ΕΝΑΡΞΗ ΤΩΝ ΕΟΡΤΑΣΤΙΚΩΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ "ΔΗΜΗΤΡΙΑ 2013"

Εδώ τοποθετήστε τις Ανακοινώσεις των Ιερών Μητροπόλεων σας

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: ΕΝΑΡΞΗ ΤΩΝ ΕΟΡΤΑΣΤΙΚΩΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ "ΔΗΜΗΤΡΙΑ 2013"

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Δέξου αν θες την παρακάτω απάντηση...

<< «Τὸ φῶς ποὺ ζητοῦμε, θὰ ἔρθει μονάχα μὲ τὴ συντριβή, τὸ γονάτισμα, τὸ κομποσκοίνι, τὴ μετάνοια, τὴν ἐγκράτεια, τὴ νοερὰ προσευχὴ καὶ
μὲ τὴν ἀσταμάτητη τραγικὴ κραυγὴ τοῦ ἁγίου Γρηγορίου τοῦ Παλαμᾶ:

«Κύριε, φώτισόν μου τὸ σκότος! Φώτισόν μου τὸ σκότος!»

(Π. Β. Πάσχου) >>
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25037
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: ΕΝΑΡΞΗ ΤΩΝ ΕΟΡΤΑΣΤΙΚΩΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ "ΔΗΜΗΤΡΙΑ 2013"

Δημοσίευση από aposal »

Dimitris39 έγραψε: ΔΊΠΛΑ σε εκείνον με το πράσινο που έχει νυσταξει κάΘεσαι Εσύ ο ααμαρτωλός Του είσαι του ανθρώπου Βαρετος τον κοιμησες
Ναι, κάθομαι αριστερά του. Δεν κοιμόταν, μια χαρά ήταν, άλλωστες ο λόγος του πατέρα Νίκωνα ξυπνάει ακόμη και ποδολόγους...
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25037
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: ΕΝΑΡΞΗ ΤΩΝ ΕΟΡΤΑΣΤΙΚΩΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ "ΔΗΜΗΤΡΙΑ 2013"

Δημοσίευση από aposal »

ΤΕΤΑΡΤΗ 16 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ


ΩΡΑ 7:00 ΤΟ ΠΡΩΙ:
Ὄρθρος τῶν Ἁγίων τῆς ἡμέρας - Θεία Λειτουργία.

ΩΡΑ 6:00 ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ:

Ἑσπερινός – ἱερά Παράκλησις τοῦ Ἁγίου Δημητρίου καί τοῦ Ἁγίου Κοσμᾶ τοῦ Αἰτωλοῦ.

ΩΡΑ 7:00 ΤΟ ΒΡΑΔΥ:
Ὁμιλία μέ θέμα:"Ἡ ἀξία τῶν ἑορτῶν".
Ὁμιλητής: Ὁ Πανοσιολογιώτατος Ἀρχιμανδρίτης π. Νικάνωρ, Ἡγούμενος τῆς Ἱερᾶς Μονῆς Ἁγίας Τριάδος Σπαρμοῦ Ὀλύμπου. Ἡ ὁμιλία θά γίνει ἐντός τοῦ Ἱεροῦ Ναοῦ.

ΩΡΑ 8:00 ΤΟ ΒΡΑΔΥ:
Ἐνοριακό Ἀρχονταρίκι: Ὁ Πανοσιολογιώτατος Ἀρχιμανδρίτης π. Νικάνωρ συζητᾶ μέ τό ἀκροατήριο γιά θέματα ὀρθοδόξου πνευματικότητος. Ἡ συνάντηση θά γίνει στόν ἰσόγειο χῶρο, κάτωθεν τοῦ Ἱεροῦ Ναοῦ..

