Επιστολή Μητροπολίτη Κονίτσης στον Πρωθυπουργό

Εδώ τοποθετήστε τις Ανακοινώσεις των Ιερών Μητροπόλεων σας

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25042
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Επιστολή Μητροπολίτη Κονίτσης στον Πρωθυπουργό

Δημοσίευση από aposal »

Επιστολή Μητροπολίτη Κονίτσης στον Πρωθυπουργό

Romfea.gr Τετάρτη, 31 Ιουλίου 2013 23.04

Επιστολή προς τον Πρωθυπουργό της Ελλάδος κ. Αντώνιο Σαμαρά με αφορμή την κατάργηση της Κυριακής ως αργίας, απέστειλε ο Σεβ. Μητροπολίτης Κονίτσης κ. Ανδρέας.
Ακολουθεί η επιστολή του Μητροπολίτη Κονίτσης:

Εξοχώτατε κύριε Πρωθυπουργέ,
Σας γράφω το παρόν με πολύν πόνον και μεγάλην αγωνίαν, εξ αιτίας της προωθήσεως του νομοσχεδίου δια την κατάργησιν της Κυριακής αργίας της Ελληνικής Αγοράς. Αδυνατώ δε να κατανοήσω την κατεπείγουσαν διαδικασίαν προωθήσεως του εν λόγω νομοσχεδίου.
Διότι υπάρχει βάσιμος ο φόβος να κλείσουν όσα από τα μικρά καταστήματα αντέχουν ακόμη εις την λαίλαπα της πρωτοφανούς εξαθλιώσεως της Πατρίδος μας.
Ήδη, φθάνουν εις ημάς δραματικαί εκκλήσεις μικροεμπόρων, οι οποίοι κατ’ ουδένα λόγον θέλουν να παραδοθούν τα καταστήματά των εις τους «μεγαλοκαρχαρίας» των πολυεθνικών εταιριών.
Υπάρχει, όμως, κύριε Πρωθυπουργέ, και ένας άλλος ισχυρότερος φόβος. Και αυτός είναι να παύση πλέον η Κυριακή να είναι αφιερωμένη εις την λατρείαν του Θεού, εφ’ όσον τα καταστήματα θα λειτουργούν την ημέραν του Κυρίου.
Διερωτώμεθα, και βασίμως μάλιστα, μήπως το ανωτέρω προωθούμενον νομοθέτημα είναι έμπνευσις αλλοθρήσκων και αλλογενών κύκλων δια την απεμπόλησιν των ιερών και των οσίων του Γένους μας ; Το λέγομεν αυτό ενθυμούμενοι την μανίαν του εβραϊκού λόμπυ των Η.Π.Αμερικής, το οποίον προ ετών έστειλεν αντιπροσωπείαν του εις την Ελλάδα, προκειμένου να απαλειφθή από τα νέα δελτία αστυνομικών ταυτοτήτων η ιδιότης του Ορθοδόξου Χριστιανού.
Και παρά τας εντόνους διαμαρτυρίας του τότε αοιδίμου αρχιεπισκόπου Χριστοδούλου και της Ιεράς Συνόδου (ήμην τότε συνοδικός), η τότε Κυβέρνησις έσπευσεν - άγνωστον διατί - να συμμορφωθή προς την θρασυτάτην εκείνην απαίτησιν του διεθνούς σιωνισμού.
Τα δείγματα γραφής προς τοιαύτας σκέψεις οδηγούν. Θα είναι δε εξόχως οδυνηρόν η Ελλάς με το υπερήφανον «ΟΧΙ» της εις τον Φασισμόν και τον Ναζισμόν, να υποκύπτη τώρα εις κύκλους απεργαζομένους τον αφανισμόν της.
Ποιούμεθα, όθεν, θερμοτάτην έκκλησιν προς υμάς, κύριε Πρωθυπουργέ, όπως αποσύρετε αμελητί το ανωτέρω σχέδιον νόμου, ώστε η Πατρίδα μας να είναι μεν πτωχή, αλλά να κρατή την εθνικήν της αξιοπρέπειαν και την Ορθόδοξον Χριστιανικήν Πίστιν της, η οποία - καθώς λέγει ο εθνικός μας ιστορικός Κωνσταντίνος Παπαρηγόπουλος - την έχει καταξιώσει μεταξύ των ελευθέρων λαών.
Ευελπιστών ότι το δίκαιον τούτο αίτημά μου, όπερ είναι και αίτημα της συντριπτικής πλειοψηφίας του Ελληνικού Λαού, θα γίνη παρ’ υμών ευμενώς δεκτόν, ευχόμενος δε υμίν παρά Κυρίου «τα κρείττονα και εχόμενα σωτηρίας», Διατελώ

