Δημήτρια 2011

Εδώ τοποθετήστε τις Ανακοινώσεις των Ιερών Μητροπόλεων σας

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25040
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημήτρια 2011

Δημοσίευση από aposal »

Έχω προμηθευτεί το Πρόγραμμα των Εκδηλώσεων Δημήτρια 2011 που διοργανώνει η ενορία μου, αλλά σε έντυπη και όχι σε ηλεκτρονική μορφή. Γι' αυτό παρακαλώ την ανοχή σας στην τμηματική της παρουσίαση, εκτός αν κάποιος άλλος αδελφός το βρει ηλεκτρονική και το παραθέσει ολόκληρο.
Ανάμεσα σ’ αυτούς που θα συμμετάσχουν στις εκδηλώσεις θα είναι οι Μητροπολίτες:

1. Σισανίου και Σιατίστης κ. Παύλος (16.10.2011)
2. Καισαριανής, Βύρωνος και Υμηττού κ. Δανιήλ (16.10.2011)
3. Γόρτυνος και Μεγαλοπόλεως κ. Ιερεμίας (22.10.2011)
4. Λεμεσού κ. Αθανάσιος (23.10.2011)
5. Βελεστίνου κ. Δημήτριος (25.10.2011)
6. Δημητριάδος και Αλμυρού κ. Ιγνάτιος (26.10.2011)

Οι μοναχοί:
1. Αρχιμανδρίτης π. Άνθιμος Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Γαλακτοτροφούσης Μεγάρων
2. Π. Νίκων από τη Νέα Σκήτη
3. Αρχιμανδρίτης π. Κλαύδιος Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Αγίας Τριάδος - Αγίου Νεκταρίου Τερψιθέας Γλυφάδας.
4. Αρχιμανδρίτης π. Πορφύριος Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Τιμίου Προδρόμου Λαφυστίου Λεβαδείας
5. Αρχιμανδρίτης π. Θεόφιλος, από την Ιερά ΜονήΤεσσαράκοντα Μαρτύρων Σπάρτης
6. Αρχιμανδρίτης π. Χρυσόστομος Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Λογγοβάρδας Πάρου.
7. Αρχιμανδρίτης π. Δαμασκηνός Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Γενεσίου Θεοτόκου Αιμυαλών Δημητσάνης
8. Ιερομόναχος π. Δαμασκηνός Αγιορείτης Γραμματεύς Επιστασίας Αγίου Όρους
9. Αρχιμανδρίτης π. Αρσένιος Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Αγίου Γεωργίου Ραϊθούς χερσονήσου Σινά.
10. Αρχιμανδρίτης π. Μεθόδιος Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Αναστάντος Χριστού, Ι. Μ. Πειραιώς
11. π. Λουκάς από την ΙΜ Φιλοθέου Αγίου Όρους
12. Ιερομόναχος π. Συμεών Αγιοσυμεωνίτης από την Συνοδική και Σταυροπηγιακή Ιερά Μονή Αγίου Συμεών Αγίου του νέου Θεολόγου, Καλάμου Αττικής


ΔΗΜΗΤΡΙΑ 2011 - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ - ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ ΔΥΟ ΠΡΩΤΩΝ ΗΜΕΡΩΝ

Ιερός Ναός Αγίου Δημητρίου, Δήμου Αγίου Δημητρίου - Τηλ. 210 – 97 12 456

ΚΥΡΙΑΚΗ 16 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

ΩΡΑ 7:00 ΤΟ ΠΡΩΙ:
Όρθρος – Αρχιερατική Θεία Λειτουργία στο νέο Ιερό Ναό. Θα προστεί ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σισανίου και Σιατίστης κ. Παύλος.

ΩΡΑ 7:00 ΤΟ ΒΡΑΔΥ:
Πανηγυρική υποδοχή, έμπροσθεν του Ιερού Ναού, του χαριτόβρυτου ιερού λειψάνου του Τιμίου Προφήτου Προδρόμου και Βαπτιστού Ιωάννου, από την Ιερά Μονή Αγίου Ιωάννου Προδρόμου Μακρυνού Μεγάρων. Το ιερό λείψανο θα παραμείνει στον Ιερό Ναό για σπασμό από τους πιστούς μέχρι το τέλος των «ΔΗΜΗΤΡΙΩΝ».
Αρχιερατικός Εσπερινός, στον οποίο θα χοροστατήσει ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Καισαριανής, Βύρωνος και Υμηττού κ. Δανιήλ.
Περιφορά του ιερού λειψάνου του Μεγαλομάρτυρος Αγίου Δημητρίου του Μυροβλύτου εντός του Ιερού Ναού και τοποθέτησή του σε ειδικό χώρο για ασπασμό από τούς πιστούς κατά το εορταστικό δεκατριήμερο.
Θα ψάλουν ο Πρωτοψάλτης του Ιερού Ναού κ. Συμεών Σβανάς και ο Λαμπαδάριος κ. Γεώργιος Σηφάκης.