ΩΡΑ 9:30 ΤΟ ΒΡΑΔΥ:
Κατανυκτική ἱερά ἀγρυπνία, τήν ὁποία θά τελέσει ὁ Πανοσιολογιώτατος Ἀρχιμανδρίτης π. Νικόδημος Ἀεράκης, Ἱεροκήρυκας Ἱερᾶς Μητροπόλεως Ὕδρας Σπετσῶν & Αἰγίνης.
Ἑσπερινός Μ. Ἑβδομάδος Ἁγίου Δημητρίου.
Ὁμιλία μέ θέμα: "Ὁ Ἅγιος Γρηγόριος ὁ Παλαμᾶς γιά τόν Ἅγιο Δημήτριο".
Ὁμιλητής: Ὁ Πανοσιολογιώτατος Ἀρχιμανδρίτης π. Νικόδημος.
Ὄρθρος Μ. Ἑβδομάδος Ἁγίου Δημητρίου - Θεία Λειτουργία.
Θά ψάλουν οἱ Πρωτοψάλτες κ.κ. Νικόλαος Νικολάου & Κωνσταντῖνος Λειβαδάρος.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25037
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: ΕΝΑΡΞΗ ΤΩΝ ΕΟΡΤΑΣΤΙΚΩΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ "ΔΗΜΗΤΡΙΑ 2013"

Δημοσίευση από aposal »

Αύριο Πέμπτη 17 Οκτώβρη θα μιλήσει στον Ιερό Ναό Αγίου Δημητρίου ο πατέρας Μύρων, πνευματικός της Ι.Μ. Σίμωνος Πέτρας του Αγίου Όρους, που εδώ και κάποιους μήνες έχει αναλάβει να είναι εφημέριος του Ιερού Ναού Αναλήψεως του Κυρίου, στον Βύρωνα, που είναι μετόχι της Ιεράς Μονής (ο π. Μύρων είναι στη θέση που ήταν μέχρι το 2004 ο τότε Αρχιμανδρίτης π. Νικόλαος Χατζηνικολάου).
Στις 19:00 ξεκινάει η ομιλία του με θέμα: "Οι αρετές στις διδαχές του Αγίου Κοσμά του Αιτωλού" και μία ώρα μετά, στον ημιυπόγειο χώρο κάτω από τον ΙΝΑΔ, θα ακολουθήσει συζήτηση με τους πιστούς.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
ntinoula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1428
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Θεσσαλῶν Νίκη

Δημοσίευση από ntinoula »

Υπάρχει κάποιος που παρακολούθησε την ομιλία του πατρός Μύρωνα και μπορεί να μας μεταφέρει κάτι από τους λόγους του;
Το χαμόγελο είναι το φως του προσώπου μας που δείχνει πώς η καρδιά μας είναι μέσα.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: ΕΝΑΡΞΗ ΤΩΝ ΕΟΡΤΑΣΤΙΚΩΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ "ΔΗΜΗΤΡΙΑ 2013"

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Ντινούλα, τον λόγο των 19:00 τον έχουμε... τις σημειώσεις απο την συζήτηση των 20:00 δεν έχουμε... ακόμη : )

http://in-ad.gr/ κατεβαίνεις προς τα κάτω... 3/4 κοντά στο τέλος του <ασανσέρ για σήμερα : ) >
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
ntinoula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1428
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Θεσσαλῶν Νίκη

Δημοσίευση από ntinoula »

Σ' ευχαριστούμε Μαρία. :25
Το χαμόγελο είναι το φως του προσώπου μας που δείχνει πώς η καρδιά μας είναι μέσα.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25037
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: ΕΝΑΡΞΗ ΤΩΝ ΕΟΡΤΑΣΤΙΚΩΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ "ΔΗΜΗΤΡΙΑ 2013"

Δημοσίευση από aposal »

ΔΕΥΤΕΡΑ 21 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

ΩΡΑ 7:00 ΤΟ ΠΡΩΙ:
Ὄρθρος τῶν Ἁγίων τῆς ἡμέρας - Θεία Λειτουργία.

ΩΡΑ 6:00 ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ:
Ἑσπερινός – ἱερά Παράκλησις τοῦ Ἁγίου Δημητρίου καί τοῦ Ἁγίου Κοσμᾶ τοῦ Αἰτωλοῦ.

ΩΡΑ 7:00 ΤΟ ΒΡΑΔΥ:
Ὁμιλία μέ θέμα: "Μετάνοια˙καί ὅλα βρίσκουν τόν δρόμο τους".
Ὁμιλητής: Ὁ Ὁσιολογιώτατος Μοναχός π. Λουκᾶς ἀπό τήν Ἱερά Μονή Φιλοθέου Ἁγίου Ὄρους. Ἡ ὁμιλία θά γίνει ἐντός τοῦ Ἱεροῦ Ναοῦ.

