει ένα λόγο παραπάνω ο προσκυνητής να παει στην Σιμωνόπετρα όταν είναι ο παπα-Μύρων εκεί διότι είναι ο πνευματικός της μονής, όμως και κατα την απουσία του παραμένουν άλλοι πνευματικοί πατέρες στην Μονή και πάνω απο ολα παραμένει το Αγιο Λείψανο της Α.Μ. Μαγδαληνής, και θα έχει είσαι τους αιώνες την χάρη των αγώνων του Οσίου Σίμωνος του Μυροβλίτου.
Δόξα τω Θεώ *
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Γέρων Γαλακτίων Σιμωνοπετρίτης

Δημοσίευση από stathis73 »

vangelisfa έγραψε:Γιατί δύσκολα?
Κατανοώ ότι έχει ένα λόγο παραπάνω ο προσκυνητής να παει στην Σιμωνόπετρα όταν είναι ο παπα-Μύρων εκεί διότι είναι ο πνευματικός της μονής, όμως και κατα την απουσία του παραμένουν άλλοι πνευματικοί πατέρες στην Μονή και πάνω απο ολα παραμένει το Αγιο Λείψανο της Α.Μ. Μαγδαληνής, και θα έχει είσαι τους αιώνες την χάρη των αγώνων του Οσίου Σίμωνος του Μυροβλίτου.
Γιατί αγαπητέ μου φίλε ειναι σαν να κάνεις μισό προσκύνημα, όταν λείπει ο πνευματικός σου τι να πεις σε κάποιον αλλον που δεν σε ξέρει και δεν γνωρίζει τις πνευματικές οδηγίες(του πατερ Μυρων) αλλα και την πνευματική σου κατάσταση;

Φυσικά και το να προσκυνήσει κανείς τα Άγια Λείψανα είναι μεγάλη ευλογία και τιμή αλλα προτιμώ να κάνω ενα ταξίδι στον Βύρωνα και να κοινωνήσω παρα να πάω στην Σιμωνόπετρα και να φύγω χωρίς να κοινωνήσω. :wink:
Εγω δεν θα κρίνω τον γέροντα Ελισαίο για την απόφαση του να στείλει τον Πατερ Μύρων εκει, αλλα οπως σκέφτομαι εγω σκέφτονται και πολλοί αλλοι.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ανακοινώσεις Ιερών Μητροπόλεων”