ΩΡΑ 9:30 ΤΟ ΒΡΑΔΥ:
Κατανυκτική ιερά αγρυπνία, την οποία θα τελέσει ο Πανοσιολογιώτατος Αρχιμανδρίτης π. Άνθιμος, Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Γαλακτοτροφούσης Μεγάρων.
Εσπερινός, Όρθρος Μ. Εβδομάδος Αγίου Δημητρίου – Θεία Λειτουργία.
Θα ψάλουν ο Πρωτοψάλτης κ. Γρηγόριος Αναστασίου και οι Λαμπαδάριοι κ.κ. Χρήστος Γαβαλάς & Παντελής Σιώκος.

ΔΕΥΤΕΡΑ 17 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

ΩΡΑ 7:00 ΤΟ ΠΡΩΙ:
Όρθρος των αγίων της ημέρας - Θεία Λειτουργία.

ΩΡΑ 6:00 ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ:
Εσπερινός – Ιερά Παράκλησις του Αγίου Δημητρίου και του Αγίου Ιωάννου του Προδρόμου.

ΩΡΑ 7:00 ΤΟ ΒΡΑΔΥ:
Ομιλία με θέμα: " Τα χρόνια πριν τον Αντίχριστο".
Ομιλητής: Ο Οσιολογιώτατος Γέροντας π. Νίκων από τη Νέα Σκήτη του Αγίου Όρους. Η ομιλία θα γίνει εντός του Ιερού Ναού.

ΩΡΑ 8:00 ΤΟ ΒΡΑΔΥ:
Ενοριακό Νεανικό Αρχονταρίκι: Ο Οσιολογιώτατος Γέροντας π. Νίκων συζητά με νέους και νέες για θέματα ορθοδόξου πνευματικότητος.
Η συνάντηση θα γίνει στον ισόγειο χώρο, κάτωθεν του Ιερού Ναού.

ΩΡΑ 9:30 ΤΟ ΒΡΑΔΥ:
Κατανυκτική ιερά αγρυπνία, την οποία θα τελέσει ο Πανοσιολογιώτατος Αρχιμανδρίτης π. Αντώνιος, από την Ιερά Μονή Μεταμορφώσεως του Σωτήρος Δρυοβουνίου Σιατίστης.
Εσπερινός Μ. Εβδομάδος Αγίου Δημητρίου.
Ομιλία με θέμα: «Σοι δε αρκέσει η μαρτυρία του Κυρίου Πρόδορομε».
Ομιλητής: Ο Πανοσιολογιώτατος Αρχιμανδρίτης π. Κλαύδιος, Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Αγίας Τριάδος - Αγίου Νεκταρίου Τερψιθέας Γλυφάδας.
Όρθρος Μ. Εβδομάδος Αγίου Δημητρίου - Θεία Λειτουργία. Θα ψάλουν ο Πρεσβύτερος π. Ηλίας Αντωνόπουλος & ο Πρωτοψάλτης κ. Νικόλαος Καββαθάς.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: ΔΗΜΗΤΡΙΑ 2011

Δημοσίευση από Dimitris39 »

aposal έγραψε:Έχω προμηθευτεί το Πρόγραμμα των Εκδηλώσεων Δημήτρια 2011 που διοργανώνει η ενορία μου, αλλά σε έντυπη και όχι σε ηλεκτρονική μορφή. Γι' αυτό παρακαλώ την ανοχή σας στην τμηματική της παρουσίαση, εκτός αν κάποιος άλλος αδελφός το βρει ηλεκτρονική και το παραθέσει ολόκληρο.
Ανάμεσα σ’ αυτούς που θα συμμετάσχουν στις εκδηλώσεις θα είναι οι Μητροπολίτες:

1. Σισανίου και Σιατίστης κ. Παύλος (16.10.2011)
2. Καισαριανής, Βύρωνος και Υμηττού κ. Δανιήλ (16.10.2011)
3. Γόρτυνος και Μεγαλοπόλεως κ. Ιερεμίας (22.10.2011)
4. Λεμεσού κ. Αθανάσιος (23.10.2011)
5. Βελεστίνου κ. Δημήτριος (25.10.2011)
6. Δημητριάδος και Αλμυρού κ. Ιγνάτιος (26.10.2011)

Οι μοναχοί:
1. Αρχιμανδρίτης π. Άνθιμος Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Γαλακτοτροφούσης Μεγάρων
2. Π. Νίκων από τη Νέα Σκήτη :8 :8 :8 :8 :8
3. Αρχιμανδρίτης π. Κλαύδιος Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Αγίας Τριάδος - Αγίου Νεκταρίου Τερψιθέας Γλυφάδας.
4. Αρχιμανδρίτης π. Πορφύριος Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Τιμίου Προδρόμου Λαφυστίου Λεβαδείας
5. Αρχιμανδρίτης π. Θεόφιλος, από την Ιερά ΜονήΤεσσαράκοντα Μαρτύρων Σπάρτης
6. Αρχιμανδρίτης π. Χρυσόστομος Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Λογγοβάρδας Πάρου.
7. Αρχιμανδρίτης π. Δαμασκηνός Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Γενεσίου Θεοτόκου Αιμυαλών Δημητσάνης
8. Ιερομόναχος π. Δαμασκηνός Αγιορείτης Γραμματεύς Επιστασίας Αγίου Όρους
9. Αρχιμανδρίτης π. Αρσένιος Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Αγίου Γεωργίου Ραϊθούς χερσονήσου Σινά.
10. Αρχιμανδρίτης π. Μεθόδιος Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Αναστάντος Χριστού, Ι. Μ. Πειραιώς
11. π. Λουκάς από την ΙΜ Φιλοθέου Αγίου Όρους
12. Ιερομόναχος π. Συμεών Αγιοσυμεωνίτης από την Συνοδική και Σταυροπηγιακή Ιερά Μονή Αγίου Συμεών Αγίου του νέου Θεολόγου, Καλάμου Αττικής


ΔΗΜΗΤΡΙΑ 2011 - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ - ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ ΔΥΟ ΠΡΩΤΩΝ ΗΜΕΡΩΝ

Ιερός Ναός Αγίου Δημητρίου, Δήμου Αγίου Δημητρίου - Τηλ. 210 – 97 12 456

ΚΥΡΙΑΚΗ 16 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

ΩΡΑ 7:00 ΤΟ ΠΡΩΙ:
Όρθρος – Αρχιερατική Θεία Λειτουργία στο νέο Ιερό Ναό. Θα προστεί ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σισανίου και Σιατίστης κ. Παύλος.

ΩΡΑ 7:00 ΤΟ ΒΡΑΔΥ:
Πανηγυρική υποδοχή, έμπροσθεν του Ιερού Ναού, του χαριτόβρυτου ιερού λειψάνου του Τιμίου Προφήτου Προδρόμου και Βαπτιστού Ιωάννου, από την Ιερά Μονή Αγίου Ιωάννου Προδρόμου Μακρυνού Μεγάρων. Το ιερό λείψανο θα παραμείνει στον Ιερό Ναό για σπασμό από τους πιστούς μέχρι το τέλος των «ΔΗΜΗΤΡΙΩΝ».
Αρχιερατικός Εσπερινός, στον οποίο θα χοροστατήσει ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Καισαριανής, Βύρωνος και Υμηττού κ. Δανιήλ.
Περιφορά του ιερού λειψάνου του Μεγαλομάρτυρος Αγίου Δημητρίου του Μυροβλύτου εντός του Ιερού Ναού και τοποθέτησή του σε ειδικό χώρο για ασπασμό από τούς πιστούς κατά το εορταστικό δεκατριήμερο.
Θα ψάλουν ο Πρωτοψάλτης του Ιερού Ναού κ. Συμεών Σβανάς και ο Λαμπαδάριος κ. Γεώργιος Σηφάκης.