ΩΡΑ 8:00 ΤΟ ΒΡΑΔΥ:
Ἐνοριακό Ἀρχονταρίκι: Ὁ Ὁσιολογιώτατος Μοναχός π. Λουκᾶς συζητᾶ μέ τό ἀκροατήριο γιά θέματα ὀρθοδόξου πνευματικότητος.
Ἡ συνάντηση θά γίνει στόν ἰσόγειο χῶρο, κάτωθεν τοῦ Ἱεροῦ Ναοῦ.

ΩΡΑ 9:30 ΤΟ ΒΡΑΔΥ:
Κατανυκτική ἱερά ἀγρυπνία, τήν ὁποία θά τελέσει ὁ Πανοσιολογιώτατος Ἀρχιμανδρίτης π. Εὐσέβιος, Ἡγούμενος τῆς Ἱερᾶς Μονῆς Ἁγίας Λαύρας Καλαβρύτων.
Ἑσπερινός - Ὁμιλία μέ θέμα: "Ἡ συμβολή τοῦ Ἁγίου Κοσμᾶ τοῦ Αἰτωλοῦ στήν πνευματική ἀναγέννηση τοῦ δούλου ἔθνους".
Ὁμιλητής: Ὁ Πανοσιολογιώτατος Ἀρχιμανδρίτης π. Εὐσέβιος.
Ὄρθρος - Θεία Λειτουργία.
Θά ψάλουν οἱ Πρωτοψάλτες κ.κ. Ἠλίας Σερασκέρης & Ἠλίας Ζαχαριάδης.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: ΕΝΑΡΞΗ ΤΩΝ ΕΟΡΤΑΣΤΙΚΩΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ "ΔΗΜΗΤΡΙΑ 2013"

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Χαίρεται, υπενθυμίζω ενδεικτικά ότι η ομιλία των 19:00 είναι αναρτημένη στην ιστοσελίδα του Ιερού Ναού in-ad.gr και το παρακάτω είναι απο τη συζήτηση των 20:00

Σχετικά με την συζύτηση των 20:00 με τον πατέρα Μύρωνα πριν λίγες μέρες στα Δημήτρια, Ι.Ν. Αγ. Δημητρίου ομωνύμου δήμου Αττικής... Σας παραθέτω προς ωφέλεια όλων μας σημειώσεις της δικιάς μας εν Χριστώ αδερφής αγαπημένης, angieholi

--------------------

<< Στον ναό πάνω μας μίλησε για τον άγιο Κοσμά και τις αρετές που τόνιζε μέσα από τις διδαχές του....
Μας έκανε να γνωρίσουμε και να αγαπήσουμε πολύ αυτόν τον εργάτη του Θεού και όπως πολύ εύστοχα είπε μια κυριά στην συζήτηση κάτω, γνωρίσαμε ένα άγιο Κοσμά διαφορετικό από αυτόν που συνήθως προβάλλεται μόνο με τις προφητείες!

Στον Ναό κάτω, οι περισσότερες ερωτήσεις ήταν γύρω από τον άγιο, ο π. Ματθαίος όμως επανέλαβε την ερώτηση που είχε κάνει και στον π. Νίκωνα, σχετικά με την εσχατολογία και ο π. Μύρωνας απάντησε ακριβώς τα ίδια αλλά με άλλα λόγια.
Είπε και εκείνος ότι δεν πρέπει να ασχολούμαστε με το μέλλον διότι αυτό κατα κάποιο τρόπο αποτελεί και μια απιστία προς τον Θεό. (είπε κάποιους στίχους απο την Αγία Γραφή που τώρα δεν θυμάμαι για να μας το δικαιολογήσει).

Επανέλαβε όπως ο π. Νίκωνας ότι το μέλλον είναι στα χέρια του Θεού και εμείς πρέπει να κοιτάμε και να αγωνιζόμαστε για το παρόν.

Στο τέλος ο π. Ματθαίος του ζήτησε να μας επι κάτι από την 40η πείρα του ως μοναχός στη Σιμωνόπετρα και εκείνος κάνοντας υπακοή, μας έδωσε τον καλύτερο επίλογο της ευλογημένης αυτής σύναξης.

