Άφιξη Ιερού Λειψάνου του Αγίου Γεωργίου στην Αθήνα‏

Εδώ τοποθετήστε τις Ανακοινώσεις των Ιερών Μητροπόλεων σας

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7287
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:16 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Αττικής

Άφιξη Ιερού Λειψάνου του Αγίου Γεωργίου στην Αθήνα‏

Δημοσίευση από stathisekp »

Ο Σύλλογος Φίλων Ι.Μ.Ξενοφώντος ενημερώνει για την άφιξη στο Μαρούσι Ιερού Λειψάνου της δεξιάς χειρός του Μεγαλομάρτυρος Αγίου Γεωργίου του Τροπαιοφόρου.
(Δυστυχώς, κάτι τα προβλήματα με το pc στο σπίτι, κάτι τα κενά μνήμης λόγω ηλικίας, :mrgreen: :mrgreen: άργησα να βάλω το θέμα, κι έτσι χάθηκε η ευκαιρία να παραστεί όποιος ήθελε στην υποδοχή, προλαβαίνουμε όμως να προσκυνήσουμε.)
"Όπως σας είχαμε ενημερώσει σε προηγούμενη ανακοίνωσή μας, αναμένεται στην Αθήνα το Ιερό Λείψανο της δεξιάς χειρός του Μεγαλομάρτυρος Αγίου Γεωργίου του Τροπαιοφόρου, το οποίο θα συνοδεύσουν Πατέρες από την Ιερά Μονή Οσίου Ξενοφώντος Αγίου Όρους.
Σύμφωνα με την ανακοίνωση της Ιεράς Μητροπόλεως Κηφισίας Αμαρουσίου και Ωρωπού, η υποδοχή θα γίνει την Κυριακή (18-3-2012) το απόγευμα στις 5.30΄ μ.μ. στον Ιερό Ναό του Αγίου Κοσμά του Αιτωλού, όπου θα παραμείνει για δέκα (10) ημέρες, δηλαδή μέχρι την 28-3-2012.
Οι ακολουθίες στον Ιερό Ναό θα πραγματοποιούνται καθημερινά το πρωί στις 7.00 π.μ. και το απόγευμα στις 6.00΄ μ.μ., ενώ το μεσημέρι στις 12.00΄ θα τελείται η παράκληση του Αγίου Γεωργίου.
Την Παρασκευή (23-3-2012) μετά την ακολουθία των Χαιρετισμών θα τελεσθεί Ιερά Αγρυπνία από τις 9.00΄ μ.μ. μέχρι την 01.30΄ περίπου.
Η αναχώρηση του Ιερού Λειψάνου θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη (28-3-2012).
Περισότερες λεπτομέρειες θα περιλαμβάνονται στο πρόγραμμα που θα αναρτηθεί στην είσοδο του Ιερού Ναού, που βρίσκεται στην οδό Μαραθωνομάχων και Βυζαντίου 14, κοντά στο σταθμό Νερατζιώτισα του ΗΣΑΠ και του προαστιακού.
Να είστε όλοι καλά και καλό προσκύνημα
."
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Άφιξη Ιερού Λειψάνου του Αγίου Γεωργίου στην Αθήνα‏

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Ευχαριστούμε αδελφέ μας Στάθη μηχανικέ! Το Μαρούσι έχει μεγάλη ευλογία αυτόν τον καιρό και από τον Αη Γιώργη μας και από τον Σταυρό του Κυρίου!!!


στον Ιερό Ναό του Αγίου Κοσμά του Αιτωλού, όπου θα παραμείνει για δέκα (10) ημέρες, δηλαδή μέχρι την 28-3-2012---- Ιερό Λείψανο της δεξιάς χειρός του Μεγαλομάρτυρος Αγίου Γεωργίου του Τροπαιοφόρου


Η πόλη του Αμαρουσίου και η Ενορία της Κοιμήσεως της Θεοτόκου θα υποδεχθεί και θα φιλοξενήσει για προσκύνημα τον Τίμιο Σταυρό απο την Ιερά Μονή Σαγματά, ο οποίος περιέχει απότμημα του Τιμίου Ξύλου, από τις 20 έως και τις 25 Μαρτίου
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7287
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:16 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Αττικής

Re: Άφιξη Ιερού Λειψάνου του Αγίου Γεωργίου στην Αθήνα‏

Δημοσίευση από stathisekp »

ΜΙΧΣ έγραψε:Ευχαριστούμε αδελφέ μας Στάθη μηχανικέ! Το Μαρούσι έχει μεγάλη ευλογία αυτόν τον καιρό και από τον Αη Γιώργη μας και από τον Σταυρό του Κυρίου!!!


