Αγιοκατάταξη της Οσίας (γερόντισσας) Σοφίας Καστοριάς

Εδώ τοποθετήστε τις Ανακοινώσεις των Ιερών Μητροπόλεων σας

Συντονιστής: Συντονιστές

angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Αγιοκατάταξη της Οσίας (γερόντισσας) Σοφίας Καστοριάς

Δημοσίευση από angieholi »

pan έγραψε:έχω δη και αλλες φώτο με το Μ. Κυπριανό με τήν Αγία Μυρτιδιώτισσα, και επειδή πολλή δεν ξέρετε, που έχετε άγνοια, καλήτερα να μην λέτε τίποτα.
Μα εγώ δεν αναφέρθηκα στο γεγονός ότι δεν γνωρίζονταν. Εξάλλου κάτι τέτοιο θα ήταν πολύ ανόητο, διότι αν κανείς δει το βίντεο, όπως παρουσιάζεται, καταλαβαίνει ότι είχαν επαφές και γνωρίζονταν.

Το σχόλιό μου:
angieholi έγραψε:Και επειδή έχω ήδη δει το βίντεο από αλλού, το μόνο έτσι που μου είχε κάνει εντύπωση είναι ότι στο βίντεο δεν υπάρχουν καθόλου πλάνα μέσα στο μοναστήρι που ασκήτευε η Γερόντισσα (μόνο πλάνα εξωτερικά) και ότι δεν μιλάει για την Αγία, καμία από την αδερφές που μονάζουν στο Μοναστήρι της Κλεισούρας. Ε! Λίγο περίεγο δεν είναι αυτό; :wink:
ήταν μόνο και μόνο για να διευκρινήσω ότι τώρα ο κ. Κυπριανός προφανώς δεν πρέπει να έχει καμία σχέση με το Μοναστήρι της Κλεισούρας, διότι αλλιώς οπωσδήποτε (αλλά και θα επιβαλλόταν) να μίλαγαν και οι Μοναχές που σίγουρα ξέρουν ή θα έχουν ακούσει από τις παλαιότερες Αδερφές, αρκετά πράγματα για την Αγία.

Είδα το βίντεο και αυτό που κράτησα ήταν ότι έμαθα για τη ζωή της Αγίας. Δεν ξέρω αν κάποιοι προσπαθούν να την "ασπασθούν" και δεν μου πέφτει λόγος. Αντίθετα ξέρω ότι η Επίσημη Εκκλησία της Ελλάδος την ανακύρηξε Αγία και αυτό είναι που με ευχαριστεί και με αναπαύει απόλυτα!

Δεν είχα καμία πρόθεση να διαιωνίσω την "αιώνια" (δυστυχώς) και ιδιαιτέρως λυπηρή κόντρα, μεταξύ Νέου και Παλαιού Ημερολογίου, αλλά ήθελα να γίνουν κάποιες διευκρινήσεις, διότι στο κάτω κάτω της γραφής, αυτή τη στιγμή γράφουμε σε ένα φόρουμ που "ανήκει" στην Επίσημη Εκκλησία της Ελλάδος και δια μέσου των Μυστηρίων της Εκκλησίας, μνημονεύεται, και έτσι δεν είμαστε αποκομμένοι από το Οικουμενικό Πατριαρχείο.

Διευκρίνηση ήταν λοιπόν και μια απλή παρατήρηση (με την έννοια της επισήμανσης) και όχι φυσικά ειρωνία ή απαξίωση. Και ευτυχώς που ήρθαν έτσι τα πράγματα, διότι να! με τον γραπτό λόγο δυστυχως πολλές φορές δεν μπορεί να φανεί όταν γράφουμε κάτι, πως το εννοούμε! :wink:

Ας έχουμε την ευχή της!
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Αγιοκατάταξη της Οσίας (γερόντισσας) Σοφίας Καστοριάς

Δημοσίευση από pan »

Η αγία Μυρτιδιώτισσα είδε στον Θ. Κυπριανό πολλα, πρίν ακόμη να γίνη μοναχός. Τον έχει συμβουλέψει, καθοδηγιση, νουθετίσει, που το ξαναλέω δεν ξέρετε τίποτα και καλύτερα να μην μιλάτε. Υπάρχουν στοιχεία τρανταχτα που το μοναστιρη δεν τα λέει για πολλούς λόγους, απο ότι ξέρω.
Ν α σας πω και το άλλο, ότι ο Θ. Κυπριανός είχε πνεύματικο πατέρα τον Γέρων Φιλόθεο Ζερβάκο που πήρε ευχή και έκανε το μοναστίρη, και σορία αλλα θαυματα προτου γινη το μοναστιρι και όταν έγινε.

Η Αγία θέλησε να γίνη μεγαλοσχιμη και έγινε απο τόν Θ. Κυπριανό. Ότι και να λέτε αντιθετο, είστε λαθος.