ΩΡΑ 9:30 ΤΟ ΒΡΑΔΥ:
Κατανυκτική ιερά αγρυπνία, την οποία θα τελέσει ο Πανοσιολογιώτατος Αρχιμανδρίτης π. Άνθιμος, Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Γαλακτοτροφούσης Μεγάρων.
Εσπερινός, Όρθρος Μ. Εβδομάδος Αγίου Δημητρίου – Θεία Λειτουργία.
Θα ψάλουν ο Πρωτοψάλτης κ. Γρηγόριος Αναστασίου και οι Λαμπαδάριοι κ.κ. Χρήστος Γαβαλάς & Παντελής Σιώκος.

ΔΕΥΤΕΡΑ 17 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

ΩΡΑ 7:00 ΤΟ ΠΡΩΙ:
Όρθρος των αγίων της ημέρας - Θεία Λειτουργία.

ΩΡΑ 6:00 ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ:
Εσπερινός – Ιερά Παράκλησις του Αγίου Δημητρίου και του Αγίου Ιωάννου του Προδρόμου.

ΩΡΑ 7:00 ΤΟ ΒΡΑΔΥ:
Ομιλία με θέμα: " Τα χρόνια πριν τον Αντίχριστο".
Ομιλητής: Ο Οσιολογιώτατος Γέροντας π. Νίκων από τη Νέα Σκήτη του Αγίου Όρους. Η ομιλία θα γίνει εντός του Ιερού Ναού.

ΩΡΑ 8:00 ΤΟ ΒΡΑΔΥ:
Ενοριακό Νεανικό Αρχονταρίκι: Ο Οσιολογιώτατος Γέροντας π. Νίκων συζητά με νέους και νέες για θέματα ορθοδόξου πνευματικότητος.
Η συνάντηση θα γίνει στον ισόγειο χώρο, κάτωθεν του Ιερού Ναού.

ΩΡΑ 9:30 ΤΟ ΒΡΑΔΥ:
Κατανυκτική ιερά αγρυπνία, την οποία θα τελέσει ο Πανοσιολογιώτατος Αρχιμανδρίτης π. Αντώνιος, από την Ιερά Μονή Μεταμορφώσεως του Σωτήρος Δρυοβουνίου Σιατίστης.
Εσπερινός Μ. Εβδομάδος Αγίου Δημητρίου.
Ομιλία με θέμα: «Σοι δε αρκέσει η μαρτυρία του Κυρίου Πρόδορομε».
Ομιλητής: Ο Πανοσιολογιώτατος Αρχιμανδρίτης π. Κλαύδιος, Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Αγίας Τριάδος - Αγίου Νεκταρίου Τερψιθέας Γλυφάδας.
Όρθρος Μ. Εβδομάδος Αγίου Δημητρίου - Θεία Λειτουργία. Θα ψάλουν ο Πρεσβύτερος π. Ηλίας Αντωνόπουλος & ο Πρωτοψάλτης κ. Νικόλαος Καββαθάς.
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Δημήτρια 2011

Δημοσίευση από angieholi »

Εδώ υπάρχει σε μορφή pdf, αλλά δυστυχώς υπάρχει πρόβλημα στο να αντιγραφεί το κείμενο (τουλάχιστον με το δικό μου pc):
http://www.orthodoxchildrensbooks.com/e ... 202011.pdf
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Δημήτρια 2011

Δημοσίευση από vasilisalt »

Τη Δευτέρα στις 17 θα είμαι στο γέροντα Νίκων.
Με τη βοήθεια του Θεού φυσικά.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Δημήτρια 2011

Δημοσίευση από Dimitris39 »

vasilisalt έγραψε:Τη Δευτέρα στις 17 θα είμαι στο γέροντα Νίκων.
Με τη βοήθεια του Θεού φυσικά.
:( :( :( :( :( :(
εσυ αλλου να πας σε περιμενουνε εκ μερους μου
τωρα αγαπη θα εισπραξης ,ξυλο θα φας θα δουμε :lol:
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25040
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Δημήτρια 2011

Δημοσίευση από aposal »

ΤΡΙΤΗ 18 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

ΩΡΑ 7:00 ΤΟ ΠΡΩΙ:
Όρθρος των αγίων της ημέρας - Θεία Λειτουργία.

ΩΡΑ 6:00 ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ:
Εσπερινός – Ιερά Παράκλησις του Αγίου Δημητρίου και του Αγίου Ιωάννου του Προδρόμου.