στον Ιερό Ναό του Αγίου Κοσμά του Αιτωλού, όπου θα παραμείνει για δέκα (10) ημέρες, δηλαδή μέχρι την 28-3-2012---- Ιερό Λείψανο της δεξιάς χειρός του Μεγαλομάρτυρος Αγίου Γεωργίου του Τροπαιοφόρου


Η πόλη του Αμαρουσίου και η Ενορία της Κοιμήσεως της Θεοτόκου θα υποδεχθεί και θα φιλοξενήσει για προσκύνημα τον Τίμιο Σταυρό απο την Ιερά Μονή Σαγματά, ο οποίος περιέχει απότμημα του Τιμίου Ξύλου, από τις 20 έως και τις 25 Μαρτίου
Βρε μια μανία αυτή η κοπέλα, με το ζόρι μηχανικός!!!!
(Δεν θα μου έπεφτε κι άσχημα αλλά είμαι ένας απλός, ταπεινός και υποψήφιος άνεργος -ή εργαζόμενος υπό προθεσμία, αν προτιμάτε- μηχανο(γ)ράφος!!!!
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Άφιξη Ιερού Λειψάνου του Αγίου Γεωργίου στην Αθήνα‏

Δημοσίευση από panagiotisspy »

stathisekp έγραψε:
ΜΙΧΣ έγραψε:Ευχαριστούμε αδελφέ μας Στάθη μηχανικέ! Το Μαρούσι έχει μεγάλη ευλογία αυτόν τον καιρό και από τον Αη Γιώργη μας και από τον Σταυρό του Κυρίου!!!


στον Ιερό Ναό του Αγίου Κοσμά του Αιτωλού, όπου θα παραμείνει για δέκα (10) ημέρες, δηλαδή μέχρι την 28-3-2012---- Ιερό Λείψανο της δεξιάς χειρός του Μεγαλομάρτυρος Αγίου Γεωργίου του Τροπαιοφόρου


Η πόλη του Αμαρουσίου και η Ενορία της Κοιμήσεως της Θεοτόκου θα υποδεχθεί και θα φιλοξενήσει για προσκύνημα τον Τίμιο Σταυρό απο την Ιερά Μονή Σαγματά, ο οποίος περιέχει απότμημα του Τιμίου Ξύλου, από τις 20 έως και τις 25 Μαρτίου
Βρε μια μανία αυτή η κοπέλα, με το ζόρι μηχανικός!!!!
(Δεν θα μου έπεφτε κι άσχημα αλλά είμαι ένας απλός, ταπεινός και υποψήφιος άνεργος -ή εργαζόμενος υπό προθεσμία, αν προτιμάτε- μηχανο(γ)ράφος!!!!
Μην παρεξηγείς αδελφέ,
ξέρεις,
κάτι η κατάσταση με τα συνεχή μέτρα και την ανεργία, που επιφέρει ταραχή,
κάτι η τρικυμία της εν Χριστώ Αγάπης που "αποπροσανατολίζει",
όλα αυτά συνηγορούν στα "μπερδέματα",
άλλωστε κι' εγώ δεν πάω πίσω,
αγαπητέ Στάθη "γραφολόγε".... :mrgreen: :mrgreen: :lol: :lol:
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7287
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:16 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Αττικής

Re: Άφιξη Ιερού Λειψάνου του Αγίου Γεωργίου στην Αθήνα‏

Δημοσίευση από stathisekp »

panagiotisspy έγραψε:Μην παρεξηγείς αδελφέ,
ξέρεις,
κάτι η κατάσταση με τα συνεχή μέτρα και την ανεργία, που επιφέρει ταραχή,
κάτι η τρικυμία της εν Χριστώ Αγάπης που "αποπροσανατολίζει",
όλα αυτά συνηγορούν στα "μπερδέματα",
άλλωστε κι' εγώ δεν πάω πίσω,
αγαπητέ Στάθη "γραφολόγε".... :mrgreen: :mrgreen: :lol: :lol:
Να προσέχουμε μόνο γιατί το "γραφολόγος" δεν απέχει και πολύ από το "γραφικός" :lol: :lol:
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Άφιξη Ιερού Λειψάνου του Αγίου Γεωργίου στην Αθήνα‏

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

εντάξει--εντάξει πιά... για να μην σας μπερδεύω με τον Θεσσαλονικιό σε γράφω έτσι. Από εδώ και μπρός θα σε λέω Ευστάθιο, ή σκέτο Στάθηςekp. ΕΥΛΟΓΕΊΤΕ!!! :8
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ανακοινώσεις Ιερών Μητροπόλεων”