Εγκαίνια Ιερού Ναού Ακριτοχώρι Σερρών

Εδώ τοποθετήστε τις Ανακοινώσεις των Ιερών Μητροπόλεων σας

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Εγκαίνια Ιερού Ναού Ακριτοχώρι Σερρών

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Εσπερινος 20-10-2012
Εικόνα
Mε θερμές εκδηλώσεις αγάπης υποδέχθηκε πλήθος κόσμου το Σάββατο (20/10) το απόγευμα στην Σερραϊκή γη τον Πατριάρχη Κωνσταντινουπόλεως Βαρθολομαίο. Ο Οικουμενικός Πατριάρχης εκανε στάση στο πρώτο χωριό στα όρια της Ι.Μ.Σιδηροκάστρου το Βαμβακόφυτο.
Στο Ακριτοχώρι και το Ιερό Ησυχαστήριο του Τιμίου Προδρόμου οι καμπάνες του νέου Καθολικού, χτυπούσαν χαρμόσυνα καθώς εισέρχονταν στο ονομαστο Μοναστήρι.
Εικόνα
Εικόνα

Ο Πατριάρχης χοροστάτησε στον Πανηγυρικό Εσπερινό στο Ιερό Ησυχαστήριο του Τιμίου Προδρόμου στο Ακριτοχώρι Σιδηροκάστρου, για τα εγκαίνια του καθολικού του οποίου βρίσκεται εκεί ο Πατριάρχης. Στον Εσπερινό παρέστησαν συμπροσευχόμενοι εκτός του οικείου Μητροπολίτου Σιδηροκάστρου Μακαρίου οι Μητροπολίτες: Ικονίου Θεόληπτος (εκ της συνοδείας του Πατριάρχου) Σταγών και Μετεώρων Σεραφείμ, Ελασσώνος Βασίλειος, Κοζάνης Παύλος, Σερρών Θεολόγος, Ζιχνών και Νευροκοπίου Ιερόθεος, Κιλκισίου Εμμανουήλ, ο Επίσκοπος Θερμών Δημήτριος (εκ της συνοδείας του Πατριάρχου) και ο Επίσκοπος Διαυλείας Γαβριήλ. Επίσης παρέστησαν ο Πρωτεπιστάτης του Αγίου Όρος Γέροντας Μάξιμος Ιβηρίτης, ο Ηγούμενος της Μονής Ξενοφώντος Αλέξιος, Υπουργοί, Βουλευτές και οι Αρχές του τόπου.
Εικόνα
Μοναχές,Μοναχοί, Ιερείς, λαός συνόδευσαν τον Πατριάρχη στο νέο Καθολικό όπου τον ανέμενε ο Αρχιεπίσκοπος Αθηνών Ιερώνυμος με τον οποίο αντάλλαξε θερμό ασπασμό.
Ο Μητροπολίτης Σιδηροκάστρου Μακάριος και η Γερόντισσα Ιακώβη προσφώνησαν τον Οικουμενικό Πατριάρχη σημειώνοντας την αγάπη του τόπου για την Μητέρα Εκκλησία και για το πρόσωπο του Πατριάρχη, ο οποίος πριν 13 χρόνια έθεσε τον θεμέλιο λίθο του νέου Καθολικού.
Εικόνα
Εικόνα
Πλήθος πιστών συμμετείχε στο μεγάλο γεγονός για την ιστορία του Ησυχαστηρίου του Τιμίου Προδρόμου που αποτελεί μια πνευματική κυψέλη στις πλαγιές του Μπέλες
Εικόνα
Το νέο καθολικό που είναι αφιερωμένο στον Τίμιο Πρόδρομο, σχεδιάστηκε από τον πατέρα Σεραφείμ, ιερομόναχο της Μονής Ξενοφώντος, σε συνεργασία με τον μηχανικό Ιωάννη Μεϊχανετζόγλου και κτίστηκε με την αυθεντική, αρχαία τεχνική και τα πρωτογενή υλικά της πέτρας και του ασβέστη, χωρίς τη χρήση σκυροδέματος και οπλισμού. Το ειδικό πρότυπο εργοτάξιο που στήθηκε στην περιοχή, κατεργάστηκε επί τόπου ογκόλιθους για την τοιχοποιία, καθώς και μαρμάρινους όγκους, ελληνικής προέλευσης, για τους κίονες, τις κυανοπράσινες ορθομαρμαρώσεις και τα ποικίλα γλυπτά στοιχεία. Ο ναός, με συνολική διάσταση 500 τ.μ, είναι ακριβές αντίγραφο του παλαιού καθολικού της Ιεράς Μονής Ξενοφώντος (10ου αιώνα) αγιορείτικου ρυθμού, σταυροειδούς με τρούλους, εξωτερικά κόκκινου χρώματος κατά την παράδοση, για να συμβολίζει το αίμα των μαρτύρων.
Εικόνα
Εικόνα