Υπάρχουν φώτο που τα αποδκνείουν. και πολλααααα αλλα που δεν ξέρει ο κόσμος, ή φοβάτε να τα πει.
Άβαταρ μέλους
thrinodos
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Παρ Μάιος 09, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής

Re: Αγιοκατάταξη της Οσίας (γερόντισσας) Σοφίας Καστοριάς

Δημοσίευση από thrinodos »

pan έγραψε: Ότι και να λέτε αντιθετο, είστε λαθος.
"συλλυπούμενος επί τη πωρώσει της καρδίας αυτών" [Μαρκ. 3,5]
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Αγιοκατάταξη της Οσίας (γερόντισσας) Σοφίας Καστοριάς

Δημοσίευση από pan »

thrinodos έγραψε:
pan έγραψε: Ότι και να λέτε αντιθετο, είστε λαθος.
"συλλυπούμενος επί τη πωρώσει της καρδίας αυτών" [Μαρκ. 3,5]


αυτο ισχύι και για σενα αδελφέ.
Άβαταρ μέλους
thrinodos
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Παρ Μάιος 09, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής

Re: Αγιοκατάταξη της Οσίας (γερόντισσας) Σοφίας Καστοριάς

Δημοσίευση από thrinodos »

pan έγραψε: αυτο ισχύι και για σενα αδελφέ.
Δείξε μου που σου επιτέθηκα ή διεκδίκησα αλάθητο και θα ζητήσω συγγνώμη.
Άβαταρ μέλους
thrinodos
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Παρ Μάιος 09, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής

Re: Αγιοκατάταξη της Οσίας (γερόντισσας) Σοφίας Καστοριάς

Δημοσίευση από thrinodos »

ΙΕΡΑ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΙΣΚΕΨΕΩΣ
ΤΟΥ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟΥ ΠΑΤΡΙΑΡΧΟΥ κ.κ. ΒΑΡΘΟΛΟΜΑΙΟΥ
ΣΤΗΝ ΚΑΣΤΟΡΙΑ ΑΠΟ 30 IOYNIOY ΕΩΣ ΚΑΙ 3 IOYΛIOY 2012
ΕΠΙ ΤΗ ΑΓΙΟΚΑΤΑΤΑΞΕΙ ΤΗΣ ΟΣΙΑΣ ΜΗΤΡΟΣ ΗΜΩΝ ΣΟΦΙΑΣ
ΤΗΣ ΕΝ ΤΗ ΙΕΡΑ ΜΟΝΗ ΓΕΝΕΘΛΙΟΥ ΚΛΕΙΣΟΥΡΑΣ ΑΣΚΗΣΑΣΗΣ


ΣΑΒΒΑΤΟΝ 30 ΙΟΥΝΙΟΥ 2012

- Ὥρα 7.00 μ.μ. : Ἐπίσημη ὑποδοχή τοῦ Οἰκουμενικοῦ Πατριάρχου στήν Πλατεία Ὀμονοίας.
- Ὥρα 7.45 μ.μ. : Πανηγυρικός Ἑσπερινός στόν Ἱερό Μητροπολιτικό Ναό Καστοριᾶς χοροστατοῦντος τοῦ Οἰκουμενικοῦ Πατριάρχου.


ΚΥΡΙΑΚΗ 1 ΙΟΥΛΙΟΥ 2012
Ἱερός Μητροπολιτικός Ναός Καστοριᾶς

- Ὥρα 7.00 π.μ. : Ἔναρξη τῆς Ἀκολουθίας τοῦ Ὄρθρου.
- Ὥρα 8.00 π.μ. : Ἀκολουθία Ἁγιοκατατάξεως τῆς Ὁσίας Σοφίας τῆς ἐν τῆ Ἱερᾶ Μονῆ Παναγίας Κλεισούρας ἀσκησάσης ὑπό τοῦ Οἰκουμενικοῦ Πατριάρχου.
- Ὥρα 8.30 π.μ. : Πατριαρχική Θεία Λειτουργία.
- Ὥρα 6.00 μ.μ. : Ἐπίσκεψη τοῦ Οἰκουμενικοῦ Πατριάρχου στήν Ἱερά Μονή Γενεθλίου Θεοτόκου Κλεισούρας καί καθαγιασμός τοῦ Κιβωρίου τοῦ τάφου τῆς Ὁσίας Σοφίας.


ΔΕΥΤΕΡΑ 2 ΙΟΥΛΙΟΥ 2012

- Ὥρα 9.30 π.μ. : Ἀναγόρευση τοῦ Οἰκουμενικοῦ Πατριάρχου σέ ἐπίτιμο δημότη τοῦ Δήμου Καστοριᾶς ὑπό τοῦ Δημάρχου Καστορίας κ. Ἐμμανουήλ Χατζησυμεωνίδη.
- Ὥρα 10.30 π.μ. : Ἱερατική Σύναξις τῶν Κληρικῶν τῆς Ἱερᾶς Μητροπόλεως Καστορίας ὑπό τοῦ Οἰκουμενικοῦ Πατριάρχου στόν Ἱερό Ναό Ἁγίου Νικάνορος Καστοριᾶς.
- Ὥρα 12.00 μ.μ. : Ἐπίσκεψη τοῦ Οἰκουμενικοῦ Πατριάρχου στήν Ἱερά Μονή Κοιμήσεως Θεοτόκου (Παναγίας Μαυριωτίσσης).
- Ὥρα 6.30 μ.μ. : Ἐπίσκεψη τοῦ Οἰκουμενικοῦ Πατριάρχου στό Νυμφαῖο.


ΤΡΙΤΗ 3 ΙΟΥΛΙΟΥ 2012

- Ὥρα 11.30 π.μ. : Ἐγκαίνια ὑπό τοῦ Οἰκουμενικοῦ Πατριάρχου τοῦ Ἐνυδρείου στό Κέντρο Περιβαλλοντικῆς Ἐκπαίδευσης Καστοριᾶς.
- Ὥρα 2.00 μ.μ. : Ἀναχώρησις ἐκ τοῦ Ἀεροδρομίου «Ἀριστοτέλης» Ἄργους Ὀρεστικοῦ

Πηγή : http://www.imkastorias.gr/index.php?opt ... &Itemid=24
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ανακοινώσεις Ιερών Μητροπόλεων”