ΩΡΑ 7:00 ΤΟ ΒΡΑΔΥ:
Ομιλία με θέμα: " Μετάνοια και αγάπη".
Ομιλητής: Ο Πανοσιολογιώτατος Αρχιμανδρίτης π. Βαρνάβας Γιάγκου εφημέριος του Ιερού Ναού Παναγίας Λαοδηγήτριας, της Ιεράς Μητροπόλεως Θεσσαλονίκης . Η ομιλία θα γίνει εντός του Ιερού Ναού.

ΩΡΑ 8:00 ΤΟ ΒΡΑΔΥ:
Ενοριακό Νεανικό Αρχονταρίκι: Ο Πανοσιολογιώτατος Αρχιμανδρίτης π. Βαρνάβας Γιάγκου συζητά με νέους και νέες για θέματα ορθοδόξου πνευματικότητος.
Η συνάντηση θα γίνει στον ισόγειο χώρο, κάτωθεν του Ιερού Ναού.

ΩΡΑ 9:30 ΤΟ ΒΡΑΔΥ:
Κατανυκτική ιερά αγρυπνία, την οποία θα τελέσει ο Πανοσιολογιώτατος Αρχιμανδρίτης π. Πορφύριος, Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Τιμίου Προδρόμου Λαφυστίου Λεβαδείας.
Εσπερινός Μ. Εβδομάδος Αγίου Δημητρίου.
Ομιλία με θέμα: «Ευθύνατε την οδόν Κυρίου».
Ομιλητής: Ο Πανοσιολογιώτατος Αρχιμανδρίτης π. Πορφύριος.
Όρθρος Μ. Εβδομάδος Αγίου Δημητρίου - Θεία Λειτουργία.
Θα ψάλει βυζαντινός χορός υπό την διεύθυνση του Πρεσβυτέρου π. Δημητρίου Αρώνη


ΤΕΤΑΡΤΗ 19 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

ΩΡΑ 7:00 ΤΟ ΠΡΩΙ:
Όρθρος - Θεία Λειτουργία.

ΩΡΑ 6:00 ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ:
Εσπερινός – Ιερά Παράκλησις του Αγίου Δημητρίου και του Αγίου Ιωάννου του Προδρόμου.

ΩΡΑ 7:00 ΤΟ ΒΡΑΔΥ:
Ομιλία με θέμα : "Ο Πρόδρομος και το θέμα του Ηρώδου".
Ομιλητής: Ο Πανοσιολογιώτατος Αρχιμανδρίτης π. Νικόδημος Αεράκης, Ιεροκήρυκας Ιεράς Μητροπόλεως Ύδρας, Σπετσών και Αιγίνης.

ΩΡΑ 8:00 ΤΟ ΒΡΑΔΥ:
Ενοριακό Νεανικό Αρχονταρίκι:
Ο Πανοσιολογιώτατος Αρχιμανδρίτης π. Νικόδημος Αεράκης συζητά με νέους και νέες για θέματα ορθοδόξου πνευματικότητος.
Η συνάντηση θα γίνει στον πρώτο Ιερό Ναό, κάτωθεν του νέου Ιερού Ναού.

ΩΡΑ 9:30 ΤΟ ΒΡΑΔΥ:
Κατανυκτική ιερά αγρυπνία, την οποία θα τελέσει ο Πανοσιολογιώτατος Αρχιμανδρίτης π. Θεόφιλος, από την Ιερά Μονή Αγίων Τεσσαράκοντα Μαρτύρων Σπάρτης.
Εσπερινός Μ. Εβδομάδος Αγίου Δημητρίου.
Ομιλία με θέμα: «Με συντροφιά τους Αγίους».
Ομιλητής: Ο Αιδεσιμολογιώτατος πρωτοπρεσβύτερος π. Δημήτριος Γκούμας, εφημέριος του Ιεορού Ναού Αγίου Χαραλάμπους Καστέλας, Ιεράς Μητροπόλεως Πειραιώς.
Όρθρος Μ. Εβδομάδος Αγίου Δημητρίου - Θεία Λειτουργία.
Θα ψάλουν οι πρωτοψάλτες κ.κ. Ηλίας Σερασκέρης και Ηλίας Ζαχαριάδης
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25040
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Δημήτρια 2011

Δημοσίευση από aposal »

Παρέλειψα να πω ότι η ομιλία του Σεβασμιωτάτου Σισανίου και Σιατίστης κ. Παύλου, το πρωί της Κυριακής, ήταν Ε-ΞΑΙ-ΡΕ-ΤΙ-ΚΗ!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ανακοινώσεις Ιερών Μητροπόλεων”