Στη Θεία Λειτουργία των Εγκαινίων, στην οποία προεξήρχε ο Οικουμενικός Πατριάρχης, συλλειτούργησαν οι Μητροπολίτες Σταγών και Μετεώρων Σεραφείμ, Ικονίου Θεόληπτος, Σερρών και Νιγρίτης Θεολόγος, Ζιχνών και Νευροκοπίου Ιερόθεος, ο επιχώριος Μητροπολίτης Σιδηροκάστρου Μακάριος και οι επίσκοποι Θερμών Δημήτριος και Τανάγρας Πολύκαρπος.
Συμμετείχαν επίσης οι Καθηγούμενοι των Αγιορείτικων Ιερών Μονών Μεγίστης Λαύρας Αρχιμ. Πρόδρομος και Ξενοφώντος Αρχιμ. Αλέξιος, ο οποίος έχει και την πνευματική καθοδήγηση της Αδελφότητας του Ιερού Ησυχαστηρίου Ακριτοχωρίου.
Εικόνα
Παρέστησαν η Ιερά Επιστασία και Ηγούμενοι του Αγίου Όρους, ο υπουργός Μακεδονίας Θράκης Θεόδωρος Καράογλου και ο υφυπουργός Παιδείας Θεόδωρος Παπαθεοδώρου, Άρχοντες του Θρόνου και Πανεπιστημιακοί. Προσφωνώντας τον Οικουμενικό Πατριάρχη Βαρθολομαίο, ο Μητροπολίτης Σιδηροκάστρου Μακάριος, τόνισε:
"Παναγιώτατε, θα συλλέξω άνθη ευγνωμοσύνης και θα τα καταθέσω ενώπιον Σας! Παναγιώτατε, Σας σεβόμεθα, Σας αγαπούμε και Σας τιμούμε. Θέλουμε να ξέρετε ότι στη δύσκολη πορεία Σας, δεν είστε μόνος και δεν θα είστε μόνος. Χίλια χιλιάδες και μύρια μυριάδες είναι μαζί Σας. Το ταπεινό Φανάρι το αγαπούμε, το στηρίζουμε και θα το στηρίζουμε πάντοτε γιατί όταν αυτό μένει όρθιο και εμείς όρθιοι θα είμαστε" δήλωσε, συνεχίζοντας: "Όλη η Οικουμένη, όλη η γη, διαρκώς θα κομίζουμε καθηκόντως έλεον εις την Βασιλεύουσα για να ανάβετε την ακοίμητη κανδήλα της Παναγία των Βλαχερνών και της Μπαλουκλιώτισσας".
Εικόνα
Στη συνέχεια τον Οικουμενικό Πατριάρχη προσφώνησε ο ηγούμενος της Ιεράς Μονής Ξενοφώντος του Αγίου Όρους αρχιμανδρίτης Αλέξιος, ο οποίος μεταξύ άλλων ευχαρίστησε όλους όσους συνέβαλαν στην ανέγερση αυτού του νέου ναού, που αποτελεί πραγματικό κόσμημα.
Από την πλευρά του στην ομιλία του ο Οικουμενικός Πατριάρχης Βαρθολομαίος, μεταξύ άλλων, αναφέρθηκε σε όσους εκοπίασαν για την ανέγερση του ναού, ενώ αναφέρθηκε στην ιστορία της αδελφότητας, η οποία έφτασε στο Ακριτοχώρι από την Σκόπελο. "Τα τελούμενα σημερινά εγκαίνια αποτελούν το επιστέγασμα των κατά θεών αγωνισμάτων και θυσιών της θεολέκτου αδελφότητος ταύτης. Τα οποία χαρακτηρίζουν την σταυρική αλλά πανευφρόσυνον μοναστική πολιτεία. Εις τους δυσχερείς τούτους καιρούς τους οποίους διέρχεται ο λαός του Θεού, ο μοναχισμός όπως βιώνεται εις το Ιερόν τούτο Ησυχαστήριο και ιδίως εις το Άγιον Όρος, δύναται να μας δώσει μήνυμα ελπίδος" πρόσθεσε ο Οικουμενικός Πατριάρχης.
Σε άλλο σημείο της ομιλίας του ο Πατριάρχης αναφέρθηκε στο σύγχρονο άνθρωπο, ο οποίος, όπως είπε, «μέσα εις την ευημερίαν και την άνεσην του, είναι μόνος και δυστυχής, μη δυνάμενος να κοινωνήσει με τον αδελφόν του και τον Θεόν. Και η απόλυτος απομόνωσις αποτελεί ορισμόν της κολάσεως».
Μετά το τέλος της Θ. Λειτουργίας τέλεσε τρισάγιο στη μνήμη των Μητροπολιτών Αυστρίας Μιχαήλ (συμπληρώθηκε ένας χρόνος από την εκδημία του) και Ιερισσού Νικοδήμου (40 μέρες από την εκδημία του).
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Εγκαίνια Ιερού Ναού Ακριτοχώρι Σερρών