Ο ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ
† Ο Δρυϊνουπόλεως, Πωγωνιανής και Κονίτσης Α Ν Δ Ρ Ε Α Σ

Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Επιστολή Μητροπολίτη Κονίτσης στον Πρωθυπουργό

Δημοσίευση από panagiotisspy »

+1000....
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Επιστολή Μητροπολίτη Κονίτσης στον Πρωθυπουργό

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

η Ορθοδοξία είναι εδώ στο κόσμο για να μείνει ΄
Αν η Ελλάδα προδώσει τον Θεό και τη χάσει, αν η Ελλάδα χάσει αυτόν τον Ουράνιο Θησαυρό, θα χαθούμε όλοι μας
Αλλά για το αίμα των Αγίων μας το τίμιο, για των νεομαρτύρων τη θυσία για την Αγάπη Του, και τις προσευχές των επίγειων αγγέλων που παρακαλούν τις πρεσβείες της Κυράς των Αγγέλων, δε θ' αφήσει η Παναγιά... δεν θ' αφήσει ο Κύριος και Σωτήρας μας.

Καλή Παναγιά! Ο Κύριος μεθ' ημών και υμών εύχομαι. Αδέλφια μου... Στώμεν Καλώς!
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25042
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Επιστολή Μητροπολίτη Κονίτσης στον Πρωθυπουργό

Δημοσίευση από aposal »

Έχω την εντύπωση ότι αυτά που συμβαίνουν στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια είναι σημεία και τέρατα, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει αντίδραση. Ακόμη και η φωνή της Εκκλησίας είναι χλιαρή. Μερικοί Μητροπολίτες ακούγονται δυνατά, μερικοί άλλοι όχι.
Τη φωνή που δεν ακούω είναι του μακαριοτάτου.
Κι αυτό με λυπεί. Πολύ.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Επιστολή Μητροπολίτη Κονίτσης στον Πρωθυπουργό

Δημοσίευση από dionysisgr »

Eπιστολες και να'χαμε να λεγαμε..

Δεν βγαζει πουθενα αυτο, εχει μεινει πισω σαν αντιδραση. Γελανε με τις επιστολες.

Η κατεβαζεις το πληρωμα στον δρομο, οσο πληρωμα εχει απομεινει τελος παντων,
η κανε προσευχη, και συναξεις λαου και κληρου, επι το αυτο, εν μετανοια και παρακλησει,
ωστε να περισωθει οτι μπορει να περισωθει απο την δικαια οργη του Κυριου.

Τετοια αποτομη πνευματικη κατρακυλα λαου, μονο στην Παλαια Διαθηκη, θα συναντησουμε..

Οσοι μελετουν ξερουν.

Με γραμματα και επιστολες μονον, δεν κερδηθηκε ουτε η Εικονομαχικη περιοδος,
ουτε καμμια επιθεση της κοσμικης εξουσιας, κατα των ιερων πρακαταθηκων του ορθοδοξου γενους.

Καλα ειναι αυτα, αλλα πρεπει να γινουν κινητοποιησεις.
Μονο ετσι θα μας υπολογισουν. Μας εχουν προγραψει.

Εαν δεν κατεβει ο λαος για τον Χριστο στον δρομο,
αλλα κατεβαινει μεν για ολα τα αλλα, εκτος απο τον Χριστο,
τοτε δεν εχει κανενα μελλον, τοσο κοσμικο,
οσο και πνευματικο που ειναι και το ζητουμενο.

Οσοι Επισκοποι τιμουν ακομη την ραβδο και τον ορκο τους, να παρουν αποφασεις και ευθυνες.

Το πραγμα εχει φτασει πια στο σημειο, η αυτοι, η εμεις. Η ο Χριστος, η.. αστο καλυτερα.

Πρεπει να παρθουν μετρα και να γινουν κινησεις. Αλλιως θα βρεθουμε προ τετελεσμενων.

Οταν κινεισαι με θαρρος και πιστη τοτε και μονον βοηθα ο Χριστος,
αμα πιασουμε αραχνες και μιξοκλαιγομαστε μονο,
σε αυτους που θελουν τον αφανισμο της Πιστης,
τοτε ποιον και τι να βοηθησει και γιατι;

Ας αναλαβει ο καθενας την ευθυνη του, απο τον λαϊκο εως τον Αρχιεπισκοπο.

Το καλαμπουρι τελειωσε, τα πραγματα ειναι πλεον οριακα, και ο διωγμος της Πιστης φανερος,
τοσο απο ξενα κεντρα, οσο και απο εγχωριους προσκυνημενους στον μαμμωνα και την αυλη του.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ανακοινώσεις Ιερών Μητροπόλεων”