Μας ανέφερε λίγο για την ιστορία τους, πως ξεκίνησε μια συνοδεία 18 ατόμων με γέροντα τον π. Αιμιλιανό από τα Μετέωρα και κατέληξαν στη Σιμωνόπετρα όπου υπήρχαν λιγοστά γεροντάκια χωρίς ηγούμενο.
Μας είπε έτσι λίγα πράγματα, από τα οποία γλυκάθηκα πολύ! και έτσι σήμερα που πήγα στην Ανάληψη αγόρασα το βιβλίο που ο ίδιος έχει γράψει και αναφέρεται σε αυτούς τους αγιασμένους αυτούς μοναχούς.
Διάβασα λίγο τον πρόλογο και μου φάνηκε πολύ ωραίο γραμμένο, γραμμένο με θείο φωτισμό και αύρα Αγίου Όρους!
Έχει και πολύ ωραίες φωτογραφίες από την συνοδεία και την Ιερά Μονή.

Ο γέροντας Αιμιαλιανός μας είπε σε κάποια στιγμή ο πατήρ, έλεγε ότι όποιος αγαπάει την εκκλησία ασχολείται με τους νέους.
Και πράγματι όταν ήταν στα Μετέωρα εξομολογούσε περίπου 300 παιδιά. Από αυτά, 50 κοπέλες πήγαν και επάνδρωσαν το μοναστήρι της Ορμύλιας και 17 αγόρια ακολούθησαν τον Γέροντα στην Σιμωνόπετρα!

Έτσι κατάλαβα γιατί και πριν στην Ανάληψη αλλά και τώρα με τον π. Μύρωνα, μαζεύει τόσους πολλούς νέους. Νέους που φαίνεται ότι διψούν και βρίσκουν να ξεδιψάσουν από τις καθαρές, φωτισμένες, αγιασμένες μορφές των μοναχών της Σιμωνόπετρας.

Το δέντρο λένε ότι φαίνεται από τους καρπούς του. Οι "καρποί" λοιπόν του γέροντα Αιμιαλανού είναι πράγματι θαυμαστοί!
Όμως πρωτίστως: "Θαυμαστός ὁ Θεός ἐν τοῖς Ἁγίοις Αὐτοῦ" !!!

Ας έχουμε την ευχή του γ. Αιμιλιανού! >>
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: ΕΝΑΡΞΗ ΤΩΝ ΕΟΡΤΑΣΤΙΚΩΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ "ΔΗΜΗΤΡΙΑ 2013"

Δημοσίευση από dionysisgr »

ΜΙΧΣ έγραψε: ....σημειώσεις της δικιάς μας εν Χριστώ αδερφής αγαπημένης, angieholi
--------------------
Μας ανέφερε λίγο για την ιστορία τους, πως ξεκίνησε μια συνοδεία 18 ατόμων με γέροντα τον π. Αιμιλιανό από τα Μετέωρα και κατέληξαν στη Σιμωνόπετρα όπου υπήρχαν λιγοστά γεροντάκια χωρίς ηγούμενο.
Μας είπε έτσι λίγα πράγματα, από τα οποία γλυκάθηκα πολύ! και έτσι σήμερα που πήγα στην Ανάληψη αγόρασα το βιβλίο που ο ίδιος έχει γράψει και αναφέρεται σε αυτούς τους αγιασμένους αυτούς μοναχούς.
Διάβασα λίγο τον πρόλογο και μου φάνηκε πολύ ωραίο γραμμένο, γραμμένο με θείο φωτισμό και αύρα Αγίου Όρους!
Έχει και πολύ ωραίες φωτογραφίες από την συνοδεία και την Ιερά Μονή.
Aς κανει τον κοπο η Αγγελικη, δεν ξερω ποιος επικοινωνει μαζι της, εσυ Μαρια, η καποιος αλλος,
να μας δωσει περαιτερω στοιχεια για αυτο το ιδιαιτερα ενδιαφερον βιβλιο,
σχετικα με την Σιμωνοπετριτικη Αδελφοτητα στα ξεκινηματα της, υπο την καθοδηγηση του π.Αιμιλιανου,
την πορεια της απο τα Μετεωρα προς τον Αθωνα, καθως και την κατασταση που βρηκε εκει,
μηπως καποιος αδερφος θελει να το προμηθευτει, ηδη εγω ξερω εναν που αρχιζει απο "Δ" και τελειωνει σε "ιονυσης".

Αγγελικη ασε για λιγο το ασκηταριο, και κατεβα να μας ενημερωσεις. :8

Αναμενουμε με ενδιαφερον...
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ανακοινώσεις Ιερών Μητροπόλεων”