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Προτιμω τις φωτογραφιες απο το Νετ ειναι ποιο καλες απο τις δικες μου :mrgreen:
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Εγκαίνια Ιερού Ναού Ακριτοχώρι Σερρών

Δημοσίευση από stathis73 »

Σαλέ ο Θωμάκος ηταν σε εσενα εχθες με την αδερφή μου, αυτην που γνωρισες στον γεροντα Παΐσιο. :wink:
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Εγκαίνια Ιερού Ναού Ακριτοχώρι Σερρών

Δημοσίευση από Dimitris39 »

stathis73 έγραψε:Σαλέ ο Θωμάκος ηταν σε εσενα εχθες με την αδερφή μου, αυτην που γνωρισες στον γεροντα Παΐσιο. :wink:
τι λενε περασανε καλα?
ειχε τελικα πολυ κοσμο παρα πολυ
ειχαμε την ευλογια να τον μιλησουμε βαλαμε τα μεσα :mrgreen:
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Εγκαίνια Ιερού Ναού Ακριτοχώρι Σερρών

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Εγκαίνια Ιερού Ναού Ακριτοχώρι Σερρών

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Μπράβο σας στην κατασκευή του Ιερού Ησυχαστηρίου Τιμίου Προδρόμου! Πάρα πολύ ωραίος είναι ο Ιερός Ναός σας. Εύχομαι όλες τις ευλογίες Κυρίου σε σένα και σε όλους που κοπίασαν να χτιστεί. Καλή Φώτιση σε όλους τους πιστούς που θα προσέρχονται στις Ιερές Ακολουθίες και στα Θεία Μυστήρια.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Εγκαίνια Ιερού Ναού Ακριτοχώρι Σερρών

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Εικόνα
Μια απο τις καλυτερες στιγμες 4000 περιπου ταλαιπωρες ψυχουλες η μια διπλα στην αλλη
η καθε μια απο αυτες με διαφορετικες αναγκες και μαρτυρια
διαφορετικες πολλες ασθενειες
αναπηρικα καροτσακια
παιδια με ειδικες αναγκες
Ηλικιωμενοι ,αποροι,πλουσιοι,φτωχοι
Γεροντισσες,μοναχες απο διαφορα μερη και Κρατη
ολες οι ψυχες μαζι ενωμενες διπλα διπλα με την καρδια στον Κυριο ημων Ιησου Χριστο
παρεα με το Αγιο Πνευμα
ετσι καπως φανταζομαι και τον παραδεισο
ολοι μαζι ενωμενοι αγαπημενοι με ενα σκοπο :8 :8 :8
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Εγκαίνια Ιερού Ναού Ακριτοχώρι Σερρών

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Εγκαίνια Ιερού Ναού Ακριτοχώρι Σερρών

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »


λένε ότι 1 φωτό = χίλιες λέξεις... Ο Κύριος βοηθός.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 9:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Εγκαίνια Ιερού Ναού Ακριτοχώρι Σερρών

Δημοσίευση από ΣΤΕΦΑΝΟΣ »

Μητσαρα στην πρωτη απο τις προηγουμενες φωτο φαινεται ο γέροντάς μου ο π. θ.....
ο Χριστός σώζει....
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ανακοινώσεις Ιερών Μητροπόλεων”